Silný príbeh o pochopení a tolerancii (D. Levithan - Líbali jsme se)

14.11.2015 08:11

O autorovi Davidovi Levithanovi som až do prečítania tejto knihy nepočul, hoci v domovskej Amerike (a v zahraničí všeobecne) má silnú fanúšikovskú základňu. Jeho meno je často skloňované s ďalšími uznávanými spisovateľmi žánru young adult, ako napríklad John Green, Gayle Formanová alebo Colleen Hooverová. Farebne výrazná obálka ukrýva príbeh s mnohými vrstvami. Tematika homosexuality azda nebola ešte nikdy zobrazená s takou otvorenosťou, nástojčivosťou a zároveň obyčajnosťou plynúcou z faktu, že byť iný neznamená byť horší. Spočiatku som mal trochu problém vžiť sa do deja, pretože rozprávačmi sú duchovia sledujúci osudy súčasných gayov. Až v doslove som sa dočítal, že Líbali jsme se bola pôvodne krátka poviedka, neskôr prepracovaná na plnohodnotný román. Nedajte sa teda odradiť trochu zvláštnym úvodom. Po pár stranách sa vám postavy dostanú pod kožu. 

"Smysl pro humor je vaším kompasem a vaším štítem. Můžete z něj vybrousit zbraň, nebo z něj vytahat vlákna a z nich si utkat svou vlastní cukrovovatovou přikrývku. Jen o humoru se žít nedá, ale stejně tak nejde žit bez něj. Až se přiblíží konec, bude čas říct důležité věci, samozřejmě. Ale bude taky čas na poslední zasmání a vy ho budete chtít využít. Smích málokdy trvá déle než pár vteřin. Jak ale dokáže být těch pár vteřin příjemných."

Hlavným motívom je pokus o svetový rekord v najdlhšom bozku. Harry a Craig sa síce rozišli, ale spoločný cieľ ich opätovne zvedie dokopy. Ich snaha je naživo šírená do celého sveta, vďaka čomu Craig otvorene prizná svoju homosexualitu. Okrem pokusu o rekord tak musí čeliť aj reakciám rodiny a najbližšieho okolia. Dvojica odhodlaných chalanov ani netuší, ako ich čin osloví a ovplyvní ďalších ľudí. Neil a Peter sú pár zotrvávajúci v pomerne pokojnom vzťahu, aj keď čas trochu otupil ich nadšenie. Vďaka Harrymu a Craigovi si znovu uvedomia, čo pre seba znamenajú a akí sú spolu šťastní. Tariq zabezpečuje techniku prenosu bozku;  ako niekdajší terč fyzického útoku sám vie, aké dôležité je šíriť povedomie o tom, že homosexualita nie je nič zlé či nepekné. Cooper je chlapec, ktorého rodičia náhoduo zistia, že je gay. Po hádke odchádza z domu, potuluje sa a hnusí sa sám sebe. Zmieta sa v depresiách a zájde to až tak ďaleko, že uvažuje o samovražde. Ryan a Avery sú na počiatku možného vzťahu, objavujú sa navzájom a dúfajú, že im to vydrží. A nad nimi všetkými sa vznášajú duchovia gayov z minulosti - múdri, chápaví a vyjadrujúci hlbokú podporu. 

"Člověk roste. Jeho život se rozšiřuje. A těžko čekat, že vás celého zvládne zaplnit jen láska partnera. Vždycky zbyde prostor pro jiné věci. A ten prostor není prázdný, je jen naplněný jinou látkou. Byť je tekutina vidět lépe, musíte se naučit oceňovat i ten vzduch. Na tohle všechno jsme nepřišli naráz. Někteří z nás na to nepřišli nikdy, nebo na to přišli, ale pak to zapomněli, když začalo jít do tuhého. Všechny nás ale potkal takový okamžik - deska přeskočí a vy buď můžete přejít na jinou písničku, nebo tu původní nechat hrát dál, jen teď už s pár nedostatky."

Líbali jsme se je kniha, ktorá bude mať v mojej poličke čestné miesto. Je útla, tvári sa jednoducho, ale pritom obsahuje toľko krásnych myšlienok a postrehov, že niekedy musíte prestať čítať a zamyslieť sa nad ich významom. Nejde len o hlavnú tému, ale o vzťahy všeobecne, o životné ciele, správanie sa jedného voči druhému. David Levithan napísal príbeh o tolerancii, pomoci a pochopení tak úderne, že máte vďaka tomu chuť urobiť svet lepším. Jednotlivé dejové línie sú zaujímavé, no myšlienkova rovina je omnoho dôležitejšia. Tento román by som zaviedol ako povinné čítanie. Ľudia totiž niekedy zabúdajú byť ľudskí.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem mediálnej spoločnosti Albatros Media

Diskusná téma: Silný príbeh o pochopení a tolerancii (D. Levithan - Líbali jsme se)

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok