Chick-lit na slovenský spôsob (K. Pivarčiová - Sedem dôkazov, že ťa skutočne miluje)

22.04.2019 07:20

Konečne! Slovenská literatúra určená primárne pre ženy v poslednom čase skĺzla do akejsi stagnujúcej spokojnosti. Nevera, partnerské problémy, vzťahy so svokrovcami, nové začiatky - to sa časom preje. Zahraničné romány už dávnejšie nabehli na vlnu romantiky s prvkami humoru, ktorá sa viac približuje moderným trendom a rozhodne poskytujú väčší dokaz ako neustále púšťanie obohratej pesničky. Katarína Pivarčiová si pre svoju druhú knihu zvolila skvelé smerovanie, táto poloha jej sedí a dúfam, že sa jej bude držať aj v budúcnosti. Sedem dôkazov, že ťa skutočne miluje je hravou, milou a ľudskou ukážkou hľadania pravej lásky. Východisko je pomerne tradičné - hlavná hrdinka Ali sa musí znovu postaviť na nohy po strate práce aj ilúziách o mužoch, ale našťastie sa v jej situácii nekrútime pridlho a môžeme nabehnúť na jej kolotoč zábavných udalostí. 

"Čo, dopekla, to včera stvárala? Takmer sa pomilovala s náhodným dílerom marihuany Nerozumela sama sebe, ako to mohla dopustiť? Mohol to byť nejaký násilník, vrah, zlodej a ona s ním dobrovoľne vyliezla na strechu a ešte s ním aj fajčila trávu. Bolo to nezodpovedné a hlúpe. Nezáležalo na tom, že jej s ním vlastne bolo veľmi dobre. Že sa jej na chvíľu zdalo, že na ničom nezáleží. Na morálke, na konvenciách, na budúcnosti. Cítila sa... slobodná." (str. 36)

Sedem dôkazov, že ťa skutočne miluje, nie je jediným zoznamom, ktorý sa v texte vyskytuje. Natrafíte hneď na niekoľko funkčne zakomponovaných typov, dôvodov či pravidiel o tom či onom spoločenskom alebo vzťahovom prkvu. Môžete sa v nich nájsť, porovnať ich s vlastnými skúsenosťami, ba dokonca skúsiť sa riadiť podľa nich. V tomto zmysle vám román nahradí akýkoľvek ženský časopis. Tým nechcem znižovať jeho hodnotu, skôr naopak. Katarína Pivarčiová šarmantne spracúva vnímanie súčasnej ženy, využívajúc množstvo aktuálnych fenoménov. Hlavnou zložkou ostáva, prirodzene, láska, ktorá nie je iba romantická, ale aj vášnivá, zábavná a neraz je zdrojom nečakaných komplikácií. Alžbeta - Ali - však z každej bizarnosti vykľučkuje ešte silnejšia. Iné jej, napokon, ani neostáva, ak chce byť dobrým vzorom pre svoje dieťa, ktoré sa v jej živote objaví ako náhla pozornosť vyššej moci so zmyslom pre humor.

"Pred domom parkoval nablýskaný čierny bavorák. Vtom sa spoza zákruty vyrútil starý fiat. Zabrzdil asi meter od bavoráka. Okienka zišli dolu. Ticho preťala pieseň akejsi rockovej kapely, znejúca z reproduktorov v aute. Z otvorených okien začali lietať vajcia. Rozbíjali sa na čistučkom aute a pomaly stekali na zem. Zapol sa autoalarm, jačal ako siréna. V dome sa zapálilo svetlo, u susedov sa rozštekal pes. Na fiate sa otvorili predné dvere, vystúpila z nich žena vo fialovom kabáte. V ruke držala zväzok kľúčov. Pristúpila k bavoráku, sklonila sa ku kľučke a veľmi sústredene vyryla do dverí srdiečko." (str. 191)

Ali potvrdzuje status modernej mladej ženy aj svojím sviežim blogom, skúšaním nových vecí a spoznávaním rôznych typov ľudí. Má otvorené nielen oči, ale aj dušu a srdce, čo je v dnešných časoch viac než potrebné a vítané. Verím, že svojím prístupom a nadhľadom dokáže vliať nádej do žíl čitateliek, ktoré prechádzajú náročnejším obdobím. Román Sedem dôkazov, že ťa skutočne miluje vás na prvý pohľad zaujme aj obálkou. Kresba namiesto ilustračnej fotografie je pre daný žáner ako stvorená a jej autorka Vladimíra Androvičová by mala svoj talent v tomto smere využívať čo najčastejšie. Kniha Kataríny Pivarčiovej patrí k tým, ktoré by sa hodili na pokojný relax na pláži, ale na lásku a humor si môžete (a mali by ste si) nájsť čas kedykoľvek a kdekoľvek. 

Recenzia vznikla vďaka spolupráci s vydavateľstvom Slovenský spisovateľ.

Diskusná téma: Chick-lit na slovenský spôsob (K. Pivarčiová - Sedem dôkazov, že ťa skutočne miluje)

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok