Magický svet vo víre vojny (S. Raaschová - Sníh nebo popel)

09.11.2017 17:13

Len pred pár dňami som písal recenziu na knihu zo žánru young adult, a už tu máme ďalšiu. Ledovú krev vystriedal Sníh nebo popel a musím povedať, že boli diametrálne odlišné. Zatiaľ čo prvá spomenutá cieli na mladších čitateľov hľadajúcich jednoduchší príbeh s ľúbostným motívom, Sníh nebo popel je už rozhodne iná kategória. Sara Raaschová svoj román cibrila už od útleho veku a je to vidieť. Je premyslený, dynamický, postavy sa vám dostanú pod kožu a ponúka naozaj strhujúcu jazdu. Nemáte sa kedy nudiť, dej odsýpa jedna radosť a nečakané zvraty na seba nedávajú dlho čakať. Niektoré autorky či autori by tento istý príbeh dokázali rozťahať aj na tri knihy, ale Raaschová nerobí žiadne okolky. Po čase som teda objavil ďalšiu sériu, ktorá bude mať čestné miesto v mojej knižnici. 

"Nějaký voják mě zvedne na koně a přiváže mi zápěstí k sedlu. Svitne mi jiskřička naděje. Neprohledali mě, jestli nemám nějakou zbraň. Stále mám u sebe nůž. Stále mám šanci. Herod vyndá krabičku s medailonem z otvoru po cihle, chvilku ju podrží v ruce a pohlédne na mě. Ta tvář, ten posměšný úškleb, to je zrůda, jež Angra používa k ničení svých nepřátel tím nejkrutějším způsobem."

Meira je súčasťou osemčlennej skupiny Zimanov, ktorí ušli počas vražedného útoku Jarného kráľovstva. Vyrástla mimo domova s víziou, že jedného dňa znovu získajú svoje územie z rúk krutého kráľa Angru a na zimný trón nastúpi právoplatný dedič. Mather je v jej veku a Meiru k nemu viažu romantické city. Aspoň si to myslí, pretože bude čeliť mnohým skúškam, ktoré preveria jej vnímanie sveta. Kráľovstvá Ročných období využívajú zdroje mágie pre svoj blahobyt, no Zima o svoj zdroj - medailón - prišla. Keď sa Meire podarí získať jednu jeho polovicu, svitne pre Zimanov nová nádej. Keby získali celý zdroj, azda by sa im s pomocou obnovenej mágie podarilo dosiahnuť svoj cieľ. Lenže dúfať nestačí, a tak sa Meira stane predmetom politiky. Má sa vydať za následníka trónu v kráľovstve, ktoré je ochotné podporiť nároky Zimy a bojovať s nimi proti Jari. Theron sa ukáže ako schopný spojenec, navyše s výrazne kladnými vonkajšími i vnútornými črtami. Jarný kráľ Angra však rozhodne nemieni čakať na útok nepriateľa, a rozpúta boj, v ktorom si nikto nemôže byť istý, či prežije...

"Otevřu ústa, chci něco říct, abych odlákala vojákovu pozornost od muže. Když vykročí k další rampě, voják do něho strčí. Muž s balvanem na zádech se pod úderem otočí, mává rukama, aby získal rovnováhu. Pozdě. Kámen je příliš těžký. Muž se potácí na hraně plošiny pět pater nad zemí, marně se natahuje, aby se něčoho zachytil. Kámen v jeho popruhu se posunuje a táhne ho dozadu. Jediné, čeho by se mohl zachytit, je ten voják. Ale přitažlivost vítězí. Voják zvedne nohu a kopne muže do prsou. Výkřik mi zamrzne na rtech, když muž přepadne přes okraj plošiny."

Táto séria má neuveriteľný rozbeh. Sara Raaschová nedovolí čitateľovi vydýchnuť. Už vo chvíli, keď sa na začiatku Meria ocitne v meste pri hľadaní medailónu, je jasné, že pôjde o epický zážitok. Veľmi ma potešilo, že Meira nie je prototypom hrdinky, ktorá polovicu času bojuje a druhú venuje úvahám o láske. Tejto téme sa síce nevyhneme, ale ide len o zlomok príbehu. Keď už sa dostanú na pretras myšlienkové pochody, tak sa venujú skôr zmyslu bojov a otázke pôvodu. Čo sa mužských postáv týka, najviac vo mne zarezonovali postarší Sir (najmä kvôli jednému nečakanému zvratu) a Theron. Bol mnoho zaujímavejší ako Mather, o ktorom sa dá povedať maximálne to, že je mladý následník trónu. Inak je plochý a u čitateľov má preto oveľa väčšie šance Theron (a ja osobne dúfam, že napokon aj u Meiry). Sníh nebo popel je dôkazom, že aj po niekoľkých rokoch vlny young adult sa ešte dá priniesť na náš trh pútavý titul, ktorý vytŕča medzi ostatnými. Keďže úvodná časť zanechala vo mne silný dojem, už teraz som zvedavý, či si pokračovanie udrží nastolenú latku...

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem mediálnej spoločnosti Albatros Media

Diskusná téma: Magický svet vo víre vojny (S. Raaschová - Sníh nebo popel)

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok