Dvaja spútaní cudzinci v honbe za pravdou (G. Musso - Central Park)

03.02.2016 14:06

Guillaume Musso patrí medzi popredných autorov z krajiny galského kohúta, no štýl jeho tvorby sa zreteľne približuje americkému duchu. Dynamický dej, protikladné postavy, trochu predvídateľného klišé a zvrat v závere. Za toto moje tvrdenie azda môže aj fakt, že dej jeho románu sa odohráva podľa názvu v jednom z najznámejších parkov na svete. New York sa stáva nielen kulisou, ale aj dôležitým faktorom, ktorý má vplyv na pohyb a ciele dvojice hrdinov. Central Park je akčný krimiromán so zaujímavým námetom. Myslím, že autorovi sa ho podarilo spracovať celkom obstojne, najmä preto, že nič neodhalí len tak - všetko sa dozvedáme spolu s postavami. Ako čitateľ ste navyše po celý čas mierne skeptický - pochybujete o ich úprimnosti a priam čakáte, kedy sa niektorá z nich prejaví v skutočnom svetle...

"Pocit závratu. Dusenia. Narážanie do bokov. Pokúsili sa presunúť o niekoľko metrov na vozovku, aby sa vyhli davu. Zlý nápad... Takmer ich nabral taxík. Zaškrípali brzdy, šofér zatrúbil a spustil spŕšku nadávok. Ako sa Alice pokúšala vrátiť na krajnicu, potkla sa o obrubník chodníka. Putá sa jej znovu zadreli do zápästia. Spadla a stiahla so sebou aj Gabriela. Pri tom jej vypadol z ruky drahocenný mobil."

Alice a Gabriel sú dvaja úplne cudzí ľudia, ktorí sa jedného rána prebudia spútaní na lavičke v newyorskom Central Parku. To však nie je jediná zvláštna vec. Alice len večer predtým trávila čas s priateľkami v Paríži, vo vrecku má neznámu pištoľ s chýbajúcim nábojom a tričko zamazané od krvi. Gabriel vystupoval v džezovom klube v Írsku a na ruke ma vyrezané akési číslice. Ani jeden z nich netuší, ako a prečo sa ocitli v zámorí, z predošlého večera si nič nepamätajú a sú odkázaní len sami na seba. Postupnú nedôveru vystrieda snaha dopátrať sa pravdy a utiecť nielen polícii, ale aj človeku či ľuďom, ktorí ich vohnali do danej situácie. Alice sa nazdáva, že by to mohlo súvisieť s jej niekdajším prípadom a osobnou tragédiou. Pri pátraní po parížskom sériovom vrahovi utrpela obrovskú stratu a len veľmi ťažko sa z nej dokázala spamätať. Keď sa zdá, že minulosť by sa mohla vrátiť, je ešte odhodlanejšia zistiť pravdu. Gabriel sa tiež ukáže ako neoceniteľný pomocník, ale napriek tomu sa ukáže, že nikomu sa nedá celkom veriť...

"Paul prižmúril oči, zažal lampičku a nakoniec našiel mobil, ktorý sa zošuchol na podlahu. Jednou rukou držal volant a druhou sa načahoval po telefón. Keď sa zdvihol, oslepil ho reflektor a zdesený zbadal, že sa naňho rúti motorka, hoci most bol jednosmerný. Nestačil zabrzdiť. Rýchlo strhol volant, aby sa vyhol zrážke. Alfa Romeo to vrhlo vpravo, narazilo na obrubník, plnou silou ho odhodilo do stĺpa lampy a potom prerazilo kovové mreže mosta. Paul bol už mŕtvy, keď jeho auto dopadlo do Seiny."

Central Park bolo moje prvé stretnutie s tvorbou Guillauma Mussa. Jeho štýl ma chytil už od začiatku. Nestráca čas zbytočnými opismi ani rozvláčnym vysvetľovaním, ide rovno na vec a burcuje vašu zvedavosť. Páči sa mi fuknčne využitá retrospektíva, ktorú vo všeobecnosti veľmi nemusím, lebo na mňa pôsobí skôr spomaľujúco. Ale tu mala svoje opodstatnenie a bola logicky prepojená s hlavnou líniou. Zvrat ohľadom Gabriela som očakával už prakticky od začiatku, ale nepochybujem o tom, že išlo o autorský zámer. Prečo, to neprezradím, na to sa musíte dostať až ku koncu príbehu. A keď už sme pri tom, rozuzlenie ma trochu sklamalo. Čakal som niečo dramatickejšie vzhľadom na povahu celého románu, ale bolo to uveriteľné. Central Park pekne odsýpa a vedel by som si ho predstaviť aj sfilmovaný. 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem mediálnej spoločnosti Albatros Media.

Diskusná téma: Dvaja spútaní cudzinci v honbe za pravdou (G. Musso - Central Park)

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok