G. Burgess - Baby z Brooklynu. Pia

09.10.2014 18:30

Osobne mám radosť z toho, že žáner chick-lit si získava čoraz väčšiu obľubu. Vzťahy a hľadanie šťastia predsa nie sú len o trápení, romantike a erotike, ale často i o humore a veľmi potrebnom nadhľade. Irónia a trapasy, ktoré sa môžu prihodiť komukoľvek, len zvyšujú záujem o tento druh literatúry. Baby z Brooklynu je päťdielna séria americkej autorky Gemmy Burgessovej. Úlohy predstaviť život žien na začiatku ich dospelosti sa zhostila rázne a pritom trefne. Prvý diel zameraný na mierne nevyrovnanú Piu predstavuje nielen päticu ústredných postáv, ale aj ich spoločný domov a tiež známu newyorskú štvrť. Samotné mesto totiž netvorí iba kulisu, ale povedal by som, že je dôležitou súčasťou deja. Mesto, ktoré nikdy nespí, poskytuje skvelý priestor pre budovanie atmosféry. 

Autorke sa podarilo Piu vykresliť naozaj dokonale. Jej snaha zapadnúť sa vždy vymyká kontrole, a to nielen v rámci domova, ale i práce, vzťahov, ba dokonca i jej pôvodu. Exotický vzhľad ju z času na čas predurčuje stať sa terčom nepríjemných narážok ľudí, čo ju považujú za prišelkyňu z akejsi arabskej krajiny. Hoci sa mýlia, pre Piu to znamená len ďalší kamienok v mozaike jej inakosti. Útočiskom sú pre ňu chápavé kamarátky, i keď ani medzi nimi ide vždy všetko podľa plánu. A nie je to inak ani v úvode príbehu - po divokej party sa Pia zoznamuje s dôsledkami, a tie veru nie sú práve veselé. Navyše sa dozvie o vyhadzove z práce na základe zverejnenej fotky, kde je hore bez, a ako by to nestačilo, rodičia ju zbavia podpory a predostrú jej ultimátum. Ak sa Pia nedokáže postaviť na vlastné nohy, prídu po ňu a odvedú ju domov do Švajčiarska. Pia je odhodlaná dokázať im (a sebe samej), že je zodpovedná, spoľahlivá a schopná mladá žena a popasovať sa s nastolenou situáciou. Od čašníčky cez starostlivosť o včely až po kúpu karavanu s jedlom - Pia musí prejsť dlhú cestu, kým nájde pokoj a naplnenie svojich snov. To zahŕňa, prirodzene, aj lásku. Príťažlivý barman jej síce neprevráti vnútro naruby, ale napokon sa dočká i ona - hoci, ako to býva u Pie zvykom, ani zoznámenie s mužom jej snov neprebehne celkom tradične...

Baby z Brooklynu majú výborný nábeh na celú sériu, preto dúfam, že Gemme Burgessovej postupne nedôjde dych či inšpirácia a dotiahne to celé do úspešného konca. V priebehu prvého dielu je možné spoznať aj hlavné postavy zvyšných štyroch pokračovaní, pričom každá z nich je iná a čímsi zaujímavá. Keby som mal sériu ohodnotiť jedným slovom, povedal by som, že je pestrá - s ohľadom na postavy, mesto, udalosti, sny... Kniha nie je určená iba mladým dvadsiatničkam, ale každému, kto túži vymaniť sa zo stereotypu a chytiž osud za pačesy. Stačí chcieť a prvý krok je za vami :-)

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart

 

 

Diskusná téma: G. Burgess - Baby z Brooklynu. Pia

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok