H. Fieldingová - Deník Bridget Jonesové

19.07.2014 14:01

Zrejme sa nájde len málo ľudí, ktorí nečítali knihu, prípadne nevideli film o trapasy priťahujúcej tridsiatničke Bridget Jonesovej. Renee Zellweger vdýchla knižnej postave dušu a mierne neurotickú Britku si obľúbili milióny fanúšikov. Nedávno sa po dlhých rokoch dočkal vydania tretí diel série Helen Fieldingovej a pri tej príležitosti vydavateľstvá pripravili reedíciu aj predošlých dvoch častí. Celý príbeh spočiatku vznikal ako stĺpček v novinách, až neskôr bol pretavený do knižnej podoby. Bridget sa (spolu s jej bomarďákmi) časom stala priam ikonickou postavou, akýmsi protipólom protežovaných modeliek a dokonalých žien zvládajúcich všetky nástrahy života od rodiny, cez kariéru až po ľúbostné vzťahy. A ak náhodou niekto patrí k hŕstke tých, čo o tejto svojráznej osobe ešte nepočuli, je najvyšší čas to napraviť.

Bridget žije sama, pracuje vo vydavateľstve, poškuľuje po sukničkárskom šéfovi a rieši komplikované vzťahy svojich priateľov i vlastných rodičov. Holduje alkoholu, cigaretám, nezdravému spôsobu života a diétu sa snaží držať nanajvýš tak pár hodín pred dohodnutým rande. Hoci si svedomito zapisuje počet vyfajčených cigariet i získaných kalórií, nemá to prakticky žiadny význam. Podarí sa jej nadviazať so šéfom Danielom, no zdá sa, že on ho neberie veľmi vážne. V tom ju utvrdzujú aj jej priatelia a upozorňujú Bridget, aby sa ním nenechala manipulovať a citovo vydierať. Napokon si aj ona sama musí uvedomiť, že Daniel pre ňu asi nebude ten pravý. Tak kto potom? Žeby suchopárny Mark Darcy, ktorého sa jej snaží dohodnúť matka spolu s jej kamarátkami, ktoré do všetkého strkajú nos? Mark na ňu vôbec neurobil dobrý prvý dojem, no postupne si musí poopraviť svoju mienku o ňom. Lenže ako sa hovorí, človek si váži, čo má, až keď o to príde - a to je aj Danielov prípad. Keď mu dôjde, že by mohol Bridget stratiť, odrazu o ňu prejavuje omnoho živší záujem. Ako by to nestačilo, jej matka opustí otca, pretože má dosť starania sa o domácnosť a rozhodne sa dohnať, čo v mladosti zmeškala...

Deník Bridget Jonesové má všetky potrebné atribúty, ktoré sa dnes prezentujú v stále obľúbenejšej chick literatúre - zmesi romantiky, humoru a životného nadhľadu. Hlavná postava je sama sebou, je si vedomá svojich chýb, ale nerobí z toho zbytočnú drámu. Buď ju budú ľudia akceptovať takú, aká je, alebo nech sa pracú. Pri čítaní románového denníka sa pobavíte, či už na bizarných situáciách, do ktorých sa Bridget dostáva, alebo na jej zápiskoch vlastných myšlienok. Má bohatý vnútorný svet a názory na každého a všetko v okolí, tak prečo ich nezvečniť? Ak máte radi postavu Bridget Jonesovej a jej nevšedný príbeh, nebolo by zlé osviežiť si pamäť. A ak ste s ňou ešte nemali tú česť, napravte to a siahnite aj po ďalších dieloch.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem mediálnej spoločnosti Albatros Media.

Diskusná téma: H. Fieldingová - Deník Bridget Jonesové

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok