Priprav sa a bež! (J. Dashner - Labyrint: Útek)

05.09.2015 14:06

Zatiaľ čo v susednom Česku sa už čitatelia tešia z tretieho dielu svetovo úspešnej série Labyrint, u nás sa  tento mesiac chystá na svet ešte len druhá časť. Neskoro, ale predsa. Určite tomu napomohlo aj nemenej známe filmové spracovanie, no každopádne aj jeho predloha stojí za to. Často sa ozývajú hlasy, že v rámci dobrodružnej fantasy young adult literatúry je už ťažké priniesť niečo nové, čo je logické vzhľadom na jej súčasný rozmach. Našťastie sa však stále objavujú pútavé, originálne príbehy, ktoré nie sú len slabším odvarom známejších súrodencov. James Dashner sa tvorbe pre mladšie ročníky venuje už dlhšie, a preto vie, čo na ne platí - jeho hrdinovia sú odvážni, zvedaví, empatickí a lojálni. Dokonalá ukážka ideálnych jedincov. Nezriedka však musia o svojich kvalitách presvedčiť ńedôverčivé okolie, kým naplnia svoj heroický osud. A nie je to inak ani v prvej časti Labyrintu...

"Thomas pozrel do Labyrintu a zmocnila sa ho hrôza. Alby sa vyšmykol z Minhovho objatia a spadol. Minho sa ho zúfalo pokúšal zdvihnúť na nohy, naveľa to však vzdal a za ruky ho ťahal po kameňoch. Lenže k dverám im stále zostávalo dobrých tridsať metrov. Pravá stena sa rýchlo zatvárala, zdalo sa, že čím väčšmi si ju Thomas želá zastaviť, tým rýchlejšie napreduje. O niekoľko sekúnd odreže Flek od Labyrintu. Nestihnú to. Ani náhodou."

Mladík Thomas sa prebudí v klietke neúprosne postupujúcej ako výťah smerom nahor. Bez pamäte, len s vedomím vlastného mena, sa ocitne na Fleku - mieste plnom chalanov, ktorí mesiac čo mesiac privítajú medzi sebou nového člena. Naučili sa spolu žiť a hľadať cestu von, hoci postupne ich nádej čoraz viac upadá. Thomas si zákonite kladie nevyhnutné otázky - kto je zodpovedný za ich prítomnosť na Fleku a prečo tam sú? Prečo nie je medzi nimi žiadne dievča? Dá sa dostať cez temný, hrozivý Labyrint, ktorého uličky obklopujú Flek? Deň čo deň sa skupina bežcov vydáva do útrob chladných múrov, aby našli cestu von. Thomas sa k nim chce pridať, ale vôľa nestačí. Musí dokázať, že jeho schopnosti sú dostatočné na to, aby rozšíril rady nádejných záchrancov. Lenže Labyrint skrýva mnohé nebezpečenstvá, pasce, nástrahy a navyše na nich striehnu monštrá, ktoré ešte nikto nikdy neporazil. Thomas sa nemieni poddať planým nádejám a čakaniu a uvedomuje si, že sa musí vrhnúť do kalných vôd, aj keby mu hrozilo utopenie. Z ničoho nič sa do komunity dostáva aj prvé dievča - Teresa - čo vyvolá, len ďalšiu salvu otázok. Ak chcú prežiť, musia prejsť Labyrintom stoj čo stoj a zistiť, čo ich čaká na jeho konci...

"Prerušilo ho vrčanie ožívajúcich plačlivcov. Thomas v hrôze zdvihol hlavu. Tvory po oboch stranách akoby si ich opäť všimli. Z nafúknutých tiel sa vystrkovali a schovávali ostne, opachy sa chveli a pulzovali. A potom sa plačlivce súčasne pohli vpred. Postupovali pomaly, vystierali ramená vybavené nástrojmi a pripravené zabíjať nimi mierili na Thomasa a Flekárov. Pasca okolo detí sa zužovala ako slučka, netvory sa k nim rovnomerne blížili."

Labyrint: Útek  ma bavil. Je síce primárne určený pre mladších čitateľov, ale ako po príjemnej oddychovke môžu po ňom siahnuť aj skôr narodení. Kapitoly sú krátke, čítanie rýchlo napreduje. Pokojné momenty sa striedajú s napínavými, až vyvrcholia v dramatickom finále. Dej románu sa ako-tak uzavrie, ale keďže ide o prvú časť série, James Dashner si ponecháva otvorené dvere pre pokračovanie. To je podľa všetkého ešte epickejšie a prepracovanejšie, takže sa je iste na čo tešiť. Kniha patrí v rámci svojho žánru určite medzi tie vydarenejšie. 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Ikar.

Diskusná téma: Priprav sa a bež! (J. Dashner - Labyrint: Útek)

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok