A. Tan - Údolí úžasu

29.10.2015 12:09

Sám neviem prečo, ale príbehy z ázijského kontinentu vo mne vždy vyvolávajú dojem epickosti. Akoby stret rôznych kultúr poskytoval omnoho väčší priestor pre rozohratie osudových partií než naše "bežné" končiny. Na knihu Údolí úžasu ma nalákala aj zaujímavo znejúca anotácia a vedomie, že Amy Tan pracovala na rukopise takmer celé desaťročie (!). Zo stránok je očividná autorkina fascinácia Čínou, jej históriou a reáliami, čím mi pripomenula inú autorku s podobným zameraním - Lisu See. Lenže na rozdiel od nej ma príbeh Amy Tan nedokázal až tak naplno vtiahnuť. Zápletka pritom nie je zlá, aj na trochu rozvláčny rozprávačský štýl sa dá rýchlo zvyknúť. Len postavy sú akési... nevýrazné. Akoby boli len odrazovým mostíkom pre zobrazenie prostredia a kultúry. Dej knihy však dokáže zaujať a drží ju nad vodou. 

"Neměla jsem žádné kamarády, ani jsem se nesetkávala se svými vrstevníky. V šesti letech mě matka přihlásila do Dívčí akademie slečny Jewellové. Ta měla jen čtrnáct žákyň, a všechny se ke mně chovaly krutě. Některé z jejich matek měly námitky proti mé přítomnosti na škole a jejich dcery sa proti mně spikly s cílem mě vypudit. Říkaly o mně, že bydlím v "domě hříchu" a že by mně nikdo neměl dotýkat, protože by se pošpinil mou tmavší pletí."

Príbeh je zameraný na dve ženy - matku s dcérou, potýkajúce sa s nečakanými životnými peripetiami, a zahŕňa obdobie rokov 1905 - 1939. Violet vyrastala v dome kurtizán Cesta skrytého nefritu, ktorý viedla jej matka Lulu Mimi. Tá bola ako Američanka na čínskej pôde schopná poskytnúť vítané potešenie obom národom a stierať tak rozdiely medzi nimi. Okrem majetku získala aj cenné kontakty, ale zároveň bola neraz aj terčom odsúdenia. Violet vyrastá v netradičnom prostredí a spočiatku vôbec nechápe, čo je zvláštne na jej pôvode. Potýka sa s krízou identity, pretože ako dcéra Číňana a Američanky má problém zapadnúť. Keď sa Lulu rozhodne vrátiť do San Francisca, dôjde k prvému veľkému zvratu - Lulu sa nazdáva, že jej dcéra je mŕtva, no tá sa v skutočnosti dostane do ďalšieho verejného domu, kde sa z nej má stať jedna z kurtizán. Po čase sa opätovne stretáva nielen s chlapcom z detstva, ale aj s pohľadným Američanom. Odlišné svety zase ovplyvňujú jej život, no po novom musí myslieť rovnako na seba, ako aj na svoju dcéru...

"Nevěděla jsem, co je láska, a znala jsem jen své strádání zpúsobené tím, že ji nemám. Teď jsem to už věděla a uvědomila jsem si, že s Oddaným nikdy trvalou lásku nenaleznu. Jeho věrná láska ke mně trvala jen v mé přítomnosti. Přála jsem si hlubší vztah, v němž bychom oba cítili, že se nikdy nemúžeme vzájemně poznat dost do hloubky - svá srdce, mysli ani své vidění světa. Když jsem to koněčne pochopila, znamenalo to vítězství nad mým vlastním já."

Údolí úžasu vás buď očarí, alebo vás nechá chladným. Tento román patrí do kategórie tých, ktoré si nerazia zlatú strednú cestu. Nadšenci histórie a cudzích kultúr si iste prídu na svoje, no ak máte radšej dynamické príbehy, mohli by ste ostať sklamaní. Amy Tan sa vyžíva v opisoch, vysvetľovaní a dôkladnom prieniku do myšlienok a vnútra postáv. Dialógy sú vo veľkej miere potlačené v prospech rozprávača, čo niekedy vyznieva dosť spomaľujúco, ak nie až nudne. Keď však príde v deji na lámanie chleba, stojí to za to. Keby mala kniha o sto-dvesto strán menej, neuškodilo by jej to. No celkovo pôsobí ako pekný kúsok do zbierky podobných príbehov. 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem mediálnej spoločnosti Albatros Media.

Diskusná téma: A. Tan - Údolí úžasu

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok