A. Andersonová - Letní host

20.05.2017 09:34

Hneď na úvod musím povedať, že mám vo veľkej obľube túto edíciu vydavateľstva Metafora. Je neporovnateľná s inými vydavateľstvami, a to nehovorím o jej umeleckej či informačnej hodnote. Redaktori majú vynikajúci nos na kvalitné tituly a Letní host nie je výnimkou. Na svoje si prídu priaznivci romantiky, skutočných príbehov, ruskej literatúry, histórie, ba dokonca aj ženskej emancipácie. Alison Andersonová si na svoje plecia naložila poriadne veľkú záťaž, ale zvláda ju s prehľadom. Pri tvorbe deja využila vlastné bohaté skúsenosti z prekladateľstva, čo dodáva románu autentickosť a ľahko sa viete vcítiť do sveta "viacjazyčných" osôb. Letní host sa pohybuje na pomedzí beletrie a literatúry faktu, ale vôbec nemáte pocit, že autorka vám vnucuje informácie jednu za druhou. K téme pristupuje citlivo a oživuje osobnosti, ktoré doteraz boli pre mnohých len menami bez príbehu. 

"Jaký dar to právě drží v rukou, jaký poklad se objevil v jejím tichém, nenápadném životě! Dostala úplně nové, nikdy předtím nepublikované dílo, které zachycuje život velkého muže - nezáleží na tom, že autorka deníku byla nevidomá, tady přece nejde o jeho vzhled! Navíc se dochovalo množství fotografií, dosvědčujících, že Anton Pavlovič měl skutečnou jiskru a šarm."

Prekladateľke Ane Hardingovej sa dostane do rúk preklad denníka ukrajinskej lekárky Zinajdy Lintvarjovovej. Ide o dovtedy nikdy nepublikované dielo a Ana sa doň pohrúži skutočne naplno. Veľmi rýchlo pochopí, prečo je také dôležité aj pre vydavateľku Kate Kendallovú, ktorá ním chce pozdvihnúť svoj upadajúci podnik. Zinajda žila v malom mestečku na východe Ukrajiny a hoci kvôli chorobe prišla o zrak, nevzdala sa a neklesla na duchu. Síce sa jej rapídne obmedzila možnosť vykonávať lekársku prax, ale za pomoci denníka si ventiluje svoje pocity i spomienky na predošlý život. Lintvarjovoci vždy viedli svoje deti k samostatnému mysleniu, preto sú všetci vzdelaní a rozhľadení, bez ohľadu na pohlavie či pôvod. Rodina počas leta prenajíma dom na svojom pozemku, a v rokoch 1888 a 1889 sa k nim dostávajú aj Čechovovci. Jeden z ich synov je takisto lekár a tiež nadaný spisovateľ. Medzi ním a Zinajdou sa čoskoro prebudí vzájomné porozumenie a hlbší cit...

"U večeře jsme se opět pohádali. Začal Paška: úplně jsem slyšela, jak skřípe zuby. Prohlásil: Ten člověk je nejhorší výplod kapitalismu, knihy, které vydává, nejsou nic než odpad a jejich smyslem je podporovat útisk pracujícího lidu, a to ani nemluvím o nevinném rolnictvu. Lži, jen lži a ignorance! Mluvil jsi s ním, Paško, synáčku? otázala se klidně mamá. Nepotřebuji se s ním setkávat! Když přijžděl, viděl jsem kočár, který si najal v Sumách. Nechutný přepych - jen aby nás zahanbil! Je to trapné až k pláči, podpořila bratra Nataša. Nedokáži uvěřit, že se Anton Pavlovič s někým takovým doopravdy přátelí!"

Zo stránok knihy priam vanie dobová atmosféra. Alison Andersonovej sa naozaj skvelo podarilo vystihnúť atmosféru ukrajinského vidieka koncom devätnásteho storočia. Tvorbu Antona Pavloviča Čechova poznám, ale doteraz som nemal možnosť spoznať ho ako človeka. Autorka sa podujala na neľahkú úlohu, no zjavne má rovnako veľký talent. Svet Zinajdy Lintvarjovovej vystihla s nadmernou dávkou citlivosti a pritom realistickosti. Nevidomá lekárka, odkázaná na pomoc druhých, ale zato s bohatým vnútorným životom. Nečudo, že očarila rovnako zanieteného intelektuála, akým bol Anton Pavlovič. Okrem neho prídu na pretras aj ďalší velikáni ruskej literatúry a spoločenského diania, čím získava kniha ešte širší rozmer. Letní host vás poučí, no zároveň si pri ňom aj oddýchnete. Ide o vydarenú kombináciu estetickej a náučnej funkcie, preto by kniha nemala ujsť vašej pozornosti.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Metafora.

Diskusná téma: A. Andersonová - Letní host

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok