E. Adler - Kým ich smrť nerozdelí

01.01.2015 15:10

S tvorbou Elizabeth Adler som sa stretol už ako začínajúci vášnivý čitateľ na základnej škole. Jej dejom nabité príbehy ma dokázali pohltiť na dlhé hodiny, dokonca som sa o niektorých z nich zmienil aj v čitateľskom denníku. Tento krok mi bol učiteľkou vyčítaný, keďže to podľa nej nebola pre mňa vhodná literatúra. S odstupom času s ňou v tom ešte stále nesúhlasím :-) Romány ako Léonie, Zdedené tajomstvo či Majetok neznámej pre mňa budú vždy synonymom dramatických rodinných ság. Americká autorka však v poslednom čase upustila od prepletených vzťahov a intríg a viac sa zameriava na romantické trilery. Či je to správny krok, je otázne, pretože im podľa môjho názoru chýba "šťava", ale napriek tomu v nich stále cítiť prítomnosť starej dobrej Adlerovej. Jej najnovším titulom je román Kým ich smrť nerozdelí, kde sa predstaví dvojica príťažlivých a pekne bohatých vyšetrovateľov.

"Nočnú oblohu znenazdajky zaliala ružová žiara. Harry začudovane otočil hlavu k domu na opačnom brehu jazera. V otvorených dverách zbadal stáť dievčinu. Výkrik jej znetvoril tvár. Vlasy mala v plameňoch. Rozbehla sa k jazeru a skočila do vody. Vtom sa dom vznietil ako inferno. Výbuch, ktorý vzápätí nasledoval, zhodil Harryho na zem."

Už podľa prvých strán sa zdá, že príbeh bude pekne odsýpať. Harry Jordan, detektív bostonskej polície, sa v letovisku na brehu Večerného jazera spamätáva z čerstvého rozchodu. Krásna Malory sa kvôli ich vzťahu vzdala lukratívnej a obľúbenej práce moderátorky kriminalistickej relácie v televízii, no už dlhšie nedokázala tolerovať Harryho častú pracovnú zaneprázdnenosť. Dúfa, že Francúzsko ju privedie na iné myšlienky, ale ani tu nedokáže na Harryho zabudnúť. Samota dolieha zle aj naňho, nie je ničím neobvyklým, ak sa v noci nepokojne prechádza po okolí a uvažuje pri tom nad svojím údelom. A práve počas jednej vychádzky sa stane svedkom výbuchu jedného z domov pri Večernom jazere. Zachráni pred plameňmi mladú Beu, no jej matka príde pri nešťastí o život.  Harry sa púšťa do vyšetrovania, pretože podľa všetkého išlo o premyslený útok. Pomáha mu pri tom i jeho kolega Carlo Rossetti, ktorý sa napokon ukáže z dvojice detektívov ako väčší skeptik. Nie je Beinou sviežou mladosťou očarený natoľko ako Harry a celý prípad vníma o to objektívnejšie, že nepozná ani obyvateľov Večerného jazera. Harrymu to na druhej strane dáva možnosť hlbšie preniknúť do tajov tamojšej komunity a zistiť, kto a prečo má na svedomí nevídané ťažkosti matky s dcérou. Bey sa ujíma rodina Osbornovcov, ktorá však má tiež očividne svoje tajomstvá, a čo je horšie, Rose Osbornová, matka a milujúca manželka, sa takisto bude musieť obávať o život, pretože vrah je bližšie, než sa zdá...

"Môj naobľúbenejší pomocník je nôž. Už niekoľkokrát mi dobre poslúžil. Ako však sami neskôr uvidíte, niektoré iné "zbrane" sú v určitých situáciách účinnejšie. Majte sa teda na pozore, som ako vy. Medzi prvými sa objavím v zvieracom útulku či na miestach postihnutých živelnou katastrofou, medzi prvými ratujem seniorov... Som úplne obyčajný človek, jeden z vás... Ibaže sa o tom spolu s Rose dozviete poslední."

Touto knihou Elizabeth Adler rozhodne neprekročila svoj tieň, no príbeh je pútavý a bude vás zaujímať jeho rozuzlenie. Kým ich smrť nerozdelí je romantický triler s postupným odhaľovaním páchateľa a občasným nahliadnutím do jeho mysle. Zopár kapitol sa čitateľovi totiž namiesto rozprávača prihovára samotný vrah, komentuje dianie a poodhaľuje čosi zo svojej motivácie. Ide o osobitý príbeh, no osobne ešte stále v kútiku duše dúfam, že autorka sa niekedy vráti k žánru, ktorý ju preslávil...

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Remedium

Diskusná téma: E. Adler - Kým ich smrť nerozdelí

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok