Tušíte, kto žije vo vašom okolí? (M. Mittaš - Nevinných 15)

24.06.2016 17:37

Nikdy som nemal extra vzťah k poviedkam. Nečítam ich a už vôbec nepíšem. Mám v obľube pekne rozvitý príbeh, ktorý neskončí skôr, ako si vôbec zvyknem na postavy. Niekedy však človek má čas iba na prečítanie niekoľkých strán, a v tom prípade dobre padnú aj kratšie útvary. S týmto "plánom" som pristupoval aj k novinke Mareka Mittaša, ale už po prečítaní prvých dvoch-troch poviedok som ho pozmenil, pretože ma zaujali viac než mnohé romány, ktoré dnes u nás vychádzajú. A začína to už pri mnohovrstevnom názve - udáva nielen počet poviedok, ale pohráva sa aj s narážkou na vek či diskutabilnú (ne)vinu postáv. Aj to je dôkaz autorovej vyzretosti a jeho daru reči. Nevinných 15 ponúka pohľad na ľudské zlyhania, skryté túžby a neschopnosť odolať primárnym a neraz priam zvráteným pudom. 

"Manolo sedel rozvalený na gauči. Nič nevidel ani nepočul, len okrajovo vnímal, že niekto otvoril dvere do obývačky. Ďalej nič. Ticho, tma, nijaké svetlo, len ohromujúce prázdno. Čistý priestrel hlavy. Na dlážku s cinkotom dopadol pohár a kúsky ľadu podliala whisky. Guľka vletela cez temeno dovnútra, zavŕtala sa priamo do mozgu a spravila tam svoju prácu. Manolom prebehol predsmrtný kŕč, a potom už len srdce pumpovalo krv do deravých ciev."

Jednotlivé poviedky prečítate veľmi rýchlo, Marek neplytvá slovami a aj na malom priestore sa vie vyjadriť jasne a úderne. Niektoré z nich vo vás budú rezonovať dlhšie, iné (ak vôbec nejaké) o niečo menej (u mňa to boli poviedky Zubadlo a Kvapky proti kašľu, jediné, čo ma až tak nezaujali). Nečakajte otrepané témy, akých je súčasná literatúra neúrekom. Marek vás nezahltí žiadnymi klišé, práve naopak. Prevráti naruby vžité predstavy o stereotypnom vnímaní sveta a prinesie na svetlo všetky temné predstavy. Jeho postavy ani zďaleka nie sú hrdinami, azda len tým, že sa im darí bojovať proti pravidlám, zákonom a morálke. Stretnete sa s vrahmi, únoscami, násilníkmi, pedofilmi, ktorí sa ani nesnažia potlačiť svoje potreby. Autor sa dokonca ani neusiluje ich počínanie ospravedlňovať alebo trestať ich previnenia. Hriešnici naplno využívajú svoje zdanlivo nepoškvrnené životy ako pozlátko skrývajúce ich ničomné praktiky. Je už iba na vás, či budete dúfať, že sa dočkajú trestu, alebo im budete v kútiku duše fandiť...

"Neprestával som sa sústrediť a zároveň byť fascinovaný ľudským telom. Vzal som ro dúk sprchovú hlavicu, pustil som vodu a začal som zmývať krv, ktorá sa roztekala okolo vane. Najprv som ho vyzliekol, zahodil som jeho šaty do koša a ešte teplé telo som poriadne umyl, aby mi prácu neznepríjemňoval jeho zápach. Až potom som sa mohol pokojne sústrediť na pomalé oddeľovanie vnútorností. Ovalil ma zápach vychádzajúci z čriev, mechúra a pľúc. Určite boli nakazené nejakou chorobou. Odfotil som si ich, aby som neskôr mohol určiť diagnózu."

Mne osobne sa najviac zapáčili (hoci si nie som istý, či je to vhodný výraz... povedzme skôr - odrovnali) poviedky Selfie, Medové týždne a Kamaráti. Až sa musím zamyslieť, či je so mnou všetko v poriadku, keďže majú podobný motív... Nuž, Marekovi Mittašovi sa však podarilo pekne osviežiť náš knižný trh. Kratšie útvary mu sedia, tne do živého, a to s ľahkosťou jemu vlastnou. Je poburujúci, otvorený, šokujúci, čo asi nie je pre všetkých, no svoj široký okruh čitateľov si určite nájde. Oceňujem aj obálku, ktorá má napriek absencii farebnosti výraznú výpovednú hodnotu. Dajte si však pozor, po prečítaní Nevinných 15 vám hrozí, že sa budete podozrievavejšie pozerať na ľudí okolo seba...

Za poskytnutie výtlačku ďakujem vydavateľstvu Artis Omnis.

Diskusná téma: Tušíte, kto žije vo vašom okolí? (M. Mittaš - Nevinných 15)

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok