E. Michelsová - Milovať vojvodu

01.04.2015 14:50

Elizabeth Michelsová je zatiaľ podpísaná len pod tromi knihami, no aj za ten krátky čas si stihla vybudovať širokú fanúšikovskú základňu. Svojimi historickými romancami sa trafila do vkusu milovníkov anglickej šľachty a teraz majú možnosť zoznámiť sa s jej tvorbou aj našinci. Aj ja ako príležitostný čitateľ daného žánru som bol zvedavý, či sa autorka zaradí medzi moje obľúbené spisovateľky, ako napr. Gaelen Foley, Jude Deveraux alebo Mary Balogh. Priznám sa, že mám radšej príbehy s dynamickejším dejom, nečakanými zvratmi a s istou dávkou napätia. Dej knihy Milovať vojvodu plynie pomaly, zľahka, dôraz je skôr na vykreslenie hlavných postáv a ich citov než na gradáciu. Zároveň treba jedným dychom poznamenať, že vďaka tomu si ústredné duo veľmi rýchlo obľúbite. Medzi Michelsovej klady nesporne patrí aj iskrivý humor, čo len zvyšuje pozitívny dojem. 

"Odpil si malý dúšok. Keby si odpil viac, mohlo by ho to zraziť z nôh. Ak si slečna troška chlipne, môže sa to vyvinúť celkom zaujímavo. Ešte raz preletela zamysleným pohľadom okolie, potom pozrela naňho. O čom uvažuje? Súhlasne pokývla hlavou, akoby vyriešila akúsi nevyslovenú vnútornú dilemu, zdvihla korbeľ a začala piť. Lepšie povedané, hltať, pretože celý čas sa ani nenadýchla."

Devon, prezývaný bláznivý vojvoda, si všimne, že ho sleduje akási podivná žena v nemoderných šatách a s nie príliš nenápadnými spôsobmi. V hostinci nadviažu rozhovor, z ktorého sa síce Devon nedozvie, čo má za lubom, ale množstvo vypitého nápoja ju predsa len obmäkčí natoľko, že stratí zábrany. Strávia spolu noc, po ktorej ho čaká nemilé prekvapenie - vyparila sa a s ňou aj jeho vreckové hodinky. Lily sa usilovala zachrániť čo najviac položiek z rodinného majetku, ktorý jej dvaja bratia po otcovej smrti čoraz viac znehodnocujú. Prejde rok, odkedy si Lily spravila výlet do Londýna, a bratia prídu s plánom, ako zveľadiť dedičstvo - nájdu Lily manžela. Hoci Lily nie je ich nápadom ani trochu nadšená, nemá na výber. Do spoločnosti sa dostáva takmer ako stará dievka, no napriek tomu hneď na prvom plese dokáže očariť známeho vojvodu. A aké je len Devonovo prekvapenie, keď zočí záhadnú zlodejku, po ktorej dlhý čas bezvýsledne pátral! Oboch to k sebe neuveriteľne ťahá, ale ako sa ukáže, pre Devona môže byť jej rodina skazou... 

"Je to skutočne ona? Alebo len klam svetla v plesovej sále? Videl, že nervózne pohla rukou a dotkla sa perlového náhrdelníka na krku. Lily sa vtedy rovnako pohrávala s tým istým náhrdelníkom. Vlasy mala upravené do uzla na zátylku, nie voľne rozpustené ako pred rokom, ale sú to tie isté vlasy! Plesové šaty mala moderné, nie staromódne ako tie, v ktorých ju videl naposledy, no štíhle krivky sa nezmenili. Čo tu robí? Ako sa dostala na takúto spoločenskú udalosť? Presvedčila niekoho, že je spriaznená so šľachtou?"

Milovať vojvodu je prvou časťou voľnej série, a hoci už v tomto príbehu badať zárodky ďašieho pokračovania, každá časť sa dá čítať aj osobitne. Na tento spôsob písania sú však čitatelia historických romancí dobre zvyknutí. Vidno, že Elizabeth Michelsová vie napísať dobrý príbeh, no podľa mňa v jej prvotine nájdeme viacero otrepaných motívov. Ako celok je román ľahko čitateľný a zábavný, ale ostáva prakticky len kdesi v priemernej rovine. Verím však, že každou ďalšou knihou sa autorka bude zlepšovať, pretože potenciál na to rozhodne má.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem internetovému kníhkupectvu ABC Knihy

 

Diskusná téma: E. Michelsová - Milovať vojvodu

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok