Čo ak ste vrahom, a neviete o tom? (J. Patterson - Priznania podozrivej)

18.10.2015 14:23

James Patterson sa pravidelne objavuje na špici rebríčkov najbohatších spisovateľov na svete. Nečudo, má za sebou množstvo úspešných bestselerov, z ktorých boli viaceré aj sfilmované (naposledy triler Zoo v podobe televízneho seriálu). Pravda je však aj tá, že za jeho početnými titulmi je spolupráca s inými autormi. Vedľa jeho mena sa na obálkach vyskytujú ďalšie, ktoré predstavujú už celkom slušnú zbierku. V prípade série Priznania mu vypomáha Maxine Paetrová. Zatiaľ sú na svete štyri diely a ako naznačuje prvý z nich - Priznania podozrivej, námetov bude viac než dosť. Rodina Angelcovcov (nedajte sa zmýliť, význam mena ich zďaleka nevystihuje) sa potýka s problémami, ktoré bežnému smrteľníkovi môžu pripadať pritiahnuté za vlasy, ale v rámci young adult krimi románu tvoria pomerne nevšednú zápletku. 

"Ani mamine drahé šperky nezmizli. Jej náhrdelník z nádherných krémových perál Mikimoto ležal v otvorenej škatuľke lemovanej zamatom na toaletnom stolíku a dvanásťkarátový smaragdový prsteň ešte stále visel pri posteli na konári krištáľového stojana v tvare stromu. Bolo úplne jasné, že tu nedošlo k lúpeži. Nemalo by ma prekvapovať, čo naznačovali dôkazy. Mojich rodičov zabili zo strachu, zlosti z nenávisti... Alebo z pomsty."

Tandi je tínedžerka, ktorá sa prebudí do nočnej mory. Jej rodičia sú zavraždení, a keďže sa zdá, že sa do ich bytu nedostal nikto zvonku, musel to urobiť len ktosi z rodiny. Tandi nielenže nemôže úplne dôverovať svojim trom bratom, ale čo je najhoršie, ani sama sebe. V pamäti mám totiž viacero hluchých miest, ktoré sú dôsledkom jej psychiatrických sedení. Rodičia Angelovcov vždy dbali na prísnu a cieľavedomú výchovu. Malcolm Angel bol riaditeľom farmaceutickej spoločnosti a jeho žena Maud sa venovala miliónovým investíciám. Odmala sa usilovali vyťažiť maximum aj zo svojich detí, k čomu im dopomáhali aj rozličné vitamíny. A práve v tom podľa Tandi tkvie najväčší problém - nazdáva sa, že "vitamíny" v skutočnosti môžu za to, akí Angelovci sú. Matthew je úspešný športovec, Tandino dvojča Harry nadaný umelec a mladší Hugo oplýva na svoj nízky vek veľkou fyzickou silou. Medzi podozrivými je aj strýko Peter, ktorý po bratovej smrti získa moc nad rodinnou firmou. A netreba zabúdať na Sam, Maudinu asistentku, ktorá s nimi prakticky žila pod jednou strechou. Postupne sa dostáva na povrch toľko motívov, že Tandine pochybnosti narastajú raketovou rýchlosťou. Odhaľovanie tajomstiev rodičov so sebou prináša veľa trápenia aj sklamania, ale zároveň tiež uvedomenie si svojskej rodičovskej lásky a vedomia, že akákoľvek pravda je lepšia než život v nevedomosti...

"Ešte stále nie som pripravená, aby som sa rozpamätala, ako to do seba zapadá. Priveľmi by ma to ranilo. Keď totiž Malcolm a Maud zistili, kam to až zašlo, zariadili, že ten človek sa už nikdy nepriblíži ku mne ani k mojim blízkym. Hoci jeho rodina je... Nuž, povedzme len, že mala značný vplyv. Zdôrazňujem mala. Moji rodičia riskovali všetko v snahe zaistiť, aby mi to, čo sa stalo, nezničilo život. Pomohli mi zabudnúť a pohnúť sa ďalej. Rýchlo to zamietli pod koberec. Akoby sa to nikdy neudialo."

Priznania podozrivej je pomerne komorný príbeh. Väčšina deja sa odohráva v byte Angelovcov, teda na mieste činu a zároveň mieste bydliska všetkých hlavných podozrivých. Tandi sa snaží preniknúť do ich tajomstiev, vďaka čomu ich spoznáme naozaj dôkladne. Spolu s nimi skúma aj vlastnú minulosť. V jej živote je niekoľko situácií, kedy sa nesprávala podľa očakávania, a vďaka vitamínom jej rodičov na ne zabudla. Čo mi na knihe trochu vadilo, bolo niekedy silené zdôrazňovanie Tandinej komplikovanej osobnosti. Vo svojich priznaniach zakaždým povie, že niečo skrýva, ale že to ešte neodhalí, čím sa neraz jej priznania zbytočné a nič nové neprinášajú. Pozitívne je, že prvý diel rozpracoval viacero motívov. Hlavný sa napokon vyrieši, ale ostatné si James Patterson a Maxine Paetrová ponechali do budúcna. Očividne vedia, ako navnadiť čitateľa na pokračovanie...

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem mediálnej spoločnosti Albatros Media.

Diskusná téma: Čo ak ste vrahom, a neviete o tom? (J. Patterson - Priznania podozrivej)

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok