Dajte si pozor na želania (L. Constantine - Poslední paní Parrishová)

30.03.2018 15:56

Väčšinou som voči novým autorom a autorkám skeptický, ale pri vydavateľstve Domino som zakaždým ochotný urobiť výnimku. Väčšinou sa im totiž podarí trafiť do čierneho a ich trilery patria medzi najlepšie v danom žánri. Pod menom Liv Constantine sa ukrýva sesterské duo a Poslední paní Parrishová je jeho debut. Zadná strana obálky obsahuje odporúčania slávnych spisovateľských mien ako napr. Karin Slaughter či Lee Child, a hoci ich beriem ako formu reklamy, v tomto prípade sú opodstatnené. Ide o pomerne komorný príbeh, no s o to hustejšou atmosférou. Rodinné zväzky rozhodne nie sú pevnou štruktúrou, symbolizujúcou pokoj a bezpečie. Dôvera a láska sú faktormi, ktoré sú skôr vynúteným cieľom než prostriedkom mierového spolužitia. A stačí na to obyčajná nízka závisť...

"Amber sice seděla u jednoho stolu s Daphne, ale připadala si tu stejně nepatřičně jako v čistírně svých rodičů. Chtěla někam patřit. Toužila, aby k ní lidé vzhlíželi a podlézali jí jako Daphne. Nebavilo ji být dívkou, jíž si nikdo nevšímá a o niž se nikdo nezajímá. Dnešní večer se nevyvíjel směrem, jakým si představovala. Jackson celou dobu neodtrhl oči od Daphne. Neustále jí bral za ruku nebo jí přejížděl dlaní po zádech. Amber uvažovala, zda její plán vyjde..."

Amber Pattersonová nie je spokojná so svojím životom, napredovaním v práci ani skromným bývaním. Túži po obdive, lepšej spoločnosti a úspechu. Aby si mohla dovoliť vysnívaný luxus, musí začať konať. A preto zameria pozornosť na manželov Parrishovcov. Daphne Parrishová stelesňuje všetko, po čom prahne Amberino srdce - je krásna, obletovaná a vážená. A Amber sa rozhodne zaujať jej miesto po boku jej manžela Jacksona. Aby to dosiahla, votrie sa do ich rodiny a postupne si získava Daphninu dôveru. To však znamená vŕšiť jedno klamstvo za druhým a mať sa stále viac na pozore. Jackson si Amber síce (spočiatku) sotva všíma ako objekt túžby či citov, Amber sa ale nevzdáva. Chce majetky, peniaze, oblečenie... no nie Jacksonove dve dcérky. Aby toho nebolo málo, Amber napokon dostihne jej (pravdivá) minulosť. A tak okrem toho, aby starostlivo budovala svoj plán stať sa súčasťou smotánky, musí sa vysporiadať aj s vlastnými démonmi. A skĺbiť tieto dve úlohy nebude vôbec jednoduché...

"Amber na sebe otráveně hodila župan, který ležel u nohou postele, a rozběhla se chodbou do pokoje pro hosty. Bylo by tak strašné, kdyby je Daphne odhalila? Ano, zatím je příliš brzy. Musí se ujistit, že má Jacksona zcela ve své moci. Dřív, než něco ohrozí její pozici. Před jeho kanceláří byla vynikající profesionálkou. Uvnitř, za zavřenými dveřmi, využila veškerý um, aby se ujistila, že se jí nikdy nenabaží. Trochu ji to unavovalo, obzvlášť jeho záliba ve felaci, ale jakmile jí navlékne na ruku snubní prsten, nemusí se dál snažit. Poté co ho uspokojila, od něho nic nechtěla a po zbytek dne sa chovala, jako by měli rzye pracovní vztah."

Napriek tomu, že dej sa poriadne rozbehne až po pár desiatkach strán, nebudete sa nudiť. Príbeh je rozdelený do troch častí. Prvá je venovaná Amber, druhá Daphne a v tretej sa už jednotlivé postavy prelínajú, aby si čitateľ dokonale užil ich súperenie. Ako sa totiž ukáže, nikto nie je bez viny a Amber nie je jediná, kto má za ušami. Ani Jackson nezaostáva, ani zďaleka nie je takým dokonalým manželom, ako sa na prvý pohľad zdá. Autorky si písanie očividne užívali a so svojimi postavami sa pekne pohrávajú. Námet o snahe rozvrátiť manželstvo nie je vôbec nový, no v ich ponímaní naberá na pútavosti a vyžmýkali z neho maximum. A nielenže oceňujem nepredvídateľnosť deja u Liv Constantine, ale aj obálku českého vydania. Na jednoduchom obrázku sú zobrazené všetky hlavné emócie - neistota, opatrnosť, strach, záškodníctvo, sliedenie... Záleží na tom, z akého uhla sa na príbeh pozriete. Poslední paní Parrishová je ďalším správnym krokom v žánri psychotrileru, vydajte sa na cestu spolu s ním :-)

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Domino.

Diskusná téma: Dajte si pozor na želania (L. Constantine - Poslední paní Parrishová)

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok