J. Deaver - Iluze

24.05.2015 11:48

České vydavateľstvo Domino sa pustilo do reedície Deaverovej série s Lincolnom Rhymom ako ústrednou postavou, čím upriamilo moju pozornosť aj na jej skoršie diely. Zatiaľ ich je dokopy jedenásť, posledný z nich má názov Zberateľ koží (čím odkazuje na úvodnú časť Zberateľ kostí). V ňom sa tím vyšetrovateľov už dávno stmelil a vyprofiloval, no cesta k danému stavu nebola vždy ľahká. A to nielen v prípade kvadruplegika Lincolna, ale aj jeho životnej družky a spolupracovníčky Amelie Sachsovej, ktorá práve v piatej časti Iluze stojí pred ďalším stupňom vo svojej kariére. Ako to už býva u Deavera zvykom, aj v tomto príbehu zavedie čitateľa do zaujímavej oblasti, kde sa vyčíňajúci vrah uplatní v najhoršej možnej miere. Tentoraz je to nevšedný svet kúzelníctva, eskamotérstva a imaginácie, a práve o to náročnejšie bude jeho dolapenie. Tím detektívov a konzultantov bude musieť využiť všetok svoj dôvtip, aby odhalil "Kúzelníkove" praktiky, ktorými ho (takmer) zakaždým zvedie z cesty...

"Manhattanská Škola hudby a performančního umění mohla hostit desítky duchú. Žádný z nich se však nenacházel v tak bezprostřední blízkosti jako ten, který se možná právě nyní vznášel nad teplým tělem mladé ženy ležící čelem k zemi v potemnělém vestibulu před malým koncertním sálem. Oči měla žena nehybné a vytřeštěné, byť dosud ne skelné, a krev na její tváři zatím nestačila zhnědnout. Přítomen byl rovněž muž, který ženu vraždil..." 

Lincoln Rhyme je prizvaný ako konzultant k bizarnému prípadu. V priestoroch hudobnej školy bola nájdená zavraždená študentka, a hoci bol priamo na mieste činu prichytený jej vrah, akoby sa po ňom z ničoho nič zľahla zem. Až obhliadka dôkazov navedie vyšetrovateľov správnym smerom. Páchateľ sa očividne vyzná v kúzelníctve a iluzionizme, a teda aj jeho náhle zmiznutie sa dá racionálne vysvetliť. Na praktiky Kúzelníka je však aj Lincolnova bystrá myseľ prikrátka, a tak tímu vypomáha aj mladá nádejná iluzionistka Kara. Nielenže im pomáha v odhaľovaní pozadia kúzel, ale zároveň vďaka nej prenikajú do tajov imaginácie a eskamotérstva. Neobyčajný vrah akoby svojimi zločinmi ukazoval publiku, čo všetko dokáže a obete využíva na predvádzanie svojich čísel. Zdá sa, že mu ide o pomstu za krivdy, ktoré sa mu udiali počas jeho pôsobenia v cirkuse. No zároveň s tým prebieha príprava procesu s ďalším nebezpečným mužom, pričom neochvejnému prokurátorovi ide o život. Je možné, že by tieto dva zdanlivo nesúvisiace prípady boli napokon až príliš prepojené?

"Hodila na palubní dosku modrý majáček a zapojila ho do zdířky pro zapalovač. Oslnivé světlo začalo pravidelně komíhat, a když Sachsová opět dupla na plyn, přistihla se, že troubí přesně v intervalu otáčení majáčku. Před ní se objevila šedá šmouha. Sakra... Amélie prudce zabrzdila a současně se snažila nedostat auto do protisměru. Její camaro zastavilo pouhých třicet centimetrú od boku vozidla, jehož cena dvojnásobně převyšovala její ročný příjem. Znovu dupla na plyn... Během pár vteřin měla na tachometru sto dvacet."

Iluze sa u mňa zaradila medzi najvydarenejšie príbehy s Lincolnom Rhymom. A to tak vďaka zaujímavému pozadiu, ako aj množstvom akcie. Naháňačka Kúzelníka po meste, boj s časom, prepájanie s ďalším zločincom, to všetko sa spája v deji plnom napätia a dynamiky. Viac než na analýzu dôkazov v Rhymovom domácom laboratóriu je dôraz kladený na Ameliinu prácu v teréne. Navyše sa tu rieši aj ďalší námet - Ameliine seržantské skúšky. Je totiž čas zanechať pochôdzkarstvo a pripojiť sa k tímu detektívov. No ako to už býva, aj tu nastanú nepredvídané komplikácie. Jeffery Deaver je osobitý autor, ktorý vie, ako sa pohrať s mysľou čitateľa a zároveň odhadnúť správne knižné prísady. Nie nadarmo patrí medzi najúspešnejších autorov krimitrilerov súčasnosti.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Domino.     

  

Diskusná téma: J. Deaver - Iluze

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok