Pred minulosťou sa ujsť nedá (D. Pettreyová - Ako skala)

22.09.2016 19:56

Romanticko-dobrodružná séria z pera americkej spisovateľky Dani Pettreyovej si už aj u nás našla širokú škálu čitateľov. Ja osobne som čítal prvý diel Pod hladinou, kde sa predstavili členovia rodiny McKennovcov aj s ich priateľmi, a hoci som potom skočil hneď na štvrtý, nijako mi to nepokazilo zážitok z čítania. Samozrejme, vždy je však lepšie čítať jednotlivé časti v príslušnom poradí. Podobne ako jeho predchodcovia, aj román Ako skala nahliadne do sveta adrenalínu a nebezpečenstva, tentoraz v lezeckej komunite, čomu zodpovedá aj samotný názov. V centre deja je Kayden, členka rodiny McKennovcov známa svojou racionalitou a húževnatosťou. Ako je to už v sérii Aljašská odvaha zvykom, aj ona sa zapletie do vyšetrovania prípadu, ktorý má dopad na život všetkých zúčastnených.

"So zatajeným dychom sa dorazila od steny a naťahovala prsty, až ju pálili. Zachytila sa o hranu previsu a prikvačila sa ku skale. Nohami nahmatala pevné stupienky a silou vôle sa vytlačila hore rukami aj nohami naraz. Keď preliezla cez výčnelok, s roztrasenými rukami si vydýchla od úľavy... a vzápätí sa jej zmocnila hrôza. Civel na ňu muž s rozmlátenou lebkou. Oči mal otvorené a pozeral sa priamo na ňu."

Kayden objaví počas bežnej lezeckej aktivity mŕtvolu neznámeho muža. Zachová chladnú hlavu a okamžite zalarmuje šerifa Landona. Muž je identifikovaný ako Conrad Humpries, no po odpovediach je potrebné pátrať na odlišnom mieste ako je ich rodné Yancey. Conrad bol totiž zavraždený, a to veľmi rafinovaným spôsobom. Ktosi mu do jeho kriedy primiešal zmes, ktorá mala presne opačný účinok - Conradovi sa nadmerne potili ruky, čo malo za následok pád zo skaly. Keďže Kayden je v lezeckej komunite ako doma, zapojí sa do pátrania a opätovne stretáva viacero starých známych, ktorí by mohli vniesť do odhalenia zločinu viac svetla. Ba čo viac, spojí sily s Jakeom, novým šerifovým zástupcom. Príťažlivosť medzi nimi je viac než očividná, no obaja sa spočiatku zdráhajú dať jej voľný priechod. Jakea ťaží tragická minulosť a Kayden sa nechce zbytočne popáliť. Citom však rozkázať nedokážu, navyše ich k sebe ešte viac pritiahne hroziace nebezpečenstvo, pretože niekto robí všetko preto, aby ich odstrašil od vyšetrovania za každú cenu...

"Keď prišiel o otca, bolo to ťažké. Keď mu však vzápätí zomrela aj matka, nedalo sa to slovami ani opísať. Prečo im Boh vzal oboch? Prečo tak rýchlo po sebe? A práve vtedy, keď ich najviac potreboval?! Nedokázal sa vmestiť do kože. Vedel, že aj súrodenci sa s tým len ťažko vyrovnávajú... Prekročil každú hranicu, na akú si len spomenul, a zakaždým sa Bohu vysmial do tváre. Túžil naplno si vychutnať život a natoľko otupiť srdce, aby už nikdy necítil bolesť. Bol sebecký, nezrelý, neschopný povzniesť sa nad vlastné pocity a zaujímať sa o potreby druhých. Kedysi sa svet točil okolo neho, ale to sa zmenilo."

Román Ako skala je určený skôr pre ženské čitateľky. Kriminálny námet slúži ako východisko pre rozbeh vzťahovej roviny medzi Kayden a Jakeom. Obe postavy si vás hneď získajú, obe sú pre seba priam stvorené, aby prekonali vnútorné boje a našli spoločné šťastie. Opätovne sa u Dani Pettreyovej stretávame s myšlienkou, že človek dokáže všetko, ak verí v Boha a vlastné sily. Pri čítaní som sa nevyhol porovnávaniu s už spomenutou knihou Pod hladinou, ktorá sa mi zdala pútavejšia. Ako skala sa prvých sto strán akoby len hľadala, postavy vedú jednotvárne rozhovory s viacerými postavami na rovnakú tému a až potom sa dej rozbehne, ako sa patrí. Celkom mi nesedela ani štylistická úprava priezviska McKenna pri ženských tvaroch (lepšie mi znie McKennová ako silená podoba McKennaová). Milou čerešničkou však bola v rámci príbehu svadba Colea a Bailey, aktérov úvodnej časti série. Jednotlivé diely sa tak prepájajú a ponúkajú komplexnejší pohľad na život súrodencov. 

Knihu poskytlo vydavateľstvo i527.net.

Diskusná téma: Pred minulosťou sa ujsť nedá (D. Pettreyová - Ako skala)

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok