J. Deaver - Prázdné křeslo

20.03.2015 09:39

Jeffery Deaver je v žánri psychologického trileru notoricky známe meno. Čosi ako Danielle Steelová v romantike. Na svojom konte má niekoľko desiatok úspešných kníh, no najvýraznejšie sa do povedomia verejnosti zapísal sériou románov v hlavnej "úlohe" s Lincolnom Rhymom. Nedávno vyšiel už jedenásty diel Zberateľ koží, no české vydavateľstvo Domino si dobre uvedomuje obľúbenosť série, a preto sa rozhodlo nanovo vydať aj predošlé knihy. Prázdné křeslo je v poriadí tretím prípadom, kde spojili svoje sily kvadruplegik Lincoln a newyorská policajtka Amelia Sachsová. Lincolnon stav mu (zatiaľ) umožňuje hýbať len jedným prstom na ruke, čo sa ukáže ako hotová nočná mora najmä vo chvíli, keď je ohrozený (aj) život jeho blízkych a on nie je schopný im nijako pomôcť. Jeffery Deaver v tomto prípade svojich hrdinov ani trochu nešetrí, ocitajú sa v náročných fyzických, no najmä psychických a citových skúškach...

"Ed hmátl rukou po vysílačce, a přestože měl dlaň oteklou na dvojnásobek púvodní velkosti, podařilo se mu stisknout vysílací tlačítko. Poté se mu však křeče rozšířily od nohou do trupu, krku a paží a Ed vysílačku opět upustil. Ještě chvíli slyšel z reproduktoru Jesseho hlas, a když tento hlas ustal, zaposlouchal se Ed do kolísavého bzukotu sršňú, který se nakonec změnil v tenkou nitku monotónního zvuku a poté v úplné ticho."

Lincoln a Ameliou a ošetrovateľom Thomom prichádzajú do Severnej Karolíny, kde sa má Lincoln zúčastniť experimentálnej operácie. Síce mu hrozí mnoho vážnych dôsledkov, no v prípade úspechu by sa mu mohla aspoň čiastočne rozšíriť pohyblivosť. To však ešte netuší, že jeho pomoc vyhľadá miestny šerif. Požiada ho, aby tamojšej polícii pomohol nájsť vraha a únoscu na úteku. Mladej žene, ktorú uniesol, totiž pravdepodobne neostáva veľa času... Lincoln váha, ale napokon v ňom zvíťazí cit pre spravodlivosť. V provizórnom laboratóriu sa dostáva na stopu šestnásťročného Garretta Hanlona, prezývaného Hmyziak pre jeho fascináciu hmyzom. Začína sa boj o čas, pretože Garret má nielen niekoľkohodinový náskok, ale zároveň sa v okolitých lesoch a močiaroch vyzná omnoho lepšie ako ktokoľvek iný. Amelia má pochybnosti o Garrettovej vine, a napokon sa rozhodne viesť vyšetrovanie svojou vlastnou cestou. Lincoln ju síce učil, že dôkazy sú primárne, pretože svedkovia sú nespoľahliví a môžu klamať, ale napriek tomu verí Garrettovi a chce mu pomôcť. Otázne je, či je Hmyziak skutočne nevinný, aké je pozadie úmrtia jeho rodiny a či sa len nestal obeťou oveľa komplikovanejšieho plánu...? Na Garretta si tiež brúsia zuby miestni lovci odmien, ktorí v jeho chytení vidia príležitosť zbohatnúť. Rôzne skupiny sa stretnú v napínavom súboji, pričom život každého zúčastneného celý čas visí na chatrnom vlásku...

"Teď! Skočila dopředu a překulila se na mýtinku. Klekla si na jedno koleno a namířila revolver. A zároveň zděšeně vyjekla. Culbeauova "puška" nebyla ničím jiným než trubkou ze staré palírny a dalekohladem v podobě obrácené skleněné láhve. Culbeau použil přesně tentýž trik, kterým ho Sachsová s Garrettem zmátla ve víkendové chatě v Paquenoke. Zesměšnil ji... Opodál zašustila tráva. A ozval se jediný krok. Sachsová padla k zemi jako múra."

Aj v tomto románe Jeffery Deaver vytvoril originálneho a "neopozeraného" zloducha. Všetky nitky vedú k duševne labilnému tínedžerovi, ktorý však dokáže celkom neočakávane prekvapiť okolie priam nebezpečnou inteligenciou. Jeho zanietenie pre hmyz je miestami až nechutne bizarné a vy si kladiete otázku, či je skutočne vrahom, alebo iba obeťou. Ako je o autora zvykom, postupne do deja pridáva ďalšie motívy a každá z postáv tak má svoj vlastný príbeh. Okrem toho sa knihou tiahne aj osobná línia Lincolna a Amelie, a to v podobe jeho operácie a jej nevyslovenej túžby po deťoch. Všetky plány sa však ukazujú ako márne vo chvíli, keď Amelia spácha jeden z najťažších zločinov... Prázdné křeslo je výborný triler, ktorý skvelo zapadá do danej série a iste poteší aj tých, čo s ňou ešte nemali tú česť.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Domino.

Diskusná téma: J. Deaver - Prázdné křeslo

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok