James M. Cain - Servírka

08.06.2016 12:54

Ja osobne som rád, že vydavateľstvo Motto okrem súčasných autorov a autoriek ponúka čitateľom aj knihy o niečo staršieho dáta. Jedným z príkladov je James M. Cain, ktorý už síce takmer štyridsať rokov nie je medzi nami, ale jeho diela žijú dodnes. Na svojom konte má také známe skvosty ako Poštár vždy zvoní dvakrát, Poistka smrti či Mildred Pierceová, ktorá sa pred piatimi rokmi dočkala päťdielneho spracovania v hlavnej úlohe s Kate Winslet. Pre Caina sú typické najmä psychologické analýzy jeho postáv. Zamierava sa na ich reakcie v rôznych vypätých situáciách a podvedome núti čitateľov zamyslieť sa nad ich vlastným možným správaním. Postavy pôsobia navonok ako bežní, dokonca slušní ľudia, no neraz zvádzajú netušené vnútorné boje. Inak to nie je ani v prípade románu Servírka

"On si mého vzhladu všiml - ne síce tváře, protož jsem měla závoj, ale mých krásných nohou. Nevšímala jsem si ho, protože jsem měla jiné starosti: šok z toho, co se stalo Ronovi, strach z jednání s policií, nečekané poznání, že mi chce švagrová sebrat chlapečka. Ethel je Ronova sestra a moc dobře vím, jaká je to tragedie, že v dúsledku operace už nikdy nebude mít vlastné dítě. S tím jsem počítala. Přesto mě ale šokovalo zjistění, že si chce Tada nechat napořád."

Dvadsaťjedenročná Joan Medfordová toho za svoj nie veľmi dlhý život preskákala viac než väčšina jej rovesníčok. V sedemnástich po odchode z domu otehotnela a ocitla sa v manželstve bez lásky, kde trpela pod vplyvom násilného muža. Keď sa z nej po náhlej autonehode stane vdova, jej problémy sa ani zďaleka nekončia. Nielenže ju jej švagriná podozrieva, že má prsty v manželovej smrti, ale navyše čelí jej snahe odobrať jej syna z opatery. Joan sa však musí postaviť na vlastné nohy, aby mohla malého Tada zabezpečiť, a preto súhlasí, aby sa o neho Ethel dočasne starala. Ponuka stať sa servírkou vo vychytenej reštaurácii pôsobí ako dar z nebies, ale akonáhle sa v podniku objaví, jej kariéra získa nečakaný smer. Namiesto obsluhovania v jedálenskej časti sa pre svoj príťažlivý vzľad okamžite stane servírkou v bare, kde si môže prísť na ľahko zarobené peniaze. Veľmi rýchlo sa zoznámi s dvoma osudovými mužmi. Prvým je mladý Tom, ktorý vzbudí jej zvedavosť už pri prvom (hoci mierne nevydarenom) stretnutí, a druhým postarší finančník Earl, ktorý sa nijako netají svojím záujmom o mladú krásku. Keď jej ponúkne manželstvo, javí sa to ako vstupenka do bezproblémového sveta. Lenže kdesi pod povrchom drieme hrozba, ktorá len čaká na prebudenie...

"Zabušil mi na okno. Neotevřela jsem. Otočila jsem klíčkem, šlápla na plyn a začala couvat. Abych mohla vyjet z parkoviště, musela jsem otočit vúz. Tom se rozběhl, zastoupil mi cestu a začal gestikulovat jako nějaký dopravný policista. Jela jsem přímo na něj, a tak mi skočil na kapotu, a když jsem ani tehdy nezastavila, lehl si na střechu auta. V tu chvíli jsem prudce šlápla na brzdu, takže spadl. Strhla jsem volant stranou, abych ho nepřejela a ujížděla dál, rovnou domu."

Kniha Servírka sa zrejme dá považovať za Cainov posledný titul. Niekoľkokrát prepísaný rukopis sa totiž našiel v jeho pozostalosti a svetlo sveta uzrel v roku 2012, čiže až 35 rokov po jeho smrti. Príbeh je rozprávaný v prvej osobe, pričom udalosti sledované z pohľadu Joan získavajú sugestívnejší podtón. Prvých zhruba sto strán slúži skôr na predstavenie prostredia a ústredných postáv, chvíľu teda trvá, kým dej získa správnu dynamiku. Až potom sa rozohrá partia, pri ktorej nie je celkom jasné, kto je korisť a kto lovec. Najmä u svetáckeho Toma budete na pochybách, či si ho obľúbiť, alebo byť opatrný. A čo potom samotná Joan, nad ktorou sa neustále vznáša tieň obvinenia, že mala prsty v smrti prvého manžela? James M. Cain vie, ako držať čitateľa v nevedomosti, preto je postupné odhaľovanie súvislostí ešte zábavnejšie.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem mediálnej spoločnosti Albatros Media.

Diskusná téma: James M. Cain - Servírka

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok