Pád lietadla je iba začiatok (J. Barry - Volný pád)

01.06.2019 08:08

Keď som si prečítal anotáciu titulu Jessicy Barry, trochu som sa obával, či nepôjde len o ďalšiu drámu o snahe prežiť v nehostinnom prostredí coloradských hôr. Takých príbehov (či už knižných, alebo filmových) je kvantum a máloktorý už dokáže priniesť niečo nové alebo dlhšie udržať pozornosť čitateľa/diváka. Zrejme si to uvedomuje aj samotná autorka, pretože Volný pád ani zďaleka nie je len o prežití. Hoci ide o základný námet, je okolo neho vybudovaný spletitejší príbeh presahujúci do minulosti zúčastnených postáv. V centre deja je predovšetkým Allison, preživšia havárie snúbencovho lietadla, odrezaná od civilizácie a v pätách s človekom, čo chce dokončiť začatú prácu. Priamy súvis s ňou má aj línia jej matky Maggie, nazdávajúcej sa, že prišla o dcéru, čo ju prinúti zamyslieť sa nad jej životom. Nečakane pritom dôjde k prekvapujúcim odhaleniam...

"Žízeň mě sužuje jako horečka. Jak snadné by bylo nabrat vodu do dlaní a napít se! Ne. Touhle vodou bych se mohla otrávit. Nepřežila jsem pád letadla, aby mě zabila úplavice! Naplním dvě prázdné lahve a do každé přidám kapku jódu. Počkám. Existuje tolik způsobů, jak umřít! Skloním hlavu a pohlédnu na svoje tělo. Bolest je jako ozvěna, rozléhá se mnou, ale je jaksi vzdálená. Mohla bych dostat infekci. Vykrvácet. Zemřít." (str. 14)

Príbeh obsahuje aj tretiu doplnkovú líniu o osobe zodpovednej za Allisoninu nešťastnú situáciu. Je vítaným spestrením, síce sa nie vždy dozvieme niečo nové, ale funkčne buduje napätie, aby sme nezabudli, že Allison to má do cieľovej rovinky ešte pekne ďaleko. Páči sa mi, že Jessica Barry sa nezaťažuje prázdnymi rečami, ale ide priamo in medias res. S Allison sa stretávame, keď už je prakticky odkázaná sama na seba a okamžite s ňou prežívame jej dobrodružstvo. Aj smútku Maggie venuje autorka optimálny priestor, pretože viac než trúchlenie má opodstatnenie jej odkrývanie pravdy o živote dcéry v posledných dvoch rokoch. Jednotlivé kapitoly sú venované uvedeným trom líniám, ich striedanie je dynamické a čítanie sa tak stáva rýchlou aktivitou, pri ktorej knihu len tak ľahko neodložíte. Postupne sa dozvedáme viac o pozadí Allisoniných vzťahov či práce a miestami sme prekvapení spolu s Maggie. Tá totiž nemala ani potuchy, čo robila Allison v súkromnom lietadle, ani že je dokonca zasnúbená s riaditeľom farmaceutickej firmy. 

"Zaklonila jsem se na židli a vzdychla. Prakticky vzato, Prexilane byla úspěšná společnost. Tak proč by zvažovala nabídku od firmy, jako je Hyperion, která - obrazně řečeno - všechno vymýtí a vypálí? Vzpomněla jsem si na rozruch v kancelářích Prexilane, jehož jsem náhodou byla svědkem. Vybavila jsem si, jak recepční zostražitěla, když jsem se začala vyptávat, i výraz v zarudlém obličeji muže v obleku, když se zeptal, jestli dorazil Hyperion. Nedalo se říct, že bych se vyznala v korporátním podnikání, ale paniku jsem poznala. Jen jsem nedokázala přijít na to, co bylo její přičinou." (str. 294)

Volný pád neodkazuje iba na haváriu lietadla, ale aj na životy oboch ženských hrdiniek. Allison aj Maggie musia pochopiť okolnosti situácie, v ktorej sa ocitli, a vyjsť z nej ako víťazky. Každá bojuje na svojom fronte, ale ich cesty sa musia skrížiť, aby porazili mocného nepriateľa. Volný pád tak nie je určený len fanúšikom trilerov, ale aj tým, čo dávajú prednosť rodinnej dráme či analýze medziľudských vzťahov. Vyrovnávanie sa s rodinnou tragédiou, odcudzenie, snaha o odpustenie a opätovné zblíženie robia z klasického príbehu o prežití v divočine širokospektrálne čítanie, pri ktorom si príde na svoje väčšia skupina čitateľov. Jessica Barry bola pre mňa doteraz neznámym menom, ale verím, že preklad jej románu bude v našich končinách, pretože určite rád siahnem aj po jej ďalších románoch. 

Recenzia vznikla vďaka spolupráci s vydavateľstvom Domino.

Diskusná téma: Pád lietadla je iba začiatok (J. Barry - Volný pád)

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok