Maniak ešte nepovedal posledné slovo (M. Cole - Zlomení)

15.06.2019 07:02

Britská autorka Martina Cole je známa predovšetkým svojimi rodinnými ságami z prostredia londýnskych gangov, zasahujúcich niekoľko desaťročí. Aj po rokoch dokáže prísť vždy s niečím novým, no občas nezaškodí malá odbočka. A v prípade románu Zlomení je navyše návratom k spisovateľkiným koreňom. Ide totiž o voľné pokračovanie knihy Maniak, ktorý Martine Cole zabezpečil v roku 1993 celosvetovú obľubu. Ústrednú hrdinku Kate Burrowsovú sme mali možnosť stretnúť ešte dvakrát - v románoch Zabiják a Těla na prodej. Oprášiť súkromný a hlavne pracovný život  tejto odhodlanej inšpektorky sa autorka rozhodla po takmer desiatich rokoch. Musím povedať, že tento žáner Martine sedí. Niežeby boli jej gangsterky slabšie, ale časom hrozí mierne zunovanie. Kriminálky v jej podaní majú takisto čo ponúknuť a má priestor stavať na pevných základoch.

"Stejně jako Annie si přála chytit toho bastarda co nejdřív. Bylo neuvěřitelné představit si, že někdo mohl unést a tak brutálně zavraždit dítě. Bohužel to ale nebyla taková vzácnost, jak si lidé mysleli; po světě pobíhaly mraky podivínů a díky internetu měli oro své úchylky i publikum. Skoro jako by měli svolení jednat tak hanebně, protože stačilo sednout k počítači a hned našli někoho, kdo přemýšlel podobně." (str. 48)

Aj v knihe Zlomení sa uplatňuje autorkin typický štýl založený na krátkych, zhruba dvojstranových kapitolách. Ak čítate spôsobom "Ešte zvládnem jednu kapitolu", môže sa vám stať, že podľahnete vábeniu a od príbehu sa len tak ľahko neodpútate. Je to spôsobené, samozrejme, aj dobre vystavaným dejom a zaujímavými postavami. Priznám sa, že prvého Maniaka som nečítal, takže som šiel do Zlomených s obavami, či mi neunikne niečo podstatné. Martina Cole však našťastie myslela aj "na mňa", a tak všetko dôležité (či už vzťahy postáv, alebo niekdajší zločin) náležite vysvetlila. Do prostredia vyšetrovania závažných prípadov vstupuje ako dejový nováčik aj Annie Carrová. Je to práve ona, kto vtiahne Kate Burrowsovú do pátrania po sériovom vrahovi mladých dievčat. Vzorec sa totiž nápadne podobá na vraždy spred rokov, hoci je jasné, že za brutalitou a známym modus operandi je čosi viac. Špecifikom žánru je boj o čas, pretože páchateľ má pravdepodobne vyhliadnuté ďalšie obete, a nie je to inak ani tentoraz. 

"Sue ji ujistila, že každý se může změnit., pokud skutečně chce, a ona to dokázala! Se Sueinou pomocí se znovuzrodila! Šťastně se pro sebe usmívala, než ji zasáhla rána do zátylku. Když padla na kolena, instinkt jí radil, že se musí znovu postavit na nohy, zachovat chladnou hlavu. Pokusila se zvednout ze země. Nechtěla, aby se jí nové oblečení zašpinilo. Tak dlouho dřela, aby si ho mohla koupit. Druhá rána ji překvapila a ona se znovu sesula na zem. Hlava jí začala silně krvácet. Janet cítila, jak jí po krku teče horký pramínek krve." (str. 189)

Rýchle striedanie kapitol podporuje dynamiku, no na druhej strane si musí dávať autorka pozor, aby nevyrozprávala príbeh prirýchlo. Daňou za to je, že občas natrafíte na nadbytočné kapitoly, ktoré v podstate len rekapitulujú, čo sa už udialo, alebo obsahujú dialóg, ktorý dej nikam neposúva. Čo sa mi však páčilo, boli rozhovory medzi Kate a Annie. Martina Cole na nich pekne poukázala na rozdiel v ich veku, skúsenostiach, pohľade na svet aj vyšetrovacích metódach. Medzi jednotlivými časťami série je pomerne veľký časový odstup, ale rád by som veril, že s ňou autorka ešte neskončila. Myslím, že Kate (aj Annie) ešte má čo ponúknuť. Okrem vyšetrovania má predsa aj bohatý osobný život, narušený príchodom syna jej partnera, niekdajšieho gangstera. Zlomení stavajú na tradíciách žánru aj na Coleovej predošlej tvorbe. Dá sa povedať, že sú akousi poctou celej sérii a zaslúžia si vašu pozornosť.

Recenzia vznikla vďaka spolupráci s vydavateľstvom Domino.

Diskusná téma: Maniak ešte nepovedal posledné slovo (M. Cole - Zlomení)

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok