(Štvrtý boj protidrogovej jednotky (M. Čierny - Prípad Corso)

02.09.2015 15:27

Michal Čierny, autor kriminálnych príbehov z prostredia protidrogového oddelenia, cibrí svoj štýl každou knihou. Hoci sa v nich zaoberá rôznymi prípadmi, niekoľko dejových línií a postáv (a nielen tých hlavných) smelo putuje z románu do románu. Čitateľ má tak pocit, akoby sledoval televízny seriál a čakal, čo sa udeje s jeho obľúbencami, akým výzvam budú čeliť, s akými nepriateľmi bojovať a kto z nich napokon svoj boj prehrá... Štvrtý prípad prináša opäť viacero námetov, nezameriava sa na riešenie len jedného zločinu. Pomenovanie corso odkazuje na psiu rasu otrocky podriadenú svojmu pánovi - príbeh s tým súvisí obrazne (podriadenosť v hierarchii drogového biznisu) i doslovne (ale to sa prejaví až v závere). Táto novinka sa mi páčila viac ako autorova predošlá kniha; je priamočiarejšia a postava detektíva Kika a jeho osobných peripetií oživila dej. Jednou z najvýraznejších postáv ostáva Jánsky, skorumpovaný dôstojník, ktorý sa doteraz beztrestne vyvliekol z každej šlamastiky. Ale ako sa vraví - príde na psa mráz... 

"Miro Gorsag vletel do spálne. Odsunul z postele matrac a spod roštu vybral sáčok. Priamo v ňom sa nachádzala vstupenka do pekla. Biele kryštáliky, ktoré vyzerali desivejšie ako kedykoľvek predtým. Mirovi naháňali strach. Musí ich čo najskôr stopiť. Držal sáčok v ruke a nevedel, čo s ním. Mám predsa toľko možností, ako sa zbaviť toho svinstva, pomyslel si. Zdola počul, ako kukly kričia na jeho družku. Bolo mu to jedno."

Príbeh začína zatknutím vplyvného drogového dílera Miroslava Gorsaga. Pre stálu dvojicu vyšetrovateľov Sláva a Dominika je akcia špecifická aj tým, že je ich poslednou spoločnou. Dominik odchádza od polície a na jeho pozíciu má nastúpiť Kiko, nová krv. Gorsaga sa im podarí zadržať, pri domovej prehliadke nájdu usvedčujúci materiál a zdá sa, že konečne môžu spávať o niečo pokojnejšie. Gorsag však spadá pod ešte mocnejšie eminencie a čoskoro sa pre sudcovu "chybu" opäť dostáva na slobodu. Dôležitým článkom reťaze je aj Tibor Solčanský. Nielenže zastáva v hierarchii významné miesto, ale zároveň má extra páky aj na Jánskeho - nielenže zásoboval drogami jeho dcéru, ale navyše ju priviedol aj do druhého stavu. Vydieraním ho donúti sprevádzať ich pri prevážaní tovaru, zatiaľ čo Jánskeho kolegovia márne pátrajú po dôvode jeho zvláštneho správania. Prešibaný Tibor je však vždy o krok pred nimi a všetko ešte viac zamotá násilná smrť mladého dílera. 

  "Zvuk zosilnel. Búchanie do vchodových dverí vystriedalo zúfalé zvonenie. Tak predsa... pomyslel si Koleno. Záchrana... Podlaha sa znova zatriasla a telefón tancoval vedľa zranenej hlavy. Všetko sa menilo, dokonca aj ľadová dlažba začala páliť ako pekelná brána. Dvere sa otvárajú... Nie, to sa mi len zdá... Ešte chvíľku musím vydržať. Koleno privrel oči... Všetko je len sen... Tma kúsok po kúsku pohltila byt a obkľúčila chvejúce sa telo. Koleno tam ležal ako bezbranné zviera a prvý raz v živote sa bál smrti."

Prípad Corso má všetko, čo má obsahovať kvalitný krimiromán - napätie, sympatických detektívov, šikovných záporákov aj primeranú atmosféru. Tá sa mi zdala o niečo odľahčenejšia oproti predošlým dielom, čo vnímam pozitívne. Aj ústredné duo Kiko - Slávo sa doťahujú ako správni parťáci a nechýbajú ani vzťahové komplikácie. Jedna zo stálych postáv série "Prípadov" dokonca dospeje do svojho konca (ktorá a akého, to neprezradím), čím sa tento román stáva o niečo výnimočnejším. Riešenie vraždy mi ku koncu knihy pripadalo síce trochu urýchlené a s hlavným dejom nesúvisiace (čo bol zrejme zámer), ale v závere bolo tiež naznačené, s čím budú mať detektívi do činenia nabudúce. Neviem ako vy, no ja sa už na to teším :)

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Tatran.

Diskusná téma: (Štvrtý boj protidrogovej jednotky (M. Čierny - Prípad Corso)

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok