K. Cassová - Selekcia

26.12.2014 09:11

O trojdielnej sérii americkej spisovateľky Kiery Cassovej som počul ešte predtým, ako bolo vydavateľstvom CooBoo ohlásené jej vydanie v slovenskom preklade. Keď som sa dopočul, že sa "kráľovského príbehu" dočkáme aj v našich končinách, potešilo ma to. V rámci žánru young adult ide o knihu bez nadprirodzených bytostí, ale zato sa v niečom predsa len vymyká bežnému štandardu. Dej Selekcie je totiž zasadený do alternatívnej budúcnosti, kedy sa po udalostiach tretej svetovej vojny a útoku Číny a Ruska vyformovala Amerika do novej štátnej podoby - kráľovstva Illeá. Spoločnosť je prísne a systematicky rozdelená na osem kást, inak sa bežný život veľmi neodlišuje od toho, ako ho poznáme... No a práve nový svet využila Kiera Cassová na to, aby skĺbila štátnu politiku, lásku a súperenie v reality show do nevšedného príbehu o životných príležitostiach.

"Obrnila som sa pred všetkým, čo má prísť, a dodala som si odvahy. Nech už ma stretne čokoľvek, popasujem sa s tým. A pokiaľ ide o to, čo som nechala za sebou, rozhodla som sa, že najlepšie urobím, ak to naozaj nechám za sebou. Palác bude mojím útočiskom. Už nikdy si naňho nepomyslím či nevyslovím jeho meno. Sem mal Aspen vstup zakázaný..."

Hlavná hrdinka s (možno až prehnane) patriotským menom America je umelecky nadaná dievčina patriaca s rodinou do piatej kasty. Nemajú ničoho navyše, no dokážu si ako-tak zabezpečiť základné životné potreby a venovať sa tomu, čo ich baví. Otázka prežitia a utajovaný vzťah Americy so "Šestkou" Aspenom tvoria jej životnú náplň. Až do chvíle, kým si mladý princ Maxon nezačne hľadať manželku spomedzi všetkých mladých dievčat v kráľovstve. Každá z nich sa môže prihlásiť, no iba 35 z nich sa dostane až do paláca, aby v ňom zabojovali o srdce následníka i samotnú korunu. A to pred zrakmi celej Illey. America nemá v úmysle pretŕčať sa ani sa prihlásiť do hlúpej súťaže, no Aspen ju prehovorí, pretože nechce, aby kvôli nemu zahodila možnú šancu. America mu vyhovie, lebo je presvedčená, že sa nedostane do užšieho výberu. No ani sa nenazdá a už sedí v lietadle smerujúcom do hlavného mesta, aby čelila súperkám z celej krajiny, pomerom v paláci, sympatickému princovi, ale aj citovým poryvom. Aspen sa s Americou pred jej odchodom rozišiel, pretože vedel, že s ním nikdy nebude môcť byť šťastná, nikdy by ju totiž nedokázal vo svojom postavení zabezpečiť tak, ako by si to zaslúžila. America so zlomeným srdcom azda ako jediná zo všetkých súťažiacich netúži získať lásku princa Maxona, no jej rodine z jej účasti v súťaži plynú výhody, kvôli čomu sa rozhodne zotrvať. Už na začiatku dá Maxonovi najavo, že mu bude skôr oddanou priateľkou než vernou manželkou, čím si vyslúži jeho rešpekt i náklonnosť. Postupne America spoznáva nielen palácové zákutia či ostatné dievčatá (medzi ktorými sú aj kamarátske povahy), ale aj Maxonove kladné stránky. Žeby sa jej napokon podarilo zabudnúť na Aspena? Ale kde má istotu, že sa prebojuje až do finále a že Maxon z nej spraví kráľovnú? Najmä keď ona sama nie je vôbec presvedčená o tom, že sa na danú pozíciu hodí a na palác navyše neprestajne útočia nebezpeční rebeli...

"Niekoľko dievčat sa nahrnulo do prednej časti miestnosti. Bolo evidentné, že keby do úkrytu niekto vtrhol, boli by prvými obeťami. Ale ak sa nič nestane, koľko času strávia rovno pred Maxonom! Niekoľko dievčat bolo bližšie k nám a väčšina z nich na tom bola podobne ako Lucy - triasli sa, plakali a boli na smrť vydesené."

Selekcia mi zo začiatku silno pripomínala Hunger Games. Námetom, odlišným svetom, hlavnou hrdinkou, televíznou súťažou... No postupne sa odlišnosti vytrácali a príbeh si razil vlastnú cestu. Autorka sa neobťažovala vykresľovaním sveta, kde sa dej odohráva, no nejako extra to nevadilo. Išlo v prvom rade o samotný príbeh, nie o stvárnenie alternatívnej reality. Páčil sa mi prerod Americy ako postavy - z dievčaťa, ktoré chcelo vždy každému vyhovieť, sa stala sebavedomá žena, schopná stáť si pevne za svojimi ideálmi. Cesta to však nebola ľahká, o čom sa iste sami presvedčíte. Kiera Cassová vie, ako zapôsobiť na city i ako vyvolať napätie plynúce z neistoty a hroziaceho nebezpečenstva. Ďalší diel ponesie názov Elita a ja som už teraz zvedavý, ako bude boj o Maxona i proti vzbúrencom v Illey pokračovať...

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem mediálnej spoločnosti Albatros Media.

Diskusná téma: K. Cassová - Selekcia

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok