R. Rychtarech - Slovenky

23.12.2014 16:35

Richard Rychtarech vstúpil do slovenských literárnych vôd v roku 2012 románom Tvoja nočná mora. Po príbehu s nečakanou pointou prichádza s novinkou Slovenky, kde opäť rozohral niekoľko osudových partií. Autor ako absolvent masmediálnej komunikácie vie umne narábať so slovom a dôkazom je text so živým, pestrým jazykom. Či už ide o svet zbohatlíkov, mladých študentov, alebo národnostných menšín, reč postáv je primeraná ich postaveniu či sociálnemu zaradeniu. Každé "írečité" slovo je však použité funkčne, vzhľadom na charakter postavy. A tých je v románe neúrekom. Do deja sa však pridávajú len postupne, nebojte sa, že by ste sa v nich strácali. Okrem toho majú často menej tradičné mená, vďaka čomu si ich taktiež ľahšie zapamätáte. Názov sa zdá byť dosť všeobecný, no rýchlo zistíte, že Richard vo svojej predstave o živote ústrednej trojice mladých žien azda ani nemohol byť konkrétnejší.

"Mia zúrivo rolovala web Spolubyvajuci.sk. Ešte jedna takáto krava a porazí ju! V telefóne to bolo milé a štebotavé. V reáli prišla matróna v kostýme, s veľkým drdolom, účtovníčka z ministerstva. Do minúty ich obidve so Zet postavila do pozoru. Prvá jej otázka bola, ako sú rozdelené upratovacie služby. Druhá bola o tom, kde si môže zamknúť prací prášok a aviváž... Zaklincovala to najväčšou perlou. Kde by si tak mohla zložiť šijací stroj?"

V jednom bratislavskom byte sa stretnú ako spolubývajúce tri výrazné ženy v rozpuku mladosti. Zet sa v hlavnom meste snaží nielen postaviť na vlastné nohy, ale zároveň uniknúť pre nie veľmi vzdialenou ťaživou minulosťou. Pletky s nesprávnym mužom a obavy o bezpečnosť ju nútia byť stále v strehu. Pomaly, ale isto sa odhodláva vysporiadať sa so svojimi démonmi a nájsť aspoň trochu pokoja. Nové kamarátky sú otvorené mnohým možnostiam, azda sa aj jej napokon podarí zistiť, či na ňu niekde nečakajú pozitívne príležitosti. Možno všetko zmení cesta do Ázie, kde je kultúra a s ňou aj tamojší ľudia celkom iné sústo. Mia nikdy nemala veľký problém s financiami, razí si vlastnú cestu svetom a nestará sa o to, kto si čo o nej myslí. Stereotyp v práci či vzťahoch však na ňu časom začína pôsobiť až priveľmi ubíjajúco. Jej vzletná duša túži po čomsi väčšom ako je bežný, ničím zaujímavý režim. Ši je vyštudovaná farmakologička, vyhrievajúca sa v lúčoch finančne zabezpečeného milenca. Nie je však typickou zlatokopkou, pozná hodnotu svojej osobnosti a pomer s Valom berie ako rozptýlenie s príjemnými výhodami. Chce však od života viac a uvedomuje si, že nič v jej momentálnom svete nie je trvalé...

"Veselo odkráčal a Zet sa prichytila, že s úľubou pozerá na jeho štíhly pevný zadok v tesilákoch. Potešilo ju to. Po násilníckom a psychopatickom vzťahu s Romanom sa chlapov bála, s nikým nespala - a ani jej to nechýbalo. Psychiater jej hovoril, že je to normálne. Chce to čas. Toto bolo prvýkrát, keď ju nestriasal hnus, práve naopak - trochu jej zvlhla pinda."

Slovenky sú zábavno-trpkým exkurzom do súčasných problémov, ktoré nadobúdajú globálny charakter - okrem vzťahových peripetií sa totiž venuje aj hrozbe pohlavných chorôb, sexuálnemu zneužívaniu, korupcii či hľadaniu vlastnej identity. Vtipným mementom je zapracovanie reálnych osôb do celého príbehu, menovite Doroty Nvotovej či samého autora, pričom sa zákonite vynára otázka, čo z knihy je skutočnosť a čo iba výplod fantázie...? Richard Rychtarech pokračuje v dobre rozbehnutom tempe, preto verím, že nebude trvať dlho a čoskoro sa dočkáme ďalšieho titulu z jeho autorskej dielne. 

Diskusná téma: R. Rychtarech - Slovenky

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok