K. Ježovičová - Podvodníčka

05.03.2015 16:09

Vydavateľstvo PT Marenčin v poslednom čase stavilo na edíciu ženských románov s mäkkou väzbou a formátom vhodným do kabelky. O náraste obľúbenosti tejto tendencie svedčia aj stále nové mená na obálkach kníh. Kristína Ježovičová však nie je na domácej literárnej scéne úplný nováčik, má za sebou historicko-romantický debut Uväznená v čase. Ak náhodou pozeráte na "spratné" romány s nedôverou, odhoďte predsudky a presvedčte sa, že nie každý z nich je o nešťastnej žene v domácnosti, nenaplnených túžbach a manželskej nevere. Kniha Podvodníčka je na to ako stvorená. Už len samotná zápletka ponúka množstvo rôznych ciest, kadiaľ sa môže uberať príbeh, a autorka ich využíva v plnej miere. Navyše má pozoruhodný štýl rozprávania - žiadne zbytočné omáčky, úvahy o vzťahoch či živote, nesnaží sa čitateľom predostierať úderné myšlienky, ale zameriava sa na pútavý dej a zaujímavé postavy.

"Naše pohľady sa stretnú. Vysychá mi v ústach, v hrdle mi narastá hrča, srdce mi tlčie rýchlejšie, pociťujem nevoľnosť, kolená sa mi postupne premieňajú na gumu. Včas sa spamätávam, skôr, ako sa zveziem na zem, opieram sa o liaty mramor. Zvláštne - vidieť dôverne známu, a pritom cudziu tvár. Nie je to len prízrak? Výplod mojej bujnej fantázie? Vyzerá celkom ako ja, rovnako vysoká, rovnaká tvár. Ešte aj to evidentné prekvapenie v identických zelených očiach."

Theresa sa prebudí v nemocnici so stratou pamäti. Vôbec nespoznáva strnulú ženu, ktorá tvrdí, že je jej matka, ani si nespomína, čo ju priviedlo na nemocničné lôžko. Ako rodená Nemka odrazu používa slovenské výrazy a jej zmätenosť je znásobená nedôverou okolia, ktoré je presvedčené, že stratu pamäti len predstiera. Postupne sa jej myseľ rozjasnieva a Theresa sa nestačí diviť, do čoho sa to namočila. Na letisku náhodou stretla svoju identickú dvojníčku, ktorá jej navrhla šialený plán - má sa za ňu nejaký čas vydávať, za čo si vyslúži bohatú odmenu. Hneď nato ju zdrogovala a Theresa pri svojej dezorientovanosti utrpela úraz hlavy... Ako príslušníčka jednej z najbohatších rodín sa ponára čoraz hlbšie do vzťahov von Wilmersovcov. Jej budúcnosť (či azda Theresina) sa spája s dohodnutým manželstvom s príťažlivým Christopherom. Čo čert nechce, Theresa sa doňho zamiluje, čo celú situáciu len skomplikuje. Navyše zisťuje, že pôvodná dedička bola manipulatívna, namyslená a nie veľmi obľúbená osoba, čo ju samo osebe nevykresľuje práve lichotivo. Theresa zotrváva v panskom sídle, odhaľuje rodinné tajomstvá von Wilmersovcov, zbližuje sa s členmi rodiny... a popritom uvažuje, kam sa podela skutočná Theresa a ako dlho potrvá, kým niekto odhalí jej do neba volajúci podvod...? 

"... podídem k malému trezoru. Cvak, malé dvierka sa poľahky otvárajú. Nádherný smaragdový náhrdelník leží na čiernom zamatovom podstavci. V živote som nič drahocennejšie nevidela. Bojím sa ho dotknúť, taký je krásny. Dôkaz neviny Júliinho priateľa sa ligoce svojou farbou nádeje. Takže Theresa naozaj klamala pred súdom... Je taká zlá? Moje znechutenie rastie. Už tu nechcem zostať ani minútu."

S tvorbou Kristíny Ježovičovej som sa pri Podvodníčke stretol po prvý raz a som naozaj veľmi potešený. Medzi záplavou autoriek je skutočne originálnym zjavom - nečakajte otrepané témy a od prvých strán zrejmý koniec. Autorka má nadanie pre budovanie napätia a zápletiek, ktoré si dokážu udržať vašu pozornosť. Verím, že má v zálohe ešte dostatok zaujímavých námetov, pretože ja už som teraz zvedavý, čo prinesie čitateľom nabudúce :-)

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem internetovému kníhkupectvu ABC Knihy.

Diskusná téma: K. Ježovičová - Podvodníčka

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok