Exkluzívna ponuka dvoch dielov série Magistérium!

21.03.2017 17:37

Vydavateľstvo Ikar pripravilo pre svojich priaznivcov a fanúšikov žánru fantasy a young adult skutočne výnimočnú akciu. Obidva diely série Magistérium - Železná skúška a Medená rukavica - ponúka v úžasnej cene len 6 eur! Ak už máte vo svojej knižnici niektorý z nich, ten druhý kúpite tiež za zvýhodnenú cenu - 5,90.  

 

A aký je môj názor na tieto dva tituly?

Cassandra Clare je slovenským čitateľom (a najmä tým mladším) dobre známa, vyšli totiž u nás jej dve série zasadené do sveta Tieňolovcov - Nástroje smrteľníkov a Pekelné stroje. Jej najnovšia séria vznikla v spolupráci s ďalšou autorkou žánru young adult - Holly Black. Nijako sa netaja príbuznosťou so svetoznámym príbehom o mladom čarodejníkovi, práve naopak. Koniec ságy o Harrym Potterovi ich vraj natoľko sklamal, že sa rozhodli napísať Magistérium - päť kníh o vlastnom hrdinovi s nadaním čarovať. Pri zamýšľaní sa nad oboma sériami by sme, samozrejme, našli viacero spoločných prvkov, ale keď pustíte podobnosť z hlavy a jednoducho si užívate dej, čaká vás zaujímavý a gradujúci príbeh. Call ako ústredná postava má síce len dvanásť rokov, ale pri čítaní na to ľahko zabudnete. Tým nechcem povedať, že sa správa ako predčasne vyspelý, jeho konanie je často v súlade s jeho vekom, avšak musí prejsť náročnými skúškami ako každý iný skúšaný hrdina. A to prakticky už od svojho narodenia...

"Upierala naňho prázdne bledé oči. Pritisol si dieťa na hruď a voľnou rukou vytiahol Sarah z dlane Semiramis. V ľade kúsok od čepele si všimol zvláštne značky. Vyzerali, akoby ich v smrteľných kŕčoch vyryla nechtami, ibaže boli príliš pravidelné. Prizrel sa im bližšie a rozoznal slová, ktoré jeho zomierajúca manželka vyškriabala do ľadovej steny. Keď si ich prečítal, akoby mu niekto trikrát vrazil päsťou do žalúdka. ZABI DIEŤA!"

Callum Hunt sa nikdy nevedel začleniť do kolektívu, nemal kamarátov a pre zranenie nohy sa nemohol ani aktívne zapojiť do športových aktivít. Navyše vyrastal pod ostražitým zrakom otca, ktorý sa nevedel zbaviť neustálych obáv z jeho budúcnosti. Huntovci sú totiž čarodejníci, a preto musí Call absolvovať vstupný test do čarodejníckej školy. Ak sa preukáže, že nezdedil ani trochu mágie, jeho život bude pokračovať v zabehnutých koľajách. Ale ak prejde železnou skúškou úspešne, jeden z mágov si ho vezme do výuky. Call z otcovho rozprávania vyrozumel, že mágovia sú zlí, a z toho dôvodu sa usiluje skúšku sabotovať. Skončí síce s najhorším výsledkom, ale napriek tomu je prijatý. Zoznamuje sa so svetom kúziel, nepoznaných bytostí a prvýkrát v živote nachádza aj priateľov. Pod patronátom mága Rufusa sa spolu s ním učia aj sympatický športovec Aaron a nadaná a naoko odmeraná Tamara. Call však spoznáva aj odvrátenú stranu mágie - a to boj proti tzv. Nepriateľovi smrti. Medzi ním a zvyškom magického sveta panuje krehké prímerie. Mágovia ho nedokázali vo vojne poraziť, v boji s ním umrela dokonca aj Callova matka, a ako sa zdá, Nepriateľ smrti sa opäť hlási o slovo. A Call je s ním zrejme spojený viac, ako si mohol čo len predstaviť...

"Aaron sa ani nepohol. Stál tak neochvejne, akoby zapustil korene. Ruky mal zdvihnuté, dlane obrátené dopredu, z ich stredu vychádzalo čosi ako dym. Bolo to černejšie než čerň, husté a vlnité a Call vedel, hoci netušil, kde berie tú istotu, že je to najtmavšia hmota na svete. Vlk zavyl, telo sa mu prehlo a skrútilo, a nemotorne pristál necelého pol metra od Tamary a Calla. Srsť na celom tele mu stála, oči sa divo krútili. Ostatné vlky vyli a kňučali, ich hlasy ešte zdôrazňovali zmätok."

Stretol som sa s niekoľkými negatívnymi postojmi voči tejto knihe. Napriek tomu sa mi páčila a určite siahnem aj po ďalších dieloch. Pozastavovať sa nad tým, že ide o recyklovanie potteroviek, sa mi javí ako mlátenie prázdnej slamy. Samy autorky priznávajú inšpiráciu nimi, tak načo sa nad tým vôbec pohoršovať? Séria Magistérium má mať päť častí, preto si aj dej dáva načas a nikam sa neponáhľa. V prvom dieli Železná skúška spoznávame hlavné postavy, pomery v škole a zámery protivníka. Zobrazenie prijímania aj Callovo včleňovanie do nového prostredia ma bavilo, postavy sú sympatické a každá má niečo do seba, aj keď môže navonok vystupovať ako protivná a otravná. 

 

Po Železnej skúške, kedy sa trojica dvanásťročných čarodejníckych učňov prvýkrát stretla s úhlavným nepriateľom, sa vzťahy aj situácia prehlbujú v Medenej rukavici. Samozrejme, vzhľadom na charakter knihy a vek hlavných hrdinov je prvotne určená mladším čitateľom, ale na svoje si prídu aj skôr narodení. Neprináša síce veľa nového, no dej odsýpa rýchlo, pobaví a zaujme niekoľkými scénami, ktoré sa vám natrvalo vryjú do pamäti. 

"Kresby ležali pri knihe s vysvetlením nezvyčajného, znepokojujúceho rituálu. Objemné dielo zviazané v popraskanej čiernej koži ukrývalo hrozivý obsah. Písalo sa v ňom, ako môže mágiu chaosu získať a použiť aj niekto iný ako tvorič - stačí z tela zvieraťa posadnutého chaosom vybrať ešte bijúce srdce. Pomocou rukavice a srdca je možné tvoriča zbaviť mágie a úplne ho zničiť."

Callum Hunt sa po zistení, že najväčší nepriateľ čarodejníkov Constantine Madden sa doňho prevtelil, nevie vyrovnať s daným tajomstvom. Nepomáha mu ani otec Alastair, ktorý sa kedysi zriekol sveta mágie a nepodarilo sa mu presvedčiť syna, aby sa od neho tiež držal čo najďalej. Keď navyše Callum v pivnici ich domu objaví reťaze pripravené preňho a pre jeho vlka Chaosa, rozhodne sa utiecť. Alastair ho totiž chce podľa všetkého za pomoci medenej rukavice zabiť, pretože vie, že v jeho tele sa ukrýva ktosi celkom iný. Netrvá dlho a rukavicu ktosi skutočne ukradne. Z Alastaira sa rýchlo stáva hlavný podozrivý a kolégium čarodejníkov je rozhodnuté zbaviť sa ho za každú cenu. Callum sa napriek neľahkému postaveniu snaží otca zachrániť, a preto sa aj so svojimi vernými priateľmi vydáva na cestu, ktorá preverí nielen silu ich lojality, ale aj ich čarodejné schopnosti. Alastair má skutočne svoje ciele, ale nie sú také čierno-biele, ako by sa mohlo zdať. Constantinovi posluhovači majú v pláne oživiť svojho vodcu, ktorého telo spočíva v útrobách jaskýň, no je otázne, kto zo zúčastnených prežije nastávajúci boj...

"Dopadol s takou silou, že mu zahrkotali všetky kosti. Prevrátil sa na chrbát, vypľúval hlinu a trávu nad sebou uvidel zlovestne vztýčeného kovového elementála. Netvor vyzeral gigantický, veľký ako obloha, ktorú zakrýval. Call namáhavo vstával, chorá noha sa mu triasla, ale potom znova spadol na trávu. V diaľke videl Tamaru, bežala k nemu a nad hlavou švihala ohnivými povrazmi, ale Call vedel, že je príliš ďaleko, aby sa k nemu dostala včas. Automontessa k nemu skláňal a roztváral zubaté čeľuste. Call zovrel hlinu, snažil sa do nej preniknúť mysľou a vytiahnuť zemskú mágiu, ale nemal čas."

Spočiatku som si vravel, že prvý diel Magistéria sa mi zdal lepší, hoci sa v ňom toho zas až tak veľa neudialo. Ale keď sa dej rozbehol a Callum sa konečne dostal na výpravu, postúpil o niekoľko priečok vyššie. Jedným z najväčších prekvapení bola pre mňa postava Jaspera. Najprv vystupuje ako klasický otravný spolužiak, ale pod vplyvom okolností je nútený vydať sa na výpravu spolu s tými, ktorých magistérium vníma ako zradcov. Je to jedna z mála postáv, pri ktorých skutočne netušíte, ako sa vyvinie, čo je veľké plus. Rovnako ako záver knihy. Vyvrcholenie deja sa javí ako uzavreté, no malé dvierka na konci dávajú tušiť, že nie je všetkým dielom koniec.

 

 

 

 

 

 

 

Diskusná téma: Exkluzívna ponuka dvoch dielov série Magistérium!

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok