Blog

R. Richová - Benátska babica

22.08.2014 10:40

Kniha Benátska babica je charakterizovaná ako historický román, hoci ja by som ju skôr zaradil medzi romance. Čo na tom, že hlavní hrdinovia sú spolu dokopy len na pár stranách? Hnacím motorom celého príbehu je však láska, a to na pozadí trpko-krásnych reálií rodiaceho sa nového veku. Okrem postáv sú dôležitou súčasťou deja i samotné Benátky, a to so všetkým, čo k nim patrí - krásnou atmosférou, pachmi, náboženskými rozpormi, bojmi o moc, gondolami a rozmanitými vzťahmi. Roberte Richovej sa verne podarilo vystihnúť nádych doby, pri čítaní máte pocit, akoby ste sa razom preniesli v čase a stávate sa svedkami snahy židovky Hannah o získanie peňazí na manželovo vyslobodenie zo zajatia, ale i jej boja o to najcennejšie - o svoj život. 

Hannah je vyhlásená pôrodná babica, ktorá sa však s mužom Isaacom márne snažia splodiť vlastné dieťa. Rabín ich komunity ho dokonca nabáda, aby sa s ňou rozviedol a spojil život s plodnou ženou. Isaaca a Hannah ale spája silné puto a Isaac ju rozhodne nemieni za nikoho vymeniť. Pomyslenie na ňu mu poskytuje útechu i v tých najťažších chvíľach, keď je cestou do Levanty jeho loď prepadnutá a on končí v zajatí rytierskeho rádu na Malte. Kým sa nazbiera suma na jeho vykúpenie, je na trhu s otrokmi predaný mníške z rádu uršulínok. Avšak jej podmienku, aby konvertoval na kresťanstvo, nie je ochotný prijať, a tak končí v rukách neotesaného a krutého obchodníka. Isaacovou jedinou nádejou ako gramotného človeka je využitie vzdelania... a zároveň snová plán, ako z ostrova utiecť a dostať sa naspäť k milovanej manželke... 

Hannah sa medzitým potýka s priam existenčnými problémami. Ako židovka podlieha prísnemu pápežskému nariadeniu, že nemôže pomáhať kresťanským ženám, inak môže hrdelný trest posithnúť nielen ju, ale aj celé geto. Lenže raz v noci ju navštívi zúfalý gróf a požiada ju o pomoc pri pôrode manželky. Mladá Lucia už prekonala niekoľko potratov a gróf di Padovani navyše musí dostáť rodinnej podmienke, že musí do päťdesiatky splodiť syna, inak majetok pripadne jeho márnivým bratom. Hannah sa spočiatku nazdáva, že vplyvnému mužovi ide len o zachovanie moci, no veľmi rýchlo si uvedomí, že Luciu úprimne ľúbi. To a sľúbená odmena vo výške Isaacovho výkupného ju presvedčia, aby trpiacej kresťanke podala pomocnú ruku. Tajomstvo Hannahinho úspechu spočíva v jej nástroji - pôrodných lyžiciach, ktoré použije aj v tomto prípade. Vzápätí jej za pomoc v núdzi hrozí od zvyšku grófovej rodiny udanie inkvizícii a vydieranie, ktoré sa skončí smrťou... Koho, ako a aké to bude mať dôsledky pre všetkých zúčastnených či židovské geto, si už musíte prečítať sami :-)

Benátska babica je naozaj výborný román s množstvom zaujímavých postáv i zápletiek - spomenuté línie sú len hlavným ťahúňom, okrem nich treba spomenúť aj skvelo vykreslenú rodinu di Padovaniovcov a ich vzťahy, Hannahinu sestru Jessicu, zobrazenie rôznych vrstiev i prostredí Benátok a Malty. Verím, že kniha si nájde svojich priaznivcov, pretože inak aj tento titul skončí ako mnohé iné - bez vydaného pokračovania. A bola by to škoda, pretože voľne nadväzujúci diel sa odohráva v sultánskom háreme v Konštantinopole. A už to samo o sebe znie zaujímavo... 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Ikar

K. Morgan - Prvých 100

19.08.2014 17:23

Nejeden čitateľ by povedal, že priniesť v žánri young adult niečo nové je priam herkulovská úloha, no zakaždým sa objaví autor či autorka, ktorá toto tvrdenie vyvráti. Medzi nich patrí aj Američanka Kass Morgan. V záplave upírov, vlkolakov, tieňolovcov, potomkov bohov či dystopických realít sú jej obyčajní ľudskí hrdinovia príjemným závanom "normálnosti". Len s tým rozdielom, že dej príbehu sa odohráva niekoľko storočí v budúcnosti, kedy ľudské pokolenie obýva zopár vesmírnych lodí, pretože genetická a jadrová vojna už dávno znemožnila život na Zemi. Autorke išlo o vytvorenie hrdinov bojujúcich predovšetkým o vlastné šťastie, lásku a odpustenie než o vykreslenie života vo vesmíre, takže fanúšikovia sci-fi môžu byť trochu sklamaní. Avšak nadšenci postáv, s ktorými sa možno zžiť a fandiť im pri ich úsilí, budú iste nadšení.

Okrem prostredia a časového rámca je tu posun aj v počte hlavných hrdinov. Okrem ústrednej dvojice, riešiacej klasické "ľúbime sa - neľúbime sa" tu nájdeme aj o niečo, dovolím si tvrdiť, zaujímavejšie postavy. Príbeh sa odvíja vo chvíli, keď je stovka mladistvých delikventov vyslaná na Zem, aby sa zistilo, či je modrá planéta po stáročiach obývateľná a schopná prijať nových osadníkov. Nedospelí kriminálnici v prípade neúspechu misie predsa nebudú nikomu chýbať a celý projekt tak môže ostať v tajnosti. Lenže nie každý z "prvých 100" skutočne patrí za mreže. Zákony sú však veľmi prísne, a tak väzenie slúži aj na to, aby sa vedúce osobnosti komunity zbavili nepohodlných osôb. Clarke sa previnila tým, že vyjadrila verejný nesúhlas s postupom vicekancelára, ktorý zneužíval jej rodičov - vedcov na výskum radiácie, pričom pokusnými králikmi boli deti. Jej rodičia boli po odhalení výskumu popravení a Clarke zo všetkého vinila Wellsa, svojho priateľa a kancelárovho syna. Bol to totiž práve on, kto neudržal tajomstvo a upozornil otca na vicekancelárovo konanie. Žiaľ, nedomyslel dôsledky. Aby odčinil svoje hriechy a dosiahol odpustenie milovaného dievčaťa, "nanominuje" sa na expedičnú loď, aby bol Clarke po boku... Bellamy sa obáva o osud mladšej sestry Octavie, ktorá skončila vo väzení za krádež liekov a tesne pred štartom sa zmocní kancelára, aby sa dostal na loď... a napokon je tu Glass, ktorá neplánovane otehotnela, a tým porušila prísne pravidlá regulovaného obyvateľstva. Využije zmätok počas Bellamyho rukojemníckej drámy, utečie dozorcom a ostáva vo vesmíre, zatiaľ čo zvyšných sto "pasažierov" je vyslaných na Zem... Tam sa musia potýkať nielen s novým prostredím, ale tiež s nečakanými nepriateľmi i vo vlastných radoch. A je dokonca otázne, či sú na Zemi skutočne jedinými ľuďmi...? 

Prvých 100 je pútavá kniha so zaujímavými postavami a viacerými nastolenými otázkami. Ako to už býva v súčasnosti zvykom, ide len o prvý diel série, takže nie všetky línie sa uzavrú, práve naopak, viaceré skončia nečakaným cliffhangerom. Ja ako zástanca sérií tomu dávam palec hore, no kniha má v sebe aj niečo negatívne - nedostatok opisov. Väčšinou ich nemám rád, ale tu sa v niektorých prípadoch priam pýtali - napríklad opis vesmírnych obydlí alebo vzhľad Zeme po prístatí... Na záver už len dodám, že americká televízia The CW využila námet Kass Morgan a pustila sa do nakrúca seriálu The 100. Momentálne je v pláne druhá séria, prvá pozostáva z trinástich epizód. Aj to je dôkazom, že príbeh stojí za prečítanie. 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem mediálnej spoločnosti Albatros Media

G. R. R. Martin - Hra o tróny

18.08.2014 10:22

Fantasy séria Pieseň ľadu a ohňa sa už takmer dve dekády teší veľkej obľube čitateľov, no až jej seriálové spracovanie pod záštitou káblovej televízie HBO spôsobilo celosvetový ošiaľ. Seriál je nazvaný podľa prvej časti série Hra o tróny, ktorá sa konečne dostáva na pulty kníhkupectiev aj v slovenskom preklade. Už od oznámenia, že vydavateľstvo Tatran sa podujme na tento čin, sa ozývali hlasy nespokojencov (žeby sme boli na Slovensku?) s domácimi ekvivalentmi mien a názvov, "faktu", že český preklad je mnoho kvalitnejší a pod. Čo na tom, že išlo skôr o zvyk, pretože naši západní susedia sa do vydania pustili pred nami a aj tamojšie televízie vysielali GoT skôr ako naše (ktoré ešte stále v tomto smere nepochopiteľne čušia). Čo sa kvality prekladu a celkového prevedenia knihy týka (rozmery, grafika, edičné úpravy...), Tatran sa veru nemá za čo hanbiť. Na rozdiel od niektorých iných jeho konkurentov sa totiž snaží poskytnúť čitateľom aj kvalitu, nie iba kvantitu titulov. Kniha sa číta veľmi dobre, forma zodpovedá obsahu a boj o moc i obyčajné šťastie v krutom svete vás dozaista pohltí... 

Dej Hry o tróny je bohatý, rozvetvený a ani na chvíľu nenudí. V centre diania sú tri rody - Starkovci, Lannisterovci a Targaryenovci. Starkovci, dalo by sa povedať, sú tí "dobrí" - hrdí, čestní, lojálni a ochotní položiť život za svoje ideály a ochranu blízkych. Dlhé generácie žijú na nehostinnom a chladnom severe v Zimovrese a ich rodinným heslom je "Zima sa blíži". Dá sa to chápať aj vo význame, že prichádza čosi zlé... Eddard Stark, hlava rodu, bol už zamlada verným priateľom kráľa Roberta, ktorý ohlásil svoju návštevu Zimovresu. Prichádza za Nedom s ponukou, aby sa stal jeho novým pobočníkom, pretože ten predošlý umrel (veľmi rýchlo vysvitne, že nie dobrovoľne). To však pre Eddarda znamená, že musí opustiť domov a odísť s kráľovskou suitou do Kráľovho prístavu, hlavného mesta ríše. Spolu s ním odchádzajú aj jeho dcéry, aby spoznali život na dvore, a staršia z nich - Sansa - je navyše zasnúbená s kráľovým rozmaznaným a krutým synom. 

Lannisterovci si užívajú všetky výsady ich spoločenského postavenia - Cersei je totiž Robertovou manželkou a teda kráľovnou ríše Siedmich kráľovstiev. Je pyšná, márnivá... a prežíva ľúbostný románik so svojím bratom-dvojčaťom Jaimem. Jaime pôsobí ako vysnený ideál žien, rytier na bielom koni, odvážny a neúprosný... Počas prevratu dopomohl Robertovi k ceste na trón, keď zabil pôvodného panovníka, za čo si vyslúžil prezývku Kráľovrah. Nemá žiadne škrupule a ide bezhlavo za svojimi cieľmi. Neváha dokonca ani zabiť (takmer) malého Starkovho syna, ktorý ich prichytí s Cersei v nie celkom vhodnej polohe... Eddarda vníma ako nepriateľa, pretože čestný a priamy muž na kráľovskom dvore, navyše s veľkou mocou, mu môže pekne zavariť, ak sa pustí do odhaľovania miestnych tajomstiev... Netreba zabudnúť ani na Tyriona Lannistera, Zmoka, ktorý prišiel na tento svet ako zohyzdený trpaslík, ale zato s jasnou mysľou a podrezaným jazykom. Hoci je často nepríjemný, nadradený a pomstychtivý, má aj svoju svetlejšiu stránku, čo z neho robí jednu  z najobľúbenejších postáv celej série.

Targaryenovci sú kráľovským rodom, ich otec bol zvaraždený a Robert si uzurpoval ich trón. Pôvodný dedič Viseris sa s tým nechce zmieriť a kuje plány na odvetu. Vydá svoju sestru Daenerys za khala Droga, ktorý velí početnej armáde. Dúfa, že sobášom si zabezpečí podporu švagra a poskytne mu vojsko, aby získal trón späť. Lenže spočiatku poddajná sestra Danny si postupne uvedomí vlastnú kráľovskú moc a beda každému, kto sa jej ako Dračej dcére postaví do cesty...

Hra o tróny je všeobecne známa kniha. Síce som už videl seriál, ale napriek tomu som rýchlo podľahol čaru jeho predlohy. Nezabudnuteľné postavy, akcia, rozmanitosť prostredí i charakterov, to všetko robí z Piesne ľadu a ohňa skutočný čitateľský zážitok. Tento titul by nemal chýbať žiadnemu fanúšikovi ani milovníkovi kníh. 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Tatran.

C. Clare - Mesto stratených duší

17.08.2014 12:20

Nijako sa netajím tým, že svet Tieňolovcov a všetkých tamojších postáv si ma nadobro získal. Americká autorka Cassandra Clare využíva svoju bohatú fantáziu naplno, a tak sa jej pôvodne zamýšľaná trilógia Nástroje smrteľníkov rozrástla o ďalšie tri diely. Vydavateľstvo Slovart prináša slovenským čitateľom už piatu časť série pod názvom Mesto stratených duší. V nej sme svedkami boja medzi dobrom a zlom v strhujúcom spracovaní "reality" plnej upírov, vlkolakov, potomkov anjelov, bosorákov a ďalších rozličných bytostí. Ako sa vraví, jablko nepadlo ďaleko od stromu, a tak kým v pôvodnej trilógii bol hlavným záporákom Valentine, v jej pokračovaní preberá štafetu jeho syn Sebastian. Nuž, rodina Morgensternovcov je buď nepoučiteľná, alebo verí, že raz sa jej diabolské plány dočkajú naplnenia. Je však jeden jej člen, ktorý sa všemožne snaží poraziť ich a navrátiť tieňolovecký svet dobru - Sebastianova sestra Clary. Hlavná hrdinka sa opäť zmieta v krvavých bojoch, ale hlavne v citovom ošiali k nebesky príťažlivému Jaceovi. A tentoraz to bude o to náročnejšie, že Jace sa vplyvom temnej mágie pridal na stranu zla...

Piaty diel pokračuje tam, kde skončil štvrtý. Démonická Lilith je porazená zásluhou upíra Simona, Clarinho najlepšieho kamaráta. Jej úmyslom bolo oživiť Sebastiana pomocou Simonovej krvi, čo sa jej, žiaľ, podarilo. Zároveň ho zviazala s Jaceom magickým putom - čo sa udeje jednému, pocíti aj ten druhý. Zabiť Sebastiana sa tak stáva veľmi zložitou záležitosťou, ak Tieňolovci nechcú prísť o svojho obľúbenca. Clary sa preto nesmierne trápi, jej životná láska sa upísala jej diabolskému bratovi a Sesia, tieňolovecká vláda, si s ním nebude robiť zbytočné starosti. Jej hlavným zámerom je Sebastianova smrť, a ak má byť jej vedľajšou stratou Jaceovo úmrtie, tak nech. Clary a jej blízki musia prísť na to, ako oddeliť Jacea od Sebastiana skôr, ako budú obaja mŕtvi. Nadobro. Clary sa napokon ako "špión" dostáva k nim obom - Jaceova myseľ je v područí Sebastiana, ktorý, ako sa zdá, svojimi plánmi a ovládaním ostatných je zakrýva túžbu zbaviť sa osamelosti. Nikdy však neprizná žiadnu slabosť a aj svoje skutočné plány odkrýva len postupne. Ako sa ukáže, sú omnoho desivejšie, ako si ktokoľvek vedel predstaviť. Simon spolu s priateľkou Isabel a bosorákom Magnusom Baneom pridu na myšlienku získať meč archanjela Michaela, schopný zničiť spojovacie puto a oslobodiť tak Jacea. Všetko smeruje k rozhodujúcej bitke na starom kontinente, ktorá síce mnohé otázky vyrieši, ale zároveň ich zopár otvorí pred nadchádzajúcim posledným dielom série...

A to je len hlavná dejová línia, okrem nej v príbehu nájdeme aj starú známu Camille, vodkyňu upírskeho klanu a jej snahu zbaviť sa oponenta, Aleca a jeho neistotu vo vzťahu s Magnusom, Simonovu ľútosť nad maminou reakciou ohľadom jeho premeny a mnohé ďalšie. Svet, ktorý vytvorila Cassandra Clare, je jedinečný a originálny. Poskytne vám chvíle napätia i zábavy, ale zároveň vás miestami núti zamyslieť sa nad otázkami lásky a priateľstva. Vydanie prekladu posledného dielu série je ohlásené na február 2015. Už aby tu bol... 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart

 

E. Rúčková - Karambol

15.08.2014 12:08

Enja Rúčková už niekoľko rokov kraľuje na knižnom trhu v rámci diel primárne určených pre tínedžerky. Život dospievajúcich ľudí je plný rozporov, radostí, vzrušenia, ale aj neistoty či obáv. Liptovskej autorke sa darí preniknúť do ich vnútra a vystihnúť všetko, s čím sa denno-denne potýkajú. Prvé lásky, trampoty v škole, rodinné peripetie... Každý z nás si prešiel tým vekom a tieto knihy tak zároveň poskytujú úsmevný pohľad na časy (ne)dávno minulé. V Rúčkovej príbehoch sme sa už mohli stretnúť so svetom cyklistov, punkerov či dokonca s tak trochu zakázanou láskou medzi nevlastnými súrodencami. V aktuálnej novinke sa presunieme na zasnežené tatranské kopce (aspoň spočiatku), aby sme sa stali svedkami rodiaceho sa vzťahu počas lyžiarskeho výcviku gymnazistov...

Nika je úplne obyčajná baba, ktorá si nerobí ilúzie o svojom vzhľade či obľúbenosti v kolektíve. Preto ju prekvapí, keď o ňu takmer od začiatku výcviku prejavuje záujem jeden z najžiadanejších chalanov školy. Seba dovtedy vnímala z videnia ako sympaťáka, vedomá si faktu, že nemá o jej existencii ani potuchy. Postupne jej však ukazuje svoju galantnú stránku, pomáha jej na každom kroku, žartuje s ňou a Nika si uvedomuje, že sa s ním dá dokonca i veľmi dobre porozprávať. Dáva si však dobrý pozor, aby nepodľahla klamlivej ilúzii a všetko berie s potrebnou dávkou rezervy. Donekonečna sa ale nedajú zatvárať oči pred pravdou a Nika si musí priznať, že Sebo si ju celkom získal. Nika sa v ňom spočiatku nevyzná - raz je samý smiech, inokedy si udržuje odstup, a keď ju navyše pred ním varuje i jej brat - dvojča, zaplavia ju pochybnosti. Skutočne sa chce Sebo len nezáväzne pobaviť, alebo sa medzi nimi môže predsa len rozvinúť čosi hlbšie? Možno to celé vyrieši súťaž o najkrajšiu ľúbostnú báseň v školskom časopise alebo spoločná diskotéka...? 

Enji Rúčkovej sa opäť podarilo vytvoriť knihu, kde sú hlavnými ingredienciami vzťahy, humor a zložito jednoduchý život mladých ľudí. Nika a Sebo sú veľmi sympatickí a veľmi rýchlo podľahnete ich čaru; najmä mladšie čitateľky určite neodolajú šarmantnému hrdinovi so sivými očami. Nika sa vďaka riadeniu osudu i svojej povahe dostáva do rôznych bizarných situácií, ktoré vám viackrát vylúdia úsmev na tvári, a zároveň si popritom radi zaspomínate i na vlastné študentské časy. Autorka vykreslila svet školy a lyžiarskeho výcviku tak verne a ľudsky, až som nadobudol podozrenie, že do príbehu vtesnala i svoje osobné zážitky z tých čias. A to je len veľké plus, pretože Karambol tým nadobúda autentickosť a veľkú dávku hravosti. 

A. J. Kenji - Boj o štát

11.08.2014 09:58

Hoci ide o debutujúceho autora, meno Alexandra J. Kenjiho (áno, ide o pseudonym) mi už dlhší čas nie je neznáme. Spočiatku sa spájalo s istým literátnym portálom, ale postupne začalo rezonovať čoraz viac. A ja som rád, že som mal konečne možnosť držať v ruke jeho knihu a nepustiť ju, kým som sa "neprebojoval" až na koniec. Pretože zo stránok priam prýšti akcia, napätie, dynamika a neistota, či to postavy dotiahnu do úspešného konca, alebo sa postavia do cesty nedočkavej zubatej. Okrem pútavého príbehu však autor zároveň upozorňuje i na aktuálne spoločensko-politické problémy, ktoré sa môžu razom vymknúť spod kontroly, ak sa neustriehne konanie určitých skupín...

V príbehu sa vystrieda skutočne veľké množstvo postáv, ale nemusíte sa obávať, že sa v ich záplave stratíte. Pri objasňovaní vzťahov a príslušnosti k rôznym organizáciám vám môže poslúžiť prehľad v úvode knihy, ale keď sa do Boja o štát začítate, nebude ťažké získať poňatie, kto je kto a na koho strane bojuje. Autor rozohráva viacero dejových línií, no ich spoločným menovateľom je snaha Národno-socialistického hnutia získať vládu nad štátom, a to tak vojenského, ako i politického či mediálneho charakteru. Všetko nasvedčuje tomu, že v blížiacich sa voľbách čaká NSH vytúžené víťazstvo, a na obsadenie významných postov si už brúsia zuby mnohí ich podporovatelia. Manipulácia verejnej mienky, zastrašovanie, usilovná práca gardistov - to je len zlomok početných spôsobov, ako si hnutie zabezpečuje potrebnú podporu. Nie všetci však súhlasia s ich napredovaním a vidia v nich reálnu hrozbu. Situácia sa skomplikuje, keď sú pri archeologických prácach v studni na Zvolenskom hrade objavené dokumenty z čias druhej svetovej vojny. Archeológovia v spolupráci s Ústavom pamati národa chcú poukázať na nacistické zločiny, no sila cenzúry sa ukáže ako mocný nepriateľ. To však nie je jediný (a hlavný) front - skutočné boje začínajú v Lešti. Na tamojšom cvičení sa zúčastňujú aj americkí "Duchovia" - vojenská skupina, ktorá sa zapletie do krvavej prestrelky proti rozmáhajúcim sa gardistom. Vrodená česť a snaha potrestať vrahov ich spolubojovníkov im velí zapojiť sa do prenasledovania a konečného (?) súboja s nečakane mocným súperom... 

Alexander J, Kenji je prirovnávaný k zvučným menám ako Tom Clancy či Frederick Forsyth. Aby mali čitatelia lepšie poňatie o jeho tvorbe, je to prirodzené. Ale zároveň verím, že už čoskoro nastane chvíľa, keď sa bude o nováčikoch a ich dielach hovoriť ako o novom Kenjim. Autor má všetky potrebné atribúty, aby sa to stalo skutočnosťou. Na svojom románe Boj o štát pracoval dlho, preto dúfam, že na ďalší jeho titul nebudeme musieť čakať rovnakú dobu. Vojensko-politický triler zasadený (prevažne) do slovenského prostredia je iste veľkým lákadlom a pochvalné reči na jeho adresu nie sú len marketingovým ťahom. Autorov rozhľad sa prejavuje v udalostiach odohrávajúcich sa v rôznych častiach sveta i v technických záležitostiach ohľadom zbraní či práci jednotlivých agentúr. Ak ste doteraz neboli rozhodnutí, či dať novinke šancu, iba ste zbytočne márnili čas... 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Koruna

S. Lotzová - Trojica

07.08.2014 11:13

Ľudia sa vždy boja neznámeho a aj do očí bijúce nezrovnalosti sa snažia racionálne vysvetliť. Napokon, javy medzi životom a smrťou či medzi nebom a peklom sú často len výplodom imaginácie. Sarah Lotzová vsadila vo svojej knihe práve na takýto námet a pohráva sa s myšlienkou o prítomnosti najtemnejšieho zla. Všetky udalosti sú popísané dôkladne, systematicky a precízne, akoby sa pred vami odvíjal skutočný príbeh. Dokonca i forma knihy tomu nesmierne napomáha - dej sa odvíja cez spracované záznamy svedkov zobrazených udalostí. Reportážny štýl dodáva všetkému punc autentickosti a objektivity, čím pôsobí ešte údernejšie. Hoci mám radšej priame rozprávanie, kde sa môžem stotožniť s ústrednou postavou, mierny odklon od zaužívanej kompozície je niekedy príjemným osviežením. A o čom vlastne Trojica je? 

V rôznych častiach sveta dôjde k štyrom leteckým haváriám, ktoré na prvý pohľad nemajú žiadny súvis. Zákonite sa vynorí množstvo hypotéz a konšpiračných teórií, najčastejšie sú tie o terotistických útokoch. Najpodivnejšie však na celej situácii je, že na troch miestach sa objavili preživšie deti. Otrasené, zmätené, ale bez vážnejších zranení. Zopár fanatikov v tom vidí čosi hlbšie ako len neuveriteľné šťastie, symbol zvestujúci čosi omnoho desivejšie, čo presahuje hranicu ľudskej prirodzenosti. A skutočne. Trojica detí sa začína správať nezvyčajne a nemá to súvis len s dôsledkami prežitej traumy. Krvavé slzy, zvláštne reči, obrat v reakciách... Samozrejme, že jedinci schopní vidieť ďalej než "bežní smrteľníci" sa vyskytnú aj tu a jeden z nich, zvestovať apokalypsy, strhne na svoju stranu množstvo ochotných ovečiek ochotných vstúpiť do jeho sekty... Deti a ich pestúni sa musia obrniť pred novinármi a zvedavosťou vonkajšieho sveta a zároveň zviesť boj aj so silami, ktoré nie sú na prvý pohľad viditeľné, ale môžu byť o to nebezpečnejšie... Čo však spôsobilo pád lietadiel? Prečo sa našli iba tri deti, keď spadli štyri lietadlá? Príbeh Trojice nastoľuje veľa otázok, ktoré vás zaujmú a pohltia.

Sarah Lotzová sa s napísaním knihy musela poriadne nadrieť. Kompozične, dejovo i po odbornej stránke, Publicistický štýl si vyžadoval zrejme dôslednú prípravu, aby pokryla všetky potrebné zložky príbehu - životy obyčajných ľudí, svet náboženského fanatizmu, záchranných či výskumných organizácií alebo reálií v rôznych častiach planéty. Dej sa totiž odohráva na viacerých kontinentoch a čitateľ má tak možnosť zamerať pozornosť na viacero postáv. Niektoré sú len do počtu, dopĺňajú dej, vysvetľujú ako svedkovia alebo odborníci "zákulisné skutočnosti", iné sú priamo v centre diania a sú odhodlané ochrániť dané dieťa za každú cenu. Trojica je netradičná kniha, ktorá si zaslúži pozornosť.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Ikar.

R. Khoury - Rasputinuv stín

05.08.2014 13:53

Vlna konšpiračných akčných trillerov prepojených s históriou, ktorú započal pred pár rokmi Dan Brown, už síce utíchla, ale sem-tam sa ešte objavia podobne ladené knihy. Medzi najúspešnejších autorov daného žánru patrí aj (pôvodom Libanonec) Raymond Khoury. Prvý diel série s neohrozeným agentom Seanom Reillym sa objavil na pultoch kníhkupectiev už za éry Da Vinciho kódu a Rasputinov tieň je v poradí jeho štvrtým dobrodružstvom. Občas sa rád ponorím do sveta plného tajomstiev a rôznorodých teórií, najmä keď sa dá popritom aj čo-to dozvedieť. Keďže téma templárov je už načisto vyžmýkaná, spisovatelia siahajú po ďalších záhadami opradených udalostiach a osobnostiach. Jednou z nich je nepochybne aj Rus Rasputin. Ak si však myslíte, že jeho osoba či doba (alebo čokoľvek s ním spojené) má na dej vplyv, mýlite sa. 

Dej knihy je zameraný na ruského profesora a vedca Lea Sokolova, ktorý už tridsať rokov žije v Amerike pokojným životom stredoškolského učiteľa. Jedného dňa ho v byte prekvapí návšteva ruského diplomata, na čo vzápätí nečakaný hosť vyskočí z okna, Leo Sokolov zmizne a jeho manžela Daphne je takisto nezvestná. Vyšetrovatelia musia prísť nielen na to, čo spôsobilo diplomatovu smrť, ale zároveň nájsť Sokolovovcov, pretože práve oni jediní môžu vniesť do všetkého trochu svetla. K Reillymu a jeho partnerovi Aparovi sa pripojí príťažlivá ruská agentka Larisa, no ako to už býva, i ona má svoje vlastné úmysly... Situáciu nebývalým spôsobom skomplikuje bývalý agent KGB a nepolapiteľný strelec "Nesmrteľný", ktorý za sebou zanecháva hromadu mŕtvol v snahe zmocniť sa Sokolova aj jeho prevratného vynálezu. Sokolov totiž pred rokmi ušiel zo Sovietskeho zväzu, aby sa jeho prístroj nedostal do nesprávnych rúk. Dokáže totiž vysielať mikrovlnné žiarenie schopné ovplyvniť ľudské konanie. V praxi to znamená, že z ľudí sa z ničoho nič môžu stať agresívne vraždiace monštrá. Kto sa k Sokolovovi dostane ako prvý, má veľkú šancu zmeniť chod dejín... Postupne sa do diania zapoja príslušníci ruskej mafie v New Yorku i kórejský gang a čitateľovi neostáva nič iné, iba sa nechať uniesť strhujúcim dejom. A ako s tým vlastne súvisí Rasputin? Sokolovov starý otec bol jeho súčasníkom a pôvodným strojcom zmieneného zariadenia. No a Rasputin ho využíval na ovládanie cárskeho dvora. A tam súvis aj končí... 

Rasputinov tieň je čistý akčný triller, ktorý vám nedá vydýchnuť na celých viac než 500 stranách. Postavy sa vrhajú do prestreliek, naháňačiek a situácií, pri ktorých budete napäto dúfať v zdarný koniec. V tomto smere Khoury doviedol žáner k dokonalosti. Príbehom sa tiahne aj vedľajšia dejová línia a ako sa zdá, mierne otvorený koniec poukazuje na to, že ďalší diel série bude mať opäť zaujímavý námet...

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Domino.

D. Hamarová - Slzy muža

04.08.2014 11:12

Darina Hamarová je síce debutovou autorkou, no svojím príbehom a citom pre vykreslenie postáv môže smelo konkurovať aj zabehnutým spisovateľkám. Najmä keď sa neváha inšpirovať i skutočnými udalosťami, ktoré nepatria práve do kategórie príjemných. Aj samotný názov naznačuje, že osud hrdinov nebude prechádzka ružovou záhradou a budú sa musieť vysporiadať s množstvom prekážok. Pritom ich motivácia je rôzna - snaha získať vytúžený rozhovor, zmieriť sa s ťaživou minulosťou či nájsť vnútorný pokoj. Za najväčšie klady románu považujem hlavného hrdinu, ktorého je nemožné si neobľúbiť, a kriminálny nádych, čo dodáva príbehu tajomno a dramatickosť. 

Giu je novinár na voľnej nohe, preto uvíta možnosť spolupráce s Janou, šéfredaktorkou časopisu a zhodou okolností i jeho najlepšou kamarátkou. Ponúkne mu neobyčajný námet - jeho úlohou je spraviť rozhovor s prepusteným trestancom, ktorý strávil vo väzení osemnásť rokov za znásilnenie a vraždu. Úspešný podnikateľ Michal sa vracia na slobodu na podmienku a svoje súkromie si starostlivo stráži v horskom zrube. Postavil okolo seba nepreniknuteľný múr, za ktorý majú prístup len jeho právnička a sestra Elena. Michal napokon súhlasí, aby Giu spracoval jeho spomienky na okolnosti vedúce k jeho uväzneniu. Giu sa tak dostáva do obrazu plného náhod, (ne)spravodlivosti a rozmanitých lží a poloprávd. Michal má zároveň konečne možnosť vyrozprávať všetko zo svojho pohľadu a ako sa zdá, nie všetko, čo o ňom a danom prípade pred časom kolovalo v médiách, bolo založené na skutočnosti... Čitateľ postupne preniká do Michalovej neľahkej minulosti, ale zároveň čoraz viac spoznáva aj samotného rozprávača. Giu je ľudsky sympatický, úprimný muž, milujúci svojich blízkych a s Michalom okamžite nájdu spoločnú reč. Trpko-dojemný príbeh zarezonuje v mysliach mnohých, no už je na každom jednotlivcovi, ako naloží so svojím životom...

Darina Hamarová vložila do svojej prvotiny veľkú dávku citlivosti. S prehľadom zvláda viacero dejových línií, či už tú hlavnú, teda Giua a jeho novinárčinu, alebo Michalovo rozprávanie. Každá postava je osobitá, s vlastným pohľadom na svet, v Slzách muža nenájdete žiadnu plochú figúru. Autorka vkročila na cestu literatúry s náležitým úspechom, a ak v nej bude pokračovať, môžeme sa tešiť aj na ďalšie vydarené diela.

   

P. Getting - Errata

31.07.2014 09:38

Publicista Peter Getting z času na čas rozvíri hladinu novinárskych vôd svojimi názormi, ktoré mnohí považujú prinajmenšom za kontroverzné. Spochybňovanie vžitých právd, zaručenej objektivity a hľadanie skrytých významov i v sebe samom, to už sa stalo akýmsi jeho poznávacím znamením. Jeho meno sa vyníma na zbierke poviedok, románu aj na zbierke scenárov, tentoraz sa však odklonil od príbehovosti ku komentárom historických udalostí z pohľadu moderného človeka. Pojmom errata sa označuje zoznam chýb a ich opráv po vytlačení dokumentu. Je to naozaj príznačne zvolený názov vzhľadom na autorovu snahu poukázať na "nesprávny" výklad známych mýtov a legiend.

Peter Getting si berie na paškál osobnosti dejín, politiky, filozofie, náboženstva a umenia od staroveku až po časy nedávno minulé. Na všetky vybrané ikony pozerá s jemu vlastnou iróniou, štipľavým humorom, ale miestami sa na povrch dostáva aj vážna stránka veci nútiaca k hlbšiemu zamysleniu. Krátke útvary sa striedajú s dlhšími úvahami, čím sa celá publikácia stáva dynamickou a ľahko stráviteľnou. Text je navyše doplnený o súvisiace ilustrácie Pavla Čejku, zachytávajúce napríklad Titanic ako Noemovu archu alebo Ježiša Krista ako ukážkového rebela. Už prvá "oprava" venovaná Pygmalionovi a jeho láske k soche vás pobaví a s úsmevom prinúti čítať ďalej. Nielenže si oprášite svoje vedomosti a znalosti z rôznych oblastí, no zároveň vás prekvapí svieži, netradičný prístup k nim. Či už ide o to, ako Ján Krstiteľ prišiel o hlavu, na akom princípe fungovala Pandorina skrinka, aká je dnešná podoba sirén, alebo o Stalinovu poslednú večeru, všade badať autorov rozhľad a cit pre prácu s jazykom. Živá reč, pôvodné citácie zapracované do vlastného textu a istá miera cynizmu vám azda prídu na chuť rovnako ako mne.

Redaktor Vlado Pisár označil Petra Gettinga ako "homo polemicus", čiže "človek rýpavý". Je to výstižná charakteristika, pretože knižka Errata nenecháva kameň na kameni. Trefné poznámky môžu vyvolať aj polemiky, najmä u tradične zmýšľajúcich čitateľov, ale to bude len dôkazom, že autorove slová padli na úrodnú pôdu.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Artis Omnis.

<< 63 | 64 | 65 | 66 | 67 >>