M. Čierny - Prípad Agonista

20.11.2014 14:28

Michal Čierny prichádza vo vydavateľstve Tatran so svojím tretím románom, a tak ako v jeho predchádzajúcich dielach, aj v tomto sa stretneme s neúnavným tímom vyšetrovateľov, detektívov a policajtov. Ťažisko opäť spočíva v boji proti drogovej kriminalite, ale záber príbehu je omnoho širší - nová droga sa totiž dostáva medzi rôzne (viac či menej kriminálne) živly a do priebehu vyšetrovania sa zamieša aj nález mŕtveho bezdomovca či korupcia v radoch polície. Autor má bohaté osobné skúsenosti s daným prostredím, čím jeho romány získavajú na autenticite a hodnovernosti. Zhubný vplyv omamných látok pritom zobrazuje vo viacerých rovinách - od výrobcov cez dílerov až po nešťastných užívateľov. Keď sa k tomu pridá osobitý štýl rozprávania, výsledkom je kniha, ktorú len tak ľahko neodložíte. 

"Malebnou krajinkou kráčalo sedem odvážne vyholených hláv. "Biely život, biela krajina..." Hlasné zvuky sa približovali a vzdialené postavičky sa pomaly zväčšovali. Obryňa si od radosti nevšímala okolitý svet. "Pozri, cigánska suka!" zakričal najsilnejší chlap vo vyholenej skupine. Vodca. Mladý pár sa nemo prizeral. Nezmohli sa na nič."

Pre romány Michala Čierneho sú okrem spomenutých zložiek typické ďalšie veci - chýbajúce označenia kapitol a pohľad na dej z uhla rôznych postáv. Pomerne jednoliaty text podvedome vyvoláva dojem o väčšej celistvosti príbehu a väčšie množstvo postáv zvyšuje dynamickosť i pocit tajomna, keďže viaceré línie sa rozbiehajú súbežne a len postupne sa dozvedáme, ako spolu súvisia. Dominik a Slávo, parťáci z protidrogového oddelenia, majú tentoraz v merku dílera, cez ktorého sa chcú dostať k jeho dodávateľovi. Hlavné mesto totiž zaplavila nová droga a práve Blížik je ich najhorúcejšia stopa. Všetko nasvedčuje tomu, že za lacnou návykovou látkou stoja Albánci a za svoje testovacie subjekty si vybrali obete z najnižších vrstiev. Tváre bez mena a budúcnosti, ktoré nikomu nebudú chýbať a spoločnosť sa ich rada zbaví. Lenže aj život bezdomovcov má hodnotu a ich komunita sa dlho nemôže nečinne prizerať. Policajné zložky Bratislavy budú mať čo robiť, aby zamedzili rozširovaniu lacnej náhrady heroínu, chytili jej výrobcov a nedopustili, aby sa rozšírila za hranice Slovenska. 

"Prasák so svojou dávkou ešte čakal. Pozeral sa, ako sa kamarát blažene usmieva. Mladíkove očné zreničky sa razom scvrkli do veľkosti malých špendlíkových guličiek. Hrudník sa mu dvíhal čoraz pomalšie. Z tela bolo cítiť čosi ako úľavu, prechod do iného stavu. Do stavu, ktorý Blížik nikdy nepochopí. "Pozri na neho, nie je to nádhera?" nadchýnal sa Prasák, kým hľadal na svojom tele správne miesto."

Prípad Agonista môžete pokojne čítať aj v prípade, že ste sa ešte nezoznámili s predošlými autorovými knihami. Každá sa venuje inému prípadu, hoci hlavné (a niektoré vedľajšie) postavy sú zachované. Keďže ja osobne som knihy Michala Čierneho čítal, môžem s čistým svedomím povedať, že jeho štýl, a tým aj samotné príbehy majú vzostupnú kvalitatívnu tendenciu. Temný a v mnohých ohľadoch tragický príbeh zároveň slúži ako odstrašujúci príklad pre tých, čo hľadajú v drogách východisko či dokonca zábavu. 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Tatran

Diskusná téma: M. Čierny - Prípad Agonista

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok