Blog

07.08.2014 11:13

Ľudia sa vždy boja neznámeho a aj do očí bijúce nezrovnalosti sa snažia racionálne vysvetliť. Napokon, javy medzi životom a smrťou či medzi nebom a peklom sú často len výplodom imaginácie. Sarah Lotzová vsadila vo svojej knihe práve na takýto námet a pohráva sa s myšlienkou o prítomnosti najtemnejšieho zla. Všetky udalosti sú popísané dôkladne, systematicky a precízne, akoby sa pred vami odvíjal skutočný príbeh. Dokonca i forma knihy tomu nesmierne napomáha - dej sa odvíja cez spracované záznamy svedkov zobrazených udalostí. Reportážny štýl dodáva všetkému punc autentickosti a objektivity, čím pôsobí ešte údernejšie. Hoci mám radšej priame rozprávanie, kde sa môžem stotožniť s ústrednou postavou, mierny odklon od zaužívanej kompozície je niekedy príjemným osviežením. A o čom vlastne Trojica je? 

V rôznych častiach sveta dôjde k štyrom leteckým haváriám, ktoré na prvý pohľad nemajú žiadny súvis. Zákonite sa vynorí množstvo hypotéz a konšpiračných teórií, najčastejšie sú tie o terotistických útokoch. Najpodivnejšie však na celej situácii je, že na troch miestach sa objavili preživšie deti. Otrasené, zmätené, ale bez vážnejších zranení. Zopár fanatikov v tom vidí čosi hlbšie ako len neuveriteľné šťastie, symbol zvestujúci čosi omnoho desivejšie, čo presahuje hranicu ľudskej prirodzenosti. A skutočne. Trojica detí sa začína správať nezvyčajne a nemá to súvis len s dôsledkami prežitej traumy. Krvavé slzy, zvláštne reči, obrat v reakciách... Samozrejme, že jedinci schopní vidieť ďalej než "bežní smrteľníci" sa vyskytnú aj tu a jeden z nich, zvestovať apokalypsy, strhne na svoju stranu množstvo ochotných ovečiek ochotných vstúpiť do jeho sekty... Deti a ich pestúni sa musia obrniť pred novinármi a zvedavosťou vonkajšieho sveta a zároveň zviesť boj aj so silami, ktoré nie sú na prvý pohľad viditeľné, ale môžu byť o to nebezpečnejšie... Čo však spôsobilo pád lietadiel? Prečo sa našli iba tri deti, keď spadli štyri lietadlá? Príbeh Trojice nastoľuje veľa otázok, ktoré vás zaujmú a pohltia.

Sarah Lotzová sa s napísaním knihy musela poriadne nadrieť. Kompozične, dejovo i po odbornej stránke, Publicistický štýl si vyžadoval zrejme dôslednú prípravu, aby pokryla všetky potrebné zložky príbehu - životy obyčajných ľudí, svet náboženského fanatizmu, záchranných či výskumných organizácií alebo reálií v rôznych častiach planéty. Dej sa totiž odohráva na viacerých kontinentoch a čitateľ má tak možnosť zamerať pozornosť na viacero postáv. Niektoré sú len do počtu, dopĺňajú dej, vysvetľujú ako svedkovia alebo odborníci "zákulisné skutočnosti", iné sú priamo v centre diania a sú odhodlané ochrániť dané dieťa za každú cenu. Trojica je netradičná kniha, ktorá si zaslúži pozornosť.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Ikar.

05.08.2014 13:53

Vlna konšpiračných akčných trillerov prepojených s históriou, ktorú započal pred pár rokmi Dan Brown, už síce utíchla, ale sem-tam sa ešte objavia podobne ladené knihy. Medzi najúspešnejších autorov daného žánru patrí aj (pôvodom Libanonec) Raymond Khoury. Prvý diel série s neohrozeným agentom Seanom Reillym sa objavil na pultoch kníhkupectiev už za éry Da Vinciho kódu a Rasputinov tieň je v poradí jeho štvrtým dobrodružstvom. Občas sa rád ponorím do sveta plného tajomstiev a rôznorodých teórií, najmä keď sa dá popritom aj čo-to dozvedieť. Keďže téma templárov je už načisto vyžmýkaná, spisovatelia siahajú po ďalších záhadami opradených udalostiach a osobnostiach. Jednou z nich je nepochybne aj Rus Rasputin. Ak si však myslíte, že jeho osoba či doba (alebo čokoľvek s ním spojené) má na dej vplyv, mýlite sa. 

Dej knihy je zameraný na ruského profesora a vedca Lea Sokolova, ktorý už tridsať rokov žije v Amerike pokojným životom stredoškolského učiteľa. Jedného dňa ho v byte prekvapí návšteva ruského diplomata, na čo vzápätí nečakaný hosť vyskočí z okna, Leo Sokolov zmizne a jeho manžela Daphne je takisto nezvestná. Vyšetrovatelia musia prísť nielen na to, čo spôsobilo diplomatovu smrť, ale zároveň nájsť Sokolovovcov, pretože práve oni jediní môžu vniesť do všetkého trochu svetla. K Reillymu a jeho partnerovi Aparovi sa pripojí príťažlivá ruská agentka Larisa, no ako to už býva, i ona má svoje vlastné úmysly... Situáciu nebývalým spôsobom skomplikuje bývalý agent KGB a nepolapiteľný strelec "Nesmrteľný", ktorý za sebou zanecháva hromadu mŕtvol v snahe zmocniť sa Sokolova aj jeho prevratného vynálezu. Sokolov totiž pred rokmi ušiel zo Sovietskeho zväzu, aby sa jeho prístroj nedostal do nesprávnych rúk. Dokáže totiž vysielať mikrovlnné žiarenie schopné ovplyvniť ľudské konanie. V praxi to znamená, že z ľudí sa z ničoho nič môžu stať agresívne vraždiace monštrá. Kto sa k Sokolovovi dostane ako prvý, má veľkú šancu zmeniť chod dejín... Postupne sa do diania zapoja príslušníci ruskej mafie v New Yorku i kórejský gang a čitateľovi neostáva nič iné, iba sa nechať uniesť strhujúcim dejom. A ako s tým vlastne súvisí Rasputin? Sokolovov starý otec bol jeho súčasníkom a pôvodným strojcom zmieneného zariadenia. No a Rasputin ho využíval na ovládanie cárskeho dvora. A tam súvis aj končí... 

Rasputinov tieň je čistý akčný triller, ktorý vám nedá vydýchnuť na celých viac než 500 stranách. Postavy sa vrhajú do prestreliek, naháňačiek a situácií, pri ktorých budete napäto dúfať v zdarný koniec. V tomto smere Khoury doviedol žáner k dokonalosti. Príbehom sa tiahne aj vedľajšia dejová línia a ako sa zdá, mierne otvorený koniec poukazuje na to, že ďalší diel série bude mať opäť zaujímavý námet...

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Domino.

04.08.2014 11:12

Darina Hamarová je síce debutovou autorkou, no svojím príbehom a citom pre vykreslenie postáv môže smelo konkurovať aj zabehnutým spisovateľkám. Najmä keď sa neváha inšpirovať i skutočnými udalosťami, ktoré nepatria práve do kategórie príjemných. Aj samotný názov naznačuje, že osud hrdinov nebude prechádzka ružovou záhradou a budú sa musieť vysporiadať s množstvom prekážok. Pritom ich motivácia je rôzna - snaha získať vytúžený rozhovor, zmieriť sa s ťaživou minulosťou či nájsť vnútorný pokoj. Za najväčšie klady románu považujem hlavného hrdinu, ktorého je nemožné si neobľúbiť, a kriminálny nádych, čo dodáva príbehu tajomno a dramatickosť. 

Giu je novinár na voľnej nohe, preto uvíta možnosť spolupráce s Janou, šéfredaktorkou časopisu a zhodou okolností i jeho najlepšou kamarátkou. Ponúkne mu neobyčajný námet - jeho úlohou je spraviť rozhovor s prepusteným trestancom, ktorý strávil vo väzení osemnásť rokov za znásilnenie a vraždu. Úspešný podnikateľ Michal sa vracia na slobodu na podmienku a svoje súkromie si starostlivo stráži v horskom zrube. Postavil okolo seba nepreniknuteľný múr, za ktorý majú prístup len jeho právnička a sestra Elena. Michal napokon súhlasí, aby Giu spracoval jeho spomienky na okolnosti vedúce k jeho uväzneniu. Giu sa tak dostáva do obrazu plného náhod, (ne)spravodlivosti a rozmanitých lží a poloprávd. Michal má zároveň konečne možnosť vyrozprávať všetko zo svojho pohľadu a ako sa zdá, nie všetko, čo o ňom a danom prípade pred časom kolovalo v médiách, bolo založené na skutočnosti... Čitateľ postupne preniká do Michalovej neľahkej minulosti, ale zároveň čoraz viac spoznáva aj samotného rozprávača. Giu je ľudsky sympatický, úprimný muž, milujúci svojich blízkych a s Michalom okamžite nájdu spoločnú reč. Trpko-dojemný príbeh zarezonuje v mysliach mnohých, no už je na každom jednotlivcovi, ako naloží so svojím životom...

Darina Hamarová vložila do svojej prvotiny veľkú dávku citlivosti. S prehľadom zvláda viacero dejových línií, či už tú hlavnú, teda Giua a jeho novinárčinu, alebo Michalovo rozprávanie. Každá postava je osobitá, s vlastným pohľadom na svet, v Slzách muža nenájdete žiadnu plochú figúru. Autorka vkročila na cestu literatúry s náležitým úspechom, a ak v nej bude pokračovať, môžeme sa tešiť aj na ďalšie vydarené diela.

   

31.07.2014 09:38

Publicista Peter Getting z času na čas rozvíri hladinu novinárskych vôd svojimi názormi, ktoré mnohí považujú prinajmenšom za kontroverzné. Spochybňovanie vžitých právd, zaručenej objektivity a hľadanie skrytých významov i v sebe samom, to už sa stalo akýmsi jeho poznávacím znamením. Jeho meno sa vyníma na zbierke poviedok, románu aj na zbierke scenárov, tentoraz sa však odklonil od príbehovosti ku komentárom historických udalostí z pohľadu moderného človeka. Pojmom errata sa označuje zoznam chýb a ich opráv po vytlačení dokumentu. Je to naozaj príznačne zvolený názov vzhľadom na autorovu snahu poukázať na "nesprávny" výklad známych mýtov a legiend.

Peter Getting si berie na paškál osobnosti dejín, politiky, filozofie, náboženstva a umenia od staroveku až po časy nedávno minulé. Na všetky vybrané ikony pozerá s jemu vlastnou iróniou, štipľavým humorom, ale miestami sa na povrch dostáva aj vážna stránka veci nútiaca k hlbšiemu zamysleniu. Krátke útvary sa striedajú s dlhšími úvahami, čím sa celá publikácia stáva dynamickou a ľahko stráviteľnou. Text je navyše doplnený o súvisiace ilustrácie Pavla Čejku, zachytávajúce napríklad Titanic ako Noemovu archu alebo Ježiša Krista ako ukážkového rebela. Už prvá "oprava" venovaná Pygmalionovi a jeho láske k soche vás pobaví a s úsmevom prinúti čítať ďalej. Nielenže si oprášite svoje vedomosti a znalosti z rôznych oblastí, no zároveň vás prekvapí svieži, netradičný prístup k nim. Či už ide o to, ako Ján Krstiteľ prišiel o hlavu, na akom princípe fungovala Pandorina skrinka, aká je dnešná podoba sirén, alebo o Stalinovu poslednú večeru, všade badať autorov rozhľad a cit pre prácu s jazykom. Živá reč, pôvodné citácie zapracované do vlastného textu a istá miera cynizmu vám azda prídu na chuť rovnako ako mne.

Redaktor Vlado Pisár označil Petra Gettinga ako "homo polemicus", čiže "človek rýpavý". Je to výstižná charakteristika, pretože knižka Errata nenecháva kameň na kameni. Trefné poznámky môžu vyvolať aj polemiky, najmä u tradične zmýšľajúcich čitateľov, ale to bude len dôkazom, že autorove slová padli na úrodnú pôdu.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Artis Omnis.

29.07.2014 09:06

Sarah Larková je pseudonym úspešnej autorky bestsellerov žijúcej v Španielsku. Nemecké korene, záujem o históriu, ďaleké krajiny a nevšedné ľudské osudy našli uplatnenie pri písaní dobrodružno-romantických príbehov, ktoré vás očaria, vtiahnu do deja a zanechajú vo vás trpko-sladký pocit. Prečo práve ten? Na jednej strane si uľahčene vydýchnete, že dnes sa už žije inak ako v 19. storočí, ale zároveň vo vás ostane akýsi nostalgický splín, pretože vtedajšia doba mala v sebe čosi prudko romantické... Dvojdielny román Vysnívaná krajina sa odohráva (poväčšine) na Novom Zélande v čase jeho kolonizácie anglickými a nemeckými prisťahovalcami. Prvá časť - Čas ohnivých kvetov - je vstupnou bránou do sveta prispôsobovania, stretov s domorodcami, zničených snov i využitých príležitostí...

Povedal by som, že hlavné postavy sú tri - Karl, Ida a Cat. Karl je nádenník, celý svoj mladý život hrdlačil na panskom, bez vyhliadky na zmenu k lepšiemu. Hoci je bystrý a učenlivý, musí nechať školu a pracovať, aby uživil seba i rodinu, čo mu ešte ostala. Keď sa v obci zjaví John Beit, konateľ spoločnosti zabezpečujúcej osídľovanie Nového Zélandu, Karl vytuší možnosť zmeniť svoj osud. Prihlási sa ako neplatiaci pasažier, no tým pádom nemá v novej zemi nárok na pôdu. Napriek tomu je odhodlaný pracovať a zarobiť si na slušné živobytie. Aj iné rodiny v osade využijú šancu odísť, medzi nimi i Langeovci, ktorých dcéra Ida už dávno padla Karlovi do oka. Lenže Ida je zasnúbená s Ottfriedom, ten je pre ňu vhodnejšou patriou ako nemajetný Karl. Ida vyrastá pod prísnym patronátom otca a viery v Boha a bude ešte musieť prejsť veľmi dlhou cestou, kým sa odhodlá vzoprieť zaužívaným tradíciám a zvykom domoviny. Cat vyrástla na Novom Zélande ako dcéra prostitútky a hoci ju podľa všetkého čaká rovnaký osud, nemieni sa mu podriadiť. Utečie z rybárskej osady a ocitne sa v domorodom kmeni, ktorý si ju vezme pod ochranné krídla. Nečudo, že ako plavovlasý anjel v rámci kmeňa vzbudí neskôr medzi kolonizátormi rozruch a jej povesť pri návrate do "civilizácie" je poznačená škandálom a odsúdením. No nie všetci ju odsudzujú. Mladý Angličan z dobrej rodiny na nej môže oči nechať, lenže pod tlakom spoločnosti je nútený oženiť sa s Jane Beitovou, dcérou zámožného Johna Beita...

Životy množstva postáv, ich príbuzných i oponentov sa neustále pretínajú a vzájomne ovplyvňujú. Dej má málo hluchých miest, je pútavý a v mnohých ohľadoch i poučný. Čitateľ nemá čas nudiť sa, Vysnívaná krajina ponúka pohľad na všetky aspekty kolonizácie - úmorné plavby trvajúce niekoľko mesiacov, nezhody v rámci komunít, bojové strety s pôvodným obyvateľstvom, zvyky cudzokrajných kultúr a, samozrejme, aj vzťahové peripetie. Na svoje si nepochybne prídu priaznivci romantiky, dobrodružstva i histórie. 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Ikar.

28.07.2014 08:05

Britská autorka G. M. Mallietová kráča v šľapajách svetoznámej Agathy Christie. Jej príbehy do bodky napĺňajú predstavu o tradičnej anglickej detektívke. Pokoj miestnej komunity je náhle narušený nečakaným zločinom a podozriví sú takmer všetci jej členovia. Každý má - hoci aj malý - motív a je na konkrétnom jedincovi spomedzi nich, aby záhadu vyriešil. Celé sa to odohráva na pokojnom vidieku, kde sa všetci navzájom poznajú, z čoho plynie aj ukazovanie prstom, podozrievanie a ukazovanie na zaručeného vinníka. Vyšetrovanie náhleho úmrtia sa zaobíde bez akčných naháňačiek, strieľania i nebezpečného protivníka. K odhaleniu vedie cesta logiky, nadhľadu a vŕtavých rozhovorov so všetkými zúčastnenými. Dej knihy Zlovestná jeseň by sa pokojne mohol odohrávať hoci aj v niektorom z minulých storočí. Dokonca i hlavná postava má nádych "tradičnosti" - Max Tudor je anglikánsky kňaz, dobre poznajúci nálady a zvyky mestečka, no jeho bývalé pôsobenie sa už trochu vymyká z bežného stereotypu. Ide o niekdajšieho špeciálneho agenta, ktorý využije svoje schopnosti dedukcie a analýzy aj v malebnom malomeste...

Obyvatelia Nether Monkslipu sa pripravujú na tradičný jesenný jarmok. Všetko od rozmiestnenia stánkov, cez občerstvenie až po kvetinovú výzdobu má pod palcom Wanda Batton-Smytheová, predsedníčka miestneho ženského spolku a osoba, ktorej sa všetci boja a zároveň ju nenávidia. Nikto sa nechce stať terčom jej útočného hnevu ani poštvať si ju proti sebe prípadnou neposlušnosťou. Je presvedčená o vlastnej bezchybnosti a nenahraditeľnosti. Jedine Max Tudor by bol schopný rozumne sa s ňou porozprávať a usmerniť jej tyranskú nadvládu, ale ako každý iný, aj on sa jej radšej oblúkom vyhýba. Neskôr, keď Wandu nájdu mŕtvu, si to vyčíta, no ľútosť musí ísť bokom. V prvom rade treba prísť na to, kto z desiatok možných podozrivých napokon doviedol svoj úmysel až do konca... Najviac podozrivou sa stáva nevýrazná Lily, častá obeť Wandiných posmeškov. Nijako sa netajila nenávisťou k nej a bola to práve ona, kto sa stal naposledy na verejnom zasadnutí cieľom Wandiných ponižujúcich slov. Lenže bola by toho naozaj schopná? Okrem toho je tu aj neuznaný spisovateľ, majiteľka obchodu so zmiešaným tovarom, Wandin manžel - bývalý vojak či dokonca jej syn, ktorý sa nečakane vrátil po dlhých rokoch odlúčenia. Max bude mať veru čo robiť, kým rozpletie klbko lží a tajomstiev svojich ovečiek. Až sám bude napokon prekvapený, čo všetko sa skrýva za dverami pobožných obyvateľov...

Niektorým čitateľom, odchovaným na dynamickejších krimirománoch, by možno vadili dôsledné opisy mestečka a jeho obyvateľov, najmä v úvode knihy, ale má to svoj význam. Po Zlovestnej jeseni totiž prichádzajú ďalšie ročné obdobia a s nimi aj nové prípady pre Maxa Tudora, takže s danými postavami sa "nevidíme" naposledy. G. M. Mallietovej sa podarilo vybudovať nielen skvelú atmosféru, ale hlavne dôkladne priblížiť život a zmýšľanie ľudí v malomeste. Niekedy úsmevný, inokedy povrchný, no iste zaujímavý... 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem mediálnej spoločnosti Albatros Media.

26.07.2014 12:28

Dominik Dán sa už dávno stal na Slovensku synonymom kvalitnej krimi literatúry. Dve knihy ročne z neho zároveň robia jedného z najplodnejších autorov. Síce sa ozývajú hlasy, že jeho posledné tituly sa nedajú porovnať s jeho prvotnou tvorbou a kvantita ide na úkor kvality, no Dán naďalej ostáva neprekonaným tvorcom detektívok. Dvojica vyšetrovateľov Krauz - Chosé za roky spolupráce prešla mnohými úskaliami a stali sa plnokrvnou súčasťou známych literárnych postáv. Ich aktuálny príbeh sa odohráva počas leta 2001, čiže kniha Nevinným sa neodpúšťa je ako stvorená pre tieto horúce dni. Skupina kriminalistov z Nášho Mesta musí čeliť nielen úmorným horúčavám, ale najmä novému prípadu, ktorý spočiatku vyzerá ako nešťastná náhoda...    

Príbeh nám dáva možnosť nahliadnuť do osudov a vzťahov šestice priateľov, ktorí sa rozhodnú stráviť spolu tradičnú dovolenku v Chorvátsku. Neúprosné júlové slnko, únava z celodenného kúpania a večerné popíjanie sú základom pre nápady, ako oživiť celý pobyt. Hlavne Nora, excentrická manželka akademického maliara Norberta, sa usiluje zahnať nudu a vymyslí stávku o prepravku alkoholu, spočívajúcu v tom, či sa jej podarí (alebo nie) zviesť Michala, partnera Miriam. V ich partii je nováčikom a Nora si je istá svojím víťazstvom, zatiaľ čo Miriam Michalovi dôveruje a nebojí sa Noriných zvrátených hier. Petrovi, inak policajtovi z oddelenia lúpeží, sa nápad nepozdáva, rovnako ako jeho priateľke Lucii. Miriam však stávku prijme, a to napokon vedie ku kolotoču udalostí končiacich Michalovou smrťou. Lenže nie v Chorvátsku, ale doma, niekoľko týždňov po návrate z dovolenky. Na prvý pohľad sa zdá, že ako diabetik nezvládol jeden zo svojich záchvatov, no ukáže sa, že mu ktosi vpichol desaťnásobne vyššiu dávku lieku. Prísť na to, kto to urobil a prečo, je už úlohou Krauza a Chosého, no preniknúť do tajomstiev skupinky priateľov nebude vôbec jednoduché... Vyšetrovanie smrti bohatého podnikateľa však nie je jedinou dejovou líniou. Súbežne sa rozvíja aj príbeh nájomného vraha miestneho podsvetia, ktorý prepadol drogám a dostáva sa do víru vyjednávania s prokuratúrou. Vraždári budú mať plné ruky práce, aby sa im ho podarilo ochrániť pred snahami umlčať ho... 

Čo sa kvality príbehu týka, dá sa mu vyčítať možno miestami pomalé tempo - približovanie života jednotlivých priateľov, ich pohnútok a motívov, ale pre stavbu vyšetrovania zločinu to bolo potrebné. Druhá časť deja - s nájomným strelcom - je omnoho záživnejšia a dramatickejšia, no naplno sa prejaví až poslednej tretine knihy. Dominik Dán si udržiava svoj štandard, povedal by som, že nespokojnosť skalných čitateľov súvisí skôr s ich "hladom" po čomsi novom. Dve desiatky krimi príbehov môžu časom podľahnúť istému stereotypu. Verím, že iných čitateľov to neodradí, pretože Nevinným sa neodpúšťa má čo ponúknuť, pobaví i zaujme. Krauz je stále všemocný, nič ho nezastaví, hoci jeho rodinná pohoda zažije tiež skúšku nervov. Chosé je takisto sám sebou - čiperný, sukničkársky a s kolegom vedú trefné dialógy. Zločin nikdy nespí, ale neúnavní vyšetrovatelia našťastie tiež nie... 

Za poskynutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart.

23.07.2014 11:28

Martina Monošová nie je v slovenskom literárnom svete nováčikom, na svojom konte má už niekoľko úspešných románov, ako napríklad Zlodeji bozkov, Sladké sny či Lekcie z nenávisti. Koncom júna obohatila domáci trh novinkou Miluje - nemiluje, idem. Hneď na úvod mi nedá nepochváliť obálku, ktorá mi po prečítaní knihy dáva osobitný význam. "Dve" ženy, pokrivené videnie sveta, pozmenené vnímanie seba samého... Je rozdiel medzi tým, ako sa vidí človek sám, a ako ho vidia ostatní. A to je iba jeden z mnohých podnetov, ktoré ponúka román Martiny Monošovej. Jeho dej zaberá niekoľko desaťročí v životoch hlavných postáv, čo poskytuje priestor rozohrať viacero zaujímavých námetov.

Ústrednými postavami sú rovesníčky Kristína a Andrea, spolužiačky z gymnázia. Ich príbeh začína koncom osemdesiatych rokov, kedy ich hlavnými problémami boli prvé vzťahy s chlapcami, obľúbenosť v kolektíve a nepochopenie zo strany rodiny. Kristína patrí medzi najvýraznejšie dievčatá ročníka, užíva si obdiv spolužiakov i Andreinho staršieho brata. Lenže ona má oči iba pre Heňa z vyššej triedy, ktorý o ňu spočiatku nejaví záujem. To sa časom zmení, ale ako Kristína zistí, jej romantické predstavy nenájdu celkom spoločnú reč s realitou. Jeho rodina nie je žiadnym žiarivým príkladom domácej pohody, až toho Kristína začne mať plné zuby a rozhodne sa urobiť hrubú čiaru a začať nanovo v hlavnom meste... Andrea je nespokojná so svojím vzhľadom, uvedomuje si, že popri Kristíne nikdy nevynikne a chtiac - nechtiac sa zmieruje s faktom, že bude vždy hrať druhé husle. Na svadbe svojej sestry Lucie s Heňovým bratom príde v alkoholickom opojení o panenstvo s chalanom, ktorý nikdy nepatril medzi "elitu", čiže ani v tomto smere sa nenaplnia jej ideály... Po pár rokoch na seba obe dievčatá náhodou natrafia v autobuse cestou do rodného mesta, slovo dá slovo a zatiaľ čo Kristína nastupuje vďaka kreativite a jazykovým znalostiam do reklamnej agentúry, Andrea sa stáva novou posilou na sekretariáte. A ich osudy sa opäť prepletajú a vzájomne ovplyvňujú... v rovine pracovnej, osobnej i ľúbostnej.

Martine Monošovej sa podarilo vytvoriť príbeh tiahnuci sa cez niekoľko desaťročí s ľahkosťou a gráciou jej vlastnou. Tí skôr narodení sa iste nostalgicky pousmejú pri spomínaní na roky osemdesiate, na vtedajšiu hudbu, oblečenie... a ostatní aspoň majú možnosť nahliadnuť na časy nedávno minulé. Ustriehnuť dejové odchýlky pri takomto rozsiahlom deji je niekedy kameňom úrazu, no autorka sa rovnomerne venuje obom ženským postavám. A keď už sme opäť pri nich, ich vykreslenie je dostatočne vierohodné - obe oplývajú svojimi typickými vlastnosťami, ich reakcie a konanie sú logické a opodstatnené. Príbehu sa nedá uprieť i nádych tajomna, pretože ide v podstate o retrospektívne rozprávanie - Kristínu a Andreu spoznávame ako zrelé ženy na dovolenke v Turecku, pričom ich vzťah je poznačený spoločnou minulosťou. Čitateľ zákonite prepadne zvedavosti, čo spôsobilo ich rozbroje a ako to napokon celé dopadne. Táto kniha sa Martine Monošovej vydarila, čo sa určite prejaví aj v záujme verejnosti.

22.07.2014 11:47

Plnokrvných literárnych hororov je v dnešnej dobe, žiaľ, akosi pomenej. V roku 2012 sa dostalo do kín filmové spracovanie známeho britského hororu Žena v čiernom od Susan Hillovej v hlavnej úlohe s Danielom Radcliffom. Keďže duchárske príbehy si vždy nájdu svojich fanúšikov a žena v čiernom ešte nepovedala posledné slovo, bolo zrejme iba otázkou času, kedy sa aj tento kultový titul dočká pokračovania. Jeho napísania sa napokon zhostil Martyn Waites, veľký fanúšik temných príbehov a nadšený obdivovateľ žánrových skvostov. Hoci išlo určite o poctu, zároveň sa k tomu pridal aj nepochybný risk - dokáže udržať tajomnú atmosféru Susan Hillovej? Nezničí svojím zásahom pôvodné dielo? Autorovým úmyslom však nebolo napodobňovať, ale v prvom rade vzdať hold predlohe a obohatiť ju o nové postavy a dobové prvky. A podarilo sa mu to skutočne znamenite.

Dej príbehu je tentoraz zasadený do obdobia druhej svetovej vojny, takže k neurčitému zlu sa navyše pridáva aj to citeľne nebezpečné. Ústrednou postavou je mladá učiteľka Eva, ktorá spolu s prísnou a upätou riaditeľkou školy Jean a niekoľkými deťmi cestuje z náletmi ohrozovaného Londýna na vidiek, kde chcú nájsť bezpečnejšie útočisko. Už počas cesty vo vlaku sa zoznamuje so sympatickým pilotom, kapitánom Harrym. Asi správne tušíte, že je tu priestor i na romantickú zápletku, ale nebojte sa, je len doplnkom a čiastočnou motiváciou pre postavy najmä v závere. Skupina školákov a ich dozor prichádzajú do domu oddeleného od pevniny pásom zeme a močiarmi, ukrývajúcimi v sebe dávne tajomstvá. Ako bolo odhalené v prvom dieli, koncom 19. storočia prišla istá Jennet o syna pre svoje psychické problémy. Ten nešťastnou náhodou umrel pri nehode v močiari, a ona sa po samovražde vracia zo záhrobia do sveta živých po deti ako obete jej pomsty. Lenže miestna dedina zíva prázdnotou, všetci ju už dávno opustili (a niet sa čomu čudovať, všakže?), takže nenávistný duch iba uvíta, keď sa mu priamo pod strechou ubytujú vystrašení školáci. Jennet sa zameria najmä na smutného Edwarda, ktorý práve prišiel o matku pri bombardovaní a je teda pre ňu ľahkou korisťou potrebujúcou útechu... Eve netrvá dlho, kým si uvedomí, že čosi so starým domom nie je v poriadku, no Jennet si už nielen vezme prvé obete, ale poraziť ju sa ukáže ako nemožná úloha. Najmä keď jej neverí nikto okrem Harryho. A čo sa jeho týka, tiež nie je všetko celkom tak, ako o sebe Eve vyrozprával...

Žena v černém - Anděl smrti je síce voľným pokračovaním, ale môžete po ňom siahnuť aj bez znalosti pôvodného príbehu. No podľa môjho názoru je vždy lepšie poznať aj predošlé udalosti, už len pre komplexonosť celého deja a lepšie pochopenie niektorých súvislostí a odkazov (napr. vyhorený dom v dedine, detská izba v dome a pod.). Knihe sa nedý uprieť tajomná atmosféra, "živé" postavy a nepredvídateľný koniec. Krátke kapitoly sú dynamické, akoby ste sledovali strihy vo filmovej podobe. Nečudo, ešte tento rok by sa mala do kín dostať aj táto predloha a ja si ju určite nenechám ujsť.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Metafora.

20.07.2014 10:02

Írsku spisovateľku a scenáristku Ceceliu Ahern som doteraz poznal len ako autorku knihy PS: Milujem ťa, ktorá sa dočkala vydareného filmového spracovania. Zaujímalo ma, či sa aj jej iná tvorba vyznačuje takou citlivosťou a dojemnosťou ako už zmienený príbeh. Už prvé strany ma presvedčili, že áno... Dej sa rozhodne nijako neobmedzuje, geograficky ani časovo; odohráva sa na dvoch kontinentoch a zaberá obdobie vyše štyridsiatich rokov. Ako napovedá názov a charakter knihy, je to román o láske, no ja ho vnímam skôr ako oslavu priateľstva, ktoré je v mnohých ohľadoch silnejšie a trvácnejšie než láska. Celoživotné kamarátstvo Rosie a Alexa vám ukáže aj jeho tienisté zákutia, no napokon sa zakaždým všetky mraky rozplynú. Príbeh knihy S láskou Rosie je písaný vo forme korešpondencie, a to nielen medzi hlavnými postavami, ale aj tými vedľajšími, ktoré významnou mierou dotvárajú (i komplikujú) dej.

Vďaka tomu, že dej prebieha počas niekoľkých dekád, je plynulý, bez hluchých miest a sústredí sa na najvýznamnejšie udalosti života oboch postáv. Rosie pochádza z obyčajnej rodiny, má staršiu sestru a mladšieho brata a odkedy strávila zopár dní v luxusnom hoteli, túži byť hotelovou manažérkou. Lenže počas maturitného plesu nečakane otehotnie, a to len preto, že Alex sa odsťahoval do Bostonu a ona si narýchlo zohnala neprimeranú náhradu - chalana, ktorého ani jeden z nich nemal v láske a ona mohla večer prežiť len so stálou dávkou alkoholu. Štúdium a plány z mladosti idú razom bokom a Rosie si musí zvyknúť na novú situáciu. Sama, bez prostriedkov, s najlepším priateľom v zámorí a bez perspektívy. Našťastie má pri sebe rodinu ochotnú podať jej pomocnú ruku a v dcérke získa najväčší dar. A keď spozná sympatického bankára, zdá sa, že sa aj na ňu konečne v láske usmialo šťastie. Ale keď sa opäť vráti na scénu otec jej dieťaťa a tiež túžba spojiť svoj osud s Alexom, všetko sa akosi zamotá... Alex sa pre otcovo zamestnanie musí rok pred ukončením strednej školy presťahovať do Ameriky a začať nový život, ďaleko od najlepšej kamarátky, s ktorou sa pozná už odmalička. Spolu zažívali prvé lásky, strasti i školské peripetie. A zrazu je to preč. Alex nastupuje na vysnívanú lekársku školu a zoznamuje sa s rovnako zameranou dievčinou. Nasleduje svadba, splodenie syna... Rozvod a otázka, či jeho láska naňho náhodou nečaká celý čas v domovskom Írsku...? Ešte však prejde veeeeľmi veľa času a manželstiev, kým si Rosie a Alex budú môcť po výchove detí a rodinných problémoch konečne spočinúť v náručí...

S láskou Rosie je vtipná, dojemná, milá a hráva kniha, ktorá vo vás vzbudí túžbu žiť naplno - spoznávať nových ľudí, kraje a možnosti, ale zároveň vás donúti uvedomiť si, ako rýchlo niekedy zabúdame na tých, ktorí kedysi pre nás toľko znamenali. Čas plynie, cesty sa často rozchádzajú a už sa nepretnú... Cecelia Ahern nezabudla ani na formu listov - Alex ako školák robí množstvo pravopisných chýb, čo sa síce časom utrasie, ale niektoré úsmevné chyby si zámerne ponecháva pre Rosie aj v dospelosti. A ako riadením osudu si ich po rokoch osvojí aj Rosiena dcéra, ktorá má tiež svoj vlastný ľúbostný príbeh s najlepším kamarátom... Knihu vám rozhodne odporúčam, najmä ak aj vy patríte medzi šťastlivcov, ktorí majú najlepšieho priateľa či priateľku. Po prečítaní tohto titulu si ho/ju budete vážiť ešte viac.  

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart.

<< 69 | 70 | 71 | 72 | 73 >>