K. A. Hunterová - Šľachtická rošáda

04.03.2017 08:47

Keď sa mám začítať do knihy novej autorky romancí, vždy som tak trochu skeptický. Je vôbec možné priniesť v tomto žánri ešte niečo nové? Samozrejme, romantické príbehy sú rôzne - niektoré vás vtiahnu do skutočného dobrodružstva (Dani Pettreyová), iné kladú dôraz na atraktívne prostredie a dobové súvislosti (Tamera Alexanderová). Kristi Ann Hunterová prináša sériu o rodine Hawthornovcov, v ktorej sa snúbi všetko, čo majú čitatelia na historickej romanci radi. Ľahký štýl, sympatické postavy a štipku napätia, ktoré im skomplikuje ich cestu za šťastím. V tomto prípade sa o hlavnú zápletku postará hlavný hrdina, hoci ani jeho nežný náprotivok nezaháľa. Obaja majú svoje tajomstvá, ktoré sú čitateľovi od začiatku jasné, ale o to zábavnejšie je miestami čakanie na ich odhalenie.

"Mirandina izba počká do zajtra. Pátranie môže začať v niektorej z dostupnejších miestností a svoje nečakané zaváhanie si rozobrať neskôr. Neznamená to, že je nevinná. Akurát práve poslúchol svoju intuíciu a rozhodol sa, že istých ľudí je potrebné preveriť skôr. Bol si istý, že hľadá niekoho zo služobníctva. Urobí teda najlepšie, ak začne miestnosťami, do ktorých majú sluhovia prístup. Keď potichu vykročil dole schodmi, takmer sám sebe uveril."

Lady Miranda vyrástla v pravidlami zväzovanú ženu. Tie jej odmalička vštepovala jej matka, strážkyňa protokolu a dobrého správania. Napokon to dopadlo tak, že Miranda si málokedy dovolila na verejnosti ukázať pravú tvár a už niekoľko rokov neúspešne absolvuje jednu plesovú sezónu za druhou v snahe nájsť si manžela. Ešte horšie na ňu zapôsobí okamžitý úspech jej mladšej sestry. Dokonca aj jej matka sa znovu vydala a teší sa novonájdenému šťastiu. Miranda pomaly stráca nádej, keď sa všetko zmení príchodom nového lokaja jej brata - vojvodu. Marsh je príťažlivý a tajomný, ale predsa - nepatrí do ich vrstvy. Mladík je v skutočnosti agent zisťujúci, kto v domácnosti je zapojený do konšpirácií proti vláde v spojitosti s Napoleonom. Miranda si svoje vnútorné poryvy vylieva v listoch bratovmu priateľovi, ktorých už od detstva nazbierala za plný kufor. Nikdy ich však neodoslala, išlo len o to, aby sa mala komu zveriť. Keď ich Marsh objaví a doručí vojvodovi, Miranda má odrazu hneď dvoch nečakaných nápadníkov...

"Bláznivé dievča. Ako to, že sa zrazu zjavila pod tým vozom? Všetky dôvody, ktoré mu napadli, boli také neuveriteľné, že sa ich neodvážil ani domyslieť. Tak či onak cítil vďačnosť. Keby nebolo jej, pravdepodobne by bol ešte stále priviazaný ku kolesu voza. Alebo niečo horšie. Vedel, že jeho únoscovia čakali na Lamberta, no nemal ani potuchy, čo potom zamýšľali urobiť. Vzdychol si. Ak bude chcieť majordóma znovu vypátrať, bude potrebovať poriadny kus šťastia. Alebo ak mal naozaj prísť za svojimi kumpánmi k rozpadnutému domu, nájde ich buď zviazaných, alebo ho bude čakať len opustený voz."

Knihy Kristi Ann Hunterovej sa s najväčšou pravdepodobnosťou zaradia medzi obľúbené u väčšiny milovníkov historických romancí. Poskytujú oddych, zábavu aj napätie. Síce nijako nevybočujú z rámca, ale zaujmú výborne vykreslenými postavami. Marsh je možno ako skúsený špión až priveľmi rýchlo vyvedený Mirandou z miery, no je to potrebné vzhľadom na samotný príbeh. Väčším prerodom prejde Miranda, ktorá postupne zahadzuje masku uhladenosti a prejavuje svoj pravý charakter. Je nebojácna, odhodlaná a vášnivá, nie ako zvyšok utiahnutých, spôsobných dám z vyššej spoločnosti. Obsahu Šľachtickej rošády nie je čo vytknúť, moju pozornosť však rušili veľké písmená pri tvaroch osobných zámen v rámci vykania. Je to beletria, nie úradný list, takže takýto jav je úplne zbytočný. Je to však len malý fliačik na vydarenej knihe s priliehavým názvom, ktorá vás ľahko navnadí na ďalší siel série.

Zaujal vás historický román Šľachtická rošáda? Daľšie historické romány nájdete na stránke i527.net. Román Šľachtická rošáda si môžete zakúpiť tu: i527.net, Kumran.sk alebo Martinus.sk.

Diskusná téma: K. A. Hunterová - Šľachtická rošáda

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok