R. Riordan - Bohovia Olympu: Hádesov chrám

02.05.2015 12:38

Bohovia Olympu, séria voľne nadväzujúca na ohromný úspech príbehov Percyho Jacksona, sa pomaly blíži do finále. Po aktuálnom štvrtom dieli nás čaká už iba jeden, kde sa všetky dejové línie spoja a, ako verím, vyvrcholia v uspokojivom boji dobra a zla. Skupina siedmich vyvolených z radov mladistvých polobohov naďalej pokračuje vo svojom úsilí poraziť mocných Gigantov na čele s Gaiou, bohyňou Zeme. Dej je zasadený do európskych končín, a hoci Rick Riordan ani v tomto románe nenarúša tradičnú schému, stále ide o zábavné a zároveň poučné čítanie. Hrdinovia ako obvykle putujú na konkrétne miesto, no po ceste stretávajú všemožné bytosti z gréckej a rímskej mytológie, ktoré im ich ťaženie komplikujú. Nenáročná premisa, ale autor spája bohatstvo mýtov s moderným svetom tak pútavo, že dokáže zaujať nielen mladých, ale i starších čitateľov.  

"Annabeth usúdila, že ju obludy nezabijú... Asi zomrie na predávkovanie čudnosťami, z ktorých jej vybuchne mozog. Predovšetkým s Percym museli piť oheň, aby prežili. Potom na nich zaútočilo stádo upírok vedené roztlieskavačkou, ktorú Annabeth pred dvoma rokmi zabila. A nakoniec ich zachránil titanský údržbár menom Bob s einsteinovskými vlasmi a striebornými očami, fantasticky zručný s metlou. Jasné. Prečo nie?"

Na konci tretej časti - Znamenie Atény - prišla výprava o dvoch dôležitých členov. Percy a jeho milovaná Annabeth sa prepadli do hlbín Tartaru, zatiaľ čo zvyšok posádky Arga II pokračuje v ceste do Grécka. Udalosti okolo dvoch "zatratencov" dej príbehu veľmi oživili, bavili ma viac než klasické putovanie vyvolených. Vďaka ohnivému a vyprahnutému prostrediu mŕtvych oblúd máme možnosť stretnúť sa aj s postavami a bytosťami z predošlých kníh, ktoré naši hrdinovia zniesli zo sveta, a teraz prahnú po pomste. Percy a Annabeth nielenže musia čeliť stálemu nebezpečenstvu, ale musia sa dostať k Bráne smrti, aby zabránili prechodu oblúd do sveta smrteľníkov. Snažia sa spojiť so svojimi priateľmi, ale mytologické podsvetie im hádže pod nohy čoraz väčšie polená... Ostatní polobohovia takisto nelenia a pasujú sa s nečakanými problémami. Gaia a jej Giganti sú čoraz mocnejší a hrozí, že o necelý mesiac sa ich zničujúce plány naplnia. Sedmička hrdinov im v tom mieni stoj čo stoj zabrániť, a tak sa z Ríma presúvajú cez Bolognu, Benátky a chorvátske pobrežie do Hádesovho chrámu v Epire, aby prehovorili s mŕtvymi a zároveň sa pokúsili zachrániť nezvestných priateľov... 

"Benátky sú zamorené, ozval sa Mars, rovnako ako bude čoskoro aj Rím. Vyčisti ich! ... Znič ich všetkých! prikazoval Áres. Pobi sa! Frank tie hlasy potlačil. Pozrel si na ruky a začudoval sa, že sa mu netrasú. Prvý raz po dlhom čase uvažoval jasne. Presne vedel, čo musí urobiť. Len netušil, ako to uskutočniť. Bolo skoro isté, že pri tom umrie, ale skúsiť to musí. Závisí od toho Hazelin život. Pripevnil si jej meč k opasku, premenil batoh na luk a puzdro so šípmi a rozbehol sa k námestiu, kde bojoval s kravskými obludami."

Rick Riordan si aj po niekoľkých podobne ladených románoch udržiava latku dosť vysoko. Čitateľ síce vie, čo môže očakávať, ale pri čítaní sa nenudí a bonusom je pohrúženie sa do sveta mýtov a legiend. Každý má tak možnosť rozpamätať sa na najznámejšie antické príbehy, ale tiež spoznať nové, menej známe. Hádesov chrám sa neodohráva len na jednom mieste, čím získava na atraktívnosti. Pre toho, kto dokonca navštívil niektoré z miest, kde sa dej odohráva, bude príbeh ešte pútavejší. Séria Bohovia Olympu je ako stvorená na spoznávanie antickej kultúry cez nezvyčajné dobrodružstvá mladých hrdinov, no ako som už spomenul vyššie, pokojne po nej môžu siahnuť aj skôr narodení. 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Fragment.

Diskusná téma: R. Riordan - Bohovia Olympu: Hádesov chrám

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok