Za zatvorenými viečkami číha strach (J. Segel & K. Miller - Noční můry!)

07.10.2016 17:36

Po prečítaní knihy Noční můry! som zatúžil hneď, ako som sa dozvedel o jej vydaní, a to som vôbec netušil, o čom je a pre koho je určená. Stačilo mi na to meno autora. S Jasonom Segelom som sa totiž pravidelne deväť rokov stretával cez televíznu obrazovku ako s jedným z hercov v seriáli How I Met Your Mother. Nazdával som sa, že takýto výrazný komediálny talent iste musí stáť za zrodom zaujímavej knihy. Aj na pohľad dokáže upútať - výraznou obálkou a ilustráciami vhodne dopĺňajúcimi text určený najmä pre mladšieho čitateľa. Som rád, že okrem mladých dospelých sa nezabúda cieliť aj na ich neskôr narodených "kolegov". Téma nočných môr je vždy aktuálna a deťom iste dobre známa. Príbeh sa však nesnaží prvoplánovo vystrašiť, hoci zápletka tak môže pôsobiť...

"Zkusil se posadit, ale zjistil, že je jako obyčejně připoutaný. Provazy mu odíraly zápěstí a kotníky, hlavu mohl zvednout jenom tak, že viděl čarodějnici usazenou za obrovským kotlem a krájející plát masa. Obsah kotle si odkrkl, pokaždé když mu kus hodila. Zvedla se a vysypala hrst zbytků na hromadu odpadků v koutě. Charlie si všiml, že z nich vyčuhuje drobná lebka a zlomené netopýří křídlo."

Charlie bol obyčajný chlapec, až kým sa jeho otec po matkinej smrti znova neoženil a nenasťahovali sa k macoche aj s Charlieho mladším bratom. Charlotte, nová nevlastná matka, je majiteľkou fialového zámku vypínajúceho sa nad ich mestečkom. Charlie bol naň ako malý vždy zvedavý a medzi obyvateľmi kolujú o ňom rôzne chýry. Veľmi rýchlo na vlastnej koži zistí, že nielenže sa mnohé zakladajú na pravde, ale skutočnosť ich navyše v mnohom predčí. Odkedy sa presťahovali, trpí Charlie nočnými morami. Snaží sa vyhýbať spánku, je unavený, v škole roztržiý a postupne sa mu kopia problémy doma i medzi kamarátmi. Nemá sa komu zveriť, veď kto by mu veril, keby sa priznal, že v sne si naňho brúsi zuby krutá čarodejnica? A to doslova. Zlá bosorka ho vníma ako fajnovú pochúťku, avšak jej plány siahajú oveľa ďalej. Chce sa dostať do nášho sveta... Charlie si uvedomuje, že jej v tom musí zabrániť a že Charlotte v tom má tiež namočené prsty. Alebo je napokon všetko inak...?

"Charlie si nedovedl představit, že by se to ještě zhoršilo. Zůstal chycený v podsvětě. Malému bratříčkovi hrozí, že ho sežere čarodějnice. Celé město přivedl do strašlivého nebezpečí. A teď stoupá za masovým vrahem na horu. Nikdo by mu nemohl vyčítat, kdyby se rozbrečel. Mizernější už to být nemůže. Kupodivu ta myšlenka Charlieho skoro uklidňovala. Říká se, že když už je člověk na dně, může se od toho dna jedině odrazit. Brzo zjistí, jestli je to pravda. Jedno ale bylo jisté: pořád měl hrůzu. Stačilo si vzpomenout, co po něm pátrá v lesích, a srdce se mu zachvělo a dlaně zvlhly."

Noční můry! sú rozhodne určené pre mladšieho čitateľa. Vekom hlavného hrdinu, jednoduchším jazykom, zápletkou, aj celkovým vyznením knihy zahŕňajúcim veľké písmená a ilustrácie. I keď musím povedať, že príbeh by si zaslúžil zaujímavejší začiatok. Prvé kapitoly príliš obšírne vysvetľujú Charlieho problém a rodinné zázemie. Netrpezlivejší čitatelia by mohli dej považovať za nudný a málo dynamický, hoci je pravda, že sa rozbehne až o niečo neskôr. Netreba však strácať nádej, napokon dostane správne grády. Autorské duo Segel - Millerová si určite získajú svojich priaznivcov, no dúfam, že majú dosť nápadov aj na ďalšie knihy. Majú na to, aby vypestovali lásku k literatúre u detí, z ktorých vyrastú nadšení dospelí čitatelia. A pre doplnenie - už u nás vyšiel aj druhý diel s podtitulom Spánkový elixír

Knihu poskytla mediálna spoločnosť Albatros Media.

 

Diskusná téma: Za zatvorenými viečkami číha strach (J. Segel & K. Miller - Noční můry!)

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok