J. A. Redmerská - Skok do neznáma

11.08.2016 15:17

Jessica Ann Redmerská patrí v mojom ponímaní spolu s Colleen Hooverovou k prvým spisovateľkám, vďaka ktorým sa u nás udomácnili zahraničné new adult romány. V ich centre sú mladí hrdinovia, s ktorými sa vekovo primeraní čitatelia vedia stotožniť, prípadne snívajú o stretnutí s niekým im podobným. Pridajte k tomu pre našinca exotické prostredie a zaručenú výhru máte vo vrecku. To je aj prípad Skoku do neznáma. Úvod vás očarí, a to nielen vďaka slnečnému Havaju. Hlavné postavy sú totiž veľkí sympaťáci, najmä Sienna sa predstavuje v plnej paráde. Jej pracovné nasadenie a pôsobenie v eventovej agentúre je skvelým námetom, ktorý však veľmi rýchlo vyznie do stratena. Je to škoda, pretože postupne sa všetko sústredí len na jej vzťah s Lukom a ich zážitky. 

"Luke sa rozlúčil. V orieškovohnedých očiach sa zračila vrúcna úprimnosť a čosi tajomné. Dívala som sa, ako kráča odo mňa, paralyzovaná zmätkom a ľútosťou. Zmiatlo ma to nástojčivé nutkanie v hrudi spoznať ho viac, zároveň som však ľutovala, že ho budem musieť ignorovať. Kráčal po bielom piesku k oceánu a preč z môjho života. A keď sa pominul, akoby som sa prebudila zo sna, a bolestivo ma udrel návrat do reálneho sveta."

Sienna napriek strachu z lietania pristáva na havajskom Oahu, aby sa tu so svojou asistentkou a zároveň najlepšou kamarátkou Paige postarala o bezproblémový chod svadby. Bohatí klienti neznesú žiadne narušenia, a hoci sa zdá, že všetko už-už skončí katastrofou, napokon sa Sienne podarí dostáť skvelej povesti ich agentúry. Práve počas jednej z chvíľok zúfalstva spozná príťažlivého mladíka Luka, miestneho surfera a inštruktora. Okamžite medzi nimi preletí iskra, ale Sienna si je vedomá svojich záväzkov aj toho, že akokoľvek ju Luke priťahuje, nakoniec sa nevyhnú rozlúčke. Napriek tomu celkom nečakane pristúpi na jeho ponuku, aby na Havaji zostala ďalšie dva týždne. Taká spontánnosť sa jej vôbec nepodobá, no Lukovo čaro sa ukáže ako veľmi nákazlivé. Sienna postupne odhaľuje aj ďalšie zákutia svojej osobnosti, prekonáva svoj strach, žije naplno... a čím ďalej, tým viac sa zamilováva. Luke, samozrejme, tiež, hoci aj on ukrýva v sebe viac, než sa na prvý pohľad zdá - a to bolesť a výčitky ohľadom smrti milovaného brata...

"Tušil som, že sa nemám otvárať perfektnému dievčaťu ako ona, pretože to aj tak nemohlo fungovať. Presne ako vravela. Akokoľvek aom chcel veriť, že by to šlo, že Sienna by dokázala prehliadnuť a prijať môj nebezpečný životný štýl, v hĺbke duše som vedel, že by to nezvládla. Preto som sa rozhodol nechať ju odísť. Napriek všetkému, čo vo mne kričalo, aby som ju zastavil, nechal som ju ísť. Aby sa všetko vrátilo do normálu. Neznášam normál. Odmietal som vôbec premýšľať nad tým, že sa vrátim k životu predtým, ako doň vplávala Sienna so svojím nákazlivým úsmevom a očami jasnejšími ako slnko."

Skok do neznáma je skutočne určený hlavne mladším ročníkom, ktoré snívajú o veľkej láske. Starší sa možno budú miestami usmievať nad naivitou či odklonom od reálneho života. Dej neobsahuje žiadne výrazné zvraty, všetko je postavené len na budovaní vzťahu medzi Siennou a Lukom, ich spoznávaní a vyrovnávaní sa s problémami. Je to mierne klišé, obaja sa vyliečia vďaka svojej láske... Koniec je predvídateľný, čo by až tak nevadilo, veď romantické príbehy čítajú najmä kvôli pútavému jadru. V tomto prípade sa však obávam, že tých takmer 380 strán je trochu nadbytočných. Najväčšie plus tak vidím v prostredí Havaja, ktorý Redmerská vykreslila naozaj tak, až na sebe cítite páľavu slnka a slanú chuť mora. A asi každý z nás by rád sem-tam zahodil všetko za hlavu a strávil tam pár týždňov bez akýchkoľvek starostí...

Diskusná téma: J. A. Redmerská - Skok do neznáma

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok