Nová detektívna séria zo Švédska (H. Turstenová - Revír)

16.04.2016 14:28

Švédsku autorku kriminálnych románov Helene Turstenovú som dosiaľ poznal vďaka televíznemu spracovaniu jej série s vyšetrovateľkou Irene Hussovou. Helene je neoddeliteľnou súčasťou severskej literatúry a spolu s Camillou Läckbergovou ich považujem za najlepšie spisovateľky v ich žánri. Revír je prvou časťou novej série, kde sa predstavuje trojčlenný tím povolávaný k prípadom, s ktorými si polícia nevie dať rady. Šéfuje mu počítačový expert Goran, najväčším mozgom a analytikom je Hampus a najodhodlanejším terénnym "pitbulom" (ako ju niekedy kolegiálne označujú) je Embla. Práve ona je hybnou silou celého románu. Niekedy som mal pocit, akoby chcela autorka vytvoriť akéhosi Ramba v sukni, ale našťastie Embla ukázala aj svoju citlivejšiu stránku. 

"Na druhé straně cesty rostl hustý březový les plný šlahounu a plevele a vrhal hustý stín. Něco jí svitlo do koutka oka. Nebo možná její pozornost upoutal nějaký pohyb. Mezi kmeny stromu problesklo něco bílého. Zastavila a otočila se, ale stačila jen zahlédnout bílý oděv a dlouhé světlé vlasy. Zaleskl se v nich měsíční svit. Vypadalo to, jako by se nad zemí vznášel nějaký přelud a vzápětí zmizel mezi stromy."

Embla si ako každý rok vezme dva týždne dovolenku a vyrazí do hôr k strýkovi Nissemu, aby sa zúčastnila tradičného lovu. Zostava ich skupiny je pomerne stála, okrem miestnych obyvateľov sem prichádzajú aj ľudia "zvonku" - úspešní podnikatelia a mediálni magnáti, ktorí sa však v obklopení lesov a zveri menia na obyčajných ľudí striehnucich na svoju korisť. Spočiatku plynie všetko pokojne ako obvykle, až na malé roztržky medzi vedúcim lovu Sixtenom a mladým Petrom. Keď však Emblinu sesternicu uštipne had a ktosi nastraží starú pascu, skupina naberá na ostražitosti. Jedného rána však nájdu podnikateľovu mŕtvolu a druhý je nezvestný. Vyskytnú sa dohady, či nie je na úteku pre vraždu, ale Emble na tom čosi nesedí. Zmobilizuje miestne úrady, ktoré požiadajú o pomoc povolanejšie osoby. Emblina dovolenka sa tak razom končí a nastupuje do práce na novom prípade. Čoskoro zistí, že obete dostali nedávno záhadné listy aj s odkazom, ktorý na prvý pohľad nič konkrétne nehovorí. Odpovede treba hľadať v minulosti, pričom Embla sa vďaka svojim otázkam veľmi rýchlo ocitne v nebezpečenstve...

"Zvuk výstřelu si uvědomila, až když se roztříštilo sklo v okně a Sixten padl na břicho. V pádu ještě sáhl po vypínači a světlo zhaslo. Rychle si klekla a plížila se k oknu. Aniž vystrčila hlavu, vystřelila. Okamžitě odpověděl a kulka zasáhla spodní část rámu okna. Zadoufala, že on na své zbrani nemá noční vidění. A jeho nešikovné rány také mohly znamenat, že si nestačil namontovat vubec žádné hledí. Rychle se zvedla a zamířila na lampu, která osvětlovala dvur. Stačil jeden výstřel a všechno se zahalilo do tmy. Zase si rychle klekla. Vystřelil znovu do okna, tentokrát střela uvízla vysoko ve zdi."

Revír má skvelú atmosféru, zo stránok priam cítiť všetky lesné vône a počuť zvuky zveri. Dokonca aj takí mestskí ľudia ako ja zatúžia aspoň na chvíľu po lone prírody. Boli miesta, kedy som sa zamračil nad malými nelogickosťami - napr. keď pripitá Embla videla v lese akési zjavenie, na druhý deň tam našla vlas a hneď ho dala analyzovať, ale vôbec jej nepripadalo podozrivé, keď jej sesternicu uhryzol had na toalete, kam sa nemal ako dostať... Aj toho, kto stojí za páchanými zločinmi, odhalíte veľmi skoro, ale napriek tomu je Revír čítavý román. Skôr by som povedal, že funguje ako predstavenie nových postáv, ktoré zo seba vydajú viac v nadchádzajúcich dieloch. Embla nie je žiadna krehotinka a nesie si svoj kríž. Verím, že Helene Turstenová sa vráti k jej bujarej mladosti a otvorí starý prípad, ktorý Emblu priviedol do radov polície. Rozhodne ešte má čo ponúknuť.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem mediálnej spoločnosti Albatros Media

Diskusná téma: Nová detektívna séria zo Švédska (H. Turstenová - Revír)

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok