Dokonalý zabijak (ne)má rád hry (W. Larsen - Zabijákova hra)

28.01.2018 13:08

Daniela Silvu som dlho považoval za špičku v žánri špionážneho trileru. Jeho romány už roky zaslúžene šplhajú po rebríčku bestsellerov, a hoci sa neraz vynorili autori so snahou napodobniť, či dokonca prekonať ho, nestalo sa. A tu sa zrazu v preklade českého vydavateľstva Domino zjavil Ward Larsen. Jeho meno znie síce tak trochu seversky, ale nedajte sa pomýliť. Je to Američan a podobne ako spomínaný Silva sa venuje osudom agenta izraelskej tajnej služby, kde nefiguruje len ako radový operatér, ale v úlohe jedného z najlepších zabijakov. To znie ako dobrý základ pre rôzne zápletky a Ward Larsen si je toho dobre vedomý. Po Dokonalom zabijákovi prichádza druhý diel série Zabijákova hra a ústredný hrdina David Slaton môže v ešte väčšej miere ukázať svoje schopnosti a postupne prehlbovať i svoj osobný život. 

"Christina zakopla, ale udržela rovnováhu. Ztuhlá nerozhodností viděla, jak Bloch vytasil vlastní zbraň. Zarachotily výstřely. Muž na chodníku padl k zemi. Další palba zazněla přes ulici. Do nohou, které se jen před okamžikem třásly slabostí, se jí vlila nová síla a Christina se rozběhla. Rameny si bezohledně razila cestu mezi hosty do přítmí jídelny. Lidé ječeli, snažili se jí uhýbat z cesty... Zahlédla Blocha, jak míří pistolí na něco - ne, na někoho -, a pak se jeho tělo otřáslo..."

Iránsky jadrový program je na prudkom vzostupe. Zaslúžil sa o to doktor Ibrahim Hamedi, brilantný vedec a navyše presvedčený antisemita. Mossad, izraleská tajná služba, podnikla už niekoľko akcií s cieľom eliminovať ho, no neúspešne, a preto sa hlava úradu rozhodne zatiahnuť do celej veci svojho niekdajšieho najobávanejšieho kidona. David Slaton je však už rok pre svet mŕtvy a užíva si pokojný partnerský život bokom od nebezpečenstva a hier mocných. A práve to Mossad využije. Pokúsi sa uniesť jeho manželku Christinu ako motiváciu, aby pre nich vykonal požadovanú službu. Christina sa však neocitá v problémoch prvýkrát a podarí sa jej utiecť. Na jednej strane je to pre Davia dobrá správa, ale zároveň musí rozohrať partiu na dvoch frontoch - ochrániť milovanú manželku pred únoscami a popri tom vymyslieť, ako zachrániť Izrael pred útokom zaprisahaného nepriateľa. Dotiahnuť misie do úspešného konca bude o to náročnejšie, že za každým rohom môže číhať zradca...

"Všechno, co bylo na stole, popadalo na zem v rachotu a řinčení porcelánu. Slaton se na otřeseného soupeře okamžitě vrhl, ale kaca se vzpamatoval rychle. V ruce držel zbraň a otáčel ji k Davidovi. Slaton po ni hrábl, ale zachytil jen protivníkovo zápěstí, a tak druhou rukou pistoli sevřel a snažil se ji vykroutit ze zoufalého sevření. Beretta znehybněla mezi oběma mohutnými muži, ale Slaton měl na své straně gravitaci. Zabral celou svou váhou a silou rukou a paží někoho, kdeo v posledních měsících odnosil tři sta tun. Kaca sa musel podvolit. David odtlačil zbraň od své hrudi k protivníkovi."

Zabijákova hra sa mi páčila azda ešte viac ako spomínaná prvá časť. Autor sa už nemusel toľko zaoberať predstavovaním postavy Davida Slatona, jeho zaradenia v špionážnej sieti a budovaním vzťahu s Christinou, a mohol sa naplno vrhnúť na akciu. Tá neutícha už od začiatku a čaká na vás plno zvratov. Ward Larsen má skvelý štýl, akcia je prehľadná, nevŕši na čitateľa množstvo zbytočných opisov a pocitov postáv, a aj vy sami neraz cítite občasnú frustráciu (napríklad vo chvíli, keď sa Christina snaží uniknúť pred prenasledovateľmi a omylom v rozrušení nastúpi do nesprávneho auta). No nemyslite si, že David je zas nejakým vražedným strojom, aj on dokáže prejaviť emócie. Akoby aj nie, keď je jeho manželka vystavený kvôli nemu životunebezpečnej hrozbe. Aspoň sa môže prejaviť kidonova ľudskejšia stránka, prvýkrát sa totiž ocitá v situácii, kedy je jeho konanie poznamenané osobnou motiváciou. Neviem, či sa mi to len zdá, alebo sa v poslednom čase vyskytuje čoraz viac diel s témou Iránu a jeho výroby jadrovej zbrane. Pevne dúfam, že to ostane len na stránkach kníh ako vďačný námet. V Zabijákovej hre je dotiahnutý do dokonalosti.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Domino

Diskusná téma: Dokonalý zabijak (ne)má rád hry (W. Larsen - Zabijákova hra)

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok