Blog

O hľadaní mieru v nepokojnom svete (J. Burtonová - Múza)

18.06.2017 08:09

Miniaturistu, debut Jessie Burtonovej, som síce nečítal, ale jej aktuálne preložená novinka Múza ma zaujala jednak nevšednou obálkou, a jednak anotáciou. Mám rád príbehy, odohrávajúce sa v rôznych časových obdobiach, a táto kniha nie je výnimkou. Navyše sa postavy pohybujú vo svete umenia i vo vojnovom období, čím dej získava na pútavých námetoch. Ak čakáte klasický romantický príbeh na pozadí spoločenských udalostí, mali by ste byť opatrní vo svojich predpokladoch. Táto britská autorka totiž nekráča s davom a zakladá si na originalite ohľadom deja, postáv i spracovania. Už od úvodných viet (viď prvý úryvok) na vás útočí zaujímavými myšlienkami, a inak to nie je ani v ďalšom priebehu. Priznám sa, že mi síce chvíľu trvalo vžiť sa preto do deja, ale to bude asi i tým, že som odchovaný na priamočiarej komercii :-)

"Nie všetci nakoniec dospejeme k tomu, čo si zaslúžime. Mnohé chvíle, ktoré zmenia beh života - napríklad rozhovor s neznámym človekom na lodi -, sú iba šťastná náhoda. A predsa - nikto vám nenapíše list alebo si vás nevyberie za spovedníka, ak na to nemá pádny dôvod. Práve o tom ma poučila ona - že na šťastie musíte byť pripravení. Do hry musíte vložiť vlastné figúrky."

Príbeh začína v Londýne v polovici šesťdesiatych rokov, kedy doba veľmi nepriala inakosti. Svoje o tom vie aj imigrantka z Karibiku Odelle, pracujúca v obochode s obuvou. Denne čelí rôznym typom ľudí i nie vždy príjemným reakciám na jej farbu pleti. A hoci je vzdelaná, rozhľadená a s ambíciami písať poéziu či román, naráža na podceňovanie a nedôveru v jej schopnosti. Zmena príde s ponukou pracovať ako pisárka, s ktorou ju osloví zvláštna Marjorie Quicková. Ďalšou dôležitou osobou v jej živote sa stane mladík Lawrie, ktorý po matke zdedil obraz neznámeho autora s iniciálami I.R. Tým sa v deji premosťujeme do tridsiatych rokov a éry španielskej občianskej vojny, kde sledujeme zbližovanie umelca Isaaca Roblesa a letnej návštevníčky z Nemecka Olive Schlossovej. Dôsledky politického vývoja majú neblahý dopad nielen na ambiciózneho maliara, ale na všetkých zúčastnených. Ako to už býva, prepojenie krajín a časových línií je omnoho väčšie, ako sa na začiatku javí, a autorka si pre čitateľa vďaka tomu pripraví nejedno prekvapenie...

"Olive si spomenula na Adriána, toho zavraždeného chlapca z Malagy, na Isaacove obavy, čo sa stane so Španielskom, a rozmýšľala, či majú pravdu... Vypila tri poháre šampanského a zmocnil sa jej pocit, že po izbách chodí duch toho chlapca. Sadla si vzadu do prúteného kresla a zdalo sa jej, že medzi hosťami vlečú jeho zakrvavené telo. Predstavovala si, že ostatní náročky takto pijú, tancujú, vykrikujú a tlieskajú, lebo ho tým chcú zatisnúť naspäť do zeme mŕtvych a tento dom si podržať pre živých."

Jessie Burtonová je pôvodne herečka, na dráhu spisovateľskej kariéry sa vybrala až v druhom rade. Znalosť príbehov, deja a jeho spracovania jej zjavne napomáha, pretože jej text priam hýri farbami, zvukmi i pachmi. Má cit vystihnúť atmosféru i konkrétne miesta, a stačí jej na to minimum slov. Zároveň jej to poskytuje priestor narábať s tajomnom. Napríklad sem-tam niečo spomenie akoby medzi rečou (znovu sa musím odvolať na úryvok), vôbce netušíte, o čom či o kom je reč, a zmysel vám to dá až o niekoľko kapitol. Autorka má knihu premyslenú, nevarí z vody a nekalkuluje s čitateľovým šokovaním. Dej plynie pokojne, ale nenudíte sa. Hlavná postava (alebo aspoň prvá z nich) Odelle si vás podmaní svojou húževnatosťou, skromnosťou i snahou presadiť sa v neprajnom svete. Držíte jej palce a veríte, že napokon bude všetko v poriadku. Menej istoty už máte u Olive, keďže vojna ako taká nepraje šťastným koncom, ale niektoré príbehy prežijú aj ich aktérov... Múza je zvláštne spojenie romantiky, vojnovej drámy s presahom do výtvarného umenia, takže ak hľadáte únik od tradičných žánrov, bude pre vás tým pravým.

Nakoľko dokážeme ovplyvniť zlo vo svojom živote? (J. Puškáš - Zlodej duší)

17.06.2017 09:37

Meno autora Jozefa Puškáša mi najprv nič nehovorilo, ale podľa informácií na prebale sa mi hneď rozjasnilo. Autor je zároveň scenáristom a niektoré jeho filmy neušli mojej pozornosti (najvýraznejšie mi v pamäti utkvela Zima kúzelníkov). Na texte románu Zlodej duší je poznať, že Jozef Puškáš už má čo-to za sebou. Vyhýba sa balastu, prázdnym miestam a nadbytočným opisom (preto by bola kniha vhodná i pre začínajúcich spisovateľov a spisovateľky, ktorých príbehy neraz priam prekypujú zbytočnosťami). Zlodeja duší ťažko zaradiť ku konkrétnemu žánru. Má v sebe prvky rodinnej drámy, spoločenskej kritiky, trileru i psychologického románu. A práve v tom tkvie jeho devíza. Ani jedna charakteristika nevyčnieva, tvoria jednotný celok a udržujú čitateľa v stálom napätí. 

"Kde sú ďalšie správy o kanibalovi? Odišla Solčanská za synom do odvykacieho strediska? Prečo, doboha, o tom nič nepíšeme?! V poslednej dávke pošty, ktorú si Santus prezrel pred dovolenkou, našiel anonymný list. Odkaz bol veľmi stručný, rez tlačeného písma zodpovedal používanému v Škandále: AK S TÝM NEPRESTANEŠ DEBIL ZGEGNEŠ!!! S čím má on, debil, prestať? Nemohol by to dotyčný trochu spresniť?"

Novinár Santus bol kedysi nadšencom plným ideálov o ochrane demokracie a hodnôt, čo sa mu aj podarilo napĺňať, avšak keď noviny, kde pracoval, zanikli, stal sa členom redakcie známeho bulváru a jeho kariéra získala iný smer. Niektorí kolegovia mu nevedeli odpustiť taký pokles, ale niečím rodinu živiť musí... Nečakane sa stane šéfredaktorom a majiteľ Škandálu Maurer s ním má dokonca oveľa ďalekosiahlejšie plány. Santus preniká do praktík žraločích obchodníkov, a hoci s tým morálne nesúhlasí, nemieni proti tomu zakročiť. A to ani vtedy, keď mu do redakcie i domova začnú prichádzať výhražné listy. Problémy v pracovnom živote idú uňho ruka v ruke aj s rodinnými ťažkosťami. Jeho syn prekoná vážnu operáciu, a keď dôjde k nečakanej tragickej udalosti, Santusovci sa ocitnú v rozbehnutom kolotoči zvratov, odhalení a nedôvery k najbližším. Hlava Škandálu síce denne preniká do súkromia známych osobností, ale ako sa ukáže, najťažšie je uvidieť pravdu vo svojom bezprostrednom okolí...

"Keby tak tušila, aké iné myšlienky má jej sestra Lydka, zbledla by ako stena a roztriasla by sa jej brada. Vždy bola taká krehká a citlivá. Nuž, mladší súrodenec... Keď chodili do školy, Lydka jej chystala desiatu, lebo starí Briestenskí nestíhali. Keď sa zdalo, že sa rodičia rozvedú, úzkostlivo to pred Danielou tajila, aby ju nič nezranilo. Ale keď občas dostala sladkosti, ukryla si ich, aby sa nemusela s Danielou deliť. Zato Danka sa poctivo delila o všetko a ešte ju to, čuduj sa svete, aj tešilo... Aj ona, Lydka, bola kedysi dobrá, ale teraz, po konci sveta, už nie je. Nikomu nežičí nič dobré, ani svojim najbližším."

Jozef Puškáš má dar jazyka. Každá situácia je opísaná verne, primerane, a hoci nenazerá hlboko do úvah postáv, viete sa do nich dokonale vcítiť. Apropo, postavy. Najväčší priestor dostáva, samozrejme, Santus (hoci niekedy ma iritovalo, že ide o hlavnú postavu, a pritom ho autor označuje celý čas priezviskom), ktorý si vás získa napriek jeho pochybeniam (alebo práve preto). Veľmi výraznou je aj jeho švagriná Lydka, asi najprepracovanejšia postava. Veľmi dobre bola vystihnutá jej narušená psychika a každý jej čin mal jasnú motiváciu a opodstatnenie, až sa nebudete vedieť rozhodnúť, či ju ľutovať, alebo neznášať. Príbeh je zasadený do prostredia bulvárnych novín, čo je pre našinca iste zaujímavé dejisko. Praktiky tohto mediálneho odvetvia, finančné machinácie, podvody... Zlodej duší pracuje s množstvom motívov a všetky sú zvládnuté s noblesou. Napokon aj vo vás ostane vŕtať otázka, či je zlo dedičné a nakoľko ho môže človek vo svojom živote ovplyvniť...

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart.

G. Foley - Hriešne fantázie

10.06.2017 11:44

Gaelen Foley to opäť dokázala. Napriek narastajúcemu počtu kníh, ktoré už má na svojom konte, stále dokáže priniesť vydarený príbeh bez toho, aby sa opakovala či vykrádala predošlé knihy. Jej tvorba sa vyznačuje nádychom exotiky a dobrodružstva, fanúšikovia jej série Klub Inferno mi iste dajú za pravdu. Hriešne fantázie sú druhou časťou príbehov o súrodencoch Knightovcoch, ktoré vychádzajú z ďalšej známej série - síce tiež o Knightovcoch, ale ide pritom o inú vetvu rodiny. Nadšenci tohto nekonvenčného šľachtického rodu sa môžu aj tu tešiť na staré známe postavy, ale romány sa dajú, samozrejme, čítať aj samostatne. Aktuálna novinka sa venuje Derekovi, obávanému veliteľovi kavalérie bojujúcemu v ďalekej Indii proti Maráthskej ríši, ktorý, ako to už býva, natrafí na životnú lásku celkom nečakane. 

"Derek zamračene sledoval, ako jeho záhadná kráska uniká preč. Všetko v ňom kričalo, aby sa za ňou rozbehol, ale vedel, že by ju tým nahneval. Navyše v ňom stále pulzovalo jej bolestivé odmietnutie. A Derek Knight sa pred žiadnou ženou nebude plaziť ani sa jej doprosovať! Zmätene však postával ešte aj po tom, ako zahla za krušpánom obrastený roh bludiska a zmizla mu z očí. Aká výstredná mladá dáma! Nepochybne prinášala so sebou problémy."

Derek Knight prichádza po rokoch v Indii do Londýna, aby pred vládnym výborom obhájil potrebu uvoľniť tri milióny libier pre jeho armádu. Plukovník ho vyslal, pretože mal na to nielen vlohy, ale potreboval sa upokojiť po dlhých bojoch a strachu o bratov život. Gabriel schytal šíp do hrude namiesto Dereka, čo ho privádza na myšlienky, že je možno načase venovať sa aj niečomu inému než vojne. Naproti tomu Derek nechce o ničom takom ani počuť, sláva a bohatstvo sú preňho prvoradé. Počas pobytu v Londýne si naplno užíva pozornosť dám z vyššej spoločnosti a na maškarnom bále stretne záhadnú krásku, ktorá ho skutočne zaujme. Netuší, kto to je, ale ani toto tajomstvo pred ním neostane dlho skryté. Lily Balfourová prišla do mesta uloviť bohatého (a podľa možností aj hlúpeho) manžela. Jej rodina sa náhle ocitla na mizine a jej vydaj je jediná šanca, ako uchrániť svoje príbuzné . Dokonca má už aj vyhliadnutú "obeť" - Edwarda Lundyho, bývalého vojaka, člena vládneho výboru a človeka, čo potrebuje získať vážnosť ženbou so šľachtičnou. Všetko by do seba krásne zapadlo, nebyť zhýralého krásavca Dereka, ktorý v Lily prebúdza vášne a sny z detstva o neohrozenom hrdinovi...

"Nemôže ju nechať, aby sa vydala za zločinca odsúdeného na šibenicu. Ak by sa jej meno akokoľvek spájalo s odhaleným zločincom - nieto ešte v manželstve -, jej dobrá povesť by bola navždy v troskách. A kto by sa s ňou potom oženil a pomohol jej zachrániť rodinu? V žiadnom prípade nemohol dovoliť, aby ju postihlo také nešťastie. Dopekla, to teda nie! Bude dávať pozor na každý jej krok, či o tom Lily bude vedieť, alebo nie. A ak sa ukáže, že vinníkom je Lundy, potom, premýšľal, si bude musieť zobrať k srdcu bratovu radu a sám sa oženiť s krásnou zlatokopkou."

Dejisko Hriešnych fantázií spočíva predovšetkým v Anglicku, no napriek tomu ani tu nie je núdza o typickú exotiku. Kto čítal predošlý diel (Hriešna túžba), vie, že polovica z neho sa odohrávala v Indii. Kúsok z nej si bratia Knightovci priviezli aj do Londýna a atmosféra tak hneď dýcha o čosi zaujímavejšie. Derek je skvelá hlavná postava, rovnako ako Lily, toto je jedna z najväčších autorkiných devíz. Gaelen Foley sa v žánri historickej romantiky vyslovene našla, navyše v jej knihách nájdete aj čosi navyše - vychádzajú totiž zo skutočných dobových reálií, a tak sa môžete dozvedieť čosi viac o bojoch v Indii, chode Východoindickej spoločnosti či činnosti vtedajších vládnych výborov. Tvoria skvelú kulisu pre rozohratie pútavého deja a rovnako aj romantiky, erotiky a vnútorného prežívania postáv. Po prečítaní budete rovnako ja dúfať, že na ďalší diel (tentoraz o Gabrielovi) nebudeme čakať dlho. A zároveň verím, že nás čaká ešte množstvo iných preložených diel od tejto skvelej autorky.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovenský spisovateľ.

Tajomstvá čakajúce na prebudenie (J. Šulková - Skús to znovu)

10.06.2017 07:05

Janka Šulková sa dávno etablovala u slovenských čitateľov ako autorka románov určených predovšetkým pre neskôr narodených čitateľov. Cieľová skupina mladistvých je podľa môjho názoru veľmi vhodne zvolená, a to z dvoch dôvodov. Príbehy určené pre -násťročných sú im šité na mieru a môžu tak často nájsť východisko zo svojich problémov, a zároveň z nich vďaka nim vyrastú dospelí čitatelia. Knihy Janky Šulkovej sa právom tešia širokej obľube. Ja som sa s ňou prvýkrát stretol prostredníctvom Dievčaťa s maskou a odvtedy sú naše knižné stretnutia pravidelné. Aktuálna novinka Skús to znovu takisto disponuje hrdinami na prahu dospelosti, ale nečakajte žiadne triviálnosti. Autorka vie, ako zaujať, a už od úvodu vás vtiahne jej vlastnou dynamikou a zvratmi. 

"Som si istá, že pred sebou stavia vysoký múr, za ktorého stenami je niečo, čo ma isto prekvapí. Alebo nie, keď sa už neuvidíme. Ach, len dúfam, že sa mu po mojom úteku nestane nič zlé. To by som si neodpustila. Viem, som sebecká, ale nemôžem len tak sedieť so založenými rukami a čakať, čo mi únoscovia urobia. Keby som mala aspoň nejaké indície, že je to pre výkupné, tak by som možno neutekala, ale takto... Nemám na výber."

Sedemnásťročná Nataša je obyčajným dievčaťom, i keď sa trochu odlišuje od rovesníkov pevným smerom a tvrdou drinou života baletky. Príbeh začína jej únosom, pričom vôbec netuší, kto je za ním ani aký motív ho k tomu viedol. Odrazu sa len ocitne kdesi v lesnej chate a jej strážcom sa stáva len o pár rokov starší Adam. Ani on nie je celkom stotožnený so svojou pozíciou, ale finančná situácia ho donútila podujať sa i na menej legálne aktivity. Síce sa napokon rozhodne Nataši pomôcť, no napriek tomu k nemu karma nebude až taká zhovievavá. Aj on má svoje problémy, či už doma, alebo v škole, no aj uňho musí nastať zlom a pokúsiť sa o ne podeliť, aby nemusel niesť ich ťarchu celkom sám. Natašin únos je ťažiskovým námetom a hoci sa zo spárov únoscov dostala pomerne rýchlo, bude mať ešte, samozrejme, svoju dohru. A to mladá hrdinka ani len netuší, akú závažnú. Pretože bez toho, aby o tom vedela, sa okolo jej rodiny začali už dávnejšie sťahovaž mračná...

"Ublížil som jedinému človeku, ktorý ma mal úprimne rád takého, aký som. Aj s mojou minulosťou, aj s mojou rodinou a v mojom svete. Odohnal som od seba tú, ktorá mi napriek krátkosti času bola najlepšou priateľkou i milenkou - jedinou, ktorú som skutočne ľúbil, hoci som mal problém priznať si to. Prišiel som do jej života znenazdajky tak ako aj ona do môjho, lenže ja som ten jej rozbil na tisíc kúskov, ukázal som jej to, čo v skutočnosti ani nie je pravda, ale ona to už inak neuvidí. Vždy bude na mňa spomínať ako na chalana s pochybnou minulosťou, ktorý ju len využil a zlomil jej srdce."

Oceňujem, že príbeh je rozprávaný z pohľadu Nataše aj Adama. Hlavne kvôli Adamovi, pripadal mi zaujímavejší a o niečo prepracovanejší. Nataša bola pomerne chladná, akoby zbavená emócií, i keď v rámci deja prejavila voči Adamovi úprimnú lásku. Ale to je vzhľadom na žáner prirodzené. Kniha Skús to znovu je určená mladším ročníkom a tak ju aj treba vnímať. Nehľadajte hlboké psychologické kresby ani vážne myšlienky. Aj pasáž s únosom je vykreslená skôr romanticky ako napínavo, Nataša neprejavuje takmer žiadny strach a za krátky čas sa dokonca stihne zamilovať do jedného z partie (žeby štokholmský syndróm na ľúbostný spôsob)? Janka Šulková neignoruje ani iné aktuálne problémy mládeže a vo viacerých smeroch sa v príbehu môžu mladí ľudia nájsť. Záver je síce na naše pomery trochu ako päsť na oko, ale znovu opakujem - cieľová skupina bude spokojná, a to je hlavné. Autorka vie, pre koho píše, a tomu je potrebné sa prispôsobiť. Hoci verím, že aj mladiství občas radi siahnu aj po náročnejšom čítaní.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Motýľ

Harry Hole je späť! (Jo Nesbo - Smäd)

03.06.2017 14:53

... a to so všetkou parádou. Naposledy som od Jo Nesba čítal uznávaného Snehuliaka, pričom ďalšie diely série už ušli mojej pozornosti. Smäd však vracia na scénu vyšetrovateľa Harryho Holeho v novom šate a s odstupom troch rokov, preto som sa rozhodol vrhnúť do temného sveta Osla znovu aj ja. A bolo to veru skvelé rozhodnutie. Smäd je exemplárnym príkladom severskej detektívky a bez obáv po ňom môžu siahnuť aj Nesbovi noví čitatelia. Príbeh sa síce ohľadom zločinca vracia k piatej časti série Diablova hviezda, ale všetky okolnosti sú jasne vysvetlené a aj vzťahy medzi jednotlivými postavami vám dajú okamžitý zmysel. Apropo, postavy. Všetky sú vykreslené presne a utkvú vám v pamäti. Každá je jedinečná a povahovo odlišná. Najväčšiu pozornosť na seba strháva, prirodzene, Harry Hole, no zvyšok osadenstva za ním ani najmenej nezaostáva.

"Vyceril zuby. Elise sa mu zadívala do úst. Chrup mal ako zo železa, čierny a hrdzavý s ostrými ostňami v hornej aj dolnej čeľusti ako pasca na líšky. Rozďavené ústa zavŕzgali, určite sú na pružinách. Už si spomenula na detaily prípadu. Fotografie z miesta činu. A uvedomila si, že čoskoro zomrie. Vtom sa zahryzol. Elise Hermansenová sa pokúsila zarevať mu do ruky, keď videla, ako jej z krku strieka prúd krvi."

Hlavné mesto Oslo trápi bizarná a pritom nesmierne krvilačná (doslova) vlna vrážd. Neznámy páchateľ zabíja mladé ženy prehryznutím krčnej tepny, aby vzápätí vypil ich krv. To má za následok množstvo špekulácií a teórií, ktorých sa okamžite chytá verejnosť na čele so senzáciechtivými novinármi. Katrine Brattová ako šéfka oddelenia závažných trestných činov bude mať plné ruky práce, pretože okrem dolapenia násilníka je ovplyvňovaná aj tlakom okolia a politickými machináciami. Policajný prezident sa totiž už vidí v ministerskom kresle a rýchlo vyriešený ťažký prípad by mu mohol len pomôcť. Preto osloví aj policajnú legendu Harryho Holeho. Ten si už tri roky užíva prácu v školstve a zásadne (k lepšiemu) zmenil aj svoj životný štýl. Napokon však predsa len znovu vkročí do rovnakej rieky a s vlastným menším tímom sleduje stopy k páchateľovi. Zároveň ide aj o jeho osobnú vendettu, pretože sa zdá, že ním je jediný vrah, ktorý mu kedy unikol. I keď je otázne, či sadista s vytetovaným diablom na hrudi skutočne zmenil svoj modus operandi a stal sa z neho vampír dychtiaci po ľudskej krvi...

"Mohol to popierať, no bol tu len z jediného, egoistického dôvodu. Nie pre obete, pre blaho mesta ani pre prestíž policajného zboru. Ani len pre vlastnú prestíž. Iba preto, že im ušiel. Áno, Harry cítil vinu za všetky obete, za každý deň, čo moho tento muž chodiť na slobode, lebo ho nezastavil. Bol schopný myslieť na jediné: musí ho dostať. On, Harry, ho musí dostať. Netušil prečo. Naozaj potrebuje nahoršieho sériového vraha a násilníka, aby dal svojmu životu smer a zmysel? Ani Boh nevie. A ani Boh nevie, či náhodou ten muž nevyliezol zo svojho úkrytu kvôli Harrymu."

Už od začiatku na vás Jo Nesbo útočí tým, čo najviac preslávilo škandinávsku literatúru - hutnou atmosférou. Či už ide o napínavé situácie, prienik do ľudskej psychiky alebo dokonca obyčajné opisy prostredia, ponurosť a tajomnosť vás celého obostrú. Kriminálny námet je obohatený aj o mystické prvky, čo hodnotím kladne. Vďaka tomu má čitateľ možnosť dozvedieť sa viac o fenoméne vampirizmu (až vďaka Smädu som napr. dozvedel, aký je rozdiel medzi pojmami vampír a upír). Dej vráti do hry všetky známe postavy a pridá aj niekoľko nových. Predsa len, nikto nemladne a aj policajný zbor potrebuje čerstvú krv. Dochádza tak k amémusi reštartu celej série a ja dúfam, že Nesbo sa s Harrym ešte niekoľkokrát vráti, pretože očividne stále nestráca dych. Niežeby boli ostatné jeho romány menej vydarené, ale Harry Hole je proste iba jeden. Na záver mi ešte nedá nevypichnúť názov, ktorý má viacero rovín (smäd po kriv, po pomste, po láske, po uzavretí prípádu atď.) a obálku knihy. Vyzerá to totiž tak, akoby ste sa na miestnosť pozerali z pohľadu vraha, pripraveného ochutnať strach ďalšej obete...

 

Nadupaný štart novej série (W. Larsen - Dokonalý zabiják)

02.06.2017 13:41

Opäť sa potvrdilo, že české vydavateľstvo Domino má skvelý odhad na nové tituly, ktoré určite zaujmú ich čitateľov. Ak vám náhodou ešte meno Ward Larsen nič nehovorí, pripravte sa na to, že ho čoskoro zaradíte medzi frekventované. Jeho autorský štýl sa pohybuje kdesi medzi Danielom Silvom a Raymondom Khourym, čiže na svoje si prídu hlavne  fanúšikovia špionážnych trilerov, akcie a reflexie svetovej spoločenskej situácie. Hneď po dočítaní knihy som si musel vyhľadať ďalšie informácie, pretože autor ma celkom namotal. Potešil som sa. Dokonalý zabiják je len prvou časťou série, ktorá bude čoskoro pozostávať už zo štyroch románov. Máme sa teda na čo tešiť, pretože Larsen určite krásne doplní zoznam spisovateľov pod prekladateľským patronátom Domina

"Naklonila se k trosečníkovi a zkontrolovala mu pulz. Byl nitkovitý a po takové námaze příliš pomalý. Pokožku měl bledou, téměř bílou. Pak si Christina všimla krvavé skvrny na jeho košili. Rozepnula knoflíky a spatřila asi deseticentimetrovou tržnou ránu na levém boku mezi dvěma posledními žebry. Musel ztratit spoustu krve. S takovým zraněním nemohl v ledové vodě plavat moc dlouho. Muž se zachvěl a tupě se rozhlédl kolem sebe."

Život americkej lekárky Christine Palmerovej sa nielenže obráti hore nohami, on urobí niekoľkonásobné salto a už nikdy sa neprestane točiť. Pokojná plavba na rodinnej jachte cez Atlantik sa zmení na boj o prežitie vo chvíli, keď z vody vytiahne stroskotanca lode Polaris Venture. David Slaton je v skutočnosti kidon, izraelský tajný agent a vycvičený zabijak. Jeho úlohou bolo dopraviť do Izraela z Juhoafrickej republiky dve jadrové zbrane. Lenže nepriateľská strana sa o tom dozvedela a zorganizovala smrtiaci útok. Izraelská vláda zažíva debakel a Davida navyše považujú za strojcu zrady. Ocitá sa tak na úteku pred policajnými zložkami a zároveň musí vypátrať pravého zradcu skôr, ako zbrane použije na útok na anglickej pôde. Christinina počiatočná nedôvera sa postupne mení na snahu pomôcť záhadnému mužovi a odvrátiť hroziacu katastrofu. Izraelská tajná služba, anglická polícia a Scotland Yard rozbiehajú pátranie po kidonovi, zatiaľ čo skutočný páchateľ strojí úklady v snahe dostať mladý židovský štát na kolená a prosperovať z novej situácie...

"Slaton změnil cíl a vypálil. Ticho v sále se změnilo v práskání výstřelů a tříštění skla. V rychlém sledu vypálil dvakrát na každou pohybující se postavu venku a vrhl se do úkrytu za koncem barového pultu. V půli cesty ucítil bodavou bolest v předloktí. Několik hostů se pokousilo uniknout hlavním vchodem, ale krupobití kulek je donutilo vrhnout se na podlahu a hledat úkryt za převrácenými stolky. Slaton vykoukl zpoza baru a vyslal spršku střel na muže, který skošil dovnitř rozbitým oknem. Druhý ležel na chodníku a svíjel se bolestí. Bleskurychle se skrčil za pult, když bar pokropila odvetná palba."

Prvých sto strán je oproti zvyšku románu o niečo menej dynamických, ale to neznamená, že sa budete nudiť. Autor si aj počas rozsiahlejšieho úvodu kliesni cestu k epickému pokračovaniu, a to najmä predstavovaním postáv a základných námetov. David Slaton a Christina Palmerová sú skvelo napísané postavy a už od začiatku je jasné, že napriek počiatočnej nevraživosti a nebezpečenstvu im budete držať palce. O to viac, že Larsen sa ich nebojí - najmä Davida - vháňať do čoraz napínavejších situácií. Iste, keby sme chceli, nájdeme aj niekoľko klišé (napr. hrdinova tragická skúsenosť z minulosti, zradca vnútri agentúry a pod.), ale autor ich podáva s takou parádou, že mu všetko radi odpustíte a necháte sa unášať dejom. Pozitívne hodnotím aj fakt, že tajomstvá sa odhaľujú postupne a autor si ich nenecháva až na záver. Vďaka tomu sa nestrácate v príbehu a užívate si prepojenia jednotlivých dejových línií naplno. Dokonalý zabiják sa mi páčil, preto verím, že bude mať úspech a dočkáme sa aj ďalších autorových diel. Určite totiž neujdú mojej (a iste ani vašej) pozornosti.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Domino

 

Životné múdrosti zaobalené do láskavého humoru (F. Backman - Tu žila Britt-Marie)

28.05.2017 07:49

Po výborne vykreslenom Ovem a rozpačitej vnučke s priveľmi bohatou fantáziou prichádza Britt-Marie, ktorou sa Fredrik Backman vracia k overenej postave vo vyššom veku. Čo sa mňa týka, napravil si týmto reputáciu, pretože predošlá kniha Babička pozdravuje a ospravedlňuje sa bola miernym sklamaním. Tu žila Britt-Marie síce poskytuje pár podobných námetov ako Muž menom Ove, ale nič to nemení na fakte, že ide o ľudsky napísaný román s jemne predkladaným, ale výrazným posolstvom. Na svet sa autor pozerá cez optiku staršej dámy, vhodenej do celkom novej situácie. Zaujímavé je, že spočiatku vám bude Britt-Marie pripadať priam nesympaticky a otravne, ale postupne prejdete od znechutenia cez ľutosť až k obľúbenosti. A pritom stačí, aby ste jednoducho vyčkali a čítali ďalej, pretože ako v živote aj v tejto postave platí, že človek sa nemení, len časom ho spoznávate lepšie a dôkladnejšie. 

"Kedysi ju v spánku držiaval za ruku, a vtedy snívala jeho sny. Nie že by nemala vlastné sny, ale Kentove boli väčšie, a ten, kto má najväčšie sny, v tomto svete vždy vyhráva. To sa naučila. Preto niekoľko rokov zostala doma, aby sa starala o jeho deti, a nesnívala o vlastných. Zostala doma, aby mu vytvorila dokonalý domov pri budovaní kariéry, a nesnívala o vlastnej... Roky pribúdali a nakoniec uplynuli všetky. To je vlastnosť rokov."

Britt-Marie má šesťdesiattri rokov a absolútne nečakal, že v tomto veku bude začínať doslova od nuly. Odíde od manžela, ktorý bol dovtedy pre ňu celým svetom, a to znamená postaviť sa na vlastné nohy. Žena, ktorej čas vypĺňala staroslivosť o domácnosť - najmä umývanie okien a balkóna - a večné čakanie na Kenta, kým sa vráti z práce, natrafí na prvé prekážky už na úrade práce. Prístup úradov jej nie je po chuti, ale napokon svojím až podivínskym prístupom dosiahne vytýčený cieľ - nájde si prácu. Háčik je v tom, že sa musí presťahovať do dedinky Borg, kdesi pánubohu za chrbtom, kde nie je nič okrem pizzerie a mladých futbalových nadšencov. A práve Britt-Marie sa má postarať, aby dorast fungoval na najlepšej možnej úrovni. Žena nenávidiaca špinu a čokoľvek, čo jej narúša stereotyp, sa odrazu musí potýkať s neporiadkom, hlukom a najmä uvedomením si, že nie vždy záleží na názore druhých. Zvláštna postaršia osôbka sa postupne zoznamuje s miestnymi obyvateľmi a pomermi a ani netuší, ako sa napokon skončí jej nečakané dobrodružstvo...

"Zdvorilo sa ospravedlnila Osobe aj Banke a vysvetlila im, že má čo robiť v mládežníckom klube, takže tu nemôže celý deň stráviť nejakými rečičkami. Svižne prekráčala cez parkovisko a ešte vždy s veľkou dávkou sebaovládania vošla na toaletu a zamkla za sebou. Naozaj sa nepatrí zvracať pred ľuďmi v kaviarni, to rozhodne nie. Keď vyšla z toalety, potkan sedel a čakal ako slušne vychovaný hosť pozvaný k nedeľnému stolu, no tváril sa, akoby si želal mať na zápästí exkluzívne náramkové hodinky a nespokojne ťukať na ciferník. Britt-Marie priniesla Snickers a tanierik, prestrela a zdvorilo sa ospravedlnila..."

Tu žila Britt-Marie neoplýva veľkou dynamikou ani nečakanými zvratmi. Očarí vás však dôkladnou psychologickou kresbou a láskavým postojom autora k postavám a ich životným prehrám i radostiam. Veľmi sa mi páči, ako Fredrik Backman citlivo pristupuje k nastoľovaniu dôležitých otázok. Napríklad o plynutí času a o tom, ako rýchlo prejde človek svoju púť (krásne je to vyjadrené v Britt-Marinom čistení okien - ona videla svet, ale svet nevidel ju). Náhly pokles osudu jej však priniesol viac, ako mohla dúfať. Po dlhých rokoch bola odkázaná sama na seba a musí otvoriť oči aj vo vzťahu k svojmu okoliu. A to tým spôsobom, že zároveň nestratí svoju osobnosť. A to je veru ťažká úloha. Futbal, pizza, láska, viac či menej bizarné postavičky a ich slovník - to všetko tvorí kolorit románu, ktorý bude iste robiť spoločnosť mnohým čitateľom na dovolenke pre jeho ľahkosť a nenáročné čítanie. Nedá mi nespomenúť aj obálku knihy - výborne dotvára sériu Backmanových titulov a podobne ako predošlé charakterizuje aj dej. Verím, že príbeh vás zaujme a tiež prinúti zamyslieť sa, či naozaj žijete naplno.

G. R. R. Martin - Rytier siedmich kráľovstiev

27.05.2017 08:13

Fanúšikovia Piesne ľadu a ohňa už s ohromnou dávkou netrpezlivosti čakajú na siedmu sériu Hry o tróny a tí, čo dávajú prednosť pôvodnej inižnej verzii, sa už zas nevedia dočkať jej šiestej časti. Je pravda, že George Martin si dáva na čas, no stále je to lepšie ako unáhliť sa a riskovať, že pôjde jeho tvorba kvalitatívne nadol. To však, myslím si, nehrozí. Jeho fantázia doslova nepozná hranice a stále má čím prekvapiť. Priaznivci Západnej zeme môžu zatiaľ siahnuť po knihe Rytier siedmich kráľovstiev. Dej je zasadený do rovnakého prostredia, i keď sto rokov pred udalosťami v ťažiskovom príbehu. Výhodou je, že tomuto titulu môžu venovať pozornosť bez obáv aj tí, ktorí ešte nepoznajú Hru o tróny. Ide o samostatný príbeh, hoci skalní čitatelia v ňom iste postrehnú aj početné odkazy. 

"Princ mal veľa sily, ale Dunk bol mocnejší, väčší a ťažší. Chytil štít oboma rukami a otáčal ho, až kým nepraskli remene. Stála dookola ním mlátil do princovej prilby a zaradom odrážal smaltované plamene. Štít bol hrubší než Dunkov, vyrobený z pevného dubového dreva obitého železom. Plamene zmizli, no Dunk sa nedal zastaviť. Aerion napokon pustil palcát a siahol po dýke, čo mu visela na boku."

Dunka sa ako malého chlapca ujal ser Arlen a odvtedy mu robil panoša. Keď však starý potulný rytier umrel, Duncan si musel nájsť vlastné miesto vo svete. A ako sa najlepšie uviesť medzi uznávaných bojovníkov než víťazstvom na turnaji? Ako správny rytier potrebuje panoša, a súhrou náhod sa ním stane otravný, ale odhodlaný chlapec s prezývkou Egg pre svoju hlavu bez jediného vlasu. Turnaja sa zúčastnia vyhlásení hrdinovia zo známych šľachtických rodov, nevynímajúc ani kráľovskú rodinu. A práve jednému z princov skríži Dunk cestu a hrozí mu nielen verejná potupa, ale aj smrť... Druhý príbeh sa odohráva dva roky po predošlých udalostiach a Dunk s Eggom sa zapletú do problémov na území Studene priekopy. Vládne jej Červená vdova, známa svojou krutosťou. Dlhotrvajúce suchá ju prinútia odkloniť tok rieky na svoje pozemky, čo vedie k prirodzenému konfliktu... Tretia časť vás zaujme svojou dynamikou a poukázaním na neustále politické prieťahy a snahy získať moc. Dračie vajce ako trofej turnaja je veľké lákadlo, predsa len, draky sa už niekoľko desaťročí v Západnej zemi nevyskytujú, no ešte väčším úspechom by bol úspešný prevrat. Dunk, nazývajúci sám seba ako už o niečo skúsenejšieho a vyzretejšieho rytiera ser Duncan Urastený, sa bude musieť opäť poriadne obracať, aby sa zorientoval nielen na bojovom poli, ale aj v zložitých vzťahoch i sám v sebe...

"Keď konečne zložil nevestu na posteľ, priskočil k nej trpaslík a chytil ju za ňadro. Dievčina zapišťala, muži sa rehotali a Dunk chytil kopajúceho trpaslíka za golier a odtiahol ho preč. Chcel ho vyhodiť na schody, no cestou k dverám zbadal dračie vajce. Ležalo na čiernom zamatovom vankúši na mramorovom podstavci. Bolo väčšie ako slepačie vajce, ale nie až také veľké, ako si predstavoval. Utešené červené šupiny sa v žiare sviečok ligotali ako klenoty. Dunk pustil trpaslíka a chytil vajce. Zrazu sa ho zatúžil dotknúť. Bolo ťažšie, než čakal. Keby niekomu rozbilo lebku, neostal by na ňom jediný škrabanec."

Dunk a Egg sú výborne napísané postavy. Dunk pôsobí milo rozpačito, nedá sa inak než fandiť mu v každej chvíli na jeho neľahkej ceste k vybudovaniu slávneho mena. Egg často tvorí jeho protiklad a priznám sa, jeho totožnosť ma prekvapila. Danú pasáž považujem za jednu z najlepších, hoci ich bolo, samozrejme, viac. Či už ide o Dunkovu snahu nadviazať kontakt s opačným pohlavím, alebo vykreslenie súbojov, George Martin nenechal nič na náhodu a aj ten najmenší motív sa ukáže ako opodstatnený. Čo posúva Rytiera siedmich kráľovstiev o niekoľko tried vyššie, sú úžasné ilustrácie. Gary Gianni odviedol perfektnú prácu a niekedy vám oči utkvú na jeho výtvoroch na poriadne dlhú chvíľu. Skvelo dopĺňajú príbeh a podnecujú fantáziu. Vyzerá to tak, že by sme sa s Dunkom, Eggom a ďalšími početnými postavami ešte mohli niekedy stretnúť, určite by som sa tomu nebránil. Najprv som titul považoval za výplň času počas čakania, no musím skonštatovať, že ide o plnohodnotnú samostatnú jednotku.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Tatran

R. Dekkerová - Vyvolenie

20.05.2017 17:44

Keď sa mi dostane do rúk nová autorka či autor žánru young adult, podvedome sa pripravím na obohraný príbeh, akých už tu bolo neúrekom. Ide síce o oblasť literatúry, ktorá zažíva veľký rozkvet, no to kráča ruka v ruke s opakujúcimi sa motívmi. Miestami sa však vyskytne titul, ktorý sa vymyká štandardom a nepustí vás po celý čas čítania. Medzi také bez výčitiek svedomia možno zaradiť aj Vyvolenie, prvú časť série americkej autorky Rachelle Dekkerovej. Zavedie vás v nej do apokalyptického sveta dvadsiateho tretieho storočia. Nebojte sa, ak náhodou nie ste priaznivcami sci-fi a technologického vývoja. Autorka síce mohla využiť budúcnosť na lepšie stvárnenie týchto prvkov, no slúži jej skôr ako kulisa na rozohratie partie ohľadom citov, viery, zneužívania moci a boja za slobodu. 

"Mali iba pár minút; potom prísušníci miestostráže prepravia dievčatá vlakom ponad rieku, aby žili a slúžili vláde ako "robotnice". Odteraz už nebudú dcérami ani sestrami, stratia kontakt s rodinou a prestanú byť súčasťou sveta, ktorý poznali. Oddnes sa podriadia vláde, pridelia im podradnú prácu, ktorú budú verne vykonávať až do svojej smrti. To bol zákon daný Bohom, ktorý pred mnohými rokmi v čase skazy zaviedol do praxe svätý Robert Carson."

Carrington matka už odmala vštepovala, aké je dôležité dbať na svoj zovňajšok a celkový zjav, pretože akonáhle  sa z nej sedemnásťročná dievčina, bude musieť absolvovať proces vyvolenia. Pretože ak by si ju nikto nevyhliadol ako manželku, stala by sa z nej robotnica, odlúčená od príbuzných a priateľov, verejného diania aj možnosti založiť si vlastnú rodinu. Má najlepšie predpoklady na to, aby zaujala, ale napokon sa stane to, s čím nikto nepočítal, a Carrington je odrazu súčasťou sveta na okraji spoločnosti. Ako robotnica sa ocitne v Skladisku, no osud jej nečakane dopraje druhú šancu. Isaac Knight, člen vlády a minister náboženstva, dostane povolenie druhýkrát sa oženiť, aby mohol splodiť dediča. A voľba padne práve na Carrington. Počiatočná radosť je však rýchlo vystriedaná obavami a pochybnosťami. Isaac je vraj veľmi krutý a prísny. Okrem toho sa v okolí Skladiska rozmáhajú sériové vraždy mladých robotníc a záhadný Aaron šíri božie slovo, postavené na slobodnej mysli viac než na tichej poslušnosti. Carrington bude mať čo robiť, aby napokon uchránila nielen seba, ale aj svoje city a životy priateľov...

"Podišiel k postave skrútenej do klbka a uistil sa, že sťahovacie pásky okolo zápästí, ktorými ju priviazal k stĺpu, sú neporušené. Počas včerajšej návštevy jej zopol vlasy, ale niekoľko pramienkov sa uvoľnilo, a tak ich znovu pripevnil do chvosta. Očistný roztok sa ťažko aplikuje cez vlasy zalepené zvratkami. Búrila sa proti jeho dotyku, ale už ani zďaleka nie takou silou ako počas prvých dní. Dúfal, že s ubúdajúcou silou odhodí svoju pýchu a prijme skutočnosť, že je hriešnica, ktorá sa musí zmeniť, aby mohla pochopiť nezaslúženú milosť. Medzi zuby jej vtisol lievik a keď sa začala vzpierať, pevne jej zovrel ústa."

Vyvolenie vám nedovolí nudiť sa. Každá kapitola je dynamická a posúva príbeh vpred, autorke sa podarilo vystavať ho bez výrazných hluchých miest. Carrington si vás tiež získa rýchlo - najmä kvôli nutnosti prerodu z obľúbeného dievčaťa so žiarivou budúcnosťou na osobu na najnižšej priečke spoločnosti. Aj ďalšie postavy sú vykreslené s náležitou osobitosťou - citlivý miestostrážca Remko s poruchou reči, odhodlaná a odvážna Larkin, Remkov veselý kamarát Helms či až fanatický minister Isaac. Rachelle Dekkerová zasadila svoj román o dvesto rokov do budúcnosti po skaze súčasného sveta, kedy zoskupenie preživších žije za múrmi bývalého hlavného mesta USA. Že vám to pripomína Divergenciu? Východisko je možno rovnaké a aj počas čítania natrafíte na podobné námety, ale spracovanie a postavy už dýchajú originalitou. Ba čo viac, vo Vyvolení sa do popredia dostáva vnútorná sila jedinca, pravá viera a boj proti akémukoľvek druhu útlaku. Čo ma však sem-tam trochu vyviedlo z miery? Chýbajúce čiarky vo vložených vedľajších vetách. A pánovi redaktorovi by som tiež odporučil zistiť si rozdiel medzi "vitím" a "vytím" - tieto hrubice nielen narušili celý zmysel viet, ale aj dojmu z knihy. Odhliadnuc od tejto chybičky krásy je Vyvolenie skvelý román a už sa teším na jeho pokračovanie.

Zaujal vás historický román Vyvolenie? Daľšie romány pre mladých nájdete na stránke i527.net. Román Vyvolenie si môžete zakúpiť tu: i527.net, Kumran.sk alebo Martinus.sk.

A. Andersonová - Letní host

20.05.2017 09:34

Hneď na úvod musím povedať, že mám vo veľkej obľube túto edíciu vydavateľstva Metafora. Je neporovnateľná s inými vydavateľstvami, a to nehovorím o jej umeleckej či informačnej hodnote. Redaktori majú vynikajúci nos na kvalitné tituly a Letní host nie je výnimkou. Na svoje si prídu priaznivci romantiky, skutočných príbehov, ruskej literatúry, histórie, ba dokonca aj ženskej emancipácie. Alison Andersonová si na svoje plecia naložila poriadne veľkú záťaž, ale zvláda ju s prehľadom. Pri tvorbe deja využila vlastné bohaté skúsenosti z prekladateľstva, čo dodáva románu autentickosť a ľahko sa viete vcítiť do sveta "viacjazyčných" osôb. Letní host sa pohybuje na pomedzí beletrie a literatúry faktu, ale vôbec nemáte pocit, že autorka vám vnucuje informácie jednu za druhou. K téme pristupuje citlivo a oživuje osobnosti, ktoré doteraz boli pre mnohých len menami bez príbehu. 

"Jaký dar to právě drží v rukou, jaký poklad se objevil v jejím tichém, nenápadném životě! Dostala úplně nové, nikdy předtím nepublikované dílo, které zachycuje život velkého muže - nezáleží na tom, že autorka deníku byla nevidomá, tady přece nejde o jeho vzhled! Navíc se dochovalo množství fotografií, dosvědčujících, že Anton Pavlovič měl skutečnou jiskru a šarm."

Prekladateľke Ane Hardingovej sa dostane do rúk preklad denníka ukrajinskej lekárky Zinajdy Lintvarjovovej. Ide o dovtedy nikdy nepublikované dielo a Ana sa doň pohrúži skutočne naplno. Veľmi rýchlo pochopí, prečo je také dôležité aj pre vydavateľku Kate Kendallovú, ktorá ním chce pozdvihnúť svoj upadajúci podnik. Zinajda žila v malom mestečku na východe Ukrajiny a hoci kvôli chorobe prišla o zrak, nevzdala sa a neklesla na duchu. Síce sa jej rapídne obmedzila možnosť vykonávať lekársku prax, ale za pomoci denníka si ventiluje svoje pocity i spomienky na predošlý život. Lintvarjovoci vždy viedli svoje deti k samostatnému mysleniu, preto sú všetci vzdelaní a rozhľadení, bez ohľadu na pohlavie či pôvod. Rodina počas leta prenajíma dom na svojom pozemku, a v rokoch 1888 a 1889 sa k nim dostávajú aj Čechovovci. Jeden z ich synov je takisto lekár a tiež nadaný spisovateľ. Medzi ním a Zinajdou sa čoskoro prebudí vzájomné porozumenie a hlbší cit...

"U večeře jsme se opět pohádali. Začal Paška: úplně jsem slyšela, jak skřípe zuby. Prohlásil: Ten člověk je nejhorší výplod kapitalismu, knihy, které vydává, nejsou nic než odpad a jejich smyslem je podporovat útisk pracujícího lidu, a to ani nemluvím o nevinném rolnictvu. Lži, jen lži a ignorance! Mluvil jsi s ním, Paško, synáčku? otázala se klidně mamá. Nepotřebuji se s ním setkávat! Když přijžděl, viděl jsem kočár, který si najal v Sumách. Nechutný přepych - jen aby nás zahanbil! Je to trapné až k pláči, podpořila bratra Nataša. Nedokáži uvěřit, že se Anton Pavlovič s někým takovým doopravdy přátelí!"

Zo stránok knihy priam vanie dobová atmosféra. Alison Andersonovej sa naozaj skvelo podarilo vystihnúť atmosféru ukrajinského vidieka koncom devätnásteho storočia. Tvorbu Antona Pavloviča Čechova poznám, ale doteraz som nemal možnosť spoznať ho ako človeka. Autorka sa podujala na neľahkú úlohu, no zjavne má rovnako veľký talent. Svet Zinajdy Lintvarjovovej vystihla s nadmernou dávkou citlivosti a pritom realistickosti. Nevidomá lekárka, odkázaná na pomoc druhých, ale zato s bohatým vnútorným životom. Nečudo, že očarila rovnako zanieteného intelektuála, akým bol Anton Pavlovič. Okrem neho prídu na pretras aj ďalší velikáni ruskej literatúry a spoločenského diania, čím získava kniha ešte širší rozmer. Letní host vás poučí, no zároveň si pri ňom aj oddýchnete. Ide o vydarenú kombináciu estetickej a náučnej funkcie, preto by kniha nemala ujsť vašej pozornosti.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Metafora.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>