Je platenie daní v USA protiprávne? (S. Berry - Hrozba patriotů)

19.06.2016 14:24

Znie to neuveriteľne, ale Hrozba patriotů je už desiata kniha série o dobrodružstvách Cottona Malonea. Ešte mám v čerstvej pamäti, ako som pred rokmi čítal prvý diel Odkaz templárskych rytierov. Už vtedy ma zaujal a ani som nedúfal, že sa s hrdinami budem stretávať aj dnes. Niekto by možno mávol rukou, že ide o vymyslené povedačky založené na konšpiračných teóriách, ale nič to nemení na fakte, že Berryho romány sú nielen zdrojom napätia a zábavy, ale neraz aj poučenia o histórii, umení či geopolitických vzťahoch. Ako býva zvykom, aj teraz na čitateľov čakajú naháňačky, boj s časom, cesty do rôznych krajín, nebezpečné dokumenty a mocný nepriateľ presvedčený o svojej neomylnosti. Takto to vyzerá, že Steve Berry postupuje podľa známej šablóny, no mne ani ďalším miliónom fanúšikov to nevadí. Načo meniť niečo, čo tak dobre funguje?

"Má vystřelit? Ne. Nechat helikoptéru odletět? Sice ho sem vyslali jen jako pozorovatele, ale akce se nečekaně zvrtla, takže by si asi měl zasloužit svůj honorář. Zastrčil si pistoli do zadní kapsy a tu zapnul. Rozběhl se. Jediný skok, a zachytil se stupající ližiny. Helikoptéra se vznesla k temné obloze. Byl to zvláštní pocit, letět nechráněn nocí. Oběma rukama svíral kovovou ližinu, ale s rostoucí rychlostí vrtulníku bylo čím dál těžší se udržet."

Cotton Malone sa na požiadanie svojej bývalej šéfky Stephanie Nelleovej zúčastní odovzdávania veľkej sumy peňazí pre vyslancov Severnej Kórey. Dvadsať miliónov má byť darom k narodeninám pre Veľkého vodcu, no ktosi zabije celú delegáciu a sám Cotton unikne len o vlások. A to mal pôvodne fungovať len ako pozorovateľ. Sleduje niekdajšieho pracovníka ministerstva financií, ktorý si okopíroval a privlastnil utajené dokumenty. Tie mal v úmysle zveriť autorovi knihy ohrozujúcej vládu Spojených štátov. Navyše sa do toho zamiešal nevlastný brat vládcu Severnej Kórey, ktorý si nárokuje vládu a verí, že vďaka predmetným dokumentom si ju dokáže zabezpečiť. Narazí však na odhodlaný odpor agentov ministerstva spravodlivosti. Malone, prezidentov synovec Luke a ich nová "parťáčka" z finančného sektoru Isabella Schaeferová sa púšťajú do zbesilej naháňačky po Taliansku a Chorvátsku, aby zabránili zákernému plánu Kim Jong-čina a jeho dcéry Hany zmocniť sa štátnych tajomstiev. Opäť sa však budú musieť potýkať nielen so známymi nepriateľmi, ale aj tými, čo číhajú v tieňoch...

"Tolik ztracených životů. A jen kvůli Kimům. Dlouho byla příliš mladá na to, aby mohla jednat. Teprve před několika lety dospěla natolik, aby se začala poohlížet po vhodné příležitosti. Bohužel věděla, že nikdy nebude šťastná ani spokojená a nikdy se nezbaví děsivých vzpomínek. Bylo jí odepřeno všechno, co by jen vzdáleně připomínalo normální život. Naštěstí ji nikdy neopustil pud sebazáchovy. V mnoha ohledech dál zůstávala vězeňkyní, která nikdy pro nikoho nic neznamenala. Zároveň ale byla Hana Sung. První vítězství. Howell na sedadle nervózně poposedl. Další příležitost možná mít nebude. Pozvedla pistoli."

Hrozba patriotů zaujme každého fanúšika Steva Berryho. Kniha je však vhodná aj pre tých, ktorí s ním doteraz nemali tú česť. Autor rieši v jednotlivých dieloch odlišné zápletky a nie je tomu inak ani teraz. Síce musím priznať, že viac ma bavili prvé časti série, kde išlo o pravé dobrodružstvo poznamenané históriou a jej tajomstvami, bez väčších politických súvislostí. V poslednom čase autor do deja primiešava čoraz viac globálnych problémov na úkor klasických zápletiek dobrodružného žánru. Nič to však nemení na fakte, že Berryho knihy sú akčnou jazdou, ktorá vám nedá vydýchnuť. V Hrozbe patriotů ma najviac zaujala postava Hany Sung, cez ktorú autor približuje pomery v kórejských pracovných táboroch. Nemenej zaujímavý je aj námet vychádzajúci z možnosti, že platenie daní v USA je protiprávne, čo by mohlo mať nebývalé dôsledky na svetovú ekonomiku. Steve Berry už stihol vydať aj ďalšie dva diely série s Cottonom Maloneom a ja som už teraz zvedavý, čím prekvapí nabudúce.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Domino

Diskusná téma: Je platenie daní v USA protiprávne? (S. Berry - Hrozba patriotů)

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok