C. Läckberg - Strážca majáka

18.01.2015 11:13

Švédska autorka krimirománov Camilla Läckbergová si právom vybojovala miesto medzi úspešnými škandinávskymi kolegami. Ba povedal by som, že má oproti mnohým z nich aj čosi navrch. Okrem samozrejmého riešenia zamotaného prípadu a tradičnej severskej atmosféry poskytuje aj pohľad na rodinné a osobné vzťahy celej palety postáv. Tie sa už stali akýmsi predobrazom života v prímorskej Fjällbacke, kde sa odohráva dej knižnej série na čele s policajtom Patrickom Hedstromom a jeho partnerkou, spisovateľkou Erickou Falckovou. Strážca majáka je už siedmou časťou a hoci na samotný prípad nemá znalosť predošlých dielov žiadny vplyv, vzťahy medzi postavami a ich osobný vývoj už má svoju bohatú históriu. Po vynikajúcom piatom dieli s názvom Pankhart som bol zvedavý, či Läckbergová zvýši svoju vlastnú latku, ktorú šiestou časťou (Morská panna) neprekročila. A výsledok? Jej aktuálna novinka nestráca nič z čara kráľovnej krimi, no v konečnom dôsledku ide "len" o lepší priemer...

"Letná noc začala pomaly prechádzať do brieždenia. Hodiny tmy sa skončili, skôr než vôbec nastali. A napriek tomu sa jej táto noc zdala nekonečná. Všetko sa zmenilo, keď Fredrikove hnedé oči civeli na strop. Pochopila, že s tým nič neurobí. Musela však zachrániť seba a Sama. Nemyslieť na krv, nemyslieť na Fredrika. Existuje len jedno miesto, kam môže ujsť."

Annie sa vracia po rokoch do rodného kraja. So synom Samom sa uchyľuje na Sivý ostrov pri fjälbackskom pobreží, ktorý miestni prezývajú Ostrov duchov. Názov získal vďaka tomu, že na ňom ostávajú duše mŕtvych ľudí. Annie skutočne vníma ich prítomnosť, no nebojí sa ich, práve naopak. Víta ich, pretože chápu jej ťažobu a činy, ktoré musela uskutočniť v záujme seba i syna... V meste dochádza k úmrtiu Matsa Sverina, obľúbeného a pracovitého ekonóma, člena tímu podieľajúceho sa na otvorení Kúpeľného domu. Ten má byť lákadlom turistov a s nimi spojených potrebných financií. Polícia tápe v tme, pretože nič nenasvedčuje tomu, že by mal Mats nepriateľov. Bol to obyčajný muž s minimálnym okruhom blízkych. Patrik a jeho tím sa nazdávajú, že odpovede treba hľadať v minulosti obete, pretože pár týždňov pred smrťou bol v Gotterborgu napadnutý bandou výrastkov. Teda tak aspoň znie oficiálna verzia. Čo však za tým stálo a ako to celé súvisí s inštitúciou poskytujúcou pomoc týraným ženám? A ako do celkového obrazu zapadá miestny nebezpečný motorkársky gang? Okrem samotného prípadu a jeho postupného rozuzľovania dostávajú veľký priestor aj osobné problémy postáv, najmä Ericky a jej príbuzných. Ericka a Patrick sa tešia z narodenia chlapcov - dvojičiek, Erickina sestra Anna sa spamätáva zo straty dieťatka po tragickej autonehode a jej manžel Dan prežíva zúfalstvo z toho, že jej nedokáže pomôcť prekonať ťažké obdobie. Zároveň, ako je u autorky zvykom, sa nám naskytne aj retrospektívny pohľad do minulosti. V tomto prípade je konkrétne obdobie rokov 1870 až 1875, kedy spoznáme prekvapivý príbeh rodiny žijúcej na Ostrove duchov...

"Za jej chrbtom sa vymrštila ruka a takmer ju schmatla za plece. V poslednej chvíli sa trochu prikrčila, akoby mala oči na chrbte. Pomohli jej mŕtvi. Nabádali ju, aby utekala na breh, k vode, ktorá bola tak dlho jej nepriateľom, ale teraz ju mohla zachrániť. Emelie so synom v náručí bez rozmýšľania vbehla do nej. Obklopila jej nohy, takže po niekoľkých metroch už nevládala utekať, iba kráčala. Gustav ju zvieral okolo krku, no už nekričal, mlčal, akoby všetko pochopil."

Strážca majáka má všetko potrebné, aby si získal verný okruh čitateľov. Tí, ktorí poznajú Läckbergovej tvorbu, ho určite neodignorujú, avšak tým, čo s autorkou ešte nemali česť, odporúčam siahnuť po niektorom z predošlých kníh. Nie preto, že sú kvalitnejšie, ale najmä pre lepší prehľad vo vzťahoch medzi jednotlivými postavami a ich postupnému osobnostnému vývoju. To sa týka tak hlavnej dvojice Patrik - Ericka, ako aj vedľajších postáv, najmä šéfa kriminálky Mälberga, ktorý sa stal priam ikonickou tragikomickou postavou celej série. Príbeh v Strážcovi majáka je trochu slabší, dokonca ani retrospektíva nemá tentoraz v podstate žiadny súvis s riadnym dejom. Napriek tomu si však Läckbergová zachováva svoj osobitý kriminálno-rodinný štýl a ponúka príjemný severský zážitok.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart.

Diskusná téma: C. Läckberg - Strážca majáka

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok