A. Macháčová & R. Dyda - Šokujúca aféra

29.06.2014 15:11

Adriana Macháčová je slovenskej čitateľskej verejnosti dobre známa ako autorka obľúbených ženských románov, ktoré jej vyšli predovšetkým v rámci známej kabelkovej edície Ikaru. Tentoraz spojila sily s publicistom Róbertom Dydom a výsledkom ich snahy je spoločensko-vzťahový román zobrazujúci dramatické udalosti v živote rozmanitých postáv. Už keď som sa dozvedel o zrode knihy, bol som zvedavý, ako tento počin dopadne. Keď sa totiž spoja talentovaní ľudia s triezvym nadhľadom, nemalo by to vypáliť zle. A ak sa pri tvorbe diela pre odlišné názory na smerovanie deja nepozabíjajú, je to veľké plus :D Adriana a Róbert sa teda môžu pochváliť spoločným literárnym dieťaťom, ktoré moje očakávania v mnohých ohľadoch naplnilo.

Hovoriť o ústredných postavách by bolo nepresné a neúplné, pretože každá z nich, aj keď sa objaví len v časti príbehu, má svoj význam a schopnosť ovplyvniť dej. Najviac skloňovaným menom je však jednoznačne Adela - manželka bohatého podnikateľa Michala, matka dcéry v predškolskom veku, ktorá je relatívne spokojná so svojím životom, až kým nezačne pociťovať dopad stereotypu a nudy. Vymetanie exkluzívnych butikov, kávičkovanie a charita jej už nestačia a vzrušenie hľadá v náručí mladého milenca Alexa. Sexuálna príťažlivosť sa postupne mení na posadnutosť, ale Adela si uvedomuje, že za krach manželstva nemôže byť oficiálne zodpovedná ona - z majetku by totiž veľa nevidela. Preto nahovorí Alexovu dlhoročnú kamarátku Bianku, aby zviedla jej muža Michala a vďaka pristihnutiu pri jeho nevere bude mať pri rozvode navrch. Plán sa zdá byť bez jedinej trhliny, no Alexa prestáva staršia milenka baviť a rozhodne sa ukončiť ich pomer. A to sa stane spúšťačom viacerých tragických momentov, ktoré obrátia všetkým aktérom život naruby. Do hry navyše vstupuje aj kuchárka z materskej školy Dana, ktorej takmer dospelá dcéra trpí pre svoju nepeknú tvár, a preto sa jej matka neštíti "obchodovať" s informáciami, ktorými disponuje...

Kratšie kapitoly a striedanie uhlov pohľadu pôsobia dynamicky a čítanie vďaka tomu prebieha pekne rýchlo. Trochu nevyvážene však na mňa pôsobili retrospektívne vsuvky - nevyskytujú sa pravidelne a pre dej nemajú zásadný význam. Čo ale hodnotím ako veľké plus, sú.nenásilne prezentované myšlienky. Román pôsobí na prvý pohľad ako ľahká letná oddychovka, no po jeho prečítaní vo vás ostane rezonovať niekoľko otáznikov. Dá sa povedať, že ani jedna z postáv nie je vyslovene sympatická - Adela podvádza muža a spriada plány na jeho opustenie, Alex využíva staršie ženy pre vlastné blaho, Bianka súhlasí s pofidérnym plánom, hoci vďaka rozbúreným citom ani poriadne nevie, čo chce, Michal pre prácu zanedbáva manželstvo a napokon tiež spočinie v náručí inej, Dana sa pustí do vydierania napriek neúprosnému hlasu svedomia... No je to na prospech veci - do popredia sa tlačí myšlienka, že každý z nás občas stúpi vedľa, ale dôležité je, ako sa s tým dokážeme vysporiadať a aký to má dopad na našich najbližších. Šokujúca aféra je príjemným čítaním s neistým koncom a ja dúfam, že od autorského dua Macháčová - Dyda sa ešte dočkáme nejedného zaujímavého príbehu.

 

Diskusná téma: A. Macháčová & R. Dyda - Šokujúca aféra

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok