Blog

Zásielka s poriadne bohatým obsahom (S. Fitzek - Balík)

11.02.2018 15:06

Priznám sa, chviľu mi trvalo, kým som sa po tom, ako som vzal knihu do ruky, donútil otvoriť ju. Prečo? Pretože vydavateľstvo Tatran si tentoraz dalo naozaj záležať a krásne sa pohralo s celkovým dizajnom.Obálka evokuje skutočný balík - je tomu prispôsobený materiál, grafika, písmo, nechýba ani predmetný štítok s údajmi a označeniami, aké ponúka poštová služba. Nemecký spisovateľ Sebastian Fitzek zažíva zrejmý úspech, doteraz som s  ním však nemal žiadnu čitateľskú skúsenosť. Na druhej strane je mi po prečítaní jeho románu jasné, že na toto meno už nezabudnem. Psychologických trilerov je na našom trhu pomaly prebytok, no stále sa, našťastie, vyskytnú autori, ktorí prinášajú neopozerané námety a vedia adresátov svojich textov doslova priklincovať. A Balík spĺňa všetky predpoklady, aby otvoril Fitzekovi cestu do zoznamu našich obľúbených autorov. 

"Posledné, čo videla, boli dvere otriasajúce sa od úderov. Potom zavrela oči, chcela sa oprieť o bielizník a vstať, ale bezvládne skĺzla dolu, akoby bola opitá, neschopná udržať rovnováhu. Plačúc klesla späť na dlážku, cítila vlastné slzy, pot, čo jej stekal z obočia (prečo mi aj to neoholil?), a zišli jej na um rolety. Že som ich, ja krava, ráno nevytiahla. Teraz už nemala dosť času, aby ich vytiahla a vyskočila z okna."

Emma už dlhší čas žije medzi štyrmi stenami, pretože po desivom zážitku so sériovým páchateľom s prezývkou Holič prestala vychádzať z domu. A nepomáha ani to, že bola psychiatričkou ochotnou pomáhať s traumami cudzím ľuďom. Sebe, paradoxne, pomôcť nedokáže, pretože stále čaká, že Holič príde dokončiť, čo začal, a znesie ju zo sveta ako všetky svoje ostatné obete. Emmin zaužívaný stereotyp však jedného dňa získa vážne trhliny. Do rúk sa jej dostane balík, určený pre jej neznámeho suseda. Čo s ním? 

Sebastian Fitzek spracoval dva typické príklady ľudskej prirodzenosti do naozaj strhujúceho príbehu. Pohráva sa so strachom z neznámeho, hraničiacim s paranojou, a zvedavosťou podčiarknutou dlhodobým dobrovoľným vyhýbaním sa okolitému svetu. Prejavuje sa ako výborný psychológ, pretože na jednej strane vtiahne čitateľa do deja, a zároveň mu kladie do mysle podnety na premýšľanie. Ako sa však ukáže, nie všetky nápovedy sú aj pravdivé a vy sa len čudujete, ako ste mu sadli na lep.

"Premýšľala. O balíku a jeho obsahu, o ktorom dúfala, že rozptýli jej morbídne pochybnosti, a pritom spôsobil presný opak. O A. Palandtovi, ktorý ticho plakal v tmavej spálni, ohrozovaný násilníkmi, a o Filipovi, ktorý ju nechal samotnú so sebou a jej vnútornou prázdnotou a ktorému nemohla zavolať. Nie preto, lebo jej mobil ležal na chodbe vedľa Palandtovho stojana na parochne, veď mala aj pevnú linku. Ani preto nie, lebo sa obávala jeho hnevu za to, že dnes spáchala až tri trestné činy: narušenie domového poriadku, porušenie listového tajomstva a materiálne poškodenie balíka."

Sebastian Fitzek má svojský štýl, aký som ešte u žiadneho iného autora nevidel. Prelína viacero časových línií, niektoré motívy len naznační, aj keď by si zaslúžili viac pozornosti, no napokon sa ukáže, že celý čas dobre vedel, prečo to robí. O jeho talente svedčí už desaťročie významných úspechov na poli psychotrileru nielen v rodnom Nemecku, ale prakticky po celom svete. Komerčná literatúra tejto proveniencie nie je u nás extra bohato zastúpená, preto som rád, že sa to zmenilo aspoň v tomto smere. Fitzekove romány sú navyše samostatné, takže nečakajte vyšetrovateľa či vyšetrovateľku pendlujúcich z knihy do knihy. Vďaka tomu môže získavať každým titulom nových čitateľov. Tak je to aj v prípade Balíka, ktorý síce nie je jeho debutom, no určite patrí medzi jeho najvýraznejšie autorské počiny. Vy sa o tom môžete presvedčiť spolu s ďalšími miliónmi nadšených čitateľov konečne aj v slovenskom preklade. 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Tatran.

Emocionálna jazda s nevtieravým posolstvom (P. Ness - Najdlhší deň Adama T.)

05.02.2018 10:33

Patrick Ness patrí medzi autorov, o ktorých som ani nechyroval, kým u nás v preklade nevyšla ich kniha. Hanba mi! Patrick je totiž zároveň jedným z tých, na ktorých tituly je čakanie hotovou skúškou trpezlivosti. Len pred pár dňami som si pozrel film Volanie netvora, takže sa mi to utrpenie aspoň čiastočne podarilo zmierniť, a potom bác! Prišlo prekvapenie zo Slovartu - špeciálny recenzný výtlačok Najdlhšieho dňa Adama T. No nemilujte ich. Avizovaná novinka si na mňa už dlho brúsila zuby (alebo ja na ňu?) a môžem s čistým svedomím vyhlášiť, že tento román patrí medzi Nessove najlepšie diela. A pritom nejde o žiadnu rozsiahlu epopeju, kniha má len okolo 280 strán. Napriek tomu sa do nej vmestilo množstvo námetov, ktoré cielia na širokú škálu života každého tínedžera či adolescenta. 

"Enza miloval... A čo na tom, že to bola láska pätnásť- a neskôr šestnásťročného chalana? Prečo by to malo znamenať niečo menej? Boli predsa starší ako tí dvaja idioti z Rómea a Júlie. Prečo každý, kto prestal byť tínedžerom, automaticky mávne rukou nad všetkým, čo vtedy cítil? Koho zaujíma, že z toho vyrastie? Bolestné a euforické dni, keď to človek prežíva, preto nie sú o nič menej skutočné. Skutočné je to, čo sa odohráva teraz. Aj keď ste mladí. Najmä ak ste mladí."

Adam Thorn to rozhodne nemá ľahké. Jeho mizéria síce plynie prevažne z nevyrovnaného citového života, ale ako sa hovorí aj v úryvku vyššie, nič to nemení na jej intenzite. Je gej, jeho otec je pastor a zmieta sa v smútku za bývalým priateľom Enzom. Útočisko nachádza predovšetkým u svojej najlepšej priateľky Angely a jej matky, ktoré sa preňho stávajú majákom uprostred rozbúreného mora a vždy mu vedie poskytnúť pomoc aj pochopenie. Práve vzťah medzi Adamom a Angelou bol pre mňa jedným z vrcholov príbehu. Patrick Ness prezentuje priateľstvo ako najvýraznejšiu hodnotu, nájdeme to v každej jeho knihe, a ja s ním môžem len súhlasiť. Neraz ho stavia dokonca aj nad lásku, prípadne sú na jednej úrovni. Druhú dejovú líniu v príbehu zastupuje duch mŕtveho dievčaťa. Kto pozná Nessove romány, nebude tým vôbec prekvapený. Kúsok fantasy či nadprirodzena nesmie chýbať za žiadnych okolností, aj keby to na prvý pohľad nedávalo veľký zmysel.

"Tento deň patril plaču, ako už vedel, lebo na jeho konci Enzo odíde. Ale teraz nie. Nebude plakať. No rozhodne vedeli, kam ho majú svojimi šípmi zasiahnuť. Lebo čo ak majú pravdu? Čo ak v ňom naozaj je niečo pokazené? Čo ak je na nejakej úrovni, hlbook vnútri, vo svojej najjednoduchšej, najčistejšej podstate skazený? Čo ak jeho prvé stavebné kamene obsahujú malilinkú chybičku a všetko ostatné od prvého okamihu jeho života je iba zakrývanie praskliny na fasáde natiahnutej na lešení a nemá nijaké skutočné jadro, nijakú centrálnu hodnotu. Vôbec žiadnu. Môžem milovať? pomyslel si. Môžem?"

Homosexualita nie je jediným námetom, skôr slúži ako východisko pre hľadanie identity, miesta v kolektíve a vo svete, túžbu po opätovanej láske... Najdlhší deň Adama T. má tiež zaujímavo zvolenú kompozíciu. Jeden deň v živote hlavnej postavy je pretkaný duchárčinou, ktorej význam odhalíte až neskôr. Stretol som sa s názormi, že táto línia je nadbytočná, no mne sa pozdávala. Je vítaným spestrením a bez podobnej vsuvky by to už ani nebol starý dobrý Ness. Román je plný pekných, výrazných myšlienok, niektoré by som najradšej rozvešal po meste, aby si ich prečítalo a zamyslelo sa nad nimi čo najviac ľudí. Uvažoval som, k akej knihe by som Najdlhší deň Adama T. prirovnal. Líbali jsme se od Davida Levithana? Simon vs. the Homo Sapiens Agenda od Becky Albertalli? Nie, skôr si myslím, že to budú iné diela, ktoré budú prirovnávané k tomu Nessovmu. Tento autor si ako obvykle razí vlastnú cestu a my, čitatelia, po nej zakaždým s dôverou a radi vykročíme znovu a znovu.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart.

Severskí bohovia hlásia druhý príchod (R. Riordan - Thorovo kladivo)

04.02.2018 13:35

Dá sa povedať, že na knihách od Ricka Riordana (mám na mysli Percyho Jacksona a Jasona Gracea) som sa naučil o antickej mytológii viac než počas celého štúdia. Je obdivuhodné, s akou ľahkosťuo a nadšením prenáša staroveké mená a udalosti do súčasných pomerov a adekvátne veku jeho cieľovej skupiny. Hoci, mám dojem, že tá sa posúva čoraz viac. Okrem toho, že získava nových čitateľov, tí, ktorých namotal už skôr, s ním zdieľajú jeho tvorbu i v dospelosti. Deje sa tak aj vďaka novej sérii, ktorou opúšťa doby antiky a presúva sa na sever Európy. Prví Bohovia Asgardu ma dokonca ohromili ešte viac ako úvod Bohov Olympu. Sú odviazanejší, postavy neopozerané a svet Vikingov a ich mytológie poskytuje skutočne množstvo zaujímavých podnetov. Thorovo kladivo pokračuje v nastúpenej ceste a jeden z najznámejších bohov trochu pozmeňuje svoj komerčný obraz.

"Nemám rád, keď sa ma niekto pokúša zabiť. Jasné, vo Valhale sa my einherjarovia navzájom zabíjame v jednom kuse a do večere zase ožívame. No mimo Valhaly som totálne smrteľný. Umrieť v Bostone, nijaký nový vesmírny začiatok ma už nečaká. Kozí vrah ma sledoval zhora zo strechy. Vďaka bohom, vyzeralo to tak, že sa mu sekery minuli. Ale aby som to s tou vďačnosťou bohom neprehnal, za pásom mu visel ešte meč."

Po tom, ako Magnus Chase umrel a prijal svoj nový osud v podobe mytologického bojovníka einherjara, sa preňho hranice normálnosti posunuli o celý nebeský svet. Boston už nikdy preňho nebude ako predým, najmä keď dokázal opodstatnenie svojho miesta vo Valhale po boku bohov. Teraz naňho a na jeho priateľov čaká nová úloha - nájsť stratené Thorovo kladivo a ochrániť ľudstvo pred útokom obrov a úkladmi zlomyseľného boha Lokiho. Osud deviatich svetov visí na vlásku, a hoci Magnus sem-tam pochybuje o svojich schopnostiach, na scénu prichádza aj Lokiho nápomocný potomok Alex. Práve vďaka tejto postave sa Bohovia Asgardu dostávajú na celkom novú úroveň. Vidno, že Rick Riordan upustil od bezmedznej zábavy a poučenia a prináša svojim čitateľom aj pridanú hodnotu v podobe transgenderovej postavy. Ukazuje jej zapojenie do života, pocity a reakcie okolia a presvedčivo buduje u mladých čitateľov toleranciu a vnímanie bez predsudkov. Skvelá práca, Rick!

"O tri dni oddnes sa chce obor Thrym oženiť. Žiada nevestu a tiež dar, meč a kameň Skofnung. Za to možno vráti Thorovo kladivo, a zabráni tak hordám z Jotunheimu vtrhnúť do Bostonu. Myslel som na tisíc obrov z môjho sna, ako pochodujú do boja s Thorom. Nebál by som sa čeliť takej sile - mať veľké kladivo, ktoré dokáže odpáliť hory a urobiť z armády útočníkov syčiace omrvinky. Vravel som si, že to, čo teraz s Hearthom robíme, má zmysel: vlečieme sa po Alfheime a pokúšame sa získať zlato od starého trpaslíka, zaň dostať kameň a vyliečiť Blitza. A predsa... zdalo sa, že nás Loki naschvál odstavil."

Jednu vec však predsa musím autorovi vytknúť, a to opakujúcu sa schému. Takmer v každej (!) knihe ide o putovanie skupiny priateľov za niečím alebo niekým v snahe odvrátiť katastrofu v presne určenom čase. Na to sa síce nabaľujú rôzne bytosti a udalosti, ale v konečnom dôsledku čitateľ vždy vie, čo ho čaká, a málokedy je prekvapený. Keď sa ale zbavíte záťaže v podobe predvídateľnej kompozície, užijete si dobrodružnú jazdu naplno. Severská mytológia nie je natoľko známa, ako grécka či rímska, a pre našinca je o to pútavejšia. Celá séria má navyše tentoraz len tri časti, a tak aj dej je zhustenejší a dynamickejší. Nie je vylúčené, že autor ju neskôr rozšíri, ale osobne by som nebol proti. Jednotlivé kapitoly sú krátke a s popisným názvom. Nechýba ani typický humor a irónia, ktorá neraz u vás vyvolá hlasný smiech, rovnako ako mnoho popkultúrnych narážok. Thorovo kladivo sa tak stáva príjemným spestrením žánru young adult a Rick Riordan ním potvrdzuje svoje miesto medzi jeho poprednými autormi.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem mediálnej spoločnosti Albatros Media.

Čarovná vlna slovenského young adult (V. Sedileková - Venile)

03.02.2018 13:10

Tvorbu mladej šikovnej autorky Valentíny Sedilekovej registrujem prakticky už niekoľko rokov a môžem zodpovedne vyhlásiť, že má skutočný talent. Napreduje, nezaháľa a svoj dar cibrí s neprehliadnuteľným šarmom. Čo bolo napokon vidieť aj na tradičnej novembrovej Bibliotéke, kde sa uskutočnil krst jej debutového románu Venile. Ide o prvú časť série Pokrvní, ktorým cieli predovšetkým na neskôr narodených čitateľov v jej veku, ale na svoje si prídeme aj my dospeláci. Aspoň ja som si čítanie užíval. Na trhu je nepreberné množstvo young adult titulov a je už pomerne ťažké nájsť medzi nimi kúsok originality. Iste, aj Venile sa potýka s niekoľkými zaužívanými motívmi, ale pri akomkoľvek začínajúcom autorovi je to v podstate bežná vec. Súčasné zjavné ovplyvnenie západnou kultúrou je badať aj v reáliách (slovenské ekvivalenty nie sú zrejme až také pútavé). Autorka nás však vovedie do celkom nového sveta, takže to nakoniec ani veľmi neprekáža. 

"Začína sa ma zmocňovať zúfalstvo a zároveň s ním aj obavy, či som sa skutočne nepomiatla. Nešťastne si utriem slzy z očí a s prosbou na perách celým svojím telom, priam bytostne, zatúžim byť vlkom. Vtom sa to stane. Šteklenie mi ako horúci kúpeľ obleje telo a bezbolestne zmení proporcie. Srdce mi v hrudi bije, zatiaľ čo mozog vstrebáva nové poznanie. Som vlkom! SOM VLKOM! kričia mi myšlienky."

Oficiálna anotácia: Bezstarostný život stredoškoláčky Kathrin sa otočí naruby vo chvíli, keď sa po škole roznesie škandál, v ktorom hrá hlavnú rolu. Tlak zvláda len vďaka dobrým priateľom, no jej hnev vyvrcholí... premenou na zviera. Kathrin si myslí, že sa zbláznila. Naplánuje pomstu ako poslednú možnosť očistiť svoje meno. No ani len netuší, že sa medzitým spustili prvé kamienky lavíny, ktorá ju prostredníctvom odvážneho chlapca zavedie na Venile, očarujúcu planétu oddelenú Prechodom. Zistí, prečo žije u nevlastných rodičov, čo znamenajú jej nezvyčajné schopnosti a prečo je tá, na ktorej pleciach leží osud celého sveta. Napriek okolnostiam, ktoré ju tlačia po predurčenej ceste Pokrvnej, konečné rozhodnutie, ktoré ovplyvní nielen jej život, musí urobiť ona sama.

"Mami, tatko... Prečo ste museli zomrieť? Všetka ťarcha toho, čo na mne leží a prenasleduje ma od prvého stretnutia s Danielom, sa prenesie do sĺz. Na ramene pocítim ženinu ruku. Keby žili, mohla som mať krásne detstvo v lone prírody. Mohla som vyrastať bez nepríjemných myšlienok na to, prečo sa ma moja matka vzdala a nechala ma na prahu dverí. Bola by som pripravená na to, čo ma čaká, a nemusela by som ísť bojovať do vojny, o ktorej každý vie, že sa blíži... Ja som tá, ktoráto môže zmeniť; tá, ktorá môže spojiť ľudí, aby bojovali za slobodu, životy nevinných , lásku, vieru a dobro."

Je skvelé, že vydavateľstvo Artis Omnis dalo šancu aj mladej krvi a do svojho portfólia zaradilo ďalší kus domácej fantasy. Ak Valentína Sedileková vytrvá (o čom nepochybujem), časom sa z nej iste stane jedna z najvýraznejších tvárí daného žánru. A ktovie, možno prekvapí aj inými, reálnejšími príbehmi, námetov má okolo seba habadej. Nedá mi nepochváliť aj celkové grafické a technické spracovanie jej prvotiny. Kniha s kvalitným papierom a ilustrovanou obálkou zaujme aj medzi kvantom iných, rovnako ako vnútorné mapy a obrázky v úvode kapitol v štýle Juraja Červenáka. Venile vstúpil na slovenský knižný trh razantne a pevne verím, že si kvalitu a obľúbenosť udrží aj pri zvyšných dvoch častiach série. Pokrvní majú čo ponúknuť a Valentine držím palce, aby naplnila očakávania, ktoré si vzala na svoje plecia :-)

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Artis Omnis.

Pokračovanie honby na Islamský štát (D. Silva - Dom špiónov)

03.02.2018 08:13

V nedávnej recenzii na knihu Zabijakova hra od Warda Larsena som sa zmienil, že Daniel Silva je dosiaľ neprekonaným autorom na poli špionážneho trileru. A dokazuje to aj novinkou Dom špiónov, ktorý v podstate nadväzuje na predošlý román Čierna vdova. Predstavil sa v ňom nový záporák, s ktorým to protiteroristické zložky rozhodne nemajú ľahké. Nielenže sa im stále vymyká z rúk, ale podarilo sa mu na pôde Spojených štátov amerických uskutočniť útok s nemalým počtom obetí. Agent Mossadu Gabriel Allon, ako všetci dobre vieme na základe ostatných šestnástich kníh, nenecháva zločincov uniknúť, a tak sa opäť stretávame s jeho neutíchajúcim odhodlaním. Čierna vdova sa poriadne rozbehla až v poslednej tretine, akoby si autor spočiatku len pripravoval pôdu, no Dom špiónov si, našťastie, razí inú cestu. Vtiahne vás okamžite a nepustí až do konca.

"Nedávny útok vo Washingtone, zničené budovy, pamätníky aj desivý počet obetí urobili zo Saladina novú tvár islamského teroru. Aký bude prídavok? Americký prezident v jednom z posledných rozhovorov pred odchodom z úradu vyhlásil, že Saladin nie je schopný ďalšej veľkej operácie, lebo americká vojenská odveta rozmetala jeho obávanú sieť na franforce. Nato Saladin prikázal samovražednému útočníkovi, aby sa odpálil pred veľvyslanectvom Spojených štátov v Káhire."

Gabriel Allon len nedávno vrhol do Saladinových kruhov čiernu vdovu ako infiltrovanú špiónku, no aj tak nedokázal včas zabrániť jeho útoku. Na dolapenie hlavy teroru Islamského štátu tak musí vynaložiť omnoho väčšie úsilie. Namiesto doktorky, ktorá kedysi Saladinovi zachránila život, sa do centra deja dostáva netypická dvojica. Opraty ženských postáv preberá modelka Olivia Watsonová a jej nevyspytateľným náprotivkom sa stáva jej milenec Jean-Luc Martel. Ich napojenie na Saladina je východiskom pre sledovanie a následné chytenie najnebezpečnejšieho teroristu súčasnosti, čo sa iste nezaobíde bez obetí. Jean-Luc však už dlhšie nesmie zatvárať oči pred hrôzami, ktorých súčasťou sa nepriamo stal vďaka svojmu zbohatnutiu v drogovom svete. Keďže ich verbovanie má za následok presun do iných krajín, do hry vstupujú aj ďalšie postavy, najmä Gabrielov starý známy, Angličan Christopher Keller, kedysi jeho nepriateľ, dnes spojenec s nadaním poslať neželené osoby na druhý svet...

"Christopher Keller absolvoval cestu do najmenšej kajuty ešte trikrát - o jedenástej, čosi po polnoci a o pol jednej, vtedy sa zdržal najdlhšie - a René Deveraux, ostrieľaný marseillský zločinec s krvou na rukách, neovládateľne vzlykal a prosil o milosť. Keller súhlasil pod jednou podmienkou - Deveraux povie všetko, čo vie, pred kamerou. Inak mu Keller doláme všetky kosti, pomaly a dôkladne, s prestávkami na občerstvenie a zamyslenie. V tomto smere už pokročil dosť ďaleko. Deverauxova pravá ruka s guľkou v pleci utrpela viaceré zlomeniny. Pravý aj ľavý lakeť mal rozmliaždený."

Páčilo sa mi, že do deja sa vrátili mnohé postavy známe z minulých kníh, napríklad už spomenutý Christopher Keller alebo Julian Isherwood, azda najbizarnejšia postavička celého allonovského univerza. Tiež kvitujem Silvovo rozhodnutie priveisť na scénu výrazného záporáka a nie epizódneho zločinca pre jednu knihu. Saladin poriadne zatopí nielen Mossadu, ale aj ďalším agentúram, a vy s patričnou zvedavosťou a napätím hádate, či sa im ho tentoraz podarí konečne premôcť. O niečo menší priestor dostáva Gabrielova manželka Chiara, ktorá ho sprevádza už od tretej časti série. A čo samotný Gabriel Allon? Ten sa ako hlava špionážnej siete už nedostáva do toľkých priamych konfrontácií ako kedysi. Nečudo, veď už predsa nepatrí medzi nezdolných mladíkov. Jeho postava však určite nie je za zenitom, čo dosvedčuje aj snaha priviesť ho na televízne obrazovky. Už bolo veru načase, tvorcovia v ňom nájdu nepreberné množstvo námetov.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovenský spisovateľ.

Nie je všetko zlato, čo sa blyští (R. Mead - Půlnoční klenot)

02.02.2018 15:28

Třpytný dvůr ma pred časom presvedčil, že autorka Richelle Mead ešte na poli young adult nepovedala posledné slovo a znovu natrafila na námet pre úspešnú sériu. Prvý diel predstavil zbrusu nový svet a s ním hrdinky, ktoré stojí za to spoznať. Ak ste náhodou ešte nemali tú česť, rozhodne to napravte čím skôr. Inak sa pripravíte o príjemný čitateľský zážitok. Odporúčam čítať knihy v určenom poradí, aby ste si ich vychutnali komplexne a so znalosťou všetkých postáv a okolností. Půlnoční klenot sa primárne venuje Mire, ktorej príbeh sa začal odvíjať už v predošlej časti. Musím vás však vopred upozorniť na skutočnosť, o ktorej som netušil. Myslel som, že sa dočkáme relatívne samostatného osudu ďalšej postavy, ako to býva u sérií zvykom, no Půlnoční klenot má trochu inú kompozíciu. Autorka zvolila odlišný postup (ťažko povedať, či šťastne) a prakticky nám predostiera rovnaké udalosti ako predtým, len cez Mirinu optiku.

"Zhluboka jsem se nadechla a opřela se o dům. S překvapením jsem si uvědomila, že se chvěju. Skutečně jsem právě vyhrožovala dívce, že ji zohyzdím, jestli o mně bude roznášat klepy? Neměla jsem v úmyslu vyhrůžku splnit, ale i z tohohle pokusu zastrašit ji jsem si připadala ničemná. Udělala jsi, co jsi musela, Miro, řekl mi vnitřní hlas silně. Musíš se dostat k Lonzovi. Nemůžeš riskovat, že tě odtud vyhodí kvůli pomluvám nějaké slečinky."

Mira pochádza z chudobných pomerov, navyše jej domov trpí pod jarmom vojny. Istú nádej jej poskytuje vyhliadka budúcnosti mimo besnenia zbraní, no ani Třpytný dvůr napokon nie je záruka úspechu. Jej premena na elegantnú dámu s vyberaným vystupovaním a konverzačným majstrovstvom aj tu naráža na nespravodlivosť a hádzanie polien pod nohy. Našťastie sa zoznamuje s dvomi dievčatami, ktoré jej pomôžu preklenúť obdobie smútku za domovom - Adelaide a Tamsin. Každá z nich túži po peknom, bohatom a vplyvnom manželovi. Napokon, preto boli vyslané do Adorie - kolónie, ktorá potrebuje novú krv a ženy schopné rozšíriť rady obyvateľov. Ako to už býva, aj na Miru sa usmeje šťastie v podobe lásky. Má tvár Granta Elliota, ktorý pod maskou cynickosti a nadradenosti skrýva citlivosť a obdiv k nevšednej možnej neveste. Lenže Mira viac než po zväzku túži po slobode a nezávislosti, a okrem toho Elliotovi stojí v ceste ďalší protivník - búrlivý vodca pirátov...

"Byla jsem plná zpráv o antikacířských patrolách, ale když jsem později večer dorazila do domu U Vistárií, Aianu jsem tam nenašla. Už jsem se skoro rozhodla vydat za Grantem sama, když jsem si uvědomila, že se ještě nevrátila ani Adelaide. Dlouho jsem stála v naší ložnici a zírala na její prázdnou postel. Pak jsem se svalila do té své, protože mě najednou přepadl strašný, přímo zdrcující pocit. Co když se jí něco stalo? Proč jsem ji nechala odejit samotnou? Už jsem přišla o jednu přítelkyni. Jak jsem se mohla k té druhé chovat tak bezohledně?"

Autorka mohla pri písaní pokračovania využiť situácie a dialógy z predošlej knihy, čo jej svojím spôsobom uľahčilo prácu, no zároveň musela udržať pozornosť čitateľa, aby nečítal presne rovnaký príbeh. Mira je výborná hrdinka, ktorú si ľahko obľúbite - zo zbedačenej a utiahnutej dievčiny sa mení na sebavedomú a nezávislú ženu, a o premene možno hovoriť aj o jej mužskom náprotivku Grantovi. Okrem lásky sú ďalšími základnými kameňmi deja Půlnočního klenotu priateľstvo, odvaha, obeta a pomoc iným. Tínedžeri si pritom iste prídu na svoje. Napokon, v ich veku sú všetky pocity omnoho intenzívnejšie. Dospelák sa možno bude miestami nudiť, najmä tí, čo čítali Třpytný dvůr a vedia tak odhadnúť, čo sa bude diať. V tom je najväčšia nevýhoda knihy. O to väčším zážitkom však bude, na druhej strane, pre tých, čo sa so sériou Richelle Mead zoznámia len teraz. Vzhľadom na paralelné rozprávanie udalostí sa trio hrdiniek nevyhne porovnávaniu. Adelaide bola víchrom invencie, Mira stelesnením premeny z húsenice na motýľa a Tamsin...? Tá zatiaľ vyznieva najmenej prívetivo, ale to sa iste zmení, keď jej autorka poskytne voľné pole, aby v tretej časti vyrozprávala svoju verziu.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Domino.

Ukážkový príklad romantického dobrodružstva (N. Roberts - Žhavý led)

01.02.2018 17:42

Americká spisovateľka Nora Roberts patrí v našich končinách k tým najignorovanejším. A pritom patrí v súčasnosti už dlhodobo k najúspešnejším svetovým autorkám. Tento nesúlad je podľa mňa veľkým prehreškom, Nora Roberts je žiarivým príkladom toho, že romantika nie je iba nariekaním žien v domácnosti nad manželovou neverou a zdĺhavým rozoberaním pocitov a popíjaním kávy s kamarátkami (niektoré slovenské spisovateľky by sa z toho mohli poučiť). Nie, láska v podaní Robertsovej sa stáva zážitkom, dobrodružstvom, skúsenosťou, ktorá stojí za to a zanechá v čitateľovi odozvu z príjemne stráveného času. Takým je aj Žhavý led, novinka (u nás, v USA vyšla už v roku 1987), ktorá by nemala ujsť žiadnemu nadšencovi ľúbostnej zápletky v kombinácii s kriminálkou a zábavným nebezpečenstvom. 

"Zvláštní, že Whitney vůbec nevadilo, že je zloděj. Nehnula ani brvou. Ani když pochopila, že okrádá její známé. Nic to s ní neudělalo. Co je tohle vlastně za ženskou? Touží po dobrodružství, ale k jejímu uhlazenému zevnějšku to vůbec nesedí. Klidně se baví se zlodějem, ale zatváří se opovržlivě, ano, dokonce soucitně, když slyší, že spal s někým jen pro hrstku drahých kamenů."

Douglas Lord je nájomný zlodej, privyrábajúci si falšovaním, okrádaním a vyrábaním nepriateľov všade, kde zanechá pečať svojej práce. Momentálne sa dostal do veľkých problémov s Dimitrim a jeho bandou kvôli pátraniu po stratenom poklade. Práve v tom čase mu skríži cestu newyorská mladá dedička Whitney MacAllisterová, potácajúca sa na životnej križovatke. Znudená svojím pokojným (priam nezáživným) stereotypom ani nedúfala, že sa odrazu ocitne vo víre dobrodružstva. Lenže ani jeden z hrdinov nie je poddajnou osobnosťou, a tak sa môžu pripraviť na poriadne horúce strety. A to nielen navzájom, ale aj s nepriateľmi. Aby unikli ich krutosti, musia byť vždy o krok pred nimi. Spojené štáty americké, európske metropoly, Madagaskar... Douglas a Whitney sa v pátraní po poklade dostanú do rôznych kútov sveta a verte mi, ich počínanie budete sledovať so zatajeným dychom a neutíchajúcim úsmevom na perách.

"Se vší pravděpodobností to byl ten největší a nejtlustší pavouk, jakého kdy viděla. Ohledával její prsty černýma, chlupatýma nohama. Protože měla ruku položenou blízko tváře, chvíli ji trvalo, než zaostŕila. Pak si ještě otupelá spánkem pavouka prohlížela. To už se vydal na cestu k jejímu nosu. Moje ruka! Můj nos! S hrůzou si uvědomila skutečnost. Přidušeně vykříkla a švihnutím ruky pavouka odmrštila... No, když člověk spí v jeskyni, musí s ošklivými sousedy počítat. Ale proč nezašel na návštěvu k Dougovi? Proč by si měl Lord klidně spát, když ji tady budí pavouci?"

Žhavý led je samostatným románom v sérii, ktorú čitateľom z Čiech a Slovenska prináša vydavateľstvo Motto. Pevne verím, že s ňou tak skoro neprestane, vo mne našli spoľahlivého fanúšika. Nora Roberts sa už dávno u mňa zaradila medzi obľúbené autorky a z tohto piedestálu iste tak skoro nezostúpi. Tento román je dôkazom jej rozprávačského talentu. Whitney a Douglas mi veľmi silno pripomínajú postavy z filmov Honba za drahokamom a Honba za Klenotom Nílu, ktoré bravúrne stvárnili Michael Douglas a Kathlenn Turner. Práve tieto dva filmy ma kedysi priviedli k dobrodružnej romantike a Žhavý led kráča v ich šľapajách. Pri čítaní Žhavého ledu sa budete baviť, smiať a škodoradostne krútiť hlavou nad situáciami, v ktorých sa hrdinovia ocitnú. Ich kontrastné svety sú východiskom pre iskrenie nielen vo fyzickej príťažlivosti, ale aj v trefných rozhovoroch. Obálka knihu definuje ako román pre ženy, no je určený každému, kto je ochotný zabudnúť na starosti a ocitnúť sa na napínavej ceste za pokladom.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem mediálnej spoločnosti Albatros Media.

Dokonalý zabijak (ne)má rád hry (W. Larsen - Zabijákova hra)

28.01.2018 13:08

Daniela Silvu som dlho považoval za špičku v žánri špionážneho trileru. Jeho romány už roky zaslúžene šplhajú po rebríčku bestsellerov, a hoci sa neraz vynorili autori so snahou napodobniť, či dokonca prekonať ho, nestalo sa. A tu sa zrazu v preklade českého vydavateľstva Domino zjavil Ward Larsen. Jeho meno znie síce tak trochu seversky, ale nedajte sa pomýliť. Je to Američan a podobne ako spomínaný Silva sa venuje osudom agenta izraelskej tajnej služby, kde nefiguruje len ako radový operatér, ale v úlohe jedného z najlepších zabijakov. To znie ako dobrý základ pre rôzne zápletky a Ward Larsen si je toho dobre vedomý. Po Dokonalom zabijákovi prichádza druhý diel série Zabijákova hra a ústredný hrdina David Slaton môže v ešte väčšej miere ukázať svoje schopnosti a postupne prehlbovať i svoj osobný život. 

"Christina zakopla, ale udržela rovnováhu. Ztuhlá nerozhodností viděla, jak Bloch vytasil vlastní zbraň. Zarachotily výstřely. Muž na chodníku padl k zemi. Další palba zazněla přes ulici. Do nohou, které se jen před okamžikem třásly slabostí, se jí vlila nová síla a Christina se rozběhla. Rameny si bezohledně razila cestu mezi hosty do přítmí jídelny. Lidé ječeli, snažili se jí uhýbat z cesty... Zahlédla Blocha, jak míří pistolí na něco - ne, na někoho -, a pak se jeho tělo otřáslo..."

Iránsky jadrový program je na prudkom vzostupe. Zaslúžil sa o to doktor Ibrahim Hamedi, brilantný vedec a navyše presvedčený antisemita. Mossad, izraleská tajná služba, podnikla už niekoľko akcií s cieľom eliminovať ho, no neúspešne, a preto sa hlava úradu rozhodne zatiahnuť do celej veci svojho niekdajšieho najobávanejšieho kidona. David Slaton je však už rok pre svet mŕtvy a užíva si pokojný partnerský život bokom od nebezpečenstva a hier mocných. A práve to Mossad využije. Pokúsi sa uniesť jeho manželku Christinu ako motiváciu, aby pre nich vykonal požadovanú službu. Christina sa však neocitá v problémoch prvýkrát a podarí sa jej utiecť. Na jednej strane je to pre Davia dobrá správa, ale zároveň musí rozohrať partiu na dvoch frontoch - ochrániť milovanú manželku pred únoscami a popri tom vymyslieť, ako zachrániť Izrael pred útokom zaprisahaného nepriateľa. Dotiahnuť misie do úspešného konca bude o to náročnejšie, že za každým rohom môže číhať zradca...

"Všechno, co bylo na stole, popadalo na zem v rachotu a řinčení porcelánu. Slaton se na otřeseného soupeře okamžitě vrhl, ale kaca se vzpamatoval rychle. V ruce držel zbraň a otáčel ji k Davidovi. Slaton po ni hrábl, ale zachytil jen protivníkovo zápěstí, a tak druhou rukou pistoli sevřel a snažil se ji vykroutit ze zoufalého sevření. Beretta znehybněla mezi oběma mohutnými muži, ale Slaton měl na své straně gravitaci. Zabral celou svou váhou a silou rukou a paží někoho, kdeo v posledních měsících odnosil tři sta tun. Kaca sa musel podvolit. David odtlačil zbraň od své hrudi k protivníkovi."

Zabijákova hra sa mi páčila azda ešte viac ako spomínaná prvá časť. Autor sa už nemusel toľko zaoberať predstavovaním postavy Davida Slatona, jeho zaradenia v špionážnej sieti a budovaním vzťahu s Christinou, a mohol sa naplno vrhnúť na akciu. Tá neutícha už od začiatku a čaká na vás plno zvratov. Ward Larsen má skvelý štýl, akcia je prehľadná, nevŕši na čitateľa množstvo zbytočných opisov a pocitov postáv, a aj vy sami neraz cítite občasnú frustráciu (napríklad vo chvíli, keď sa Christina snaží uniknúť pred prenasledovateľmi a omylom v rozrušení nastúpi do nesprávneho auta). No nemyslite si, že David je zas nejakým vražedným strojom, aj on dokáže prejaviť emócie. Akoby aj nie, keď je jeho manželka vystavený kvôli nemu životunebezpečnej hrozbe. Aspoň sa môže prejaviť kidonova ľudskejšia stránka, prvýkrát sa totiž ocitá v situácii, kedy je jeho konanie poznamenané osobnou motiváciou. Neviem, či sa mi to len zdá, alebo sa v poslednom čase vyskytuje čoraz viac diel s témou Iránu a jeho výroby jadrovej zbrane. Pevne dúfam, že to ostane len na stránkach kníh ako vďačný námet. V Zabijákovej hre je dotiahnutý do dokonalosti.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Domino

Divoký západ v slovenskom podaní (V. Bis - Biele srdce)

23.01.2018 07:31

Biele srdce je novinka, ktorá by si zaslúžila viac pozornosti. Vlado Bis vstúpil na slovenský knižný trh pomerne nenápadne, ale zato s originálnym príbehom. Vydavateľstvo Enribook je preň navyše ako stvorené. Vzhľadom na tematiku románov Eriky Jarkovskej vhodne dopĺňa zbierku titulov z Divokého západu a ponúka ďalší pohľad na americkú históriu. Sám autor však, na druhej strane, v záverečnom doslove uvádza, že nevie, či uzrie svetlo sveta jeho ďalšia kniha, vraj všetko závisí od čitateľov. Trochu ma to zarazilo. Vlado Bis možno bude patriť ku knižným jednohubkám, ale aj keby, nič to nemení na fakte, že Biele srdce je celkom slušne napísaný román. Autor sa venuje vo väčšej miere než literatúre hudobnej tvorbe, a z jeho textu cítiť rytmus a dynamiku. Kapitoly (každá s osobitným názvom) sú krátke a čítanie tak plynie ľahko a rýchlo.

"Malý Havran zhromaždil zo dvadsať bojovníkov na koňoch a tí sa teraz s revom rútili oproti nám. Niekoľkí spadli z koní zastrelení už počas nájazdu. Niekto neďaleko mňa vykríkol a keď som sa pozrel tým smerom, uvidel som McBridea ako sa zvíja v klbku; z pleca mu trčal operený šíp. Prešiel som k nemu a pokúsil sa zastaviť krvácanie kusom látky, ktorú som odtrhol zo spodnej časti vlastných nohavíc. Ostatní chlapi medzitým odrazili nájazd divochov..."

Mladý dobrodruh Jim Hudson prichádza do malého mesta s vidinou zarobiť si dosť peňazí, aby sa mohol pridať k zlatokopom túžiacim po rýchlom zbohatnutí. Takmer okamžite sa stane svedom konfliktu, ktorý predurčí jeho nasledujúci osud. Zamestná sa totiž ako pomocník povaľača a alkoholika McBridea, aby tak nahradil dokatovaného černošského chlapca. Vzápätí sa Jim spolu s McBrideom pridáva k výprave, ktorej ciele sú omnoho krvilačnejšie, než sa na prvý pohľad zdá. A tak to aj napokon dopadne - po preliatí indiánskej krvi sa Jim ocitá "uväznený" vo vojsku a čoraz viac preniká do tajov indiánsko-belošských vzťahov a ich dôsledkov. Spoznáva Suzanne, domorodú ženu, ktorá obráti naruby jeho život i vnútorný svet, a v priebehu rokov si uvedomí mnohé pravdy, okolnosti politickej i ekonomickej situcie či svoju vlastnú úlohu v budúcnosti národa. Jeho predstava o hľadaní zlata narazila na tvrdú realitu a ako mladík nemal ani potuchy, aké prekvapenia má preňho život prichystané...

"Po bitke pri Little Bighorne sa indiánske zhromaždenie rozpadlo na menšie skupinky. Niektoré odišli ďaleko na sever so Sediacim Býkom, vraj až na kanadské územie, podaktoré sa vrátili späť do agentúr. Ja a Ruža sme zostali s našimi - s Oglalmi Šialeného Koňa. Celé leto a jeseň sme potom lovili a táborili v podhorí Bighornu, ako keby sa nebolo nič stalo. V myšlienkach som sa však často vracal na bojisko. Mal som bielu pokožku a hádam aj to spomínané biele srdce, ale bolo mi ľúto všetkých, ktorí tam zahynuli - belochov aj Indiánov. Ja sám som ani nerátal, koľkých som zastrelil."

Páči sa mi, že každá kapitola je okrem názvu doplnená aj malým obrázkom. V súčasnosti sú hoci aj takéto menšie ilustrácie skôr vzácnosťou, ide o vítané spestrenie textu. Apropo, text. Miestami je cítiť, že Vlado Bis je debutant, niektoré vety sú nadbytočné, iné by si zaslúžili trochu štylisticky učesať. Je to však skôr záležitosť praxe než talentu, ten mu rozhodne nechýba. Už od začiatku dokáže čitateľa vtiahnuť a prebudiť v ňom zvedavosť. To robí (i keď azda pričasto) aj vetičkami, ktoré predznamenávajú ďalší vývin deja. Príbeh zahŕňa širšie časové obdobie, čo sa ukáže až neskôr. To poskytuje možnosť predostrieť čitateľom rôzne historické udalosti a ich dopad na život postáv (reálnych aj vymyslených), no na druhej strane sa s nimi preto čitateľ nemá kedy zžiť. Takže hrozí, že keď trebárs niekoho trafí šíp, jeho to zasiahne, ale vás to nechá chladným. Jim Hudson však každopádne ostáva rozprávačom, ktorý má čo povedať, a robí to šarmantne a zaujímavo. A keby aj Vlado Bis už inú knihu nenapísal, verím, že Biele srdce neupadne do zabudnutia.
Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Enribook.

Vytúžené pokračovanie dračej série nesklamalo (J. Kagawa - Talon: Proti všem)

22.01.2018 14:51

Pred pár rokmi som sa chtiac-nechtiac musel zmieriť s tým, že sa nedočkám slovenského prekladu ďalších dielov série Talon. O to väčšie (a radostnejšie) bolo moje prekvapenie, keď Fragment ohlásil pokračovanie v českej verzii. Ide o titul, ktorého obsah si pamätám takmer celý (čo sa nestáva zase až tak často, najmä s odstupom toľkého času). A rád vyhlasujem, že ani druhý diel s názvom Proti všem nesklamal. Ba naopak, pokračuje v úspešnom odkaze svojho predchodcu a ponúka ešte hlbší pohľad do stáročného boja medzi ľuďmi a drakmi. Dej je rozprávaný z uhla niekoľkých postáv, čím získava na šírke a atraktivite. Vďaka tomu sa viac zoznámime s tromi zásadnými frakciami - ľudskými bojovníkmi Rádu svätého Juraja, dračím zoskupením Talon a rebelmi z ich vlastných radov. A, samozrejme, v jadre nesmie chýbať zakázaná láska medzi výnimočným vojakom a dračicou...

"To, co jsem plánovala, totálně odporovalo všemu, co mě naučili, a říct to nahlas, zní to ujetě dokonce i mně. Vloupat se do areálu Řádu, prastarého nepřítele naší rasy, který má jediný cíl, vyhladit nás, a zachránit jednoho vojáka. Vplížit se do těžce ozbrojené základny plné vojákú, osvobodit vězně a dostat se zase ven. A nenechat se přitom zabít. Znělo to šíleně. Bylo to šílené. Byla to absolutní sebevražda..."

Ember sa v závere prvého dielu otvorili oči. Nielenže chlapec, do ktorého sa zamilovala, patrí k jej odvekým nepriateľom, ale navyše Talon, dračie zoskupenie, nie je také, aké sa zdá. Rebel Riley ju presvedčí, aby s ním ušla a pridala sa k odpadlíkom, ktorí zachraňujú mladé draky, no zároveň musia bojovať s Talonom aj ľudským Rádom svätého Juraja. A práve do jeho útrob musia preniknúť, aby zachránili Garreta. Ten je považovaný za zradcu a má byť popravený za to, že pomohol drakom ujsť. To Ember nemôže dopustiť, a tak sa vydávajú na nebezpečnú misiu, ktorá ju definitívne pripúta k životu na okraji spoločnosti. Popri tom sa musí vyrovnať aj so stratou brata Danteho, ktorý sa stal vodcom skupiny pátrajúcej po nej a Rileym. S najnovšou technikou a neobmedzenými zdrojmi to nebude ťažké, ale bude Dante schopný ublížiť sestre napriek tomu, že podľa neho zradila všetko, čomu verili a za čo bojovali? 

"Vyrazil jsem od domu sa hnal se přes ulici, jak nejrychleji jsem dokázal, Ember hned za mnou. Uvědomoval jsem si, jak jsme odhalení, i při tom rozptýlení je možné, že nás odstřelovač uvidí. Ale vypadalo to, že ten náhlý výbuch stačil. Dostali jsme se na druhou stranu a nikdo po nás nepálil, schovali jsme se za dalším domem. Dum, ze kterého jsme unikli, se brzy proměnil v peklo, z oken a střechy vyrážely plameny, dračí oheň plál žhavěji a intenzivněji než ten běžný. Neušlo to ani okolí. Na ulicích se začaly ozývat poplašené výkřiky, civilisté vybíhali ven a zírali na požár."

Prvá tretina knihy viac-menej len pripravuje čitateľa na to, čo príde, a poriadne sa rozbehne až vo chvíli, keď sa Ember prebudí po udalostiach v základni Rádu svätého Juraja. Dovtedy sa Julie Kagawa nevyhne až pričastému sumarovaniu prvej časti, aby dej pochopili aj noví čitatelia. To je v poriadku, predsa len, aj mne to padlo po dlhšom čase vhod. No autorka opakuje aj zjavné situácie, ktoré sa odohrali len pár strán dozadu, a to už je trochu prehnané. Tých pár odstavcov sa ale dá ľahko preklenúť a keď príde na akciu, prejavuje sa jej skutočný talent. Je prehľadná, uveriteľná a prežívate ju naplno. Vzhľadom na cieľovú skupinu nesmie chýbať ani najväčšie klišé žánru - ľúbostný trojuholník. Ja som rozhodne v Garretovom tíme, Riley vystupuje ako priveľký frajer a to, že takmer v každej replike dialógu s Ember ju oslovuje "zrzečko", je vrchol otravnosti. Skvelou postavou je aj Dante, ktorý sa ocitol medzi postupom v Talone a vernosťou sestre. Jeho interakcie s ústredím dračej organizácie patria k vrcholom knihy a ako čitateľ neviete presne odhadnúť, čo urobí. Talon: Proti všem má výstižný názov, pretože tu doslova bojuje každý s každým, čo poskytuje autorke priestor na stále zvraty. Román je zároveň väčším prienikom do sveta drakov a rozhoratím ďalších motívov, ktoré sa, verím, dočkajú ešte kvalitného spracovania.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem mediálnej spoločnosti Albatros Media.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>