O zákulisných ťahoch vysokej politiky (Adam Brookes - Hry špionů)

15.09.2018 09:52

Napísať kvalitný špionážny román je podľa mňa veľmi náročné. Ide o špecifický žáner, kde sa vyskytuje množstvo detailov, na ktoré striehnu pozorné oči čitateľov. Spisovatelia si musia dávať pozor, aby sa nepomýlili v politických súvislostiach, reáliách krajín či údajoch o zbraniach. Adam Brookes sa navyše pustil do zobrazenia pomerov vnútri cudzích štátov, čím si na seba uplietol ešte väčší bič. Zvláda to však ľahko, dej jeho knihy plynie uspokojivo, miestami dramaticky, inokedy pokojnejšie, no stále udržuje čitateľa v napätí. Hry špionů sú druhou časťou série (po Nočnom dravcovi), ale môžete ich čítať aj samostatne (hovorím z vlastnej skúsenosti). Špionážne romány vyhľadávam aj preto, lebo sa vždy vďaka nim ocitnem v exotickejšom prostredí, a ani tentoraz to nie je inak. V prvej polovici príbehu nahliadneme do africkej Etiópie, v druhej zasa do Číny. 

"Zaměřil se na oskenovaný dokument. Informace ze záhlaví sice chyběly, někdo tam však dopsal rukou datum a dvakrát je podtrhl. Bylo to minulé úterý, den po tom bombovém útoku. Mangan se začal prokousávat čínskými znaky. Dispozice a pohyb Ma-tche Na-i-mu: hlášení zdroje. Kdo je Ma-tche Na-i-mu? Počínštěné jméno, takže cizinec, ne Číňan. Nešlo z toho však odvodit, jak znělo původní jméno nebo odkud pocházelo. A proč nás to zajímá?" (s. 114)

Hlavným hrdinom je novinár Philip Mangan. Keďže nie je priamym pracovníkom tajných služieb, vzbudzuje väčšie sympatie a ľudsky sa s ním stotožníte omnoho rýchlejšie. Philip má za sebou už jedno dobrodružstvo v Číne a zotavuje sa z neho relatívne pokojnou prácou v Etiópii, odkiaľ prináša pre anglických čitateľov novinky z rôznych oblastí. Lenže jeho niekdajšie zapojenie do akcie ho opäť vovedie do sveta špionáže, keď ho osloví záhadný Číňan. Cez neho poskytne Službe dôveryhodné a dôležité informácie o medzinárodnom terorizme i aktivitách vládnucej kliky v Číne. A začne sa hra, kde nie je jasné, kto je vlastne dobrý a kto zlý... V tom tkvie najväčšie čaro príbehu, pretože Adam Brookes ukazuje, že nič nie je čierno-biele, ako to býva v iných, podobne ladených knihách. Philip a jeho riadiaca dôstojníčka Pattersonová sú, samozrejme, pozitívne postavy, no ľahko viete pochopiť aj motiváciu a konanie záporákov. A práve to poskytuje hrdinom možnosť riešiť vážne morálne dilemy...

"Koho asi má generál Čchen s plukovníkem Š´ a tou jejich partičkou zapálených konspirátorů v Pekingu k dispozici? Armádu? Část vojenské rozvědky? Jak si sakra myslí, že obejdou ministerstvo státní bezpečnosti? Lidovou ozbrojenou policii? Posádku hlavního města s jejími dvěma divizemi přímo za humny...? Co hodlají provést na půde Spojeného království...? A proč si proboha myslí, že by jim v tom Británie pomáhala? Protože pokud to neuděláme, zabijí našeho agenta." (s. 396)

Text je rozdelený na štyri časti. Prvá - Kontakt - vás zoznámi s postavami, hoci spočiatku nie je jasné, v čom vlastne spočíva hlavná zápletka. Tá sa ujasní v druhej časti - Háček. V polovici dochádza k zásadnému zvratu, ktorý prenesie dej na opačnú stranu zemegule a bude znamenať životný zlom aj pre Philipa Mangana. Tretia časť - Nástraha - započne pravú špionážnu akciu, ktorá vygraduje v poslednej s názvom Pád. Je nazvaná naozaj príhodne, pretože vôbec nie je vopred jasné, kto vyhrá a kto padne na samotné dno. Poriadny špionážny adrenalín prichádza najmä na konci, dovtedy ide skôr o sondovanie, prípravu akcie, zákulisné ťahy... V prenesení do seriálového sveta - Hry špionů sú skôr ako Homeland než Jack Ryan. Keď už sme pri tom, meno Pattersonová mi dokonale narušilo vnímanie postavy. V knihe ide o Afroameričanku, no v mysli mi stále vyskakovala ako blonďavá beloška zo seriálu Blindspot... Kniha vás každopádne dokáže vtiahnuť, najmä pre istú autentickosť a zaujímavé prostredie. Adam Brookes si navyše ponechal niekoľko otvorených vrátok, takže ďalší román (Spy´s Daughter) bude mať kde pokračovať...

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem mediálnej spoločnost Albatros Media.

Diskusná téma: O zákulisných ťahoch vysokej politiky (Adam Brookes - Hry špionů)

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok