J. Featherová - Ideálny starý mládenec

11.12.2017 14:15

Knihou Ideálny starý mládenec začína nová séria obľúbenej spisovateľky, ktorá ma naposledy očarila románom Záhadný vikomt. Tentoraz sa nám predstavujú sestry Duncanové a ako je u Jane Featherovej zvykom, nebude chýbať priehrštie romantiky, trefných dialógov a šarmantných hrdinov. Na svoje si prídu najmä emancipovanejšie čitateľky, pretože v sestrách nájdu prototypy sufražetiek. Autorka je známa tým, že jej príbehy sú zasadené do reálnych kontúr, naposledy to bola veľmi vydarene zobrazená Veľká francúzska revolúcia, časté sú aj kráľovské dvory či protinapoleonské vojny. Ideálny starý mládenec ponúka pohľad na boj za práva žien a viac sa venuje politickým aktivitám nežnejšieho pohlavia. Nemusíte sa však báť, že by bol dej zasa príliš "prefeminizovaný", Featherová dobre vie, čo zaberá na jej fanúšikov. 

"Ženy, čo platia dane, žiadajú volebné právo. Bolo by zaujímavé zistiť, kto stojí za tými novinami, uvedomil si a vzal si klobúk. Vláda robila všetko pre to, aby zmiernila vplyv fanatickej skupiny tvrdohlavých žien a zopár šľachetných mužov, čo tie ženy podporujú. Je však ťažké mať niečo pod kontrolou, keď sa to deje v ilegalite. Ak sa nemýli, tieto noviny podvratne vplývajú na čitateľky z Mayfair, o čom sa presvedčil na vlastné oči."

Constance je najstaršou spomedzi troch sestier, a ako taká nesie určitú zodpovednosť. Ich otec po manželkinej smrti veľmi nedbal o rodinný majetok, no Constance robí, čo môže, aby udržala pri živote rodinu i matkin odkaz. Tá bola výnimočne nezávislá žena, čo sa odrazilo i na jej dcérach. Constane stojí na čele časopisu Mayfair Lady, určeného ženám so záujmom o spoločensko-politické dianie. Je odhodlanou sufražetkou bojujúcou za práva žien, ale ako to už býva, ani ona napokon nebude imúnna voči láske. Jej vyvoleným sa stane Max Ensor, ktorý ako člen parlamentu môže veci ovplyvniť v prospech ženského hnutia. Navyše je aj blízkym priateľom predsedu vlády, ale to ešte Constance nezaručuje jeho podporu. Keď sa stretnú tieto dve tvrdohlavé a silné osobnosti, lietanie iskier a vášnivých dialógov je stávkou na istotu. Otázne však, kto napokon ustúpi, a či fyzická príťažlivosť stačí na preklenutie odlišných postojov? Constance a Max sú konfrontovaní so svojimi povahami i spoločenskými okolnosťami a bude iba na nich, aby zistili, kde stoja na svojom rebríčku priorít.

"Horúčava jej tela pôsobila ako lesný požiar. Vôňa jej túžby sa miešala s vôňou santalového dreva. Položil jej ruky na driek a nadvihol ju. Nebola ľahká ako pierko, rýchlo teda upustil od romantických predstáv, radšej ju odniesol do postele. Položil ju a ona ho stiahla za sebou. Dopadol na posteľ a pritiahol ju na seba v nádeji, že takto trochu predĺži predohru. No bola to chyba. Constance ho osedlala a vo chvíli, keď sa jej horúce pohlavie dotklo jeho brucha, zahryzla si do pery. Nadvihla sa na kolená, uchopila mu penis a viedla ho do seba. Chvíľu ležali spojení, ani jeden sa neodvážil dýchať."

Dej Ideálneho starého mládenca je zasadený do roku 1906, čím sa vymyká z tradičného časového rámca historických romancí. Modernejšia doba však poskytuje autorke možnosť priniesť čitateľom omnoho odvážnejšiu hrdinku. Jej názory a snahy si vyžadujú rovnako zásadového hrdinu, ak nie ešte viac, aby ju dokázal skrotiť a presvedčiť, že láska stojí za to. Politické aktivity netvoria iba kulisu, ale sú neoddeliteľnou súčasťou príbehu. Miestami to pôsobilo trochu spomaľujúco, no posolstvo knihy je jasné. Jane Featherová ponúka pohľad na obdobie určujúce pre ženské hnutie a jeho presadenie v čisto mužskom svete. Vzhľadom na dvadsiate storočie nemusíte čakať ani veľmi prudérne vnímanie vzťahov, takže v tomto smere si hlavné postavy nedajú na čas. Trochu sa tým vytráca čaro historickej romantiky, autorka to ale ľahko vykompenzuje inými motívmi. Ideálny starý mládenec rozbehol novú sériu naozaj razantne a ukázal, že aj eduardovské Anglicko môže byť dejiskom zaujímavého príbehu.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovenský spisovateľ.

Diskusná téma: J. Featherová - Ideálny starý mládenec

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok