Nový pohľad na starých priateľov (P. Wohlleben - Tajný život stromov)

08.08.2016 09:52

Málokedy vezmem do rúk knihu z literatúry faktu, siaham takmer stále po beletrii. Poučné tituly sa mi dostanú do rúk väčšinou len vtedy, keď potrebujem cielene vyhľadať nejakú informáciu. Nedávno sa mi však v rukách ocitol Tajný život stromov, bestseller z Nemecka. Najprv som sa na tom celkom pobavil, pretože do lesa takmer vôbec nechodím a samotná téma je mimo mojich záujmov. Potom u mňa prevládla zvedavosť, chcel som vedieť, ako dokázal Peter Wohlleben zabodovať u takého veľkého počtu čitateľov. Napokon som musel uznať, že skutočne vie vtiahnuť ľudí do svojho sveta (chcel som napísať netradičného, ale čo môže byť tradičnejšie ako príroda?). 

"Ozajstné priateľské dvojice od začiatku dbajú, aby v priestore medzi sebou nevytvárali priveľmi hrubé konáre. Nechcú sa navzájom ochudobňovať, preto vyháňajú silnejšie konáre iným smerom, k stromom, s ktorými nie sú v "priateľskom" zväzku. Takéto dvojice sú tak pevne spojené koreňmi, že niekedy dokonca spolu odumrú. Takéto priateľstvá vedúce až k zásobovaniu susedných pňov spravidla nachádzame len v prirodzených lesoch."

Autor je dlhé roky lesníkom a má šťastie, že jeho práca je zároveň aj jeho najväčšou vášňou. Mnohé otázky návštevníkov lesoparku a úmysel podeliť sa o svoje poznatky a postrehy viedli k napísaniu knihy, ktorá zožala nečakaný úspech. Do nevšedného sveta vás vtiahne už úvodnými slovami. Wohlleben presvedčivo tvrdí, že stromy komunikujú a dávajú (istým spôsobom) najavo city. Pripadalo mi to zábavné, ale autorove vysvetlenia nie sú vôbec scestné.  Zakladajú sa na overených faktoch a dlhoročných pozorovaniach. Udáva príklady a odkazuje i na ďalšie zdroje. Jednoducho a pritom pútavo objasňuje prírodené zákonitosti, zistíte, ako fungujú stromy vo vzájomných interakciách aj to, ako veľmi vplývajú na ľudskú existenciu. Ich "prístup" sa mení v závislosti od ročného obdobia i od prítomnosti hmyzu. Hoci niekoľko storočné monumenty vyzerajú mohutne a nemenne, často vnútri zvádzajú tvrdé boje...

"Ak strom vyrástol v podmienkach pralesa, teda pekne pomaličky, dokáže sa vyrovnať aj s rozsiahlymi škodami. Jeho drevo vykazuje malé letokruhy, je tvrdé a hutné, a v takýchto podmienkach to majú vnikajúce huby nesmierne ťažké. Neraz som stretol stromových junákov, ktorí po desaťročiach napokon zvíťazili a rany sa im zacelili. U vysadených stromov našich hospodárskych lesov je však situácia iná. Spravidla vyrástli veľmi rýchlo a ich drevo obsahuje veľa vzduchu. To sú ideálne podmienky pre huby. A stane sa, čo sa musí stať. Poškodený strom sa už v strednom veku zlomí."

Kniha nie je určená len nadšencom turistiky a prírody. Dozvedieť sa mnoho zaujímavého môže skutočne ktokoľvek. Publikácia sa výborne hodí aj ako darček niekomu, komu je daná téma blízka, určite ňou trafíte do čierneho. Priznám sa, že niekedy, ak som sa príliš nesústredil, mi unikla podstata textu. Vzhľadom na žáner sa naozaj vyžaduje o trochu väčšia pozornosť ako pri beletrii. Lepšiemu čítaniu dopomáhajú kratšie kapitoly a snaha autora vyjadrovať sa jednoducho. Nezahlcuje vás prílišnými odbornými pojmami, ale usiluje sa podávať informácie laicky a doslova "od srdca". Je zjavné, že stromy sú obrovskou vášňou Petra Wohllebena a vďaka nemu je ich Tajný život odhalený o poriadny kus. 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Tatran.

 

Diskusná téma: Nový pohľad na starých priateľov (P. Wohlleben - Tajný život stromov)

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok