M. Kubuš - Ani ryba, asi rak

01.03.2017 14:46

Vydavateľstvo Tatran je už niekoľko desiatok rokov pevnou súčasťou slovenského knižného sveta. Za ten čas prinieslo množstvo kvalitných domácich, ale i zahraničných titulov, vyznačujúcich sa nielen komerčnou, ale najmä umeleckou a duchovnou hodnotou. Nová doba prináša aj nové témy a ani Tatran v tomto smere nezaháľa a stále prináša invenčné tituly. Medzi ne možno zaradiť aj debutový román Martina Kubuša. Ani ryba, asi rak púta zaujímavou formou spracovania, výstrednými postavami a svetom zastretým bežným smrteľníkom závojom tajomna. A hoci sa príbeh prakticky zameriava iba na dve osoby, vôbec nenudí. Živý jazyk, ťažké i odľahčené témy a neurčitý záver vo vás vyvolajú rôzne pocity. Niekto sa zhrozí, iný pobaví, ale jedno je isté - príbeh vás minimálne prinúti zamyslieť sa.

"Vraj "zajtra si povieme zvyšok". Ukončil to neplánovane a náhle. Skrýva sa. Chce vojnu, má ju mať! Najprv ma urazil, keď ma odpísal, že on je tu hviezda, že ide len oňho. Nebol trikrát taktný a potom mi svojským spôsobom naznačil, že dnešné stretnutie sa končí a mám vypadnúť. Ale so mnou by si začínať nemal! Nachystám si také otázky, že sa z toho poserie. Dokážem mu, že mňa sa len tak ľahko nezbaví. Pozval si ma a teraz si to vyžerie."

Novinárka Linda, odchovaná dynamickým, neutíchajúcim a povrchným životom hlavného mesta prichádza do srdca stredného Slovenska, aby získala materiál na knihu. Bystričan Jonatán sa totiž rozhodol vyjsť na svetlo so všetkými svojimi spomienkami a trápeniami. Linda sa teší na búrlivé reakcie, ktorá kniha vyvolá a zabezpečí jej tak ešte väčšiu slávu a uznanie. Napokon, je to práve ona, kto má svetu priniesť škandalózne odhalenia známeho herca. Jonatán nielenže zažaril v tanečnej súťaži, čiže je ľuďom viac než povedomý, ale otvorene sa priznáva k homosexualite a Linda dúfa, že má pre ňu pripravené zaujímavé perličky. Lenže hneď po prvom stretnutí zažíva sklamanie. Jonatán žije na prvý pohľad osamelo a nudne, utápajúci sa v minulosti a svojich démonoch. Viac než blýskavý šoubiznis ponúka Linde náhľad do detstva, dospievania, a najmä vzťahov medzi ním a rodinou Mesíkovcov, ktorá v dobrom i zlom (azda viac v zlom) ovplyvnila nielen jeho osud, ale aj osud jeho sestry. A to hlavne Maroš, objekt túžob a citov oboch súrodencov...

"Žiadna záruka, žiadna puberta v celibáte. Jonatán predsa vravel, že Maroš "niečo chytil". Je to jasné ako facka, hoci Jonatán zvlášť úprimný nebol. Vraj "niečo chytil", "vraj aj HIV". Čo také asi mohol chytiť v mekke sexu? Maroš - mladý nevybúrený chlapec, mladý muž v cudzej krajine ďaleko od domova, kde platí iný mrav a, čo ja viem, asi aj iné náboženstvo, navyše s otcom, ktorý ho v tom podporuje - sa na tie thajské žaby doslova vrhal. Podľa mňa ho vôbec nebolo treba nútiť. Možno len posmeliť, aby zabudol na výchovu zo školy a aby sa v tejto exotickej krajine trošku uvoľnil, vyhodil si z kopýtka."

Spočiatku čitateľ celkom nevie, do čoho sa púšťa. Ide o klasický román? Retrospektívne rozprávanie? Dialogizovanou formou podaný životný príbeh? Odpoveď nie je jednoznačná, kniha si berie "z každého rožku trošku". A práve v tom spočíva jej najväčšie čaro. Nespomínam si, že by som už niekedy čítal niečo podobné. A nejde len o to, ako, ale aj o čom. Postavy Lindy a Jonatána nie sú vyslovení protagonisti. Obaja sú miestami až bizarnými obeťami šoubiznisu. Linda sa vyznačuje ako novinárka typickou dravosťou, smädom po senzáciách a Jonatánova spoveď jej často lezie na nervy. Jej slovník aj prístup k životu reflektujú súčasnú plytkosť, ale aj v nej sa sem-tam zablysne aj čosi pozitívne. Jonatán je o poznanie vnútorne bohatší, a to tak životne, ako aj myšlienkovo. Čitateľ sa stretne s množstvom podnetov od náboženstva cez kultúru až po obyčajnú ľudskosť. Ani ryba, asi rak zdanlivo nijako nevyčnieva, ale nedajte sa oklamať. Martin Kubuš je na dobrej ceste vydupať si cestičku medzi naše výrazné talenty.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Tatran.

 

Diskusná téma: M. Kubuš - Ani ryba, asi rak

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok