Hľadanie vraha počas Nežnej revolúcie (D. Dán - Nežná fatamorgána)

11.07.2016 08:51

Nežná fatamorgána ma zaujala dvoma vecami - vydarenou obálkou a zasadením deja do obdobia Zamatovej revolúcie, na ktorú odkazuje aj názov. Mám radšej príbehy z našej nedávnej histórie, majú pre mňa o niečo výraznejšiu atmosféru než tie súčasné (ktorých je beztak mnoho). Autor totiž dobre pozná vtedajšie pomery a pre ľudí, ktorí si minulý režim nezažili, to predstavuje zaujímavé poohliadnutie. Prím tu zároveň hrá Krauzov mentor Burger, takže kto má v obľube tohto staršieho, skúseného detektíva, príde si na svoje. Príbeh však začína už v roku 1987, kedy hlavný zločinec knihy udrel po prvýkrát. Správne, bude nasledovať ešte niekoľko vrážd. Sérioví vrahovia sú vždy vďačnou témou procedurálnych krimirománov, a spočiatku vás pohltí aj táto nová "dánovka". No postupne akoby strácala dych a aj samotné pátranie po páchateľovi je skôr vecou náhody...

"Všade naokolo príjemný jarný začiatok prebúdzajúceho sa života, iba na lavičke mŕtve telo. Obyčajné telo obyčajného dievčaťa. Ležala na chrbte, ľavú ruku prehodenú cez operadlo, pravá padla na asfalt. Ľavá noha pokrčená, opretá o operadlo, pravá chodidlom na zemi. Biela blúzka zapnutá až po krk, čierna koženková bunda rozopnutá, pravý diel ovisol z lavičky, ľavý sa snažil prikryť telo ako improvizovaná čierna perina."

Kriminálka sa koncom osemdesiatych rokov potýka nielen s pádnymi spoločenskými a politickými zmenami, ale aj s vyčíňaním sériového vraha. Vzhľadom na nepríjemné ovzdušie im nikto z vedúcich činiteľov nechce poskytnúť špecializovaný tím, a tak sú odkázaní len na vlastné, málo početne zastúpené rady. Detektív Burger robil už od začiatku čo bolo v jeho silách, ale minimum stôp sa podpísalo pod odloženie prípadu na neurčito. Veci sa dajú do pohybu o dva roky nato, keď je ich tím už doplnený aj o Richarda Krauza. V parku dôjde opäť k vražde, a to znovu rovnakým spôsobom a telo mladej ženy je nájdené na tej istej lavičke. Rozbieha sa kolotoč vypočúvaní a hľadania súvislostí, no vrah okrem toho, že obetiam vezme nohavičky, nezanecháva po sebe žiadnu stopu. Príslušníci Verejnej bezpečnosti začínajú byť frustrovaní, pretože sa nevedia pohnúť ďalej, a okrem toho musia čeliť aj zapojeniu do diania v uliciach. Socializmus speje do svojho konca a nikto nevie odhadnúť, aký dopad to bude mať na tú-ktorú oblasť.

"Šesť chalanov za stolom sa zháčilo, vystreli sa, vzopreli. Až doteraz to boli jeho kamaráti, hrávali spolu futbal, hrali spolu na gitare, spolu pili, preberali kamarátske problémy... no toto bolo niečo iné, teraz nereagovali kamarátsky, ale politicky. Kamarát-nekamarát, keď ide o politiku, z čerešne dolu! Chytala ich revolučná vášeň. Krauz mal zmysly otupené alkoholom, nepostrehol zmenu v ich správaní, nepostrehol, že sú revolučne naladení, že sa tlakujú, že ulica ich začína baviť, vlastne sa už rozhodli, že do toho s Igorom pôjdu."

Dominik Dán si konštantne udržiava svoj rozprávačský štýl. Policajný žargón, irónia, občasná retrospektíva... V tomto smere nesklamal, čitatelia dostanú presne to, na čo sú  zvyknutí. Nežná fatamorgána však trochu škrípe v obsahovej rovine. Príbeh má sľubnú zápletku, ale samotný román vo vás nič nezanechá. Je pravdepodobné, že na túto knihu známeho autora čoskoro zabudnete v prospech tých vydarenejších. Zachraňujú ju jedine Krauz s Burgerom, ktorí ako postavy využívajú svoje možnosti na maximum, Richard opäť zakúsi na vlastnej koži dobré aj zlé stránky ľudskej nátury. Avšak ich detektívne schopnosti utŕžia ranu, ich metódy veľmi vrahovmu dolapeniu nepomôžu, aj objav vedúci k jeho chyteniu je akoby zásahom "zhora". Navyše ani vrahovo modus operandi nie je celkom vysvetlené, čo pôsobí trochu nedotiahnuto. A posledných dvadsať strán sa už len ťahá, akoby chcel autor už len doplniť nejakú normu. Je samozrejmé, že Nežná fatamorgána si nájde čitateľov, zaručuje jej to meno na obálke. Dominik Dán má však na viac a pevne verím, že ide len o ticho pred búrkou a ďalším románom mi opäť "vytrie zrak", ako to bolo v prípade ostatných kníh. 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart.

Diskusná téma: Hľadanie vraha počas Nežnej revolúcie (D. Dán - Nežná fatamorgána)

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok