Vrah odhaľujúci fungovanie vecí (J. Lutz - Skládačka)

18.07.2016 08:55

Johna Lutza som spoznal tri romány dozadu. Mám rád trilery, kde sú jasne rozdané karty a postavy vedia, aká je ich úloha. Čitateľ dobre vie, že príbeh väčšinou skončí víťazstvom polície, ale zakaždým si užije stovky strán napätia z hry na mačku a myš. Skládačka je už desiatou knihou, kde vystupuje ako hlavná postava súkromný detektív Frank Quinn, špecializujúci sa najmä na pátranie po sériových vrahoch. A keďže podľa danej románovej série sa zdá, že New York nimi priam prekypuje, Quinnova kancelária je opäť povolaná do boja. Ako je u autorovho štýlu zvykom, dejová línia zo súčasnosti je doplnená o flashbacky do vrahovej minulosti, kde sa postupne dozvedáme, čo a prečo ho ovplyvnilo v jeho zvrátenom konaní. Tentoraz ide o naozaj vynaliezavého páchateľa...

"Něco se dělo. Zástup pasažérů napěchovaných v kabině se zavlnil, všichni jako by hledali kousíček prostoru pro sebe. Někdo začal až příliš hlasitě a zrychleně dýchat. Někdo hekl, jiný se zajíkl. Ozývala se ojedinělá zaklení, otázky, prosby. Během pádu z výšky čtyřiceti pěti poschodí nabrala kabina na rychlosti. Trvalo několik vteřin, než zmatení lidé pochopili, co se děje, přesto všem zbyl čas na zoufalý výkřik děsu."

Frank Quinn je policajným komisárom prizvaný k pátraniu po ďalšom sériovom vrahovi vyčíňajúcom v New Yorku. Tentoraz nejde len o nejakého sexuálneho sadistu, ale doslova o zvráteného a posadnutého páchateľa. Jordan Kray podlieha nutnosti zistiť, ako veci fungujú, a je pritom jedno, či ide o elektroniku, alebo ľudské telo. Kedysi mu stačilo rozoberať kávovary, no postupne sa zameral na živšie predmety, a keď je v Central Parku objavená prvá mŕtvola, polícia vie, že má veľký problém. Nájdená žena bola totiž rozrezaná a jej telo bolo opät poskladané do pôvodnej podoby, čím pripomína bábiku. Tam sa však vrah nezastaví. Ako talentovaný amatér sa podujme na výrobu výbušnín, dokonca zistí fungovanie výťahov vo verejnej budove a spôsobí pád ľudí z veľkej výšky. To je však len malý výpočet jeho činov a nikto netuší, kedy a kde znovu udrie. Do kariet Jordanovi hrá aj jeho nenápadnosť, azda okrem odstávajúceho ucha, podľa čoho mu médiá prisúdili prezývku Skřet (v slovenčine sa ťažko hľadá ekvivalent, "škriatok" nie je celkom presné). 

"Když doběhli na konec bloku, dav už začínal narůstat. Na místo mezitím dorazily tři policejní vozy, přičemž dva z nich zablokovaly ulici a odkláněly dopravu. Jakýsi břichatý strážník v uniformě pochodoval po chodníku, mával rukama a vyzýval chodce, aby ustoupili. Další dva se brodili po kolena v troskách a snažili se v nich najít a vyhrabat uvězněné lidi. Několik civilistú nedbalo policejních výzev a pohybovalo se po zbořeništi. Desetipodlažní věžák s byty a čistírnou se zřítil na pětipodlažní administrativní budovu. Kolem se válely rozbité cihly, ohnuté tyče a kusy betonu a mramoru. Nad celým výjevem se vznášel oblak dusivého prachu."

Skládačka stojí a padá na zločinnom páchateľovi. Iste, to prakticky každý procedurálny triler, no v tomto románe je to omnoho výraznejšie. Ako jediný mi totiž pripadal ako-tak vykreslený, a to najmä vďaka obrazom z jeho minulosti - detstva, prvých zločinov, vzťahu s rovesníčkou (ktorá aj neskôr ešte zohrá svoju rolu). Quinnov tím je tvorený akoby len plochými osobnosťami, ktoré okrem mien nič nelíši. Je jasné len to, kto je ten dobrý a kto zlý. Dokonca aj pátranie po Jordanovi akoby sa nikam neposúvalo, policajti stále iba chodia na miesta činu a tápu na mieste. Miestami sa vďaka tomu prichytíte pri tom, že držíte viac palce jemu než zložkám spravodlivosti, ktoré sa zavše nevedia poriadne rozhýbať. Nevnímam to však ako zápor, práveže som rád, že hlavný hrdina a ľudia okolo neho nie sú zobrazení ako neporaziteľní jedinci, ale prechádzajú fázami zúfalstva a pochybností. Síce nápad s tým, ako chytiť, im mohol napadnúť aj omnoho skôr, no o niečom román predsa byť musí. John Lutz nesklamal, ale nazdávam sa, že vie čitateľov chytiť za srdce aj lepšie.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Domino.

Diskusná téma: Vraj odhaľujúci fungovanie vecí (J. Lutz - Skládačka)

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok