Nespútaný chaos potvrdzuje svoj názov (P. Ness - Nájdi odpoveď)

18.05.2019 08:25

Patrick Ness sa v priebehu relatívne krátkeho času stal svetovým fenoménom. Jeho knihy žánru young adult sú natoľko osobité, že stačí krátky text, aby ste bezpečne spoznali jeho rukopis. Kombinácia medziľudských vzťahov a fantazijného sveta sa už stala akousi autorovou poznávacou značkou a rozhodne mu pristane. Nečudo, že čoraz viac po adaptáciách jeho diel túžia aj filmári. O niekoľko mesiacov nás napokon čaká aj filmová podoba prvej časti série - Počúvaj nôž. Hlavnej úlohy sa zhostí "Spiderman" Tom Holland. Verím, že dokáže vystihnúť postavu idealistického, lojálneho a odvážneho chlapca, ktorý opustil domov, aby čelil boju proti neznámym silám aj vlastným ľuďom. Nespútaný chaos poukazuje na mnohé aktuálne problémy, aj keď sa odohráva na inej planéte. Je však natoľko podobná našej, že to pri čítaní ani nevnímate. 

"Starosta mi položí ruku na plece a ja sa odtiahnem, ale on ma nepustí, furt ma pevne zviera. Nevidím, čo to drží, ale blíži sa mi s tým k tvári, s niečím tvrdým a kovovým a plným bolesti a pripraveným nechať ma trpieť a ukončiť môj život, a vnútri mám dieru, kam musím vliezť, preč od tohto všetkého, hlbokú a čiernu, a viem, že je to koniec, koniec všetkého, nikdy odtiaľto neujdem a on ma zabije a zabije ju a nemám šancu, život, nádej, nič." (str. 22)

Ako je možné vidieť aj z úryvku, Patrick Ness stavil na živý, hovorový jazyk. Je to očividné najmä v kapitolách, kde je rozprávačom Todd. Tu je badať zmenu oproti prvej časti, rovnocennou rozprávačkou sa totiž popri ňom stáva Viola, dievča, čo sa ocitne v centre vojny. Tá vypukne medzi dvoma frakciami - mužmi vedenými starostom - či skôr už prezidentom - Prentissom (hlavným záporákom) a rebelmi pod vedením liečiteľky Coyleovej, nazývajúcimi sa Odpoveď. Na tomto mieste musím podotknúť, že sa mi páči, ako sa prekladateľka Ivana Cingelová a editori Slovartu pohrali so slovenským názvom. Vyjadruje nielen snahu nájsť tábor vzbúrencov, ale aj odpovede na mnohé otázky ohľadom morálky, minulosti a budúcnosti, ktoré si Todd a Viola kladú. Chválim aj grafiku knihy, rôzne fonty pekne dotvárajú odlišnosť postáv. Kvôli odlúčeniu, čo ich postretne, sa ocitnú na opačných stranách barikády, a to vedie k nevyhnutným pochybnostiam o motívoch toho druhého. Ako sa však ukáže, ani ľudia, ktorým spočiatku dôverovali, nie sú práve vzorom cností, a platí to i naopak... 

"S búšiacim srdcom sa schovám za strom. V ruke mám zbraň. Nastražujem uši, či nezačujem pukať vetvičky, zvuk nejakých krokov, akýkoľvek náznak, čo mi povie, kde sa vojak nachádza. Viem, že je tam, lebo počujem jeho šum, ale je taký prázdny a široký, že mám len približnú predstavu, z ktorej strany ku mne ide. Lebo on ku mne ide. O tom nepochybujem. Jeho šum zosilnie. Stojím chrbtom k stromu a počujem ho po svojej ľavici. Budem musieť vyskočiť v tej správnej chvíli. Pripravím si zbraň. Vidím v jeho šume stromy okolo mňa, spolu s otáznikmi, keď premýšľa, za ktorým sa skrývam..." (str. 304)

Druhé častí série sú väčšinou len výplňou medzi prvou a treťou. A v podstate je to tak i v tomto prípade. Kým v románe Počúvaj nôž išlo o vyrovnávanie sa s novou situáciou, spoznávaním sveta a útekom pred nepriateľom, Nájdi odpoveď len prehlbuje nastolené problémy a postavy, pričom jasne definuje, kto na akej strane stojí. Polovica príbehu spočíva v tom, že Todd a Viola sa snažia vzájomne nájsť a pritom v meste vybuchujú bomby... Najzaujímavejšie tak vyznievajú pôvodní obyvatelia planéty, tzv. tlkoti. Spočiatku pôsobia mierumilovne a azda až príliš spomalene, No podľa všetkého sú to práve oni, kto ešte pekne zamotá dej. Záver série s názvom Prebuď monštrum sa javí ako dramatické vyvrcholenie Toddovho a Violinho putovania za víťazstvom nad Prentissom, jeho schopnosťou ovládať šum (čítanie myšlienok) a napokon aj nad sebou samými.

Recenzia vznikla vďaka spolupráci s vydavateľstvom Slovart.

Diskusná téma: Nespútaný chaos potvrdzuje svoj názov (P. Ness - Nájdi odpoveď)

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok