Čistota milujúcej psej duše (M. Hingson/S. Floryová - Roselle)

04.06.2019 18:32

Síce nie som psíčkar, no psy sú napriek tomu mojimi najobľúbenejšími zvieratami. Preto z času na čas rád vyhľadám príbeh, kde hrajú hlavnú rolu práve títo domáci miláčikovia. V kinách práve rezonuje pokračovanie filmu Psia duša a priaznivci štvornohých priateľov, ktorí dávajú prednosť tlačenému slovu, môžu siahnuť po knihe Roselle: Pes, ktorý ma zachránil. Ide o skutočný príbeh hrdinstva, rozširujúceho zbierku titulov vydavateľstva Motýľ založenú na reálnych udalostiach. A hoci je ústrednou "postavou" vodiaci pes, jeho (či v tomto prípade jej) činy nie sú o nič menej obdivuhodné. Michael Hingson napísal knihu v spolupráci so Susy Floryovou, aby sa nezabudlo, že práve vďaka vernej spoločníčke je stále nažive. A to napriek tomu, že sa 11. septembra 2001 nachádzal na 78. poschodí Svetového obchodného centra v New Yorku...

"Všetky zmysly mám vystupňované. Popri kráčaní sa snažím začuť a dekódovať aj najmenšie zvuky z budovy. Rozprávajú mi príbeh a ja nechcem premeškať, čo mi chcú prezradiť. Súčasťou príbehu je aj to, čo nepočujem. Nezaznelo žiadne poplašné hlásenie ohňa... Neobjavil sa žiaden núdzový personál, ktorý by nám dal vedieť, čo sa deje. A nikto z nás si už viac nemôže zavolať." (str. 47)

Roselle: Pes, ktorá ma zachránil nie je len kniha o slepom mužovi a jeho psovi. Má síce len okolo 200 strán, ale na svojich stránkach sa dotkne viacerých tém. Michael Hingson je hlboko veriaci muž, vzdelaný (doktorát z fyziky), hrá na klavíri a napriek hendikepu neváha sadnúť si na bicykel. Je ukážkou toho, že aj nevidiaci človek môže viesť plnohodnotný život a netreba k nemu hneď pristupovať s ľútosťou, alebo sa k nemu správať ako k duševne postihnutému. Autor totiž poukazuje aj na túto neblahú stránku svojho života a na konci knihy nájdete dokonca desať tipov, ako sa správať k slepej osobe. Priznám sa, že doteraz som netušil, s akým prístupom sa občas môžu nevidiaci stretnúť, a kniha tým získava omnoho širší rozmer. Susy Floryová pomohla s písaním skutočného príbehu, ktorý má šancu nielen zasiahnuť vaše emócie, ale aj poučiť vás. O vnútornej sile, odhodlaní, vernosti, povestnom svetle nádeje na konci tunela aj o každodennosti ľudí odkázaných na pomoc iných.

"Roselle dychčí a potom niekoľkokrát kýchne. Čudujem sa, ako to robí. Prechádzať si niečím takýmto... Musí ju to vyčerpávať. Nie je z nej však cítiť žiadne napätie. Jej krok je ľahký, stabilný a pevný. Hluk rúcajúcej sa veže, zvuky záchranných vozidiel a rozhorčené hlasy tam vonku - to všetko musí byť pre jej ostré uši znepokojujúce. Nedáva však najavo, že by ju to nejako obťažovalo. Dostávame sa do spodnej časti schodov a tam objavujeme väčší priestor. Ukazuje sa, že je to malá arkáda vedúca do stanice metra. Počujem plač." (str. 140)

Knihu Roselle: Pes, ktorý ma zachránil odporúčam každému, kto má rád silné skutočné príbehy, a milovníkom zvierat. Tí budú jasať nad povahou slepeckého psa so silným spojením so svojím pánom. Michael Hingson opisuje ich vzťah od prvého stretnutia, takže dokážete ľahko pochopiť, čím všetkým si museli prejsť. Poukazuje tiež na dôležitý fakt, že vo vypätých situáciách je nutné zachovať si rozvahu a nasledovať svoje inštinkty. Tie sú neraz rovnako podstatné ako rozumové vnímanie. Michael mal veľké šťastie, že mal v takej tragickej situácii po boku svoju vernú spoločníčku, a jeho kniha je prejavom vďačnosti. Voči Roselle, voči Bohu aj rodine. Titul vydavateľstva Motýľ prezentuje na základe reality hodnoty významné pre každého z nás, a preto po ňom bez obáv siahnite. 

Recenzia vznikla vďaka spolupráci s vydavateľstvom Motýľ

Diskusná téma: Čistota milujúcej psej duše (M. Hingson/S. Floryová - Roselle)

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok