Nevera ako súčasť manželstva? (M. Corvus - Hladné dlane)

31.01.2016 12:56

Pri zmienke o novej autorke ženských románov som vždy trochu skeptický. Predsa len, povedať, že súčasný trh je nimi presýtený, mi pripadá ako eufemizmus. Nenadarmo sa ozývajú posmešné hlasy, že dnes už môže napísať knihu každý s počítačom a dostatkom voľného času. Na druhej strane som si vedomý faktu, že čitatelia sa nedajú dlhodobo klamať a postupne oddelia zrno od pliev. Debutujúca spisovateľka Maria Corvus sa nedávno predstavila verejnosti románom Hladné dlane. Ako názov napovedá, okrem citov bude dôležitú úlohu zohrávať aj erotika. A to je len dobre, pretože opisy vnútorného prežívania emocionálnych dilem sú už podľa mňa prežitkom. Trendy vo svetovej literatúre tiež naznačujú, že otvorenosť je lepšia než jemné náznaky či romantické predstavy. Maria Corvus ponúka pohľad na vášnivý vzťah vydatej Nory s príťažlivým futbalistom Alejandrom, ktorý iste rozvíri fantáziu nejednej čitateľky.

"Prudko som sa nadýchla, jeho tesná blízkosť mi spôsobovala slastné muky. Nemožné. Bol tu so mnou. Dokonalý, nádherný a s tou jeho nevtieravou, napriek tomu však zmyselnou vôňou. Voňal mi tak isto ako včera v kaviarni. Vzrušujúco a sexi. Jeho rozkošne rozstrapatené vlasy vo mne vzbudzovali túžbu priam ich zdrapiť do svojich rúk a krásne, až prepaľujúce oči spôsobili, že som ledva dýchala. Chvíľu mi trvalo, kým som sa spamätala."

Nora je tridsiatnička s pracovitým manželom Timom a vlastnou kaviarňou, ktorou si splnila svoj dávny sen. Jej vzťah však podlieha stereotypu, manželovej pracovnej zaneprázdnenosti a čoraz väčšiemu odstupu. Už dlhšie obdivuje krásneho futbalistu Alejandra, zápasy v televízii sleduje len kvôli nemu. Keď sa jej podarí spoznať sa s ním osobne, jej túžba po ňom sa ešte znásobí. Nedokáže odolať živočíšnemu pudu, ktorý obostiera celú jej osobnosť, a je iba otázkou času, kedy zvodnému mužovi podľahne. Nasledujú tak trochu typické dilemy ohľadom dodržania manželského sľubu v kontraste s neverou, zodpovednosti a straty zdravého rozumu či risku skočiť rovnými nohami do nového dobrodružstva. Nora sa však s vášňou nedočká len morálneho trápenia. Zároveň jej poslúži ako podnet na premýšľanie o ďalšom napredovaní a definovaní chýb vo vzťahu s Timom, ktorý, zdá sa, má tiež svoje skryté tajomstvá...

"Náš manželský sľub po nejakom čase zmenil kurz a zamieril si to iným smerom. Iným smerom a zdá sa, že aj na inej lodi. Možno nie každý rozumie mojim slovám a celému počinu, nikomu to ani nezazlievam. Neprežili môj život v manželstve, zo začiatku idylický, o ktorom som nemala ani zrnko pochybností. Neprecítili moju bolesť, nikdy neriešili moje problémy. Ani nevideli moje skryté pocity. Museli by najprv prejsť všetkým tým, čím som musela prejsť ja. Možno potom by to celé pochopili."

Hladné dlane sú, samozrejme, prvotne určené ženám. Ide o príbeh, v ktorom sa hlavná hrdinka musí vyrovnať s nastolenou životnou situáciou, čo by mohlo pomôcť otvoriť oči aj čitateľkám, ak náhodou prechádzajú podobnou krízou. Maria Corvus vie vytvoriť zaujímavé postavy, okrem toho ponúka aj rôzne zamyslenia. Malý zádrhel vidím v dialógoch, ktoré sú miestami príliš strojené a málo hovorové. V skutočnosti by asi rozhovory nezneli tak knižne. A tiež pozor na redaktorskú prácu! Čiarky, dĺžne, písanie veľkých či malých písmen... niektorým by to mohlo pokaziť celkový dojem z knihy. Na debutový román však stále ide o vydarený počin a o autorke ešte určite budeme počuť. 

Diskusná téma: Nevera ako súčasť manželstva? (M. Corvus - Hladné dlane)

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok