M. W. Saláhí, L. Siems: Denník z Guantánama - Príbeh väzňa

19.04.2015 08:36

Po knihách založených na skutočných osudoch siaham len ojedinele. Nie preto, že by ma nezaujímali, ale človek si pri nich omnoho viac uvedomuje, aký dokáže byť okolitý svet krutý. Pri beletrii, i keď napínavej, zrelaxujete, čo-to sa poučíte a na chvíľu zabudnete na svoje problémy. Pri reálnych príbehoch to však nie je také jednoduché. Nie je to inak ani u Afričana Muhammada Walada Saláhího, ktorý už od jesene 2001 čelí podivným praktikám spravodlivosti. V roku 2002 bol umiestnený do (už priam legendárneho) väzenia v Guantáname. Odvtedy sa usiluje presvedčiť svojich väzniteľov, sudcov i celý svet o tom, že je nevinný a nechce nič viac, ako vrátiť sa domov. Svoje zážitky, skúsenosti a postoje k celej záležitosti spísal v denníku, ktorý sa dočkal aj knižného vydania (samozrejme, až po cenzúre vládou USA). Vďaka vydavateľstvu Tatran sa teraz môžeme do jeho neľahkého údelu začítať aj my. 

"Ešte stále som mal zaviazané oči, tešila ma však predstava príchodu do nového nápravného strediska, kde sa už nemučí ani nevypočúva a sú tam aj iní ľudia, s ktorými sa môžem spriateliť. Prispel k tomu aj fakt, že som netušil, ako dlho ma budú väzniť. Preto som sa nesťažoval ani som nevzdychal, zatiaľ čo moji spolubratia nepretržite vzlykali, dokonca aj plakali. Ja som prah bolesti prekročil už asi dávno."

Muhammadove zápisky spracoval pre potreby knižného vydania spisovateľ a dlhoročný aktivista pre ľudské práva Larry Siems. Ako sám hovorí v úvode knihy, musel ich upraviť pre lepšie pochopenie Salahího príbehu. Jeho spomienky sú totiž miestami útržkovité, inokedy strieda rôzne časové obdobia a podobne. Siems teda podáva jeho rozprávanie pokiaľ možno chronologicky, avšak aj tu sa niekedy potýka s problémami, ktoré však nemohol ovplyvniť. Reč je o vláde Spojených štátov amerických a jej zásahoch do rukopisu. Niekde zmazala len určité mená či údaje, inde však natrafíte na začiernené celé strany. Larry Siems verí, že časom vyjde aj necenzurovaná verzia, no cesta k nej bude ešte zrejme veľmi dlhá. Muhammad Walad Saláhí už vyše desaťročia ostáva uväznený, hoci nie sú proti nemu žiadne pádne dôkazy ani riadne vznesené obvinenia. USA podľa všetkého využíva mocenské praktiky uplatňujúce vo vojne proti terorizmu, a práve preto sa Muhammad dostal do jej hľadáčika. Ako šikovný študent sa z rodnej Mauritánie dostal vďaka štipendiu na univerzitu v Nemecku, kde prirodzene nadviazal kontakty s moslimskou komunitou. To sa neskôr ukázalo ako priťažujúca okolnosť, pretože niektoré osoby boli priamo zapojené i do príprav útokov z 11. septembra. Muhammad nepopiera, že aj on sám mal ako mladý muž kontakty s al-Káidou, no všetky prerušil po tom, ako sa zmenil smer jej aktivít. Jediné, čo chcel, bolo, aby v Afganistane nezavládol komunizmus, no čo sa dialo po jeho porážke, sa už nezhodovalo s jeho morálkou. Prerušil svoje styky a žil vlastným životom, až do chvíle, kedy na jeho dvere nezaklopala polícia a neodviedla ho na výsluch, odkiaľ už nebolo návratu...

"Zvuk ťažkých železných okov sa mi hnusil, takmer ich nevládzem niesť, keď mi ich dajú. Z tohto oddelenia ľudí stále kamsi odvádzali a vždy keď som počul okovy, myslel som si, že idú po mňa. Nikdy neviete, čo sa stane cez výsluch, niektorí väzni sa už nikdy nevrátili, skrátka zmizli. Stalo sa to aj jednému Maročanovi, a ako neskôr zistíte, stane sa to aj mne, ak Boh dá."

Čítanie Denníka z Guantánama je zážitok. A, žiaľ, nielen v pozitívnom zmysle slova. Muhammad Walad Saláhí sa svojpomocne naučil po anglicky, aby lepšie komunikoval s vyšetrovateľmi a zároveň tak mohol efektívnejšie zachytiť svoje rozpoloženie. Okrem popisu výsluchov a pobytu vo väzení nechýbajú ani jeho osobné dojmy, spomienky na minulosť, úvahy či početné trefné poznámky na margo rôznych udalostí. Hoci nie je spisovateľom, nedajú sa mu uprieť isté rozprávačské schopnosti. Kniha sa rýchlo stala bestsellerom, keďže je jediná svojho druhu, no či dopomôže k Muhammadovmu prepusteniu, nie je vôbec isté...

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Tatran.

Diskusná téma: M. W. Saláhí, L. Siems: Denník z Guantánama - Príbeh väzňa

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok