Blog

Prienik do zložitých špionážnych vzťahov (M. Verin - Prehra)

16.03.2018 15:32

Prehra autora Marka Verina (pseudonym novinára Karola Fajtha) je prezentovaná ako prvý slovenský špionážny román. Veru som sa pritom aj zamyslel, ale nespomenul som si na žiadné iné dielo v tomto žánri. Samozrejme, určité prvky nájdeme kde-tu, ale čistokrvná špionáž na pozadí reálnych udalostí je niečo celkom iné. A tie sú poriadne mrazivé, autor nás totiž hneď v úvode zoznamuje so zimou Sovietskeho zväzu. Skutočnou i obraznou. Verinovi sa nedá uprieť dôkladná znalosť reálií, osemdesiate roky a prostredie Východu ožívajú po každej stránke. Niekedy však na úkor dynamiky deja, jedným z typických znakov autorského štýlu sú totiž miestne zvyky, názvy, jazyk... Rôzne opisy a vysvetlenia neraz spomaľujú dej, ale znalci a fanúšikovia nedávnej histórie, cestovania či etnografie to iste ocenia. 

"Boli už na konci nebezpečného úseku, keď sa s kamarátom vystrčili z obrneného vozidla, aby sa nadýchali čerstvého ranného vzduchu. Výstrel nezačul, ale guľka prestrelila kamarátovi hlavu. Iba ním myklo, akoby vozidlo podskočilo na kameni. Padol chrbtom na korbu a skôr ako Čobka stihol stiahnuť do vozidla, ocitli sa v paľbe zo samopalov a z guľometov. Vodič prudko pridal plyn. Dym sa valil z útrob, akoby horelo."

Guliver (prezývka podľa prvej knihy, ktorú prečítal) prichádza na jar 1986 do oblasti Kaukazu, aby sa tu stretol s priateľom Volčkovom. A hoci je Guliver ústrednou postavou, od ktorej sa odvíja celý dej, je to práve Voloďa Volčkov, kto si získa vaše sympatie. Azda je to spôsobené tým, že autor mu venuje väčšiu mieru pozornosti a psychologickej kresby už od chvíle, keď sa s ním zoznámime. Prevedie nás jeho životom od detského domova a osudové strenutie s mentorom Sergejom Vasilievičom až po románovú súčasnosť. Guliver sa pod záštitou turistickej lyžovačky ocitne uprostred nebezpečného diania, ktoré preverí jeho osobnostné i profesionálne kvality. Volčkov totiž už nejaký čas sleduje skupinu pokútnych pašerákov, čo sa stane odrazovým mostíkom pre rozohratie partie siahajúcej od Sovietskeho zväzu až po Washington. Do hry, ako to už v podobne ladených príbehov býva, však okrem neľútostných protivníkov vstupujú aj city... A tie bývajú neraz ešte nebezpečnejšie.

"Len raz si hlaveň priložil k spánku. V štyridsiatom druhom, pod Stalingradom. Zostrelili ho zo zeme. Ktovie, či nie aj svoji. Kto sa v tom vtedy vyznal. Zem horela a na oblohe sa umieralo ešte rýchlejšie ako tam dole, v zákopoch. Snažil sa pristáť s horiacim motorom, ale keď ho zradil zrak, pustil sa naslepo skoro strmhlav, až kým nezačul šum rieky. Vtedy sa vyrovnal a pristál na zemi spamäti, ako na mäkkom nebeskom obláčiku. Nikto mu neveril, že to dokázal úplne naslepo. Snažil sa vyskočiť z horiaceho lietadla, ale ruky nenašli sponu, aby sa mohol vyslobodiť zo sedadla. Zdalo sa mu, že počuje hlasy."

Mark Verin je dôsledný tak v reáliách, ako aj v jazyku. Vie umne narábať so slovami, oči vám po texte kĺžu ľahko, hoci často musíte behať po stránke kvôli prekladom do slovenčiny. Nepôsobí to však rušivo, skôr sa tým len zdôrazňuje cudzokrajnosť a autenticita. Nebojte sa, ak sa vám bude zdať úvod knihy trochu zdĺhavý. Autor si len pripravuje pôdu, zoznamuje vás s prostredím a postavami, aby to potom rozbalil, ako sa patrí. Iste, možno by nezaškodilo trochu dynamiky hneď od začiatku, ale pripomína mi štýlom famózneho Johna le Carré, a to predsa nie je na zahodenie, však? Prehra, ako evokuje názov, nebude len o víťazstvách, a tak to má byť. Netušíte, ako sa vyvinie dej ani aký osud stihne postavy. Príbeh vychádza z reálnych udalostí pekne búrlivého obdobia, čomu dopomáha aj osobná skúsenosť autora so zobrazenými krajinami. Prehra ako prvý slovenský špionážny román robí česť svojmu žánru a je nádejou, že nepôjde len o jednu lastovičku.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Tatran.

Strhujúci nástup novej série (B. Freeman - Nočný vták)

12.03.2018 15:58

Myslím, že nebudem preháňať, ak poviem, že vydavateľstvo Ikar je naším najväčším importérom zahraničných psychotrilerov. V tom množstve sa nájde viacero skvelých kúskov, no ak ich nedoplnia ďalšie diely série alebo iné autorove či autorkine tituly, časom môžu upadnúť do zabudnutia. Momentálne sa do čitateľskej priazne dostáva Nočný vták, prvá časť kníh v "hlavnej úlohe" s Frostom Eastonom, a mám pocit, že sa zaradí medzi tie, ktoré vám utkvejú v pamäti dlhodobo. Apropo, pamäť. Tá je pre dej ťažisková, ako to bolo napríklad aj v prípade románu Skôr než zaspím od S. J. Watsona. Tu sa však na problém pozerá z iného uhla, hoci atmosféra je porovnateľne temná. Musím tiež podotknúť, že ma po dlhej dobe zaujali úvodné citáty predznamenávajúce príbeh. Najmä prvý od barokového klasika Johna Miltona, mieriaci na pamäť bojujúcu s fantáziou človeka. Ide o trefu do čierneho a skvelo navnadí na nasledujúce riadky.

"Christie chcela zavrieť oči, ale obidve viečka jej prilepil sivou lepiacou páskou o obočie. Najprv jedno, potom druhé. Oči jej okamžite vyschli a mala pocit, že jej buľvy vypadnú z jamiek. Pocítila ostrú bolesť. Nutne potrebovala žmurknúť, ale nemohla. Nezostávalo jej nič iné, ako civieť na mušie oči a príšerný úsmev. Preboha, len nie tú pieseň, chcela zakričať. Už si spomenula. Tá pieseň otvára dvere. Tá pieseň ju posiela do pekla a do temnoty."

Hustá nálada knihy sa prejavuje už v úvode, ktorý je akoby vystrihnutý z filmovej expozície. Čitateľ sa zoznamuje s obeťou v podobe mladej ženy, o ktorej je mu hneď jasné, že neskončí vôbec dobre. Ide však o nevyhnutný obraz zločinu, ktorý sa dostane na stôl Frostovi Eastonovi, vyšetrovateľovi z oddelenia vrážd. Vlna násilných samovrážd neostane totiž bez povšimnutia a je zrejmé, že ide o sériového páchateľa. Prvou výraznou stopou je doktorka Francesca Steinová, špecializujúca sa na ľudské fóbie. Jej kontroverzný prístup k liečbe jej získava podporu i širokú škálu odporcov, pracuje totiž so zmenami pamäťových stôp vyvolávajúcich neovládateľný strach. A zhodou okolností (?) sú obete jej pacientkami. To je samo osebe podozrivé, no ona aj samotný Frost sa stanú terčom stalkera s prezývkou Nočný vták. Odhodlaný detektív tak má toho na pleciach poriadne veľa - musí odhaliť jeho totožnosť, ochrániť seba i doktorku a zabrániť ďalším (samo)vraždám...

"Nôž sa leskol a krútil, akoby visel na niti poletujúcej vo vetre. Stačilo urobiť jeden krok, stačilo načiahnuť ruku. Keď ho chytí, most zmizne. A vedela, čo hlas chce, aby urobila. Vietor burácal čoraz hlasnejšie a prehlušoval hudbu. Nechcela vziať nôž, lenže už tam dlhšie nevydržala stáť, už ani o sekundu dlhšie. Čepeľ sa jej hompáľala pred tvárou, ostrá a smrtiaca. Akoby z nej už kvapkala krv. Lucy nemo vykríkla, schmatla nôž a zovrela ho v dlani. Panoráma vôkol sa v okamihu zmenila. Most zmizol. Hory aj ľadovec sa rozplynuli do bieloby. Ocitla sa v bielej miestnosti. Pod nohami mala pevnú zem."

Bol som milo prekvapený nástupom Briana Freemana. Väčšina nových autorov sa snaží čímsi prekvapiť, priniesť viac krvi, zvrátenosti, zvratov, narušenejších postáv... Oproti tomu Freeman sa vracia k počiatkom strachu, čím oslovuje čitateľa priamočiarejšie a hlbšie. Stránky odsýpajú jedna radosť, dej je intenzívny a premyslený. Aj vďaka tomu nedokážete ľahko odhadnúť jeho rozuzlenie, čo knihe len pridáva na hodnote. A aj samotnému autorovi, Brian Freeman cieli na čitateľský zážitok a neustále si udržuje vašu pozornosť. Aj v tomto žánri je zvykom, že hlavný hrdina podlieha citom, aby sa ukázala jeho ľudskejšia stránka, nepoznačená vraždením a psychopatmi. Nevyhol sa tomu ani Frost Easton, aj keď to nie je ústredný motív a ani jeho vyústenie tomu nenasvedčuje. Okrem napätia poskytuje Nočný vták aj podnety na zamyslenie - jednak v otázke etiky s ohľadom na prácu doktorky Steinovej, a tiež v prípade našich vlastných spomienok a ich úprav v priebehu času. Ak si Brian Freeman dokáže udržať nastolenú latku, čaká nás naozaj skvelá séria. Ja budem určite pri tom.

LAPD má novú hrdinku (M. Connelly - Nočná zmena)

09.03.2018 15:44

Uznávaný a - našťastie - dobrými námetmi stále zaneprázdnený Michael Connelly si dal nakrátko pauzu od "trápenia" svojej ťažiskovej postavy Harryho Boscha a predstavuje zbrusu novú hrdinku. Je ňou mladá policajtka Renée Ballardová, ktorá sa poriadne zapotí, kým všetkým ukáže svoje kvality. Connelly má talent poľudštiť každého, aj toho najposlednejšieho zločinca, až máte pocit, že vychádza z reálnych skúseností. Aj v prípade Nočnej zmeny sa prejavuje ako znalec pováh, a tak sa klasické krimi miestami ponáša aj na psychologickú kresbu. Fanúšikovia ostrieľaného Boscha môžu s čistým svedomím zahodiť prípadný skepticizmus, Connelly vyťažil z Ballardovej maximum. Napokon, musíte uznať aj sami, že hoci je Harry legendou, raz príde čas, kedy ho bude musieť vystriedať mladá krv...

"Ballardová si vedela predstaviť, ako stuhla od hrôzy, keď strelec vykročil rovno k nej. Možno aj dvíhala kokteilový podnos ako štít. Ten chlap bol v pohybe, no aj tak ju dokázal trafiť presne doprostred hrude. Ktovie, či ju zastrelil iba preto, lebo mu stála v ceste, alebo preto, lebo sa bál, že by ho mohla identifikovať. Tak či onak, rozhodol sa veľmi chladne. Dosť to vypovedalo o osobe páchateľa."

Renée pracuje so svojím partnerom Jenkinsom počas nočnej zmeny, kam sa dostanú len policajti na čiernej listine, ak sa čímsi prehrešili, alebo sa stali obeťou byrokratických prieťahov. Renée sa tam dostala ako obeť obťažovania nadriadeným, no napriek nezdaru je odhodlaná pokračovať v tvrdej práci. Zrada a sklamanie jej predsa nemôžu zabrániť bojovať proti zločinu a chrániť nevinných (najmä keď na vlastnej koži pocítila ťažobu nespravodlivosti). Naplno sa jej zápal prejaví počas šichty, keď má do činenia hneď s troma prípadmi. Najvýraznejším je nepochybne streľba v bare a Renée sa v snahe prísť veciam na koreň dostáva do sporu aj s dennými hliadkami. Predovšetkým s bývalým šéfom, ktorý má prípad tanečného klubu na starosti. No keď dôjde k úmrtiu v radoch polície, ktorá sa dotkne aj samotnej Renée, už jej nemôže nič zabrániť v rozbehnutom pátraní. Ako to už chodí, Renée sa ocitne v hľadáčiku nielen vo vlastných radoch, ale aj v tých kriminálnych...

"Vpravo stálo neoznačené policajné auto jej partnera. Kufor malo otvorený a ona nevedela, či je to kvôli prehliadke alebo aby zvonku nebolo vidieť zabitého na prednom sedadle. Chastain zradil ich partnerský vzťah najhorším spôsobom, akým mohol. Bolo to neprípustné a neodpustiteľné, nie však nepochopiteľné. Od začiatku si myslela, že sa postaví na správnu stranu a urobí, čo sa patrí. Aj keď ju pri sťažnosti nepodporil, nakoniec povie svetu, čo jej poručík urobil priamo pred jeho očami. Teraz sa to už definitívne nedalo. Bolo jej ľúto Chastaina aj seba."

Michael Connelly trafil do čierneho. Niežeby bol Hieronymus vyčerpaný (tematicky, nie fyzicky), ale Renée predstavuje svieži závan, ktorý autorovej tvorbe prospel. Otvoril si tým dvere do losangeleskej polície, ktorá bola kedysi aj Boschovým domovom. Ak sa nazdávate, že v Nočnej zmene natrafíte aj na nejaké to Harryho cameo, dúfate márne. Renée ho síce pozná, ale ide v podstate len o čestnú zmienku. Ako už bolo spomenuté, príbeh je postavený na solídnych základoch v podobe viacerých motívov. V tomto smere ide o klasicky kvalitnú prácu, ale Connelly si dobre uvedomuje aj nutnosť spraviť z novej hrdinky schopného ťahúňa. A tak tu máme aj jej zaujímavú osobnú minulosť a postavy z jej okolia (a psa). Renée tiež prevedie čitateľa rôznymi policajnými postupmi a procedúrami a preukáže bystrý um pri dedukcii a analýze stôp. Nočná zmena je výborný prvý krok smerom k nadupanej sérii.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart.

Keď sa nočná mora stane realitou (H. Beck - Byly tady, a už nejsou)

05.03.2018 15:24

Spočiatku som bol mierne skeptický voči tomuto dielu. Jednak pre neznámeho autora, ktorý sa ešte nestihol etablovať v našom geopriestore, a jednak pre jeho tému. Obával som sa totiž, že zmiznutie detí bude sprevádzané početnými potokmi sĺz a hystériou. Samozrejme, nevyhnutne dôjde aj k tomu, no v rozumnej miere a Haylen Beck ponúka čitateľom pekne intenzívny a napínavý zážitok. O to viac, že hrdinkou je bežná žena, žiadna silná a odhodlaná vyšetrovateľka sériových zločinov s tímom za chrbtom. Triler Byly tady, a už nejsou útočí na základné ochraniteľské inštinkty rodičov a privoláva na povrch najdesivejšie predstavy. Vyzerá to tak, že vydavateľstvo Domino opäť trafilo do čierneho a predstavuje autora, ktorý sa stane našou novou závislosťou. 

"Netušila, jak dlouho na něm rozkročmo seděla a zasypávala ho ranami, ale přestala, až když jí uprostřed hrudi přistála jeho mohutná pěst. V tu chvíli jí došlo, že mu nedokáže doopravdy ublížit , že je příliš silný. Odhodil ji ze sebe. Pozadu odlétla, jako by nevážila víc než pírko. Rozplácla se na podlaze, odřela si lokty a zátylkem tvrdě narazila na beton. Přes mžitky před očima viděla, jak se nad ní Whiteside sklání a rozmachuje se teleskopickým obuškem."

Audra je na ceste do Kalifornie aj so svojimi dvoma deťmi. Nejde však o žiadny rodinný výlet, ale útek od násilného manžela. Jedenásťročný Sean a trojročná Louise sú celým jej svetom a urobí všetko, aby ich ochránila a zabezpečila im pokojný život bez ohľadu na rozhodnutia súdov. Už sú neďaleko motela, keď ich zastaví policajné auto. Miestny šerif Whiteside už od prvej sekundy vzbudzuje vo vás nedôveru, a rovnako aj v Audre a jej synovi Seanovi, ktorý vníma muža zákona cez svoju optiku. Vďaka tomu sledujeme dianie z viacerých uhlov, čím rastie dynamika a zvyšuje sa napätie. Eskaluje najmä vo chvíli, kedy sa Audra ocitá v policajnom aute kvôli marihuane a šerif ubezpečuje Seana, že všetko bude v poriadku. Jeho neblahé konanie sa potvrdí po prevoze Audry na stanicu, kde čelí vyhláseniu, že v aute žiadne deti neboli. Audra sa púšťa do zničujúceho pátrania napriek hrozbe, že odhalí pravdu, o akej sa jej ani nesnívalo. A hoci sa nazdáva, že je vo svojej zúfalej situácii sama, predsa len sa ukáže, že má za sebou aj slušných a nápomocných ľudí...

"Slyšel mužský hlas, strohý a neodbytný, a ženiny protesty. Pak toho muže zřejmě někam odvedla a sama vyšla nahoru po schodech. Danny ve tmě čekal. Shora slyšel další rozmluvu a pak dvoje kroky scházející dolů. Vtiskl se ještě hlouběji do stínu. Stará žena ho cestou zpátky do kuchyně minula. Ještě pár vteřin poslouchal, nějaký rozhovor se teď ozýval z místnosti za halou. Vyklouzl z úkrytu. Zdolal dva úseky schodů do patra a tam zkontroloval jedny dveře po druhých. Všechny až na pokoj číslo tři byly zamčené. Vešel do pokoje a čekal. Uplynulo přes dvacet minut a pak uslyšel, že se Audra blíží."

Som rád, že Audra dokázala svoju ľútosť a strach premeniť na zlosť a túžbu po pravde. Nuž, rád... samozrejme, vzhľadom na príbeh. Reálne by muselo ísť o skutočne frustrujúci stav. Haylen Beck sa na našom knižnom trhu uviedol skutočne razantne. Som presvedčený, že v pamäti čitateľov utkvie na dlho a nepôjde len o premárnenú jednohubku. Zdá sa, akoby autor využil v diele aj prvky mystiky, ale nedajte sa zmiasť. Dokonca sa ani nezahráva s pozornosťou čitateľa, karty sú jasne rozdané a vieme, kde končí dobro a začína zlo. Polícia, zmiznuté deti, exmanžel, sociálne úrady... Na Audru sa valí jeden problém za druhým, ale so zreteľom na deti je schopná všetkého, aby ich dostala späť. Nechcem veľa prezrádzať, aby som nikoho nepripravil o prekvapenia, no pripravte sa na akčnú jazdu bez hluchých miest. V texte nájdete aj prepisy mailovej komunikácie a príspevky internetového fóra, čím sa rozširuje jeho dosah a príbeh je tak ešte komplexnejší. Byly tady, a už nejsou sú jednoducho trilerom, ktorý by ste určite nemali obísť.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Domino.

Tienisté stránky lásky (C. Hooverová - Končí sa to nami)

04.03.2018 08:16

Colleen Hooverová si zvolila náročnú, ale pritom vďačnú cieľovú skupinu. Mieri prevažne na adolescentov, ktorí už majú skúsenosti, ale ešte stále veria v rozprávkovo šťastné konce. A ak sa mladým jej romány zapáčia, je šanca, že s ňou budú pokračovať aj ďalej. A to je aj môj prípad, odkedy som si prečítal jej Stratenú nádej. Aktuálna novinka Končí sa to nami obsahuje viac prvkov zo života samotnej autorky, no zároveň si udržiava všetky atribúty spoločensko-ľúbostného príbehu. Ja osobne síce nemám rád životopisy a osobné výpovede, ale v tomto prípade som spravil výnimku. Presvedčil ma Hooverovej rozprávačský talent a schopnosť preniesť na čitateľa dojmy a pocity, s ktorými sa potýkajú jej postavy. A verdikt? Knihu môžem len a len odporučiť. Je inšpirujúca, povzbudivá a môže slúžiť aj ako istá forma terapie. 

"Pokúsila som sa zabudnúť na to, čo sa stalo v kuchyni, ale znova sa mi všetko vybavilo. Ryle ma od seba odstrčil. Sotil ma. Za pätnásť sekúnd som spoznala jeho odvrátenú tvár. Aj ja som sa prejavila inak. Smiala som sa z neho, pritom som si mala robiť starosti. Strčil do mňa vo chvíli, keď by sa ma nemal dotknúť. Ja som ho odsotila a zavinila, že si porezal ruku. Hrôza. Tých pätnásť sekúnd, počas ktorých sa všetko zbehlo, predstavovalo čistú hrôzu."

Lily sa po skončení štúdií presťahuje do Bostonu, kde nadviaže vzťah s produktívnym chirurgom Rylom. Ten je na prvý pohľad jej opakom - je ambiciózny, dravý a rád má veci pod kontrolou. Oproti tomu Lily je mnoho citlivejšia a pochádza z nie práve šťastného prostredia. Ryle má od začiatku jasno v tom, že kariéra má prednosť pred láskou, no kvôli Lily je napokon ochotný prehodnotiť svoj postoj. Postupom času sponávajú jeden druhého a (hlavne Lily) aj samých seba. Lily sa vracia prostredníctvom denníka k svojej prvej láske, Atlasovi, a spomína na jeho ľudské kvality i múdre slová. Samozrejme, je iba otázkou času, kedy sa Atlas znovu objaví na scéne a naruší tak všetko, čo si Lily s Rylom vybudovali. A Ryle okrem toho ukazuje aj svoje omnoho temnejšie vlastnosti. Lily je tak postavená pred ďalšiu skúšku. Hoci Ryla miluje, jeho ubližovanie sa ignorovať nedá. Silný vzťah by však stál za námahu. Čo je teda lepšie? Ostať a bojovať alebo odísť... a bojovať ešte viac?

"Niekedy to dievča vo mne - dcéra môjho otca - odporovalo. Varovalo ma, aby som mu neodpúšťala. Mala som odísť už po prvom raze. A niekedy som tomu hlasu verila. Na druhej strane, Ryle chápal, že manželstvá nie sú dokonalé. Občas nastanú chvíle, ktoré ľutujú obe strany. Aký by som mala zo seba pocit, keby som ho opustila už po prvom incidente? Nemal ma sotiť, ale aj ja som sa zachovala tak, že na to nie som pyšná. A ak by som odišla, neporušila by som prísahu? V dobrom aj v zlom. Odmietam vzdať naše manželstvo tak ľahko. Som silná žena. Celý život som bola svedkom násilia."

Končí sa to nami nie je vždy ľahké čítanie. Téma je aktuálna, celospoločenská a môže sa pritrafiť v realite prakticky komukoľvek. Osveta týmto spôsobom je viac než vítaná, hoci ako sama Colleen Hooverová priznáva, písanie knihy tentoraz nebola žiadna zábava. V mladosti sama zakúsila podobnú skúsenosť a tak nech je jej románom nielen osobným vyznaním, ale najmä varovným prstom a ukážkou, ako sa s daným javom vysporiadať. V texte narazíte na množstvo pekných myšlienok, ktoré vás neraz prinútia pristaviť sa pri nich. Podobne ako v iných autorkiných dielach, aj tu hrá okrem lásky dôležitú úlohu priateľstvo. V románoch pre mladých dospelých je miestami väčšmi cenené ako partnerský vzťah a ja tento motív podporujem. Silný príbeh, výrazné postavy, poučenie a hodnoty - s týmito znakmi ide do boja román Končí sa to nami a myslím, že v silnej žánrovej konkurencii si bez problémov vydobyje pevné miesto.

Enzov svet sa rúti z kopca (P. May - Stopa krvi)

25.02.2018 10:27

Peter May sa vracia s tretím prípadom pre škótskeho sympaťáka žijúceho vo Francúzsku, aby znovu preveril jeho schopnosť vysporiadať sa s osudovými prekvapeniami. Kým prvá kniha (Výnimoční ľudia) sa niesla v duchu záhadného pátrania á la Dan Brown, druhá (Kritik) nás zaviedla do prostredia romantických, ale aj nebezpečných viníc. Stopa krvi sa odohráva hlavne v Paríži a Španielsku a viac prevetrá Enzov osobný život. Iste, aj predtým sme mali šancu doň nahliadnuť, no tentoraz je predsa o niečo dôležitejšou zložkou príbehu. Na rozlúštenie čaká ďalší odložený nevyriešený prípad a Enzo pritom odhaľuje aj vlastnú minulosť. Peter May má zaujímavý štýl, jeho knihy čítam rád, pretože ma zakaždým vtiahnu do deja a všetko prežívam spolu s postavami. A okrem toho dokáže skvelo vystihnúť atmosféru Francúzska, a to tak jeho veľkomiest, ako aj vidieka. 

"Otvorila dvere do prítmia na chodbe, v ktorom rozpoznala, že návštevník má na ústach a nose zvláštnu bielu masku. Nestihla sa ani zľaknúť, keď ju udrel kovovým boxerom. Svet expolodoval zábleskom a bolesťou, stratila vedomie, skôr než dopadla na zem. Muž v maske ju prekročil a posunul telo nohou, aby mohol zavrieť. Kľakol si k nej a na okamih sa zháčil, lebo si uvedomil, že je to pomerne pekná žena. Škoda jej."

Enzo MacLeod je špecialista na forenzné vedy a po uzavretí stávky, že vyrieši sedem známych odložených prípadov, sa po dvoch úspešných zásahoch chystá na tretí. Práve v tom čase ho však zasiahne krutá správa o zhoršenom zdravotnom stave. Akoby to nestačilo, stane sa navyše terčom zlovestného maniaka, ktorý si kladie za cieľ zničiť jeho pokoj, vzťahy a napokon celý život. Ako sa ukazuje, všetko súvisí s Enzovým odhodlaním nájsť vraha parížskeho prostitúta spred takmer dvoch dekád. A mal by to urobiť skôr, ako sa rakovina požierajúca mu vnútro rozhodne povedač posledné slovo. A tiež musí mať na zreteli ničiteľa jeho rodinného majetku, ktorý svojím počínaním ohrozuje i jeho dcéry. Aby toho nebolo málo, dôležitou zložkou deja je aj Richard, ktorý si v sebe nesie už od raných liet traumu zločinu. Enzo sa bude mať čo obracať a ako sa to už uňho stáva zvykom, okrem vedeckých postupov bude musieť pripstúpiť aj k o niečo razantnejším opatreniam...

"Odreniny na krku, uvažoval Enzo, si Lambert asi spôsobil sám, keď sa pokúšal vyslobodiť z vrahovho zovretia. Prehrnul niekoľko stránok, aby si potvrdil domnienku, a napokon našiel, čo hľadal. Súdny lekár objavil zvyšky kože pod nechtami zavraždeného. Jeho vlastnej kože, ktorú si zodral sám, keď bojoval o život. Zdalo sa, že aspoň čiastočne sa mu podarilo zabrániť útočníkovi v tom, aby ho zaškrtil. Čo bolo zvláštne vzhľadom na Lambertovu drobnú postavu, ako už postrehol Martinot. Potom však nedokázal vzdorovať nacvičenému chmatu vraha, ktorý mu šklbol hlavou a preťal miechu."

Peter May zvolil zaujímavý motív pri odhaľovaní vraha. Enzo ako forenzný odborník skúma totiž vrahovu DNA zanechanú na mieste činu po kýchnutí ako alergickej reakcii. Naplno tak využíva svoje znalosti, čo len zvyšuje jeho kredit. Tomu zodpovedá aj pôvodný názov románu Blacklight blue (svetlo slúžiace na zachytenie predmetných látok). Skvelé je aj zobrazenie hry na mačku a myš medzi Enzom a Richardom. Neraz sa zdá, že Enzo ťahá za kratší koniec, keďže Richard nepoužíva len džentlmenské metódy, ale, na druhej strane, ani Enzo už prakticky nemá čo stratiť... Stopa krvi je vydarený krimitriler, ktorý sa mi spolu s prvou časťou zatiaľ javí ako to najlepšie zo série. Záver príbehu ostáva otvorený, ale nebojte sa, procedurálny prípad sa dočká konca. To len autor sa snaží (a úspešne) navnadiť čitateľa na pokračovanie Enzových dobrodružstiev. A ak máte radi atmosféru Francúzska, verte mi, bude vás to tam ťahať napriek očividným hrozbám...

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem mediálnej spoločnosti Albatros Media.

Putovanie za problémami ani zďaleka nekončí (J. Červenák - Dračia cárovná)

23.02.2018 09:15

Vydavateľstvo Artis Omnis nedávno prinieslo fanúšikom domácej fantasy druhý diel série Bohatier v autorom upravenej verzii. Juraj Červenák ostáva verný svojej povesti epika, zbavil text balastu a výsledkom je dynamická akcia v prostredí temnovekého slovanského sveta. Rovnako ako v úvodnej časti Oceľové žezlo sa stávame svedkami putovania skupiny bohatierov vysporiadať sa s mocným nepriateľom ohrozujúcim pokojný život nevinných. Vďaka tomu je príbeh akousi kombináciou historickej roadmovie a fantazijnej počítačovej hry, kde bojujete so zloduchmi a na konci púte vás čaká hlavná príšera. V tomto prípade je to matka hadov (takmer som napísal matka drakov, ale to je iný príbeh). Dračia cárovná preskúša schopnosti hrdinov aj ich motiváciu a vy sa radi necháte zlákať bojovať spolu s nimi. 

"Divljan vytreštil oči, hrôzostrašne zavyl a popchol koňa proti vrahom svojho brata. Za jazdy strieľal z luku, jeden šíp za druhým, skúsene a presne ako ten najlepší kočovnícky nájazdník - po každom zadrčaní tetivy padol jeden z útočníkov. Z permanského húfu mu vyleteli oproti dva oštepy. Jeden tesne minul samotného Divljana, druhý sa zabodol jeho tátošovi do hrude. Kôň zaryčal a zrútil sa hlavou dopredu."

Čarodej Tugarin Drakovič unikol, a tak sa bohatieri musia vydať po jeho stopách. Ako naznačuje aj záporákovo meno, veľkňaz nechodí ďaleko po nebezpečné tvory. Vyhnaný neznamená celkom porazený a Svjatoslav nie je taký naivný, aby ho nechal jeho osudu. Knieža síce rozširuje svoj vplyv, no družina bojovníkov má jasne stanovenú úlohu. Hrdinovia, ochudobnený o padlého druha, sa vydávajú na sever spolu s podporou vikinských spojencov, aby čelili kmeňu Čeremisov odmietajúcemu poslušnosť. Nepriatelia však nespia a nečakajú so založenými rukami. Tugarin preskupuje sily a boj proti nepriateľom sa pre bohatierov veľmi rýchlo stane hrozivým krviprelievaním. Najmä keď aj vnútri skupiny sa môže vyskytnúť nečakaná zrada. Výprava pokračuje ešte ďalej, na tajomný a legendami opradený ostrov, kde prebýva Baba Jaga - potvora, s akou ešte nemali dočinenia. Temnotou prelezená hadia bytosť rozhodne nebude ľahkou súperkou...

"Čudi sa s vreskom rozutekali, ale bolo to vlastne zbytočné - medvede si ich vôbec nevšímali, planúcimi pohľadmi viseli len na štyroch zostávajúcich obydách. Strigy nelenili a zaplieskali svojimi strašnými zbraňami. Čepele na konchoch bičov však preleteli netvormi ako vzduchom a nijako im neublížili. Naopak, protiútok medveďov naozaj bolel. Prízraky strhli jedného tulpara a čierne pazúry raz-dva otvorili tepny, darmo zviera kopalo zázračnými kopytami a metalo vôkol skučiace veterné víry. Obyde, ktorá spadla z jeho chrbta, medvedie čeľuste rozdrvili krk. Keď to sestry videli, zavyli a obrátili sa na útek."

Dračia cárovná, ako napovedá aj názov, sa viac prikláňa k fantasy než k dejinám. Nadšenci tohto žánru iste zajasajú, a tí, čo preferujú skôr príbehy dejinného typu, sa nemusia obávať. Napokon, aj mytológia je súčasťou slovanskej histórie a kultúry. A pre mňa osobne je určite zaujímavejšia (a poučnejšia) než tie, ktoré si autori vymyslia sami. Premisa je v podstate rovnaká ako u predošlého titulu - skupina postáv putuje po krajine a bojuje a seká a rúbe... Čitateľ Bohatiera však vie, do čoho ide, a šplechot krvi si užije dosýta. Ide v prvom rade o neviazanú zábavu zasadenú do málo literárne využívaného prostredia a za pomoci živého jazyka. Ten prekypuje historizmami a hovorovými výrazmi, a to je miestami priam radosť čítať. Juraj Červenák má širokú škálu slovnej zásoby a nebojí sa načrieť do nej poriadne hlboko. Má jednoducho pokrytú každú zložku textu a aj preto je Dračia cárovná natoľko vydareným titulom.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Artis Omnis.

Stále aktuálnejšia klasika v novom šate (A. Camus - Mor)

22.02.2018 14:43

Francúzsky nositeľ Nobelovej ceny Albert Camus je vo svete literatúry a filozofie známy ako jeden z najvýraznejších predstaviteľov existencializmu. A nie nadarmo. Nejde s davom a rozhodne nie je ani dnes len menom z učebnice. Svojím dielom presiahol dobu a v románe Mor nachádzame i dnes mnoho spoločenských súvislostí. Od jeho prvého vydania už síce uplynulo viac než sedemdesiat rokov, ale odkaz pre ďalšie generácie ostáva stále zachovaný. Boj proti ideológiám, vojnovým štváčom, uzurpátorom a ľudskej obmedzenosti je aktuálny aj v súčasnosti. Bohužiaľ. V Camusovom prípade však nejde o dôkaz jasnozrivosti, ale o dôkladnú znalosť psychiky človeka. Na malom priestore dokáže vyjadriť viacero podnetných myšlienok a tak sa z čítania stáva kombinácia zábavy, poučenia a premýšľania.

"Hoci doktor Rieux priznal svojmu priateľovi, že hŕstka ľudí z rozličných častí mesta zomrela na mor bez výstrahy, pokladal nebezpečenstvo i naďalej za neskutočné. Lenže, keď je niekto lekárom, urobí si obraz o bolesti a má trochu viac predstavivosti. Keď sa díval z obloka na mesto, ktoré sa nezmenilo, sotva cítil, ako sa v ňom rodia slabé obavy o budúcnosť, ktoré nazývame nepokojom."

V štyridsiatych rokoch vypukne v alžírskom meste Oran mor. Doktor Rieux najprv pozoruje početné úmrtia u tisícok potkanov, až sa choroba napokon prenesie aj na ľudí. Mesto je uzavreté, aby sa nákaza nešírila, a obyvatelia prepadajú zúfalstvu. Čelia nepriateľovi, ktorého nemajú ako ovplyvniť, a prakticky len čakajú na smrť. Objednané protilátky nezaberajú a miestni lekári sa snažia vytvoriť vlastné účinné sérum. Hroby sa plnia, cintoríny postupne praskajú vo švíkoch a v meste zavládne panika. Niektorí chcú potajme utiecť, iní s vervou vypomáhajú v nemocnici, ďalší uvažujú nad novými spôsobmi, ako sa logisticky vysporiadať so vzniknutou situáciou. Obyvateľstvo Oranu koná kolektívne, jednotlivci sa podriaďujú potrebám väčšiny, hoci vidina víťazstva je boj na dlhú trať a je otázne, koľkí z nich sa dostanú až do cieľa. Postavy sa ocitajú na hranici života a smrti, pričom udalosti, ktoré ich ukrátia o možnosť voľby, preveria ich skutočný charakter...

"Choroba, ktorá navonok nútila obyvateľov k solidarite obliehaných, súčasne rozbíjala tradičné zväzky a zaháňala jednotlivcov do samoty. Vieme si predstaviť, že vietor a všetky tieto okolnosti rozdúchavali v ľudských mysliach oheň. V noci sa opäť niekoľkokrát zaútočilo na mestské brány, ale tentoraz to boli ozbrojené skupiny. Vyskytli sa prestrelky, ranení a niekoľko únikov. Zosilnili stráže a tieto pokusy zakrátko prestali. Stačili však podnietiť v meste vlnu vzbury, ktorá vyvolala niekoľko násilných scén. V podpálených domoch alebo v domoch uzavretých zo zdravotných dôvodov sa drancovalo."

Mor je mnohovrstvový román. Ťažko ho preto zaradiť ku konkrétnemu druhu - spoločenský, filozofický, psychologický, z pohľadu súčasníka i historický... Albert Camus mal na zreteli myšlienku, nie formu, a výsledkom je text prinášajúci niekedy viac otázok než odpovedí. Nie však s ohľadom na príbeh, ale na samotného čitateľa. Ľudské poklesky a nebezpečenstvo ovládania myslí slabých jedincov je aktuálne aj dnes, tak nech je táto kniha neustávajúcim mementom. Keďže dôležitejšie je vedomie a pointa, jednotlivé postavy veľmi nevytŕčajú. Ústredným hrdinom je síce doktor Rieux, ale slúži skôr ako "vstupenka" do sveta morovej epidémie. Analógia choroby s rozširujúcimi sa fašistickými ideológiami pred a počas vojny je viac než zrejmá, rovnako ako správanie ľudí. Camusovi sa podarilo skvelo vykresliť dané podobenstvá. Vydavateľstvo Slovart znovu potrvrdilo svoje edičné kvality, Mor znovu prináša na náš knižný trh v správnom čase.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart.

Dojemné vyvrcholenie romantickej série (M. Baloghová - Milovaná)

21.02.2018 10:34

Romantika, pokoj a dôkladná psychologická kresba. To sú tri základné atribúty románov Mary Baloghovej, ktorým ostáva verná aj v siedmej, záverečnej časti svojej série Klubu tých, čo prežili. Päť mužov a jedna žena sa stretli pod záštitou mentorského vojvodu, aby sa vyliečili zo svojich fyzických aj duševných zranení, poznačení vojnou proti Napoleonovi. Všetci postupne, v priebehu niekoľkých rokov, našli znovu vnútornú rovnováhu a aj (ne)čakané lásky. A tak nastal čas v Milovanej aj pre samotného vojvodu. Mary Baloghová si ho nechala prezieravo až na samotný koniec a urobila dobre. Akoby tým chcela naznačiť, že Stanbrook je konečne vyrovnaný so svojimi stratami a že aj on si zaslúži šťastie. Americká spisovateľka sa tak znovu prejavila nielen ako zručná rozprávačka, ale hlavne ako chápavá psychologička. 

"Ako treba požiadať o ruku? Keď také čosi robil naposledy, mal sedemnásť rokov a bola to len formalita, lebo otcovia sa dohodli, že ich deti uzavrú manželstvo, spísali zmluvu a podpísali ju. Želanie syna a dcéry nezavážilo, ani sa ich na to nepýtali, najmä keď jeden otec bol jednou nohou v hrobe a ponáhľal sa, aby sa postaral o synovu budúcnosť. Teraz George poznal tú dámu lepšie, než poznal Miriam. Aspoň vedel, ako vyzerá a aký má hlas."

Dora je učiteľka hudby, ktorá je celkom spokojná so svojím životom, aj keď je smutná z odchodu jej sestry Agnes, ktorá sa vydala za Flaviana Arnotta (hrdinovia knihy Láska ako sen). Baloghová je známa tým, že sa opätovne vracia k hlavným i vedľajším postavám z iných kníh či sérií, a nie je to teda inak ani v tomto prípade. Dorin hudobný talent očaril Georgea, vojvodu Stanbrooka, a hoci si Dora cení jeho láskavosť, vzhľadom na vek tesne pred štyridsiatkou už v sebe neživí žiadne romantické nádeje. George však začne pociťovať prebytok voľného času a hlavne jeho aktivita začne strácať hlbší zmysel. Po minulé roky sledoval, ako sa členova Klubu tých, čo prežili ženia a vydávajú a teraz už nemal nikoho, o koho sa môže starať. Nechce o polovicu mladšiu milenku, nepotrebuje ani dediča, keďže titul má pripadnúť jeho synovcovi. George prišiel o manželku a syna pred dvanástimi rokmi a osamelosť po čase začne opäť klopať na dvere. A to inšpiruje k tomu, aby jednoducho prišiel k Doriným dverám, zaklopal a spýtal sa, či sa zaňho vydá...

"Nevedela, ako dlho to trvalo, a netušila by to, ani keby boli nablízku hodiny, lebo čas akoby nejestvoval... necítili rozpaky, keď videli, ako ich telá splynuli. Keby to záviselo od Dory, mohlo to trvať aj večnosť. Ale nádherné potešenie sa zmenilo na takmer bolestnú potrebu, takú naliehavú, že všetko v nej stuhlo a vypälo sa k nemu, on znova vkĺzol rukami pod ňu a pevne ju držal. Vesmír ani čo by sa rozletel - čo bola najhlúpejšia myšlienka, aká sa jej mohla vynoriť v hlave, premýšľala pár sekúnd alebo pár minút po tom, keď hlboko vnútri znova pocítila nádherný príval horúčavy."

Milovaná je trochu odlišná od zvyšku série. Už len tým, že George nepatrí medzi vojnových vyslúžilcov ako ostatné hlavné postavy, a tiež tým, že dej začína ponukou na sobáš, pričom inokedy sme sa ho dočkali buď na konci (ako býva zvykom), alebo kdesi uprostred. Vojvodu Stanbrooka poznáme už dlho, takže jeho pozitívne vlastnosti nikoho neprekvapia. Dora mu v tom zdatne sekunduje, je milá, láskavá a pragmatická. Najviac sa jej povaha prejaví vo chvíli, keď sa stane vojvodkyňou. Odrazu má plno výhod, aké dovtedy nepoznala. Milovaná je v istom zmysle "vyzretá" kniha. Jej hrdinovia sú v strednom veku, žiadne zvraty, silné vášne a temperamentné prejavy nečakajte. Ide o typickú Baloghovú, kde je dôležitejšie vzájomné porozumenie než udržanie čitateľa v napätí. Koniec je vopred jasný, priebeh v podstate tiež, ale postavy sú ako z mäsa a kostí a radi sa podujmete sprevádzať ich na ceste k láske.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovenský spisovateľ.

Fatálna hra na mačku a myš (P. Finch - Klub zabijáků)

21.02.2018 07:55

Hrdina Paula Fincha Mark Heckenburg nie je ani zďaleka dokonalý a jeho rozhodnutia sú neraz na hrane zdravého rozumu. Ale práve tým sa odlišuje od ostatných a jeho chyby ho poľudšťujú a približujú čitateľom. V treťom dieli sa vraciame ku Klubu sympaťáků, ktorého členom by chcel byť asi málokto. Zabijaci a stalkeri opäť spájajú sily, aby preverili Markovu odhodlanosť  a schopnosť vysporiadať sa s nepriateľmi. A nie hocijakými. Paul Finch vháňa svoju ústrednú postavu do poriadne ťažkého víru udalostí. Vyšetrovateľov pátrajúcich po sériových vrahoch nájdeme takmer v každom krimitrileri, ale celá organizovaná banda? Buďte si istý, že na tento román hneď tak ľahko nezabudnete. Napätie sa dá krájať, dej je nepredvídateľný, a aj keď je vám jasné, že autor sa svojho hrdinu nezbaví, predsa len máte miestami o Marka obavy.

"Heck zamžikal a přikrčil se, protože ho zasypaly žhavé železné úlomky a kousky čehosi měkčího a vlhčího. Srdce mu poskočilo až do krku, ale exploze ho nezranila. Opatrně otevřel oči - a zjistil, že Cooper pořád stojí na nohou, ale ve tváři je bledý jako stěna a v očích má skelný pohled. Pomaličku otočil hlavu a zadíval se na seškvařené maso v místech, kde míval pravou ruku. Ironií osudu pořád držel to, co zbylo z pistole - viselo mu to na jediném zbívajícím prstu..."

Vodca Sympaťákov Magor Mike Silver je už pár rokov za mrežami, ale to neznamená, že povedal posledné slovo. Práve naopak, jeho zvrátené plány chytajú druhý dych a po úteku z väzenia ich môže (relatívne) slobodne začať napĺňať. Klub zabijakov zároveň po sebe upratuje a to vedie k zmareniu viacerých životov. V ohrození je aj samotný Mark Heckenburg, ktorý sa chce zapojiť do pátrania, ale z objektívnych príčin je odsúvaný na druhú koľaj. Samozrejme, že si nedá povedať, klasika. Keď už som pri tom, nikdy nechápem, ako môžu nadriadení v tomto smere čakať, že sa im detektívi podrobia. Ešte v žiadnej knihe či seriáli sa nestalo, že by stiahli chvost. Tým sa z toho stalo zaužívané klišé, ale ako motív komplikujúci situáciu hrdinu je to vždy vítané. Mark si uvedomuje, že nečinné posedávanie ho neochráni, a musí zatúčiť skôr ako jeho nepriatelia. Pretože vzniknutá situácia ponúka len jedno možné riešenie...

"I když se vezme v úvahu, že tihle zabijáci jsou mistři improvizace, stejně je k nevíře, že naplánovali tolik vražedných útoků v tak rekordní době - vždyť informace o klientech získali teprve před pěti dny. Přestože mu to nešlo do hlavy, nejradši by vítězoslávně zajásal. Ale jeho nadšení kalila skutečnost, kolik těch jmen na seznamu celkem je. Přinejmenším osmdesát. Vědělo se, že Sympaťáci mají v Británii na svědomí nejmíň osmatřicet vražd. Oddělení sériových  zločinů odhadovalo, že jich může být i o deset víc. Ale o dvaačtyřicet?! Dvaačtyřicet znásilněných a zabitých žen, které někde leží v neobjevených hrobech!"

Klub zabijáků má veľmi skoro jasno v tom, kto je páchateľ a čo chce dosiahnuť. Tým sa vyvaruje omáčkam ohľadom vyšetrovania a zisťovania všetkých okolností. Je to skvelé, pretože viac než na policajné postupy a pod. je dej zameraný na čistokrvnú akciu. Markova snaha dolapiť páchateľov je ohrozovaná tým, že on sám je cieľom, a tak sa dočkáme početných napínavých scén. Doslova ide o to, kto z koho, a je to veru poriadna jazda. Klub zabijáků je podľa mňa zatiaľ najlepší diel série a pri vzostupnej tendencii sa ešte máme zrejme na čo tešiť. Úvodní Stalkeři boli sami osebe vydareným titulom, no zároveň akoby pripravovali pôdu pre ich pokračovanie. Paul Finch vie, ako cieliť na čitateľa. Predostiera mu svoj príbeh ako filmové obrazy, udržuje ho v napätí a zvedavosti. Vzhľadom na rozohratú partiu protivníkov okrem Marka nedostanú vedľajšie postavy veľký priestor, ale nijako to nevadí. Nepochybujem, že na rozvíjanie ich línií ešte bude dosť času. Napriek Markovmu vyvádzaniu je jeho konanie uveriteľné a posledná strana vás len nakopne k tomu, aby ste túžobne čakali na ďalší diel série.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Domino

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>