Keď sa čas ukáže ako zlý pán... (A. Bracken - Cestovateľ)

28.01.2017 16:20

Nikto nepochybuje, že žáner fantasy a young adult literatúry zažíva (azda len s výnimkou severskej literatúry) v posledných rokoch najväčší rozmach. Preto je už pomerne ťažké priniesť v danom žánri niečo nové. Nijako sa netajím tým, že i ja som prepadol čaru young adult literatúry. Mýtické bytosti a nesmrteľné stvorenia majú čosi do seba a aspoň na chvíľu je v ich moci preniesť človeka do sveta mimo bežnej reality. Alexandra Bracken síce nesiahla po žiadnych neľudských bytostiach, no magické prvky tvoria podstatnú časť jej série. Prvá časť Cestovateľ vás prenesie, podobne ako hlavnú hrdinku, do sveta postáv so schopnosťou presúvať sa v čase. Ide o zaujímavý námet, ktorý ponúka priam nekonečné možnosti, ako s ním naložiť. Autorka sa však drží pri zemi a nehrnie sa do bombastických zápletiek v snahe šokovať čitateľa.  

"Dunivý výstrel prehlušil dokonca aj zvuk spätnej väzby. Sofia sa zľakla a šmykom zastala. Celé Ettino telo sa pri tom náhlom zvuku trhlo. Jej nervy zaplavil určitý vnem - pach niečoho horiaceho, niečoho takmer chemického. Prvé, čo si všimla, bol pramienok krvi vinúci sa po dlažbe k jej nohám. Ako mlieko biele vlasy na hlave. Vec, ktorá bola schúleným telom. Etta kričala, kričala, kričala a pohltila ju pulzujúca spätná väzba."

Etta má sedemnásť rokov a už je považovaná za výnimočný talent na poli hry na husliach. Avšak napriek tomu ešte len čaká na svoj oslnivý debut a robí všetko preto, aby sa naň dôkladne pripravila pod dohľadom učiteľky Alice. A to nielen kvôli sebe, ale aby si zároveň získala chválu a priazeň svojej matky. Všetky jej bežné problémy však razom zaniknú v omnoho väčšom a zložitejšom virvare. Alice ktosi zastrelí a Etta sa z ničoho nič ocitne medzi korzármi v roku 1776. Na otázky jej môže odpovedať jedine Sofia, ktorá to má na svedomí, ale popri tom sa vyskytnú aj ďalšie nečakané okolnosti. A jednou z nich je príťažlivý mladík tmavej pleti Nicholas, novomenovaný kapitán zajatej obchodnej lode. On a Sofia pociťujú voči sebe očividnú nevraživosť, plynúcu z ich spoločnej minulosti. Alebo azda budúcnosti...? Etta sa stáva cieľom rodiny, ktorej vládne pevnou rukou starý otec. On určuje pravidlá, rozdeľuje úlohy a dohliada na činnosť cestovateľov. Etta zdedila podľa všetkého svoje schopnosti po matke. Kto je však jej otec a ako zapadá do celého príbehu? Rozhodne sa nemieni nechať len tak ovládať a odhodlane - a s Nicholasom po boku - sa snaží v rôznych časových obdobiach dopátrať pravdy.

"Pustila mu ruku a on ju ňou objal. Ľahol si s ňou na bok, pod hlavou mali namiesto vankúša svoj vak a Nicholas cez nich prehodil jeho kabát. Etta pochopila, že tu, v tejto tme, našli miesto, kde neplatia pravidlá. Bol to priestor, ktorý visel niekde medzi minulosťou a budúcnosťou. Bola to chvíľa nekonečných možností. Keď priložil svoje čelo na jej vlastné a palcom jej nežne prešiel po odrenine na líci, ohlušujúce výbuchy nad nimi postupne utíchli. Prešla mu rukou po tvári - po rovnom nose, vysokých, hrdých lícnych kostiach, plnej krivke jeho pier. Vtedy ju chytil a vzal jej ruku. Vtisol na ňu silný, takmer zúfalý bozk."

Alexandra Bracken má svoj svet premyslený a vidieť to na každej kapitole. Postavy sú osobité, prostredie pútavé a zápletka vás vtiahne veľmi rýchlo. Možno by to chcelo trochu zdynamizovať prvých cca 150 strán, najmä pasáž na zajatej lodi, ale inak nie je knihe čo vytknúť. Azda okrem Sofie, ktorá si vaše sympatie získava len pomaly, akoby sa autorka nevedela rozhodnúť, či z nej chce mať pozitívnu, alebo negatívnu postavu. Páči sa mi však, ako pracuje s ústrednou dvojicou. Etta má pevné morálne zásady a jasné ciele a nenecháva sa rozptyľovať ani v situáciách, kde by iní už dávno stratili schopnosť uvažovať. A Nicholas? Ani si nespominam, kedy bol hlavnou postavou v tomto žánri mladý černoch. Zmiešaná dvojica je veľkým plusom a posúva Cestovateľa o priečku vyššie. Svežim robí text aj presun medzi obdobiami. Či ide o súčasnosť, osemnáste storočie alebo druhú svetovú vojnu, vždy a všade sa nájde výrazný motív. Alexandra Bracken sa právom dočkala úspechu a jej román by nemal uniknúť vašej pozornosti.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Motýľ.

 

Diskusná téma: Keď sa čas ukáže ako zlý pán... (A. Bracken - Cestovateľ)

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok